12. december
Danes goduje ALJOŠA
Ime Aljoša je prevzeto iz ruskega jezika. Razlagajo ga kot manjšalnico iz imen Aleksej in Aleksander in sicer iz sestavine Ale- in s sufiksom -ša.
Moška različica imena: Aljoša, Aljaž.
Ženske različice imena: Aljoša, Aljošica, Aljoška, Aljuša.
12. december
ITALIJANSKI FAŠISTI ZAŽGEJO SLOVENSKI NARODNI DOM V BARKOVLJAH PRI TRSTU
»A Barcola, a Barcola!« so zavpili skvadristi. Tistega dne so zaradi spopadov v Splitu med domačini in vojaki italijanske mornarice razbijali po Trstu. Besni od spodletelega napada na tiskarno dnevnika Edinost v Ulici svetega Frančiška, ki ga je odbila vojska, so zagrabili kante bencina, stopili na tovornjak in zdrveli proti Barkovljam. Kakih dvajset jih je bilo, v črne srajce oblečeni banditi, ki so 12. decembra 1921 malo pred 21. uro poskakali iz vozil in kriče planili v dvorano Narodnega doma. S pištolami in ročnimi bombami so začeli groziti gostilničarju in strankam. V ospredje je stopil mladenič z gorjačo v rokah: bil je Slovenec Vittorio Martelanc, v Barkovljah so mu nadeli vzdevek L’sica. »Venček, ta je zate,« je zavpil in zamahnil. Udarec je bil silovit, ubogi Venček Krečič, ki je z nekaterimi drugimi v brezupu pogumno branil dvorano pred napadalci, se je zgrudil na tla. Zaradi poškodbe na glavi mu je odstopila očesna mrežnica in je oslepel.
Preostanek bande je ta čas vdrl v dvorano, zmetal pohištvo na kup, polil z gorivom in vžgal. Ko se je ogenj razplamtel, so fašisti mirno stopili na tramvaj in se vrnili v mesto. V požaru je zgorela vsa stavba, uničen je bil tudi društveni arhiv. Tistega 12. decembra 1921 je bilo konec veličastne 23-letne zgodovine Narodnega doma v Barkovljah.
12. december 2023
Z NOVIM LETOM VIŠJE POLOŽNICE ZA KOMUNALNE STORITVE
Na Komunali Slovenska Bistrica so v torek, 12. decembra, na novinarski konferenci napovedali dvig cen javnih gospodarskih služb, kar so še isti dan potrdili tudi svetniki občinskega sveta v Slovenski Bistrici. Nekatere cene so uskladili že v začetku leta, a se je izkazalo, da bo potreben dodatni dvig, saj bi jim veljavne cene povzročale težave pri poslovanju.
Položnice za povprečno gospodinjstvo bodo po besedah direktorja Komunale Slovenska Bistrica višje za okoli 2,4 evra oziroma za približno pet odstotkov. Na nujno zvišanje cen vplivajo uskladitev stroškov dela za 6 %, manj prodanih količin pitne vode, povišanje stroškov energije (gorivo, omrežnina), povišanje stroškov storitev (prevozi), sprememba količin odpadkov, rast stroškov termične izrabe odpadkov, padec cen odkupa sekundarni surovin in Inflacija. Pri tem je Tramšek poudaril, da predlagano povišanje ne sledi niti letni inflaciji in med razlogi za podražitev omenil letošnje dokaj deževno obdobje, ki je povzročilo padec prodaje vode za skoraj 100.000 kubičnih metrov, iz istega razloga pa so imeli še dodatne stroške za njeno čiščenje. Trenutna cena vode je 86 centov za kubični meter, s čimer so v spodnjem delu lestvice 60 slovenskih komunalnih podjetij, zato so predlagali dvig cene za devet centov.
Na področju ravnanja z odpadki, ki jo z odvozi opravljajo v petih občinah, obdelujejo pa jih za 13 občin, se tako kot marsikje ukvarjajo z naraščanjem količine odpadkov, tudi do deset odstotkov letno v zadnjih treh letih. S tem se povečujejo tudi stroški odvoza, zlasti na težje dosegljivih območjih, ki so že tako visoki zaradi dražjih naftnih derivatov.
