
10. februar
Danes goduje VILJEM
Ime Viljem izhaja iz nemškega imena Wilhelm, ki je zloženo iz starovisokonemških besed willo v pomenu »volja« helm »čelada«.
Moške različice imena: Vili, Vilibert, Vilči, Vilhelm, Vilij, Vilim, Viljam, Vilijan, Viljan, Viljem, Vilm, Viljko, Vilko, Vilmos, Vilmoš.
Ženske različice imena: Vilhelmina, Viljana, Viljema, Viljemina, Vilma.

10. februar
SMUČARSKI SKAKALEC FRANCI PETEK POSTANE SVETOVNI PRVAK
10. februarja 1991 je takrat še ne 20-letni Franci Petek na svetovnem prvenstvu v smučarskih skokih v Predazzu na veliki skakalnici presenetljivo postal postal svetovni prvak in poskrbel za velik uspeh.
Po prvi seriji je bil drugi, v finalni pa je izkoristil napako vodilnega Japonca Akire Higašija in postal svetovni prvak. To je bil, kot se je izkazalo pozneje, tudi največji uspeh njegove kariere, saj na svetovnih prvenstvih nikoli več ni stal na stopničkah. Petek je bil tistega leta izbran tudi za športnika leta Slovenije.

ZA DRUŽENJA V NARAVI, NE PRED EKRANI
Skavti Slovenska Bistrica 1 – Steg Lukec so lani praznovali 30 let
Ustanovitelj skavtov v Slovenski Bistrici je pokojni Luka Javernik, nekdanji učitelj kemije. Po njem nosijo skavti ime, njegovo nenadno smrt pred odhodom na prvi skavtski tabor ohranjajo s črno rutko. Poleg igrivosti so skavti prepoznavni po uniformi, ki zajema oranžno srajco, temno modre hlače in zaprte čevlje. Prvi načelnik Združenja slovenskih katoliških skavtov in skavtinj (ZSKSS) je bil Bistričan Dušan Moškotevc. “Trenutno nas je 54, bilo nas je več, a je nekaj članov v času epidemije končalo svojo skavtsko pot zaradi načina dela. Skavti nismo narejeni za delo pred ekranom, ampak za skupna druženja v naravi. Naši člani so stari od osem do trideset let, pokrivamo območje od Majšperka do Prelog pri Slovenskih Konjicah,” predstavi članstvo nasmejana Klara Janžič, zadnja štiri leta stegovodkinja lokalne enote Steg Slovenska Bistrica 1. Razdeljeni so v štiri starostne skupine: volki in volkuljice (od 8 do 10 let), izvidniki in vodnice (od 11 do 15 let), popotniki in popotnice (od 16 do 21 let) in skupnost voditeljev (od 21 do 30 let). Voditelji se srečujejo enkrat na mesec, preostale tri skupine pa tedensko, na Trgu Alfonza Šarha, kjer imajo zraven župnišča svojo skavtsko sobo.
Za nagrado na tabor
“Skavtsko leto poteka od oktobra do junija, v poletnih počitnicah se za nagrado odpravimo na tabor. S petnajst kilogramov težkimi nahrbtniki z opremo za preživetje, kot so hrana, oblačila, spalna vreča, gorilnik, kresalo, tudi plišasti medvedek, se odpravimo na pot,” radostno razlaga stegovodkinja. “Najpomembnejša je pot,” poudarja. “Takrat se najbolj povežemo in skupaj prebrodimo vsak kilometer. Na taborih se učimo preživetja v naravi, pomagamo drug drugemu, opravljamo dobra dela. V petih dneh se pripeti veliko prigod, ki nam ostanejo v spominu. Na Veliki Planini smo na primer pred nevihto kmetu pomagali spraviti krave v hlev, na Sveti gori nad Novo Gorico smo se odločili slediti azimutu in smo po naključju odkrili stare, zapuščene kaverne. Takšnih dogodivščin ne doživiš vsak dan.”
Pred tremi leti so doma pripravili srečanje skavtov mariborske regije. “Na ta dogodek smo se pripravljali skoraj leto dni. Bilo je več kot 500 udeležencev. Pripravili smo različne delavnice – vojaške, folklorne, novinarske, peko pic izpod peke, poslikave obrazov. Ta srečanja potekajo vsaki dve leti, vsakokrat jih pripravijo skavti iz drugega kraja. Ob teh dogodkih spoznaš veliko novih ljudi, zato komaj čakamo, da se ponovno srečamo in pozabavamo!”
Dobroto sejejo tudi med občane
Srečujejo se prav tako z občani, ko ob svetih treh kraljih pripravljajo koledovanja. “Gremo od hiše do hiše, delimo koledniške nalepke Gašper, Miha, Boltežar in prepevamo.” V adventnem času med občane ponesejo luč miru iz Betlehema. “Plamen razdelimo po slovenskobistriški in okoliških župnijah. Začnemo v Vrtcu Blaže in Nežica, gremo v vojašnico, k županu, v Dom starostnikov Slovenska Bistrica, Poljčane in Rogaška Slatina, plamen delimo tudi pri nedeljskih svetih mašah, da lahko zagori pri vseh nas. Vsako leto po božiču organiziramo tudi pohod z lučko, med njim plamen ponesemo v vse cerkve in kapelice, ki stojijo na Jernejevi poti. To so dogodki, ki jih pripravljamo za širšo javnost,” razloži Klara Janžič.
Letos bodo s Klubom študentov pripravili dan odprtih vrat. “Da se predstavimo in medse povabimo kakšnega novega člana. Pot je pripravljena. Si upaš narediti prvi korak, stopiti nanjo in jo prehoditi skupaj z nami? Če si upaš, pridi!” vabi Klara Janžič. Bodi pripravljen – vedno pripravljen, na življenje, je skavtski pozdrav.
VIR: Irena Brdnik, Štajer’c
FOTO: Člani Stega Lukec pred župnijsko cerkvijo svetega Jerneja

