
1. marec
Danes goduje ALBIN
Ime Albin izhaja iz latinskega imena Albinus. To ime razlagajo z latinsko besedo albinus, ki ima več pomenov »bel; belo oblečen, bled, siv, svetel; srečonosen, ugoden dober«.
V latinščini pomeni (latinsko albus) bel; v starovisokinemščini (nemško Albuin oziroma nemško Alwin) pa plemenit prijatelj.
V staronemščini izhaja ime Albwin iz alb, ‘nadnarano bitje’, in wini, ’prijatelj’. Pomen imena bi lahko torej razlagali kot prijatelj nadnaravnih bitij, ali človek, ki so mu nadnaravna bitja naklonjena.
Moške oblike imena: Albino, Albi, Alfij, Alvin, Albinček; Bine, Binč, Bini, Bino, Binej, Binček; Belko, Belo; Zoran, Zorko, Zorislav.
Ženske oblike imena: Albina, Albinca, Albinka; Bina, Binca, Binka; Zora, Zorka.

1. marec
SVETOVNI DAN CIVILNE ZAŠČITE
1. marec poteka v znamenju obeleževanja svetovnega dneva Civilne zaščite (CZ). Z namenom krepiti v javnosti zavest o ogroženosti pred naravnimi in drugimi nesrečami ter vlogi pripadnikov CZ pri varstvu pred različnimi nesrečami, varovanju premoženja in človeških življenj, je sprejela Resolucijo ob 1. marcu Mednarodna organizacija CZ leta 1990. Dve leti kasneje je 1. marec za dan CZ razglasila tudi Vlada RS.
Enote in službe CZ sestavljajo: enote za prvo pomoč, enote za prvo veterinarsko pomoč, tehnične reševalne enote, enote in službe za radiološko, kemijsko in biološko zaščito, enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi, službe za vzdrževanje in uporabo zaklonišč, službe za podporo. Sile za zaščito, reševanje in pomoč sestavljajo tako poklicne kot prostovoljne reševalne službe, pri čemer so slednje zastopane najštevilčnejše. To so gasilska društva, organizacije Rdečega križa, Gorska reševalna služba, jamarska društva, potapljaška društva, kinološka društva, taborniške in skavtske organizacije, klubi radioamaterjev in drugi.

PREMIERA V DPD SVOBODA SLOVENSKA BISTRICA – BUTALCI
Gledališka skupina DPD Svoboda Slovenska Bistrica se je s predstavo Butalci publiki premierno predstavila v Domu svobode v sredo, 1. marca 2023, v petek, 3. marca 2023, pa so izvedli ponovitev prestave. Predstava z aktualno tematiko in komičnimi vložki je navdušila obiskovalce.
VIR: Bistričan.si
FOTO: Prizor iz predstave (Arhiv DPD Svoboda Slovenska Bistrica)