Ob tem so znatno padle odkupne cene nekaterih odpadkov, narašča pa delež termične obdelave odpadkov, ki pri njih že dosega 58 odstotkov, dodaja Tramšek in poudarja, da rastejo tudi cena termične obdelave in stroški dela. Zaradi vseh omenjenih dejstev so prisiljeni ceno za povprečno družino s 120-litrsko posodo povišati za 1,2 evra. Spremenila se bo tudi cena storitev bioloških odpadkov, ki je nespremenjena že od leta 2019, in bo pri enako veliki posodi višja za 76 centov. Čedalje strožja okoljska zakonodaja od njih terja izvajanje različnih preventivnih tehničnih ukrepov, ki pa za sabo prav tako potegnejo visoke stroške, kar predstavlja velik pritisk na obvezne gospodarske javne službe. /…/
VIR: Natalija Sinkovič, Bistričan.si
FOTO: Novinarska konferenca (Bistričan.si)
ZMAGA OSTALA V OPLOTNICI
Na 6. dobrodelnem Miklavževem nogometnem turnirju gasilcev zmagali gasilci PGD Oplotnica
V športni dvorani Milenij v Oplotnici so v nedeljo, 12. decembra, svoje nogometno znanje preizkusili gasilci iz Gasilske zveze Slovenska Bistrica. Na 6. dobrodelnem Miklavževem turnirju v malem nogometu so se pomerile ekipe prostovoljnih gasilskih društev Zgornje Bistrice, Tinja, Keblja, Videža, Oplotnice, Šmartnega na Pohorju in Impola, ki so tekmovale v dveh skupinah. Zmagali so domačini, ki so tudi pripravili letošnji turnir.
Oplotničani so v finalu po streljanju kazenskih strelov s 5:4 (1:1) premagali Kebelj, zmagovalce lanskega tekmovanja. V tekmi za tretje mesto je Tinje prav tako po streljanju kazenskih strelov s 4:3 (0:0) ugnalo Videž. Za najboljšega vratarja so izbrali Simona Ačka (PGD Tinje), najboljši igralec pa je bil Rok Klinc (PGD Kebelj). V ospredju je bilo prijetno druženje, turnir pa je bil tudi dobrodelen. Društvo, ki je organizator, sredstva porabi na čim bolj primeren način.
“Odločili smo se, da bomo denar namenili za otroke iz socialno ogroženih družin iz Osnovne šole Pohorskega bataljona Oplotnica. Sredstva smo zbrali s prijavnino ekip in s pomočjo donatorjev,” je povedal Slavko Pitrof, predsednik PGD Oplotnica. Poleg njega sta najboljšim pokale podelila še Franc Ačko, predsednik Gasilske zveze Slovenska Bistrica, in Miran Čoh, poveljnik PGD Oplotnica.
VIR: Tomaž Ajd, Štajer’c
FOTO: Ekipa PGD Oplotnica, levo zgoraj Franc Ačko, levo spodaj Miran Čoh in desno zgoraj Slavko Pitrof (Gasilska zveza Slovenska Bistrica)
BOŽIČNI KONCERT SKUPINE VIVERE IN OKTETA PLANIKA
Vokalna skupina Vivere in Oktet Planika sta tudi letos pripravila tradicionalni božični koncert. Prireditev je potekala v ponedeljek, 12. decembra, v viteški dvorani Bistriškega gradu.
Prostovoljne prispevke bodo podarili v dobrodelni namen.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Tjaša Brglez
RADIOAMATERJI V SLOVENSKI BISTRICI ZNOVA ZELO DEJAVNI
Radio klub iz Slovenske Bistrice je letos pridobil nove prostore v gasilskem domu na Zgornji Bistrici. Ker želijo v svoje vrste privabiti čim več mladih, so organizirali tudi brezplačen tečaj za radijske operaterje. Sicer pa je bistriški klub skupina radijskih navdušencev ustanovila že leta 1956.
Radioamaterska dejavnost je pomembna tako zaradi humanitarnosti kot tudi širjenja tehniške kulture. Klub je dobro deloval do leta 2000, ko so zaradi menjave lastnika stavbe na Kolodvorski ulici izgubili prostore. Od takrat do danes je radioklub deloval zgolj formalno, saj so člani izvedli le nekaj srečanj.
Kljub temu so vseskozi s osebnimi radijskimi postajami dosegali odmevne rezultate tudi v svetovnem merilu. Tečaj za radijske operaterje sedaj obiskuje 15 tečajnikov. Sicer pa načrtujejo tudi praktično dejavnost s področja elektronike, zato nameravajo urediti še laboratorij za elektroniko.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Edvard Grobler
DOBRODELNA PRIREDITEV OŠ POHORSKEGA ODREDA SLOVENSKA BISTRICA ‘MIR IN SREČA’
V četrtek, 12. decembra, je dobrodelno prireditev pripravila tudi Osnovna šola Pohorskega odreda Slovenska Bistrica.
V avli šole so najprej izvedli koncert, nato pa so se družili še na bazarju.
Zbrana sredstva so namenili učencem iz socialno ogroženih družin. Uvodni govor je imela ravnateljica OŠ Pohorskega odreda Slovenska Bistrica Tatjana Pufič.
