12. november
Danes goduje EMIL
Ime Emil izhaja iz latinskega rodovnega imena Aemilius. Ime Aemilius nekateri povezujejo z latinskimi besedami aemulor v pomenu »posnemati, tekmovati; biti zavisten, ljubosumen« in aemulus »tekmujoč; zavisten, ljubosumen«. Drugi pa razlagajo ime Aemilius iz grških besed αιμυλιoς (aimylios) oziroma αιμυλoς (aimylos) v pomenu »priliznjen, zvit«.
Moške različice imena: Emilij, Emilijan, Emilijano, Emilijo, Emilio, Emilijan, Milko.
Ženske različice imena: Emilia, Emilija, Emilijana, Emilja, Emilijana.
12. november
SVETOVNI DAN PLJUČNICE
12. novembra obeležujemo svetovni dan pljučnice, ki je namenjen osveščanju javnosti o tej bolezni, ukrepih za njeno preprečevanje in zdravljenje ter spodbujanju aktivnosti za boj proti pljučnici.Zaradi pljučnice vsakih 20 sekund umre otrok.
POTRJUJEJO ODLIČNOST, OHRANJAJO TRADICIJO
Certifikate so prejeli štirje slovenjebistriški rokodelci in CDUO
FOTO: Od zgoraj:
Gozdni palček Natalije Sinkovič (Osebni arhiv Natalije Sinkovič);
Brezrokavnik Darje Hudin (Osebni arhiv Darje Hudin);
Izdelki Vesne Plavec (Osebni arhiv Vesne Plavec);
Izdelki Marjana Crniča (Osebni arhiv Marjana Crniča)
Na spletni strani Centra domače in umetnostne obrti (CDUO) Slovenska Bistrica je na ogled virtualna razstava izdelkov slovenjebistriških rokodelcev, ki so prejeli certifikate v projektu vzpostavitve kolektivne blagovne znamke Naše najboljše. Med prejemniki je sicer tudi sam CDUO od posameznih oblikovalcev pa Natalija Sinkovič, Darja Hudin, Vesna Plavec in Marijan Crnič. Skupno so dobili pozitivno mnenje strokovne komisije in pravico do uporabe te znamke za skupno 38 rokodelskih izdelkov.
Nosilec projekta kolektivne blagovne znamke je Zavod za turizem Maribor – Pohorje, ki s tem vzpostavlja celovito in usklajeno ponudbo kakovostnih izdelkov in storitev na območju Maribora z Dravsko dolino in Dravskim poljem, Pohorja in Kozjaka ter Slovenskih goric. Strokovna komisija je po poletnih delavnicah in svetovanjih ponudnikom septembra opravila prvo ocenjevanje rokodelskih izdelkov in izdelkov unikatnega ter industrijskega oblikovanja ter ovrednotila prijavljene izdelke.
Volnena oblačila, nakit iz aluminija …
Natalija Sinkovič je za pridobitev certifikata pripravila oblačila, copate, deklico in gozdnega palčka iz čiste ovčje volne ter lanene vrvice – špage, za kvačkane podstavke, nakupovalno mrežo in nahrbtnik. Po Pohorju so se od nekdaj pasle ovce, ki so dajale čisto ovčjo volno, pridne ženske roke so jo spredle in iz nje spletle topla zimska oblačila, otrokom pa so izdelale preproste igrače. Na temeljih te dediščine so nastali tudi izdelki Sinkovičeve.
V volni je navdiha našla tudi Darja Hudin, ki je prejela certifikat za kapo z zanimivim reliefnim vzorcem, dvojno pleten brezrokavnik, dvojno pleteno odejo, naglavni trak, volnene nogavice in tri različice volnenih rokavic. Kot likovna pedagoginja pri pletenju posebno pozornost namenja kombiniranju barvnih tonov posameznih volnenih niti in izbiranju vzorcev, ki jih povzema po tradicionalnih slovenskih motivih. Zaradi dvojnega pletenja so njene pletenine izjemno tople in se lahko nosijo na obeh straneh. So trpežne in ne obremenjujejo okolja.
