19. september
Danes goduje SUZANA
Ime Suzana je svetopisemsko ime in izhaja prek latinskega in grškega Susanna iz hebrejskega imena Šušan. To povezujejo s hebrejsko besedo šušan v pomenu besede »lilija«. Po pomenu imenu Suzana ustreza ime Lilijana, ki ga razlagajo iz latinske besede lilium v pomenu besede »lilija«.
Ostale različice imena: Suzane, Susan, Susana, Susane, Susanne, Susi, Suzan, Suzane, Suzi, Žuža, Žužana.
19. september
PAPEŽ JANEZ PAVEL II. RAZGLASI SLOMŠKA ZA BLAŽENEGA
Papež Janez Pavel II. je 19. septembra 1999 prispel v Maribor na svoj drugi obisk v Slovenijo, potem ko je bil v naši državi že maja 1996. Papež je po prihodu na mariborsko letališče, kjer so ga med drugim sprejeli predsednik države Milan Kučan, ljubljanski nadškof in slovenski metropolit Franc Rode, mariborski škof Franc Kramberger ter apostolski nuncij nadškof Edmund Farhat, s papamobilom prispel na Betnavo v Mariboru, kjer ga je pozdravilo okoli 170.000 ljudi.
Papež Janez Pavel II. je med slovesno mašo ob Betnavskem dvorcu pri Mariboru razglasil škofa Antona Martina Slomška za blaženega, 24. september, dan njegove smrti, pa za obhajanje Slomškovega godu.
19 . septembra leta 2021 je slovenska odbojkarska reprezentanca na evropskem prvenstvu osvojila srebrno kolajno. V finalu so jo s 3:2 (-22, 20, -20, 20, 11) premagali Italijani. To je bil še tretji naslov evropskih podprvakov za Slovence na zadnjih štirih EP. Za reprezentanco so nastopili kar štirje Bistričani – brata Žiga in Tonček Štern (na fotografiji), Matic Videčnik in Alen Šket.
Na evropskem prvenstvu, ki so ga med 1. in 19. septembrom skupaj gostile Poljska, Češka, Estonija in Finska so Slovenci igrali v skupini B v Ostravi in zabeležili zmage proti Črni Gori, Belorusiji in Bolgariji ter vknjižili poraza s Češko in Italijo ter se z drugim mestom uvrstili v izločilne boje. Najprej so v osmini finala izločili Hrvaško, zatem pa so se v četrtfinalu veselili še zmage nad Češko ter si zagotovili še tretjo uvrstitev v polfinale na zadnjih štirih evropskih prvenstvih. Iz Ostrave so se preselili v poljske Katovice, kjer so v boju za veliki finale s 3:1 v nizih pred nabito polno Spodek Areno in pred 11.000 domačimi navijači premagali aktualne svetovne prvake Poljake. V boju za zlato odličje in naslov evropskih prvakov so morali naši fantje pod vodstvom Alberta Giulianija z 2:3 priznati premoč Italiji.
19. september 2020
PROJEKT SPIRIT – MLADIM SE DOGAJA NA 2. OŠ SLOVENSKA BISTRICA
Na 2. osnovni šoli Slovenska Bistrica so v okviru projekta Mladim se dogaja – Z ustvarjalnostjo in kreativnostjo do podjetnosti – izvedli niz delavnic, ki krepijo veščine učinkovitega reševanja problemov s pomočjo Design Thinkinga. Design Thinking je način razmišljanja “zunaj okvirjev”, ki kreativno rešuje različne tipe problemov skozi 9 faz. Učenci so s pomočjo mag. Barbara Pribožič Leka in sodelujočih učiteljic uspešno reševali zadani problem: izboljšanje počutja na naši šoli tako za učence kot za učitelje.
Obiskali pa so jih tudi gostje – podjetniki. V soboto, 19. septembra 2020 jih je obiskal g. Tadej Smogavec, ki je predstavil, kako priti do podjetniških idej in kako jih uresničiti.
Na kreativno reševanje problemov so dodali še vaje iz govorice telesa in učinkovitega prezentiranja.
VIR: Spletna stran 2. OŠ Slovenska Bistrica
FOTO: S Tadejem Smogavcem (Arhiv 2. OŠ Slovenska Bistrica)
DANES SPREJEM V SLOVENSKI BISTRICI
Občina Slovenska Bistrica je v sodelovanju z javnim zavodom za šport, športno zvezo in KK Bistrica 19. septembra 2017 ob 17. uri v športni dvorani v Slovenski Bistrici pripravila sprejem za svojega občana in člana ekipe evropskih prvakov Klemna Prepeliča.
