
14. december
Danes goduje DUŠAN
Ime Dušan je slovanskega izvora. Razlagajo ga kot izpeljanko iz besede duša s prvotnim pomenom »dihanje, življenjska sila«. Najpšogostejši je pri Srbih, pa tudi pri Slovencih in Slovakih.
Moške oblike imena: Duško, Dušomir.
Ženske oblike imena: Dušana, Dušanka, Duška, Duša (kot ime).

14. december
AKTIVISTI OF OSVOBODIJO 127 JETNIKOV IZ CELJSKEGA STAREGA PISKRA
V noči s 14. na 15. december 1944 je šest terenskih aktivistov OF v nemških uniformah, ob pomoči paznika vdrlo v zloglasni zapor Stari pisker v Celju in osvobodilo 127 zapornikov. Med njimi je bila tudi skupina, ki jo je naslednje jutro čakala usmrtitev. Akcija je trajala 45 minut in med njo ni bil izstreljen niti en sam strel. Oborožena grožnja je pomirila paznike, večinoma Avstrijce.
To je bilo veliko junaško dejanje slovenskega partizanskega odporniškega gibanja o katerem je že dan kasneje poročal Radio London (BBC).
Ker sta bili ideja in izvedba v rokah pogumnih posameznikov – partizanov in aktivistov, celjski okrožni odbor Komunistične partije Slovenije pa je želel, da se odmevna akcija javnosti predstavi kot njegovo delo, je prišlo do nasprotij zaradi katerih spomin na dejanje ni bil ovrednoten vse do umika ključnih nosilcev celjske partijske strukture iz organizacije Zveze borcev.

VEČER ČRNEGA HUMORJA
14. decembra 2019 so v organizaciji Kluba študentov Slovenska Bistrica zopet trenirali trebušne mišice v Kinu Slovenska Bistrica, ter se smejali Gašperju Bergantu, Željku Čakareviću – Željkiću, Saši Staretu in Marku Žerjalu.
Pravijo, da je tisto, kar je prepovedano, po navadi tudi najslajše. In to očitno drži tudi v stand-upu, saj je črni humor v zadnjih nekaj letih popolnoma obnorel Slovenijo. Večer črnega humorja je nevsakdanji večer zabave in smeha, stand up komedija brez filtra in brez cenzure, ko komiki nehajo skrbeti o primernem in neprimernem ter na odru povedo vse, o čem se po navadi ne pogovarjamo na glas.
VIR: Spletna stran Kluba študentov Slovenska Bistrica
FOTO: Plakat za prireditev (Spletna stran Kluba študentov Slovenska Bistrica)

14. december 2018
GLEDALIŠČE FRU FRU: MUCA COPATARICA
V projekcijski dvorana v bistriškem gradu je bila v petek, 14. decembra 2018, ob 17. uri lutkovna predstava gledališča FRU FRU: Muca Copatarica.
Priljubljena pravljica o muci, ki nerednim otrokom odnese copate. Otroci sklenejo poiskati mucin dom in svoje copatke. V gozdu pa srečajo mnogo živali, ki muco tudi poznajo. S skupnimi močmi najdejo njeno hišico. Kdo ve, ali bo muca otrokom vrnila njihove copatke …?
Tokratna lutkovna pravljica je bila pripovedovana z lutkami, ob živo izvajani glasbi in otroških pesmicah.
VIR: Silvo Husu, Grajski stolpec, Tednik Panorama
FOTO: Prizor s predstave (Grajski stolpec)

Območno združenje Rdečega križa Slovenska Bistrica je v sredo, 14. decembra 2016, v Osnovni šoli Pohorskega odreda Slovenska Bistrica pripravilo prireditev ob 150-letnici RK Slovenije in mednarodnem dnevu prostovoljstva.
Ob tej prilložnosti so podelili devet priznanj, in sicer za dobro sodelovanje Zdravstvenemu domu Slovenska Bistrica, Civilni zaščiti Občine Slovenska Bistrica, Centru za socialno delo Slovenska Bistrica ter posameznikom s področja krvodajalstva in za delo z mladimi.
Pozornost so namenili tudi udeležencem likovno-literarnega natečaja.
Udeleženci prireditve so si ogledali še gledališko predstavo Vse o ženskah, v izvedbi KUD-a Kle Teater z Zgornje Polskave.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Aleš Kolar