Ponovna uporaba, lokalni material in trajnostno oblikovanje iz industrijskega aluminija pa so zaščitni znaki blagovne znamke Vesne Plavec – Avantgard metalli. Uhani in sponka Štajersko srce sta njeni samostojni deli, v dveh delih pa je ustvarjalne moči združila z mojstrom ročno obdelanega kamna Marijanom Crničem. Lokalni kamen – pohorski škrilj iz Koritnega nad Oplotnico – in industrijski aluminij iz slovenjebistriškega Impola sta dobila novo dimenzijo v čudoviti simbiozi minimalističnega oblikovanja. Nastala sta simpatično sodobno stojalo Štajersko srce in vsestransko uporaben dekorativni pladenj.
Uporabna keramika slovenske tradicije
Strokovno komisijo je prepričal tudi nabor prijavljenih keramičnih izdelkov, ki jih kot interpretacije tradicionalnih lončarskih izdelkov iz vsakdanjega življenja naših prednikov izdelujejo v CDUO Slovenska Bistrica. “Tri pozitivno ocenjene kolekcije zajemajo 16 uporabnih in dekorativnih ročno oblikovanih izdelkov standardnih oblik, poslikanih z motivi slovenske krasilne umetnosti. Potičnik, sklede, pekače, skodelice za enolončnico, klobasarico in terilnik so v svojih kuhinjah uporabljale naše babice. Zajemalko, vrelno veho, hladilec in vrč s čašami so pri kletarskih opravilih potrebovali naši dedki,” razlaga Anja Zamuda iz CDOU Slovenska Bistrica. To je le del širokega nabora izdelkov slovenjebistriškega rokodelskega centra in rezultat 17-letnega dela.
Za promocijo znamke Naše najboljše bo skrbel Zavod za turizem Maribor. Vzpostavitev in nadgradnjo oskrbno-prodajnih poti ter drugo logistiko pa bo prevzela Zadruga Dobrina, ki že vrsto let razvija ponudbo trajnostnih lokalnih pridelkov in izdelkov. Izdelki bodo na voljo tudi v njihovi trgovini v Gosposki ulici v Mariboru.
VIR:Tomaž Ajd, Štajer’c
V SLOVENSKI BISTRICI FINALE POKALA VOMAR
Kinološko društvo Slovenska Bistrica je v soboto, 12. novembra, na društvenem poligonu gostilo finalno tekmo za pokal Vomar.Po podelitvi pokalov in nagrad za uvrstitve na zadnji letošnji regijski tekmi je sledila še podelitev za skupne uvrstitve v letošnjem tekmovanju.Letos so v okvira pokala Vomar izvedli sedem tekem. Med društvi je zmagala ŠKD Celeia, Kinološko društvo Slovenska Bistrica je osvojilo šesto mesto.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Tjaša Brglez
PRENOVLJENA IGRIŠČA
Občina Slovenska Bistrica je ob podružničnih šolah na Pragerskem in Ložnici prenovila športna igrišča in jih uredila z ograjo, lovilno mrežo in reflektorji. Na Pragerskem so igrišče za mali nogomet prekrili z umetno travo, ob njem pa uredili še košarkarsko igrišče, ki je prekrito z umetno maso sportflex. Z umetno travo prekrito igrišče na Ložnici pa bo ob nogometu služilo še igranju košarke in odbojke. Naložba v ureditev obeh športnih kompleksov je stala dobrih 275 tisoč evrov, občina pa je slabih 100 tisočakov za kritje investicije pridobila iz Fundacije za šport.