MOČAN VETROLOM
10. februarja 2020 je naše območje vnovič zajel močan vetrolom, ki je odkrival strehe in rušil drevesa. Na terenu so bili tudi gasilci PGD Pragersko, posredovali so na desetih lokacijah, in sicer v Slovenski Bistrici, na Pragerskem, v Starem Logu in na Leskovcu.
Kasneje so pomagali tudi pri sanaciji nastale škode.
VIR: 70 let PGD Pragersko, almanah
FOTO: Pomoč pri sanaciji strehe na Leskovcu (Arhiv PGD Pragersko)

10. februar 2018
PUST LETOS IZJEMOMA ZIMO PRIKLICAL
Pust na 2. osnovni šoli Slovenska Bistrica
Čeprav smo bili v zadnjih letih pustnih norčij vajeni v bolj spomladanskih razmerah, je bilo tudi letos veselo in razigrano. Na 2. OŠ smo 10. februarja najprej rajali v šolski telovadnici in se nato priključili mestni pustni povorki, čeprav sta mraz in veter segala do kosti. Še posebej nam je bilo všeč, da smo lahko bili maske po lastni izbiri, čeprav so tudi skupinske zanimive. Za unikatno skupinsko masko so kot vedno poskrbele naše učiteljice. Letos so bile skrivnostne pajkovke, verjetno v želji, da bi vse učence spretno ujele v svoje mreže. Njihovo masko je idejno tudi tokrat zasnovala likovnica Jasna Vidovič.
VIR IN FOTO: Novinarski krožek 2. OŠ Slovenska Bistrica, Informator

