
24. marec
Danes goduje DIONIZIJ
Ime Dionizij izhaja iz latinskega imena Dionisius, to pa iz grškega Διονυσιος (Dionysios), ki je pridevniška izpeljanka grškega imena Διώνυσος (Diónysos), slovensko Dioniz.
Moške različice imena: Den, Denis, Deniz, Dennis, Deni, Dioniz, Dionizio.
Ženske različice imena: Deonezija, Dionisija, Dionizija, Dioniza.

24. marec
SVETOVNI DAN TUBERKULOZE (TB)
Vsako leto 24. marca obeležujemo svetovni dan tuberkuloze (TB), da ozavestimo javnost o uničujočih zdravstvenih, socialnih in ekonomskih posledicah tuberkuloze in okrepimo prizadevanja za odpravo globalne epidemije tuberkuloze. Datum zaznamuje dan leta 1882, ko je dr. Robert Koch sporočil, da je odkril bakterijo, ki povzroča TB, kar je odprlo pot k diagnozi in ozdravitvi te bolezni.

KRAJEVNI PRAZNIK NA ZGORNJI POLSKAVI
V nedeljo, 24. marca 2019, je v Gaju pri Pragerskem potekela komemoracija pri spomeniku 30 talcev. Prisotni so bili člani združenja za vrednote NOB Slovenska Bistrica, člani območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Slovenska Bistrica in člani območnega združenja borcev za vrednote NOB Radeče. Talcem so se s polaganjem venca poklonili podžupan občine Stanislav Mlakar, predsednik KS Uroš Klajderič in podpredsednik Franc Pišek. V programu so sodelovali učenci podružnične šole Zgornja Polskava, Frajhajmska godba in MPZ Obrtnik. Vsem nastopajočim in sodelujočim na dogodkih ob krajevnem prazniku se vodstvo krajevne skupnosti iskreno zahvaljuje.
VIR: Nevenka Mesarič, Informator
FOTO: Zgornja Polskava (Studio Bistrica)

GLASBENO – LITERARNI VEČER ZRCALCE, ZRCALCE NA STENI, POVEJ
V viteški dvorani Bistriškega gradu je v četrtek, 24. marca 2016, potekal glasbeno – literarni večer z naslovom Zrcalce, zrcalce na steni, povej.
Na prireditvi, ki je bila namenjena mamam, dekletom in ženam, so nastopili Mitja in Renata ter Živa in Neja Skrbiš. Dogodek je organiziral Zavod za kulturo Slovenska Bistrica.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Tjaša Korošec

OBČNI ZBOR DRUŠTVA ZA UPRAVLJANJE KTV
24. marca 2016 so se v prostorih Doma krajanov KS Impol na rednem letnem zboru sestali člani Društva za upravljanje KTV Slovenska Bistrica. Po ugotovitvi sklepčnosti so potrdili dnevni red, izvolili delovno predsedstvo in imenovali overovatelje zapisnika. Po sprejemu poslovnika o delu zbora so v nadaljevanju obravnavali poročili o delu društva za obdobje januar–december 2015 in o finančnem poslovanju društva za leto 2015 ter poročili predsednika društva Gabrijela Cintauerja in nadzornega odbora. Sledila je razprava o poročilih, ki jih je zbor sprejel in potrdil. Krajše poročilo o delovanju Javnega zavoda za KTV in informiranje Slovenska Bistrica je podal direktor Zavoda Drago Čož. Zbor članov društva je obravnaval tudi predlog upravnega odbora društva o prenehanju delovanja društva. Po daljši razpravi, v kateri je sodelovala večina prisotnih, je zbor soglasno oziroma z enim vzdržanim glasom sprejel sklep, da društvo preneha z delovanjem s 30. junijem letos in se izbriše iz registra društev. Vse potrebne aktivnosti in postopke bo v imenu društva vodil Gabrijel Cintauer, predsednik društva in upravnega odbora društva.
VIR IN FOTO: Informator

ŽUPANI IZVOLILI NOVO VODSTVO SKUPNOSTI OBČIN SLOVENIJE
V torek, 24. marca 2015, je v prostorih Čebelarske zveze Slovenije v Lukovici potekala volilna skupščina Skupnosti občin Slovenije (SOS). Županje in župani so izbrali novo vodstvo za naslednja mandatna štiri leta. Za predsednika sekcije mestnih občin so izvolili župana Bojana Kontiča (MO Velenje), na mesto podpredsednika pa župana MO Maribor Andreja Fištravca. Člani sekcije občin s sedežem upravnih enot so za predsednika sekcije izvolili Ivana Žagarja, za podpredsednika pa županjo Mojco Čemas Stjepanovič. Za predsednika ostalih občin je bil izvoljen župan Občine Rače-Fram, Branko Ledinek, za podpredsednika pa Marjan Kardinar, župan Očine Dobrovnik. Funkcijo predsednika SOS si v skladu z vrstnim redom, ki ga določi predsedstvo na naslednji seji po skupščini, v enakih časovnih obdobjih znotraj štiriletnega mandatnega obdobja delijo predsedniki sekcij SOS.
VIR: Informator
FOTO: Tomaž Ajd