NOVA BALETNA DVORANA
Glasbena šola Slovenska Bistrica je potrebovala novo baletno dvorano. Ker jim je občina Slovenska Bistrica na Trgu svobode dodelila prostor, velik 150 kvadratnih metrov, se je šola pod vodstvom v. d. ravnatelja Ignaca Pančiča odločila za obnovo.
Dvorano so odprli v ponedeljek zvečer, obnova je stala 30.000 evrov; baletni pouk, ki ga vodi Matea Brečko, obiskuje 70 otrok.
Bistriško glasbeno šolo, ki se je z lanskim šolskim letom osamosvojila od mariborskega konservatorija, obiskuje 470 otrok. Po besedah ravnatelja Pančiča šola nima dovolj prostora za kakovostno glasbeno izobraževanje. Potrebuje namreč še štiri učilnice za individualni pouk, prostor za skupinsko vadbo, sobo za tolkala ter pisarno in arhiv.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: Nova baletna dvorana bistriške glasbene šole (Foto Čerič)

14. december 2007
KERAMIČNE FIGURE LADINE KORBAR V NOŠAH
V petek, 14. decembra 2007, ob 18. uri, so v Galeriji Grad odprli še zadnjo razstavo v tistem letu. Ta je bila še posebej zanimiva, saj se je predstavila avtorica Ladina Korbar, ki iz gline izdeluje figure v oblačilih naših prednikov in v zadnjem času tudi v oblačilih narodov Evropske unije. Na ogled je bilo okoli 170 figur, med katerimi so bile tudi noše iz našega območja, s Tinja. Sicer pa so bile razstavljene noše Slovenije in noše vseh držav članic Evropske unije. Vse njene keramične figure so tudi zelo natančno pobarvane.
Njeno delo je na odprtju predstavil etnolog, prof. dr. Janez Bogataj.
VIR: Tednik Panorama, Grajski stolpec.
FOTO: Oblačilni videz domačink s Tinja, začetek 20. stol., po skicah iz raziskave dr. M. Makarovič (Grajski stolpec)

NAJVEČJI PROBLEM SO CESTE
Regionalna cesta, ki povezuje Spodnje in Zgornje Poljčane, je že leta cokla tukajšnjemu razvoju, zdaj po otoplitvi je cesta dobesedno zacvetela in je vsak dan manj primerna za promet. Ta pa je tod skozi vse večji, saj omenjena cesta vodi naprej do Rogaške Slatine, po njej pa poleg turistov (in domačinov seveda) vozijo še tovornjaki, ki prevažajo tovor iz bližnjega kamnoloma. Prav cesti med Spodnjimi in Zgornjimi Poljanami bodo člani sveta
poljčanske krajevne skupnosti namenili največ pozornosti na sestanku, ki so ga sklicali za danes, začel pa se bo ob 15. uri.
V krajevni skupnosti Poljčane imajo težave tudi z vodovodnim omrežjem, čeprav je vodnih izvirov na Boču dovolj in pijejo tamkajšnjo vodo tudi v Rogaški Slatini. Na tokratnem sestanku bodo govorili o gradnji telovadnice In težavah kulturno-umetniškega društva, ki nima prostorov za svojo dejavnost.
VIR: (ps), Večer

NA ČREŠNJEVCU TRČILA TOVORNA VLAKA
6 milijonov din škode
Na železniški postaju Črešnjevec je nabiralni vlak zapeljal približno 70 metrov mimo uvoznega signala. Zaradi tega je oplazil tovorni vlak. Pri tem je nastalo za 6 milijonov dinarjev škode. Do trčenja je prišlo po krivdi strojevodje nabiralnika Jožeta Pirca. Poškodovana sta bila dva tovorna vagona in delovna lokomotiva. Promet na tej postaji je bil oviran za dve uri.
VIR: Večer