KRIMINALISTI PRIMER NATANČNO PREISKUJEJO
V minulem tednu so policisti obiskali številne prebivalce Makol, bili so tudi pri sosedih Irene in Janeza Sivke in poizvedovali, kakšna razmerja so imeli s prizadetima
Konec minulega tedna je občinski odbor SDS Slovenska Bistrica sprejel stališče o vandalskem dejanju, ki se zgodil v petek, 10. februarja 2006, Ireni in Janezu Sivki iz Pečk pri Makolah. Javnosti je najbrž znano, da so na pročelje stanovanjske hiše v Pečkah neznanci narisali štiri kljukaste križe in pripisali besedi “Odfukaj pizdun”. Janez Sivka je med pobudniki ustanovitve nove občine v Makolah. Oškodovanec je že takoj po dogodku povedal, da sramotno dejanje povezuje s politiko in ustanavljanjem nove lokalne skupnosti.
Žarko Furman, novi član bistriške SDS in član izvršilnega odbora stranke, je včeraj potrdil stališče stranke in dejal, da takšna dejanja in poškodovanje tuje lastnine izvajajo strahopetni ljudje, ki svojo identiteto skrivajo v grmovju zaradi razodetja lastnih egoističnih dejanj. Ta so jim bila prekrižana ob dobrohotnem angažiranju Janeza Sivke, kot vodji iniciativnega odbora za ustanovitev nove občine Makole. Furman je še dodal, da so za javnost sestavili pismo, v njem pa poudarili, da so neprimerni simboli in besedi na pročelju hiše včasih močno psihološko orožje. “Četudi so morda v skladu s slovenskim rekom še vedno niso ‘konj’. Veliko močnejši od pregovornega ‘konja’ pa se lahko izkaže koncept, ki ga sodobna politična retorika in dejanja povzdigujejo v nevarno demagoško sredstvo. Upodobitev simbolov, ki so povzročali divje uničenje in rasno politiko – ta je povzročila nečloveški holokavst, množično uničenje judovskih in slovanskih narodov – in, ki so povzročili smrt in izselitev milijonov ljudi, lahko upodobijo le posamezniki, ki se ne zavedajo teh grozot oziroma o njih niso poučeni v pravem pomenu besede.”
Furman je še opozoril, da takšna dejanja ustrahujejo sposobne ljudi. Zaradi takšnih izražanj nestrpnosti si namreč sposobni politiki ne upajo narediti usodnega koraka, nočejo izpostavljati svoje družine žaljivkam in uničevanju lastnega premoženja. Izražanje nestrpnosti na tak način lahko privede do velikih nesoglasij med krajani bodoče nove občine, kar se vsekakor lahko izrazi v neuspešnem delovanju lokalne skupnosti in njenega nadaljnjega razvoja.
Policisti in kriminalisti bistriške policijske postaje se še vedno ukvarjajo s primerom Sivka in pravijo, da preiskava ne bo hitro končana. Znano je, da so v minulem tednu obiskali številne prebivalce Makol in Pečk, bili so tudi pri sosedih in poizvedovali, kakšna razmerja so imeli s prizadetim. Včeraj je Janez Sivka dejal, da s svojimi izjavami in prehitrimi sodbami noče škodovati policijski preiskavi in kriminalističnemu postopku. Prepričan je, da gre za politični vandalizem, uperjen je proti njegovemu delu. Ker se boji novih izpadov, je svojo hišo dodatno zavaroval, in sicer proti vandalizmu.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer

LEPO SPREJETE PREDSEDNICE
Gledališko predstavo Predsednice, v izvedbi DPD Svoboda Slovenska Bistrica, je občinstvo lepo in navdušeno sprejelo. Režiser Jože Mohorko je skupaj z igralkami Jano Jeglič, Miro Mesarič in Simono Smolar predstavil izredno zanimiv, včasih do skrajnosti absurden, vendar do življenja in resnice obziren gledališki tekst, ki ga je napisal avstrijski dramatik Werner Schwab. Mimogrede: avtor se je rodil leta 1958, umrl pa leta 1993, napisal je več gledaliških iger, njegova dela igrajo po vsem svetu, pred leti tudi v ljubljanski Drami. Na dokaj preprosto urejenem prizorišču je občinstvo videlo tri ženske, ki je vsaka po svoje razgalila svoje življenje. Nobena ni političarka, nobena med njimi predsednica – ali pač. Vsaka po svoje svojemu življenju predseduje s predsodki, bolečino in grozo. Kljub neprijetnim, grotesknim in nenavadnim izpovedim je občinstvo razumelo sporočilo. Obiskovalci so imeli srečo, ker so videli solidno oblikovane vloge, igralke se bodo sčasoma vanje še bolj poglobile in takrat bodo čustva imela prednost pred tremo in strahom pred besedilom. To bo mogoče videti že v četrtek in petek, 12. in 13. februarja 2004, ko bosta v domu DPD Svoboda prva in druga repriza. Sobotna predstava je bila posvečena kulturnemu prazniku. Igralkam in režiserju sta se za izjemen trud zahvalila Stanislav Kovačič, predsednik ZKD Slovenska Bistrica, in Danilo Utenkar, predsednik bistriške Svobode. Ob tej priložnosti so gledalci pozdravili tudi Silva Husuja iz DPD Svoboda, dobil je namreč občinsko priznanje za delo v ljubiteljski kulturi.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer

10. februar 1993
IZ DOMA DR. JOŽETA POTRČA V POLJČANAH
Za srečno življenje starejših
Danes je v domu 289 oskrbovancev • Želijo svojega zdravnika za osem ur na dan • Zmogljivosti ne bodo širili
V domu dr. Jožeta Potrča v Poljčanah tačas biva 289 oskrbovancev. Zanje vzorno skrbi 92 zaposlenih. V dom bi jih lahko sprejeli še več, vendar to ni mogoče za radi prostora. Že sedaj je kot vsako zimo, dom prezaseden. Zanimalo nas je, tako oskrbovanci preživljajo jesen življenja. Direktor Jože Težak, ki si s sodelavci prizadeva, da bi bilo bivanje v domu kar se da prijetno, je rad odgovoril na vprašanja.
»Danes je v domu 289 varovancev, ali devet več, kot so naše zmogljivosti. V zimskem času je vselej velik pritisk za sprejem v dom in prosilce težko odklanjamo. Zato storimo vse, da pomoči potrebne vendarle sprejmemo.«
— Kako Ste poskrbeli, da bi se oskrbovanci kljub prostorski stiski kar najbolje počutili?
Zelo se trudimo, da je njihovo vsakodnevno življenje v domu pestro. Skoraj vsakih štirinajst dni imamo kakšno kulturno zabavno prireditev. Sodelujejo razni narodno-zabavni ansambli
in kulturne skupine. Sedaj se pripravljamo na slovenski kulturni praznik — Prešernov dan. V domu se bo v kratkem z izbranim sporedom pesmi predstavil pevski zbor društva upokojencev iz Slovenske Bistrice.«
— Kako so dom in njegovi povezani s krajem in ljudmi iz Poljčan?
»Živimo s krajem, za kraj in za naše oskrbovance v domu.«
— V domu imate organizirane razne sekcije. Lahko katero izmed njih posebej predstavite?
»Trenutno je najbolj aktivna sekcija delovna terapija. V njej aktivno sodeluje približno štirideset oskrbovancev. Ustvarjajo zelo lepe in praktične izdelke. Vsako leto imamo eno večjo prodajno razstavo teh izdelkov, ki je tradicionalno ob dnevu domadrugo nedeljo v septembru.«
— In kaj želite v domu izboljšati?
»Zmogljivosti ne bomo širili. Nenehno si prizadevamo za dvig naših strokovnih storitev in to
nameravamo nadaljevati tudi v prihodnje. Vsa naša prizadevanja so usmerjena v srečno jesen življenja starejših. Posebej se trudimo za njihovo zdravje. Poudariti moram, da imamo že sedaj kar dobro organizirano fizioterapijo. Prizadevamo pa si še, o tem se prav zdaj dogovarjamo z Zdravstvenim domom Slovenska Bistrica, — da bi imeli tudi svojega zdravnika osem ur dnevno.«
VIR: Franci Golob, Večer
FOTO: Jože Težak: »Posebej se trudimo za zdravje naših oskrbovancev.« (Večer)