V VARISTI BODO ODPUSTILI 243 DELAVK
Brez zaposlitve bo ostalo 243 delavk podjetja Varista iz Zgornjih Poljčan, ki so ga lani razglasili za gazelo podravsko-pomurske regije. Največji partner avstrijski Epcos naj bi namreč po besedah direktorja Variste Štefana Kuzme čez noč odpovedal naročila, ker proizvodnjo seli v Indonezijo. “Odpuščamo vse, ki delajo na programu Epcos,” je za radio povedal Kuzma, ki ga je odpoved naročil največjega kupca močno presenetila.
Kot je poročal Radio Slovenija, pa bi o presenečenju težko govorili, saj je Epcos že drugič v petih letih povzročil množično odpuščanje v Varisti. Njen 100-odstotni lastnik je sicer poljčansko podjetje Eurel, katerega solastnik je tudi Kuzma, ki pa danes ni znal natančno povedati, koliko ljudi bo ohranilo delo in koliko jih bo pristalo na cesti. Do zdaj so jih odpustili 90.
Direktor mariborske območne službe zavoda za zaposlovanje Žarko Markovič je potrdil, da jih je Varista obvestila o odpuščanju, tako da bo do 30. junija na bistriškem uradu za delo 243 Varistinih delavk, povečini mladih in brez izobrazbe. V občini Slovenska Bistrica bo zaradi tega med brezposelnimi kar 65 odstotkov žensk, kar je največ v Sloveniji, je še poročal radio.
VIR: STA

USTANOVLJENO DRUŠTVO KMETIC SLOVENSKA BISTRICA
24. marca 1995 je bilo ustanovljeno Društvo kmetic Slovenska Bistrica. V društvo je povezanih devet aktivov kmečkih žena, in sicer aktivi kmečkih žena Šmartno na Pohorju, Kebelj, Tinje, Laporje, Slovenska Bistrica, Kočno, Videž, Črešnjevec in Venčesel.
V društvo je preko aktivov včlanjenih več kot 200 članic in vsaka po svojih možnostih prispeva k dejavnemu delovanju društva. Pozimi potekajo kuharski tečaji, ki se odvijajo v novih prostorih učne kuhinje. Konec marca se članice že tradicionalno srečajo ob materinskem dnevu; to priložnost hkrati izkoristijo za občni zbor društva, ki že prav tako tradicionalno poteka pri Treh kraljih, po končanem uradnem delu pa se še poveselijo ob zvokih glasbe.
Članice sodelujejo na vseslovenski razstavi Dobrote slovenskih kmetij na Ptuju in za kakovost svojih izdelkov prejemajo različna priznanja.
Ob 20-letnici delovanja, leta 2015, je Občina Slovenska Bistrica društvu podelila priznanje za delovanje na kulturnem in družbenem področju.
VIR IN FOTO: DK Slovenska Bistrica, Informator

RAZSTAVA ROČNIH SPRETNOSTI
V novi osnovni šoli na Keblju so odprli zanimivo razstavo ročnih del učencev osnovne šole Pohorskega bataljona iz Oplotnice, podružnice Kebelj. Razstavo je pripravil krožek ročnih del, ki deluje na šoli že od začetka šolskega leta pod vodstvom mentorice Silve Levart.
Za razstavo je med krajani veliko zanimanje, zato bo odprta do konca marca. Člani krožka bodo pripravili podobno, a še večjo razstavo ročnih del ob koncu šolskega leta
VIR: V. H., Večer

OB PRAZNOVANJU V ZGORNJI POLSKAVI
Osrednja spominska svečanost ob praznovanju krajevnega praznika v Zg. Polskavi je bila ob grobu talcev v Gaju, kjer je najprej spregovoril predsednik krajevne organizacije ZB NOV Anton Lah, nato pa so člani KUD izvedli zborno recitacijo, ki jo je prof. Jurij Novak napisal v spomin na 20-letnico ustrelitve 30 talcev. Sledile so žalostinke pevskega zbora in godbe na pihala, recitacije, položili so vence, odred vojakov pa je izstrelil častno salvo.
VIR: B. L., Večer
FOTO: Komemoracija v Gaju (Večer)