REFERENDUM ZA REDARJE IN INŠPEKTORJE?
V Makolah razdeljeni zaradi uvedbe medobčinskega inšpektorata in redarstva, v Slovenski Bistrici in Poljčanah pa navdušeni nad novim organom
Danes bi lahko začel veljati odlok o delovanju medobčinskega inšpektorata in redarstva občin Slovenska Bistrica, Makole in Poljčane. Ker je občinski svet v Makolah odlok sprejel šele pred nekaj dnevi, je manever treh županov o ustanovitvi organa skupne občinske uprave začasno ustavljen. Pobudnik za ustanovitev medobčinskega inšpektorata in redarstva je Ivan Žagar, župan bistriške občine. Najbrž je pobudo zagovarjal zato, ker zakon o lokalni samoupravi omogoča sofinanciranje delovanja takega organa, in sicer z dotacijo iz državnega proračuna v višini 50 odstotkov stroškov, ki so namenjeni za ta organ nadzora.
Deset evrov v Makolah
V Makolah se je pri sprejemu odloka zatikalo zaradi dveh razlogov: župan Alojz Gorčenko naj bi se bil za odlok odločil, ne da bi pred sprejemom odprl javno debato. Svetnik SDS Marjan Gorčenko pa je prepričan, da se župan ni samo prenaglil – župana da so celo žejnega vodili čez vodo. Marjan Gorčenko je povedal, da razdelitev denarja za medobčinski organ ni pravična. V odloku, ki ga je sprejel makolski občinski svet na izredni seji, je zapisano, da bo občina Slovenska Bistrica za delovanje organa in druga materialna sredstva zagotovila 66,7 odstotka denarja, občina Poljčane 22,2 odstotka in občina Makole 11,1 odstotka denarja. “Taka razdelitev ni optimalna. Prebivalec Makol bo moral za inšpektorat in redarstvo plačati dvakrat več kot prebivalec bistriške občine. Ali drugače: v Poljčanah bo plačal 9,60 evra, v Slovenski Bistrici 5,40 evra, v Makolah pa 10,70 evra! Zato sem na več zasedanjih občinskega sveta predlagal, naj bo osnova za izračun število prebivalcev. Mislim, da je to edina sprejemljiva možnost. Dokler župan Makol ne bo sprejel tega mnenja, tako dolgo bodo težave z uresničevanjem odloka,” je rekel Gorčenko. Opozoril je, da bo odlok, ki so ga sicer svetniki potrdili, na javni preizkušnji, kar pomeni, da bodo ljudje o njem glasovali na referendumu. Zbrali bodo 104 podpise in začeli postopek, na referendumskem lističu pa bo vprašanje: ali ste za to, da se sprejme odlok o medobčinskem inšpektoratu in redarstvu? “Namesto da bi občina varčevala, je razsipna. V organu naj bi delalo pet ljudi in njihov vodja. V Makolah smo bili z dosedanjim skupnim organom občin Makole in Poljčane povsem zadovoljni, bili smo v enakopravnem položaju; novi odlok enakopravnost odreka,” je še dodal Marjan Gorčenko. Igor Erker, direktor občinske uprave v Makolah, je povedal, da so odlok na izrednem zasedanju sprejeli s petimi glasovi za, s tremi proti, dva svetnika nista glasovala, eden pa je manjkal.
15.000 evrov za referendum
Povsem drugačnega mnenja sta župana občin Poljčane in Slovenska Bistrica. Stanislav Kovačič, župan občine Poljčane, opozarja na kakovost storitev, ki se bodo izboljšale za štirikrat. Prav zaradi tega je občinski svet potrdil odlok. “Mislim, da nasprotniki odloka manipulirajo, nihče noče priznati, da se s skupnim organom povišuje standard nadzora, koristi bodo tudi pri nakupu opreme. Ne vem, ali se pobudniki referenduma zavedajo, da bodo zanj porabili med 10 in 15 tisoč evrov. Ali ni to potrata?” Bistriški župan Ivan Žagar dodaja: “Občine smo se dogovorile za skupni organ in pri tem smo imeli v mislih kvalitetno storitev za vse prebivalce. S tem odlokom občine gladimo skrhane odnose, ki so nastali po odcepitvi. Novi organ bo nadzoroval promet, parkirišča, okolje, črna odlagališča,” je rekel Žagar in dodal, da je dogovor o boljšem dokumentu o delu medobčinskega organa še zmeraj možen. Konec koncev je tudi res, da bistriška občina že zdaj dobro sodeluje z obema občinama: vključuje ju v projekte in podpira pri pridobivanju kohezijskega denarja. Žagar je še opozoril, da zdaj veljata stara odloka.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: Bistriški redarji še ne bodo kmalu delali reda v Makolah (Janko Rath)

USTANOVLJENA OBČINA MAKOLE
Občina Makole je nastala 1. marca 2006 z izločitvijo iz občine Slovenska Bistrica. Ima slabih 40 odstotkov delovno aktivnega prebivalstva. Nahaja se v Dravinjski dolini na zahodnem robu Haloz ob izteku Jelovškega potoka. Območje občine je statistično uvrščeno na mejo med statističnima regijema Podravje in Celje. Meji z občinami Poljčane, Slovenska Bistrica, Rogaška Slatina in Majšperk. Makole so bile prvič kot vas omenjene leta 1375, kasneje pa so dobile pravice trga. Kulturni znamenitosti v naselju sta cerkev sv. Andreja in poznogotska cerkev sv. Lenarta. Skozi naselje teče Jelovški potok, ki se nedaleč stran izliva v Dravinjo.
VIR in FOTO: Wikipedija