NOVI ZVONOVI ODLITI IN DOSTAVLJENI
Odziv ljudi na zbiranje sredstev za nove zvonove župnijske cerve sv. Jerneja v Slov. Bistrici, je bil, kljub draginji in slabi ekonomski situaciji, dober. Zvonovi, ki jih je izdelal Feralit iz Žalca, so prispeli v Slov. Bistrico 10. februarja 1989. Namestili so jih v župnijski cerkvi pod zvonico, da so si jih lahko ljudje ogledali.
VIR: Kronika župnije sv. Jerneja Slovenska Bistrica
FOTO: Novi zvonovi pod zvonico (Kronika župnije sv. Jerneja Slovenska Bistrica)

OSNOVNA ŠOLA SLOVENSKA BISTRICA
Pionirji osnovne šole Pohorskega odreda Slovenska Bistrica so v dopoldanskih urah odprli razstavo likovnih del učencev na temo Prešernovih pesmi in življenja. Sledila je skrbno pripravljena proslava. V programu so poleg učencev sodelovali tudi učitelji. Zvečer so se zbrali člani delovne skupnosti ob intimnem klubskem programu. V soju plamenov sveč so obudili spomin na velikega pesnika. Svečanost so končali z razpravo o stanju in problemih kulturnih dejavnosti v današnji družbeni stvarnosti.
VIR: -nj-, Večer

NAPELJAVA ELEKTRIKE V MESTU KASNI
Napeljava električnega voda po mestu se je zakasnila. Glasom pogodbe bi morala vsa dela biti opravljena do 1. 2. 1924; kakor pa smo informirani, je tvrdki »Elin«, ki je prevzela izvršitev teh del, zmanjkalo materijala in se isti nahaja še v Nemčiji. Tako bo električna luč namesto 1. febr. zasvetila v mestu šele daleč v marcu. Ne vemo, ali je taka netočnost za tvrdko »Elin« priporočljiva.
VIR: Tabor

10. februar 1918
OBČINA TINJE NA POHORJU PODPIŠE MAJNIŠKO DEKLARACIJO
V občini Tinje na Pohorju pošta Slovenska Bistrica (danes pošta Zgornja Ložnica), so se zbrali občinski odborniki 10. februarja 1918 in soglasno sklenili, da se pridružijo Majski deklaraciji in apelirajo, da se naj sklene mir. Izjavo je podpisal samo župan Janez Ferk.
VIR: Pogorevc Edmund, Zbornik občine Slovenska Bistrica III, str. 264−265
FOTO: Resolucija občin Poljčane, Brezje, Stanovsko, Lušečka vas (Zbornik občine Slovenska Bistrica III, str. 265)

10. februar 1907
OGLAS TRGOVINE ALOJZIJA PINTARJA
Novi slovenski Štajerec je 10. februarja 1907 objavil oglas trgovca Alojzija Pintarja. V svoji trgovini pri farni cerkvi je ponujal vsakovrstna semena, štajersko deteljno in travno seme, oves, koruzo in drugo zrnje, vse, kar se rabi za delo v vinogradu, na travniku, razno železnino, sveže bučno olje, moko iz Majdičevega mlina, žganje, klajno apno za živino in še veliko drugega po nizki ceni.
VIR: Novi slovenski Štajerec

10. februar 1901
USTANOVLJENA ZADRUGA ZA VZREJO BIKOV
Zadruga je bila kot nemška zadruga ustanovljena 10. februarja 1901 z namenom, da bi s svojim delovanjem prispevala k dvigu živinoreje in nakupu plemenskih bikov marijagorske pasme.
Iz pravil zadružnega delovanja je razvidno, da je lahko postal član zadruge vsak, v občini Slovenska Bistrica bivajoč posestnik krav in telic, če ga je na njegov predlog sprejelo načelstvo in če je plačal dve kroni. V primeru negativne odločitve načelstva oziroma predstojništva je o vstopu v zadrugo dokončno odločil občni zbor zadruge.
VIR: Slavica Tovšak, Zbornik občine Slovenska Bistrica III, str. 274