VIR: Tomaž Karat, Večer
FOTO: Igrišče pri šoli na Zgornji Ložnici (Spletna stran šole)
BISTRIŠKI ŽUPAN IMA ŠESTNAJSTERICO
Na ustanovnem zasedanju občinskega sveta občine Slovenska Bistrica, ki je bilo 12. novembra 2010, župan Ivan Žagar ni preveč optimistično zrl v obraze starih in novih svetnikov. Vladajoča koalicija, ki jo sestavljajo svetniki SLS, SDS in Nsi, je namreč v sejni dvorani zasedla le 15 od 31 svetniških sedežev. Pred dnevom ali dvema se je županov obraz razvedril: na svojo stran je pridobil svetnika stranke Zares in, kot kaže, bo že na izredni seji, ki so jo zahtevali opozicijski svetniki (SD, DeSUS, LDS, ZSMS – Zeleni Evrope in Zares), občinski svet deloval tako, kot so si je želela koalicija. Njen novi član bo menda svetnik Zaresa Alen Vidonja iz Slovenske Bistrice. Kaj je za pristop ponudil župan, se ne ve. Predsednik občinskega odbora stranke Zares Srečko Juhart Jakec je 26. 11. 2010 potrdil vročo novico o pogovorih z županom. Možnost povezovanja obstaja, je povedal Juhart, o tem bodo javnost obvestili prihodnji teden. Županov program je podoben njihovemu in zato ni ovir za sodelovanje, je še dodal Juhart. Če bo prestop uresničen, bodo župan Žagar in njegovi koalicijski privrženci lahko izpeljali občinsko kadrovsko politiko in tudi kak projekt, ki ga opozicija ne bo podprla. Odprto je še vprašanje o kadrovskih sprememb v občinski upravi. Viri blizu županskega urada pravijo, da župan ne bo zamenjal vodstva uprave in vodij resorjev znotraj nje. Za podžupana pa bo najverjetneje imenoval opozicijskega svetnika.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: Župan dr. Ivan Žagar (Spletna stran Občine Slovenska Bistrica)
12. november 2008
OGLED RAZSTAVE SLOVENSKI IMPRESIONISTI IN NJIHOV ČAS 1890-1920
Zavod za kulturo Slovenska Bistrica je organiziral v sredo, 12. novembra 2008, ogled razstave Slovenski impresionisti in njihov čas 1890 – 1920 v Narodni galeriji v Ljubljani.
Z razstavo, ki jo je Narodna galerija odprla aprila 2008, je bilo javnosti ponovno omogočeno, da se sreča s široko priljubljenimi in cenjenimi originali štirih mojstrov impresionistov – Jakopiča, Jame, Groharja in Sternena ter s številnimi znanimi sopotniki impresionizma, kot so Anton Ažbe, Ivana Kobilca, Ferdo Vesel, Ivan Vavpotič in mnogi drugi.
Odhod avtobusa je bil ob 14. uri izpred gradu Slovenska Bistrica, odhod avtobusa iz Ljubljane pa ob 18.30.
VIR: Silvo Husu: Grajski stolpec, Tednik Panorama
FOTO: Ivan Grohar: Sejalec (Wikipedija)
VEČEROVO PODSTREŠJE
V Večerovi rubriki “Večerovo podstrešje, je bila objavljena tudi fotografijs Slovenske Bistrice, posneta 12. novembra 1964.
VIR: Večerovo podstrešje, Večer
FOTO: Danilo Škofič
MOTORIST TRČIL V DREVO
V vasi Bukovec je osebni avtomobil, ki ga je upravljal Jože M., izsiljeval prednost pri vožnji. Jože M. je s tem zaprl pot motoristu Ivanu L. Ta je trčil v avtomobil in se hudo poškodoval.
VIR: Večer
GORELO JE NA TINJU
V petek, 12. novembra 1954, ob 13. uri je pričelo goreti novo gospodarsko poslopje, last Antona Stegneta na Tinju številka 14. Vzrok požara je neznan. Ogenj je povzročil precej škode, saj je pred kratkim dograjeno gospodarsko poslopje že drugič zgorelo. Baje je bilo še precej nizko zavarovano.
Zgornjebistriški gasilci, ki so se najprej peljali že proti Ložnici, so prišli na kraj požara precej kasno in uspeli le preprečiti, da se ogenj ni razširil dalje.
Če bi imeli v Tinju telefon, bi bili gasilci prej in točneje obveščeni in bi se marsikaj dalo rešiti.
VIR: Kronika gasilcev PGD Zgornja Bistrica
Rodil se je filozof, prevajalec in publicist IVAN URBANČIČ
Dr. Ivan Urbančič se je rodil 12. novembra 1930 v Robiču pri Tolminu, od koder se je njegova družina pod fašizmom preselila najprej v Bistrico pri Bitoli (Makedonija) in nato leta 1937 na Črešnjevec pri Slovenski Bistrici.
Osnovno šolo in nižjo gimnazijo je obiskoval na Črešnjevcu in v Slovenski Bistrici, srednjo industrijsko šolo Iskre v Kranju ter šolo komunikacijske tehnologije v Beogradu (Srbija). Na pobudo prijatelja Jožeta Pučnika je leta 1960 začel študirati filozofijo in sociologijo na Filozofski fakulteti v Ljubljani, kjer je leta 1964 uspešno diplomiral ter leta 1967 nadaljeval študij z magisterijem in študijem fenomenološke filozofije na Dunaju (Avstrija).