USTANOVLJENA OBČINA POLJČANE
Občina Poljčane je nastala 1. marca 2006 z izločitvijo iz občine Slovenska Bistrica.
Poljčane ležijo v severovzhodni Sloveniji, med Bočem na severu in Dravinjskimi goricami na jugu. Urbano naselje v Dravinjski dolini je nastalo že v antiki. Sredi 19. stoletja je skozi kraj stekla železnica Dunaj-Trst, s čimer so bili dani pogoji za gospodarski razvoj kraja.
Sedež občine je na Bistriški cesti 65. Neoklasicistični enonadstropni občinski stavbi dajeta poudarek trikotni strešni čeli. V centru kraja je vredna ogleda Zimetova hiša iz konca 19. stoletja. Krasi jo bogata neobaročna fasada in urni stolp na strehi. Zaradi značilnega tlorisa je dobila ime »peglezn«.
VIR in FOTO: Wikipedija

SKOZI NASELJE 148 KM NA URO
Policisti Policijske postaje Slovenska Bistrica so danes opravljali nadzor cestnega prometa v naselju Zgornja Polskava. Pri tem so z ročnim laserskim merilnikom hitrosti izmerili hitrost vožnje voznika osebnega avtomobila, ki je pripeljal iz smeri Slovenske Bistrice proti Framu. V naselju Zgornja Polskava, kjer je hitrost vožnje s splošnim predpisom omejena na 50 km/h, je vozil s hitrostjo kar 148 km/h.
Policisti bodo zoper voznika podali obdolžilni predlog na pristojno okrajno sodišče, za prekršek pa je po Zakonu o varnosti cestnega prometa predpisana globa v višini najmanj 120.000 tolarjev in 18 kazenskih točk.
VIR: čk, Večer

PO POČITNICAH ŠE V ŠOLO V NARAVI
Za čim prijetnejše počitnice so poskrbeli tudi v oplotniški osnovni šoli. Organizirali so prevoz na bele poljane, na zasneženo hribovje bližnje Rogle, ki so jo ob športnem dnevu obiskali tudi pred mesecem dni. Četrtošolci iste šole pa najbrž komaj čakajo konec počitnic. Takrat se zanje pravo veselje komaj začne, seveda z odhodom v šolo v naravi. Kakšnih petdeset iz Oplotnice, s Keblja in Prihove jih bo z razredničarkami in smučarskimi vaditelji preživelo teden dni na smučinah ob Ruški koči, Slovenija pa bo bogatejša za nekaj ducatov bodočih Koširjev.
VIR: (dj), Večer
FOTO: Ruška koča (InfoSlovenija)

ZAČETEK GRADNJE OSNOVNE ŠOLE NA ČREŠNJEVCU
Oktobra 1973 so na Črešnjevcu razpravljali o obnovi šole in sestavili komisijo, ki naj bi poskrbela za čimprejšnji začetek del. Leta 1975 pa so sprejeli odločitev, da stare šole zaradi dotrajanosti ne bodo obnavljali, ampak bodo raje zgradili novo šolsko poslopje. 1. marca 1975 so “zasadili” prvo lopato. Delo je potekalo hitro in po zastavljenih načrtih, tako, da je bila otvoritev nove šolske stavbe že januarja 1976.
VIR: OŠ dr. Jožeta Pučnika Črešnjevec