Učenci in učenke šole so plesali in recitirali, koncert sta popestrila tudi oba šolska pevska zbora.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Aleš kolar
MINISTER SENJUR V SLOVENSKI BISTRICI
Občino Slovenska Bistrica je obiskal Marjan Senjur, minister za ekonomske odnose in razvoj. Minister se je sešel z občinskim vodstvom, pozneje pa tudi z bistriškimi gospodarstveniki. Cilj
delovnega obiska je bila predstavitev demografsko ogroženih območij Dravinjske doline od Makol do Poljčan. Občinsko vodstvo je ministru predstavilo pereče demografske probleme nerazvitosti in apeliralo nanj, da skuša pri državi doseči večja sredstva za to območje. Podali so mu tudi svoje poglede na odnose med državo in občino.
VIR: (slp), Večer
FOTO: Marjan Senjur (Splet)
SODELOVANJE SE NADALJUJE
Na seji koordinacijskega odbora za pripravo in izvedbo praznovanja dneva JLA v bistriški občini so se dokončno pogovorili še o najmanjših podrobnostih v zvezi s praznovanjem. V okviru bistriške garnizije bodo že danes začeli pregled kulturno-zabavnih aktivnosti posameznih enot. Vsako popoldne bo ena izmed enot pokazala, kaj vse zna, kaj se je naučila in kako je domiselna. »Poleg tega pa jih bomo ocenjevali tudi v znanju, ki so si ga posamezne enote nabrale pri pouku. 0b koncu pouka, nekje sredi marca, pa bomo dali najboljši enoti pokal,« je dejal Gojko Varda, namestnik komandanta bistrške garnizije in eden tistih, ki jim je naloženo povezovanje med vojaki in prebivalci občine. /…/
VIR: am, Večer
Rodil se je judoist, olimpijec STANKO TOPOLČNIK
Že v rani mladosti se je povsem posvetil judu v Judo klubu Impol Slovenska Bistrica in bil celo desetletje član jugoslovanske reprezentance. Leta 1969 je osvojil bronasto kolajno na članskem evropskem prvenstvu (EP) v belgijskem Ostendeju in takrat izpolnil normo za nastop na olimpijskih igrah (OI) 1972 v Mūnchnu (Nemčija), kjer se je prebil do drugega kroga. Skupno je nastopil na devetih prvenstvih Evrope, štirikrat je bil na svetovnem prvenstvu (SP), bil na balkanskih prvenstvih in na sredozemskih igrah. Skupno je bil enajstkrat prvak Jugoslavije in zmagal na številnih mednarodnih in domačih prvenstvih in turnirjih. Bil je nosilec mojstrskega pasu in eden od stebrov bistriškega in slovenskega juda.
Topolčnik, ki so ga doma in po svetu poznali kot »Topa«, je tekmoval v srečni generaciji bistriških judoistov, ki so se gladko uvrščali v vrh evropskih in jugoslovanskih prvenstev. Z njim so tekmovali Janez Vidmajer, brata Štern, Zmago Žnidaršič, Stanko Rebernak in Milan Prelog. Pozneje so se mu pridružili še drugi vrhunski judoisti: Baldomir Dragič, Danilo Brumec, Anton Leskovar, Marjan Frešer, Franc Očko, Filip Leščak in drugi.
Še pred koncem tekmovalne kariere je vodil Impolovo pionirsko šolo, po prenehanju aktivnega tekmovanja pa je bil tudi prvi trener Impola, ki je pod njegovim vodstvom osvojil tretje mesto na ekipnem prvenstvu Evrope.
Zadnja leta je deloval kot sodnik, za mesec maj 2013 pa je napovedal slovo od blazin, na katerega je nameraval povabiti številne sotekmovalce iz Slovenije in nekdanje Jugoslavije.
Stanko Topolčnik je umrl 13. aprila 2013 na svojem domu v Kovači vasi, pokopan je v Slovenski Bistrici.