Leta 1970 je v Zagrebu (Hrvaška) doktoriral z disertacijo ‘Ontološki pomen sklopa proizvodnja − potreba v Marxovi filozofiji, ali Marxova metafizika’.
Med leti 1971−72 je študiral še hermenevtično − fenomenološko filozofijo na univerzi v Kölnu (Nemčija).
V svojem raziskovalnem delu se je ukvarjal predvsem s problemi in možnostmi mišljenja danes − v horizontu fenomenologije v širšem smislu.
Ivan Urbančič velja za enega od začetnikov slovenske fenomenološke šole, s svojim delom je med drugim postavil temelje slovenskega univerzitetnega študija fenomenologije in hermenevtike.
Ivan Urbančič je umrl 7. avgusta 2016 v Ljubljani.
VIR: biografski-sb.si
12. november 1927
ATTEMS POOBLASTI DJUR. JOSIPA PUČNIKA ZA ZASTOPNIKA
Pooblastilo
Veljavno v zadevi dr. Ferdinanda grofa Attemsa, veleposestnika v Slovenski Bistrici, radi protokolacije tvrdke.
Podpisani dr. Ferdinand grof Attems, veleposestnik v Slovenski Bistrici, dajem gospodu djur. Josipu Pučniku, odbetniku v Slov. Bistrici zase in svoje dediče pravdno pooblastilo v smislu § 31. civilno-pravd. Reda od 1. avgusta 1895 štev 113 drž. zak.
Zlasti ga tudi še pooblaščam, da me more zastopati v tej zadevi ter v obče storiti vse, kar se mu bode po njegovem lastnem sprevidu v pravnih zadevah potrebno in koristno dozdevalo.
Nasproti pa mu zagotavljam odobriti vsa njegova in njegovega gospoda namestnika vsled tega pooblastila storjena dejanja, kakor da bi bila od mene osebno opravljena, ter mu povrniti vse njegove stroške, in nerazdelno plačati ves trud in sicer tudi one, ki nastanejo po ugotavljanju na pristojnem sodišču brez zamude v Slov. Bistrici in sicer po njegovem vsakokratnem stanovališču; dovoljuje tudi, da sme vse po tem zastopanju povzročene stroške izterjevati na sodišču svoje lastne splošne podsodnosti v Slov. Bistrici in na moje stroške vknjižiti zastavno pravico za stroške zastopanja.
Glede stroškov, ki bi nastali po zastopanju in po opravkih izven sodišč, veljajo odvetniški tarifi in določbe § 1152 in § 1163 obč. drž. zakona.
Dano v Slov. Bistrici, dne 12. 11. 1927
VIR: Pokrajinski arhiv Maribor
FOTO: Pooblastilo, prva stran (PAM Maribor)
12. november 1927
ATTEMS PREDLAGA SVOJEMU ZASTOPNIKU VPIS TVRDKE V REGISTER
Na podlagi obrtnega lista B./ in potrdila davčnega okrajnega oblastva pod C./ je utemeljena moja protokolacijska dolžnost.
Svojo obrt bodem vodil pod tvrdko »Attemsova lesna industrija v Slovenski Bistrici«, s sedežem v Slovenski Bistrici, in bodem to tvrdko na ta način podpisoval, da bodem pod navedeno tiskano ali pisano tvrdkino ime podpisal svoje ime.
Podpisal bodem tedaj:
»Attemsova lesna industrija v Slovenski Bistrici«
Predlagam
Po svojem pod A./ izkazanem zastopniku, da se dovoli vpis moje tvrdke v register za posamezne tvrdke.
Slovenska Bistrica, dne 12. 11. 1927
VIR: Pokrajinski arhiv Maribor
FOTO: Predlog (PAM Maribor)
VOJSKA VZELA ZVONOVE
Spodnjepolskavski župnik Franc Heber je v župnijski kroniki za leto 1916 zapisal: /…/ 12. novembra 1916 so vzeli tri cerkvene zvonove za vojsko. /…/
VIR IN FOTO: Mirko Munda: Pragersko – kronika, str. 44