Rodil se je košarkarski trener MEMI BEČIROVIĆ
Mehmed »Memi« Bečirović se je rodil 1. marca 1961 v Slovenski Bistrici očetu Aslanu Bečiroviću
, slaščičarju, in materi Dudi, rojeni Sadžak.
Osnovno šolo je obiskoval v Slovenski Bistrici, šolanje pa nadaljeval na Srednji šoli za prehrano in živilstvo v Mariboru, smer živilski tehnik.
Po končani srednji šoli se je ukvarjal z gostinstvom.
Leta 1980 se je poročil s Šadijo, rojeno Ismaili. V zakonu sta se jima rodila sin Sani Bečirović (1981), nekoč znan slovenski profesionalni košarkar, trenutno pa športni direktor Cedevite Olimpije, in hči Jasmina (1985).
Kot trener je začel delati leta 1983 v Slovenski Bistrici, kasneje je končal tudi trenersko šolo na Fakulteti za šport v Ljubljani.
Memi Bečirović je bil prvič glavni trener članske ekipe v sezoni 1997−99, ko je vodil mariborski Satex oz. Pošta Branik v prvi slovenski ligi. V sezoni 1999−2000 je bil glavni trener mladih članov Uniona Olimpije. V prvo ligo se je vrnil v sezoni 2002−03 kot glavni trener Rogle, naslednjo sezono pa Elektre. Njegova prva zaposlitev v tujini je bila v Riminiju (Italija). Med leti 2005−07 je vodil Helios Domžale, poleti 2007 pa je bil imenovan za glavnega trenerja evroligaške Olimpije. 6. januarja 2008 je odstopil s položaja, zamenjal ga je Aleksandar Džikić.
6. februarja 2008 je prevzel ukrajinski Azovmaš Mariupol in ga kmalu po začetku sezone, 11. novembra 2008, zaradi finančnih težav kluba zapustil.
Pri slovenski članski vrsti je prvič delal na EP 2001 kot pomočnik selektorju Zrinskemu. Bečirović je imenovan za selektorja decembra 2009. Uspešno je vodil reprezentanco na SP 2010, saj je Slovenija prvič napredovala iz skupine in zasedla končno 8. mesto.
S strani novinarjev je bil nagrajen kot najboljši slovenski trener leta 2007/08.
Od junija 2009 do 28. marca 2010 je bil glavni trener BC Oostende v prvi belgijski ligi.
V Iranu je od novembra 2012 do aprila 2013 vodil klub Mahran Tehran. Maja 2012 je prevzel mesto glavnega trenerja iranske reprezentance in jo vodil do azijskega prvaka (FIBA Asia Championship) leta 2013 in zmagovalca azijskega pokala (FIBA Asia Cup) leta 2014. Ekipo je vodil tudi na svetovnem prvenstvu 2014 v Španiji. V aprilu 2015 so ga odstavili.
Drugič je prevzel trenersko mesto pri Olimpiji 22. februarja 2015 in jo vodil do konca sezone.
Hkrati s klubskim delom je vodil mlajše kategorije slovenske reprezentance. Glavni trener ekipe do 20 let je bil v letih 1999 in 2002 in ekipe do 18 let med leti 2000−03.
Leta 2015 se je preselil na Kitajsko. Prvo leto je delal kot pomočnik, od leta 2016−22 pa uradno kot glavni trener Jiangsu Dragons v prvi kitajski ligi (CBA).
VIR: biografski-sb.si

OGLAS ZA SLUŽBO
Sprejmem takoj miz. pomočnika dobrega politirarja, kateri razume furnirano delo.
Zg. Polskava 85
VIR: Mariborski večernik Jutra

KLERIKALNA VELIKA ŽUPANA V MARIBORU IN LJUBLJANI
dr. Schaubach iz Slov. Bistrice veliki župan
Beograd
Klerikalci so za kompenzacijo ob priliki glasovanja proti obtožbi Maksimoviča dobili obljubo, da bosta velika župana v Ljubljani in Mariboru te dni odstavljena. V Mariboru bo imenovan za velikega župana dr. Schaubach, odvetnik v Slov. Bistrici, v Ljubljani pa bivši veliki župan dr. Vodopivec.
VIR: Jutro

ŠOLE ZAPRTE
V Slovenski Bistrici, v Zgornji in Spodnji Polskavi so šole vsled ošpic za negotov čas zaprte.
VIR: Slovenski gospodar

JOSIP VOŠNJAK PROMOVIRAN ZA DOKTORJA MEDICINE
Josip Vošnjak je začel študirati medicino na Dunaju oktobra 1852. Študij je končal 1. marca 1858. Študijski program je določal, da po petem letniku študija kandidati za doktorja medicine opravijo štiri rigoroze, dva za medicinski in dva za kirurški naziv (rigoroz – izpit ob zaključku fakultete, s katerim dobi kandidat naslov doktor). Tako je bil Vošnjak 1. marca 1858 promoviran za doktorja medicine.
30. julija 1858 je bil Vošnjak na Dunaju promoviran tudi za doktorja kirurgije.
VIR: Razstava o Josipu Vošnjaku, grad Slovenska Bistrica, odprta 12. marca 2014.
FOTO: Vošnjakova dunajska diploma z dne 13. marca 1858 (Razstava o Josipu Vošnjaku)