SNEŽNI ZAMETI NA CESTI SLOV. BISTRICA − KONJICE
Muhasta priroda ni bila povsod enako radodarna s snegom. Včeraj dopoldne je pričelo snežiti v večjem delu Slovenije, iz Slovenjgradca pa nam poročajo, da tam do poldneva sploh ni snežilo. Mnogo snega pa je zapadlo v celjski kotlini in Savinjski dolini. Veliki zameti pa so bili med Slovensko Bistrico in Konjicami, dočim je padlo v Mariboru in okolici le nekaj centimetrov snega. Šoferji, ki se zjutraj niso nadejali nič slabega, so naleteli na klancih ceste Maribor—Celje na izredno hude ovire. Na cesti je bilo do pol metra snega, ki je do večera zmrznil. Več avtomobilov je ali obtičalo v snegu ali pa se tako pokvarilo, da niso mogli naprej. Morali so jih naložiti na tovorne avtomobile in jih na ta način spraviti do prvega mehanika. Izredne težave je imel šofer mestnega avtobusa, ki se je zvečer vračal iz Celja v Maribor. Na najhujšem klancu pri Prelogah je zaradi zmrzlega snega zdrčal avtobus nekaj metrov nazaj in le izredni duhaprisotnosti šoferja g. Žagarja ter njegovi sposobnosti se imajo potniki zahvaliti, da ni prišlo do hujše nesreče. Z nadčloveškimi napori je šofer s pomočjo potnikov po poldrugoumem delu spravil ogromno nad 7000 kg težko vozilo na vrh klanca. Ob tej priliki naj poudarjamo potrebo takojšnje intervencije cestarjev, ki naj nevarne s snegom zametene klance takoj pogramozijo, ker bo sicer večkrat prišlo do nesreč na omenjeni progi.
VIR: Večernik
S TOVORNIMI AVTOMOBILI JE ODVAŽAL UKRADENI LES
Svoj čas smo poročali o velikih tatvinah lesa v Dravski dolini in v Slovenski Bistrici. V teku preiskave se je ugotovilo, da je neki 27-letni Rudolf Koražija s tovornimi avtomobili odvažal velike količine lesa v skupni vrednosti okoli 16.000 din. Les so prepeljali potem s tovornim avtomobilom v Varaždin, kjer je Koražija les prodal. Zaradi tega je bil Rudolf Koražija obtožen. Skupno z njim so bili soobtoženi še 39-letni prevoznik Roman Ploj, 28-letni šofer Maks Geršak, 36-letni prevoznik Vinko Geršak in 33-letni prevoznik Pavel Ferlinc. Koražija je bil obsojen na 8 mescev strogega zapora ter na izgubo častnih državljanskih pravic za dobo 3 let, ostali soobtoženi pa so bili oproščeni.
VIR: Jutro
12. december 1902
NUJNA DELA ČAKAJO ŽE OD LETA 1902
V šolskem letu 1905/1906 je prišlo do kadrovskih sprememb v krajevnem šolskem
svetu, kajti dotedanjim članom je mandat potekel 31. decembra 1905. Nova sestava
je bila naslednja: načelnik Filip Sturm170 iz Ogljenšaka, župnik Franc Vidmajer,
Josip Sabati, Jurij Zeder in Franc Bogatič, oba z Zgornje Polskave, Jurij Koban s Sel,
Jan Koban s Požega, Franc Goričan iz Gabrnika in Anton Berglez z Bukovca. Josip
Sabati s tem krajevnim svetom ni bil tako zadovoljen kot s prejšnjim; v šolsko kroniko
zapisal, da je zelo »štedljiv«, kajti ukrepe za šolo, ki mu jih je določil okrajni
šolski svet, je izpolnil le delno. Med drugim ni naročil planiranja prostora ob šoli,
da bi ga šolarji lahko uporabljali kot telovadišče, in ni dal popraviti pločnika pred
šolo, kar je okrajni šolski svet uvrstil med nujna dela že 12. decembra 1902.
VIR: Mirko Munda: Zgornja Polskava in njena okolica, str. 182
Rodil se je arhitekt MAX CZEIKE
Max Czeike, arhitekt nemških korenin, se je rodil 12. decembra 1879 v kraju Nový Jičín na Češkem, ki je spadala takrat pod Avsto-Ogrsko. Leta 1918 je bila po njegovih načrtih v neobaročni slog spremenjena starejša zgradba (Juhartov dvorec, Franc Juhart ) na Mariborski cesti v Slovenski Bistrici, prav tako mu pripisujejo tudi hišo na sedanji Mariborski cesti 6 (nekoč je bil v tej hiši mizar Guntner, op. S. Husu). Leta 1922 so po njegovih načrtih postavili kapelo sv. Roka (Juhartovo kapelo) v Kovači vasi pri Slovenski Bistrici, izdelal pa je tudi načrte za kapelo Presvetega Srca Jezusovega v Žabljeku v občini Slovenska Bistrica, ki jo je dala zgraditi Neža Tkavc iz Žabljeka, v zahvalo za srečno vrnitev s potovanja okoli sveta. Gradili so jo med leti 1931−34. Leta 1945 je nova oblast Maxa Czeika zaprla in ga umorila.
VIR: biografski-sb.si
Foto: Juhartov dvorec (Spletni biografski leksikon občine Slovenska Bistrica)