PRVOVRSTEN DOGODEK ZA SLOV. BISTRICO . . .
. . . bo koncert slovanske glasbe v soboto, 14. in v nedeljo 15. decembra, v posoj. dvorani, katerega pripravlja godalni odsek tuk. Sokola. Posamezne skladbe bo izvajal celotni orkester in solisti. Vodi g. Cuk Ivo, pri klavirju gdč. Goričan. Inž. Stepišnik nastopi s pevskima točkama. Predprodaja vstopnic v trgovini Korpnik. Pričetek točno ob 20. v soboto in ob pol 16. v nedeljo.
VIR: Večernik

POSESTVA IZ ROK V ROKE
Znano Bachlerjevo veleposestvo na Polskavi, ki je bilo pred vojno eno največjih in najvzorneje urejenih posestev v mariborski okolici z razvito konjerejo, je sedaj prišlo v druge roke. Na dražbi je kupil del posestva Pokojninski zavod v Ljubljani, in sicer za
1,700.000 Din, dočim je drugi del kupila Ljubljanska kreditna banka za znesek milijon dinarjev. Pokojninski zavod bo skušal posestvo preurediti v vzorno posestvo v smislu modernega racionalnega gospodarstva. čuje se pa tudi verzija, da se bo uredila na omenjenem posestvu primerna socialna ustanova, in sicer kot letno okrevališče za svoje zavarovance ali pa kot splošno socialna ustanova.
VIR: Mariborski večernik Jutra

PRIJELI VLOMILCA V SLOVENJEBISTRIŠKO CERKEV
Nevarnega vlomilca so zajeli policijski stražniki v osebi nekega Magerla, 26 let starega, že kaznovanega potepuha. Nekaj vlomilskega orodja so našli že v njegovih žepih, še več pa tam, kjer je prenočeval. Tam so se našli tudi dokazi, da je Magerle vlomil v pondeljek zvečer v slovenjebistriško cerkev. Ta vlom je bil izvršen, ko se je vsa pozornost posvečala — požarni nevarnosti. Goreti je začel neki kozolec in mogoče ga je vlomilec zažgal, da bi imel mir pri svojem delu. V cerkev je prišel skozi okno, odnesel je pa del monštrance ter dva vrčka za sveto olje. Vlom prizna, požig pa odločno zanika.
VIR: Mariborski večernik Jutra

PROSLAVILI ZGODOVINSKI DOGODEK
1. decembra je nastala Kraljevina Srbov, Hrvatov in Slovencev
Na Spodnji Polskavi so ta zgodovinski dan proslavili 14. decembra z zahvalno mašo ob 8. uri, pri kateri so peli otroci mašne in Marijine pesmi, »Te Deum« in nazadnje z navdušenjem »Lepa naša domovina«. Cerkev je bila nabito polna vernikov s Spodnje Polskave, Pokoš in Pragerskega. Po maši se je zbrala šolska mladina z učitelji in župnikom v okrašenem II. razredu. Na sprednji steni se je svetil med zelenjem, narodnimi okraski in zastavicami napis »Živela Jugoslavija SHS«. Na začetku šolske slovesnosti je – kot na vseh drugih šolskih slovesnostih in večini praznovanj na Spodnji Polskavi vse do upokojitve leta 1940 – govoril nadučitelj Avgust Kopriva. Učencem je razložil pomen »osvobojenja« slovanskih narodov, posebno Slovencev, ter »ujedinjenje troimenega naroda«, Slovencev, Hrvatov in Srbov. Omenil je najzaslužnejše može za osvoboditev slovanskih narodov: dr. Janeza Evangelista Kreka, dr. Antona Korošca in predsednika ZDA Woodrowa Wilsona. Naposled je podal še kratek življenjepis kraljeve hiše in rodovine vladarjev Karađorđevićev.
VIR: Mirko Munda: Spodnja Polskava in njena stoletja, str. 221

14. december 1857
POGORELI STA ŽIVINSKI STAJI
14. decembra 1857 sta na Spodnji Polskavi do tal pogoreli dve živinski staji kmetu Ivanu Blatniku.
VIR: Spletna stran PGD Spodnja Polskava