ARETIRANI PIROMAN
Pragerski orožniki so aretirali 27 letnega kočarja Jožefa Korena iz okolice Poljčan, ki je taval okoli brez zaslužka in posla. Koren, ki kaže vidne znake duševne omejenosti, je pri zaslišanju orožnikom priznal, da je lani in letos v slovenjebistriškem okraju zanetil 14 požarov. Piromana so orožniki prepeljali v zapore slovenjebistriškega sodišča.
VIR: Mariborski večernik Jutra

15 MESECEV — RADI ŽALJENJA KRALJICE
Kleparski mojster Martin Cizel v Statenbergu, okraj Slovenska Bistrica, je bil pred okrožnim sodiščem v tajni razpravi obsojen radi razžaljenja Nj. Vel. kraljice Marije po § 91 b, srb. k. z. na 15 mesecev zapora.
VIR: Tabor

Rodila se je učiteljica in knjižničarka MARIJA GORIČAN
Marija Goričan se je rodila 24. marca 1884 v Šoštanju.
Po končanem šolanju je bila kot učiteljica nameščena v Pristavi (občina Šmarje pri Jelšah)in bila zaradi potreb, z odlokom višjega šolskega sveta z dne 22. marca 1922 premeščena na dekliško narodno šolo v Slovenski Bistrici. Z nadučiteljico Otilijo Feigel sta postali prijateljici in veliko sodelovali. Še posebej sta sodelovali v vodenju Vošnjakove ljudske knjižnice in pri vzgoji deklic ter pri prosvetnih dejavnostih v mestu, še posebej pri proslavah v gledališki dvorani v hotelu ‘Beograd’ (prej hotel Avstrija, potem hotel Planina, sedaj poslovni objekt, op. ur.). Bila je med pobudniki, da so učenke in učenci pod vodstvom učiteljev obiskovali grob dr. Josipa Vošnjaka na Zgornji Ložnici. Spodbujala je učenke, da so si sposojale knjige v mestni Ljudski knjižnici.
Na začetku okipacije leta 1941 je Marija Goričan poskrbela, da so skrili nekaj slovenskih knjig, da jih niso okupatorju naklonjeni pronemško usmerjeni domačini zažgali in da so v glavnem zgorele že iztrošene knjige.
Pronemško usmerjeni meščani Otilije Feigel in Marije Goričan niso marali in kulturbundovci so se upokojenkama hoteli maščevali tako, da bi morali urejati vojaške sobe. Tega so ju rešili vojaki, češ da taki starki ne moreta urejati njihovih prostorov.
Po koncu vojne je bila Marija Goričan prva knjižničarka slovenjebistriške knjižnice, ki je imela prve prostore v ‘Slomškovem domu’, ki se je po koncu 2. svetovne vojne preimenoval v ‘Kulturni dom Svobode’ (po denacionalizaciji se ponovno imenuje ‘Slomškov dom’, op. ur.).
Leta 1939 se je upokojila, zamenjala jo je Ana Štern.
Po smrti prijateljice Otilije Feigel je Marija Goričan živela pri Ančki Tratnik in tam umrla 15. januarja 1963 in bila pokopana v grob Feiglovih, kjer je že bila pokopana njena prijateljica Otilija Feigel. Ančka je skrbela za njun grob. Po njeni smrti so njun nagrobnik odstranili.
VIR: biografski-sb.si

URADNA OTVORITEV ODSEKA PRAGERSKO – ČAKOVEC – KOTORIBA – VELIKA KANIŽA
Progo Pragersko—Čakovec so pričeli graditi 17. decembra 1857 kot del navezave Budimpešte na obstoječo železnico Dunaj—Trst. S prevzemom »Cesarja Ferdinanda Orientalne železnice« je progo vključila v svoje omrežje družba južne državne železnice in jo dogradila. Prvo preizkusno vožnjo so opravili 29. oktobra 1859, naslednji, uradni preizkus pa je bil 8. marca 1860 od Ptuja do Velike Kaniže (Nagykanizsa) in nazaj do Pragerskega, čemur je 24. marca sledila uradna otvoritev odseka Pragersko—Čakovec—Kotoriba—Velika Kaniža. Proga je že v naslednjem letu mimo Blatnega jezera dosegla Budimpešto, in 1. aprila 1861 zaznamuje začetek redne linije med Pragerskim in Budimpešto.
VIR: Wikipedia