VIR: Barbara Bradač, Večer
FOTO: EPA, Večer
PRVA JAVNA RAZPRAVA CELOSTNE OBČINSKE PROMETNE STRATEGIJE
V ponedeljek, 19. septembra 2016, je Občina Slovenska Bistrica v prostorih Srednje šole Slovenska Bistrica organizirala prvo javno razpravo v okviru celostne občinske prometne strategije.
V sklopu javne razprave je bil predstavljen časovni načrt in aktivnosti ter dosedanje izkušnje in prakse s takšnimi dokumenti v Sloveniji. Pripravo Celostne prometne strategije vodi ožja delovna skupina, ki je sestavljena iz predstavnikov zunanjih izvajalcev in občine. Vanjo so vključene tudi druge institucije in posamezniki.
K razpravi o oblikovanju strategije so vabljeni tudi predstavniki invalidov, starostnikov, društev, javnega prometa, vzgojno – izobraževalnih ustanov, policije, redarstva in drugi.
Proces priprave bo trajal 10 mesecev, tako da je še čas za poglobljene pripombe zainteresirane javnosti. Poudarek je na vzpostavitvi trajnostnega prometnega sistema, ki bo zagotavljal dostopnost do delovnih mest in odpravljal socialno izključenost posameznih skupin prebivalstva, kot so invalidi, starejši in druge ranljive skupine.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Aleš Kolar
2. MARIJIN MEMORIAL V LOVLJENJU RIB
Društvo invalidov Črešnjevec je v okviru krajevnega praznika KS Črešnjevec v soboto, 19. septembra 2015, na ribniku Farovec organiziralo ribiško tekmovanje v počastitev Marije Mally, zveste članice društva in velike ljubiteljice ribolova.
Zjutraj so se ribiči zbrali v brunarici na ribniku, kjer so se registrirali, se okrepčali in izžrebali štartna mesta. Ribolova se je udeležilo 33 tekmovalcev, poleg domačinov s Črešnjevca še člani invalidskih društev iz Podravja, Prekmurja in Koroške. Ob 9. uri se je ribolov ob ribniku začel. Ribiči so ob prvem ulovu bili navdušeni, a bolj ko se je bližal konec tekmovanja, bolj je bilo čutiti napetost tistih, ki niso imeli sreče z ulovom.
Ob 13. uri je sodnik oznanil konec tekmovanja in začelo se je tehtanje. Po dobri enolončnici, domačem kruhu in gibanici, ki jo je pripravila Tilčka, sta sledili razglasitev najboljših in podelitev pokalov, ki jih je izročil predsednik KS Črešnjevec Peter Žišt.
Čas je hitro mineval. Ko so se prijatelji po uspešnem dnevu poslovili, so si obljubili, da se ponovno snidejo na 3. memorialu. Naj poudarimo, da v ospredju ni bil rezultat, ampak druženje. Vsi so bili zmagovalci.
VIR: Anton Kolar, Informator
FOTO: Informator
PRIREDITEV PRVIČ V CELOTI PRESELILI IZ GRADU
Posebnost letošnjih Podob bistriških domačij je bila razstava nagrajenih kulinaričnih in drugih izdelkov bistriških gospodinj in gospodarjev
Na Šmartnem na Pohorju so zaprli letošnje Podobe bistriških domačij. Prireditev so organizirali občina Slovenska Bistrica, občinski razvojno-informacijski center, občinska kmetijsko pospeševalna služba, krajevna skupnost Šmartno in Turistično društvo Jelka s Šmartnega. Letos so Podobe prvič v celoti preselili iz gradu v Slovenski Bistrici.
Predsednik organizacijskega odbora Gabrijel Cintauer je povedal, da bo selitev stalna praksa, saj želijo, da bi Podobe, ki je izključno turistično-kmetijska prireditev, obiskale vse večje kraje v občini. Na devetih Podobah so letos svoje dosežke in pridelke pokazali predvsem kmetje in turistični delavci Šmartnega na Pohorju. V lepo urejenem razstavišču šolske telovadnice so pripravili razstavo kruha, vina, medu, zelišč in drugih dobrot, ki jih premorejo na kmetijah. Posebnost letošnje prireditve je bila razstava nagrajenih kulinaričnih in drugih izdelkov bistriških gospodinj in gospodarjev. Obiskovalci so lahko občudovali kruh, okušali vino in med. V šotoru pa so aktivi kmečkih žena in turistična društva prikazala kmečka opravila: ročno mlačev, pletenje nogavic, izdelovanje preje, ogenj so prižgali kovači, rokodelci pa so izdelovali toporišča, grablje in druga orodja. Dvodnevno prireditev je odprla Irena Majcen, županja občine Slovenska Bistrica, v kulturnem delu otvoritvene ceremonije pa so nastopili tamburaši, harmonikarji, pevci in frajhajmska godba. Svojo razstavo so pripravili tudi šmarski lovci, odprli so jo v lovskem domu na Šmartnem.
Zanimivo je bilo še posvetovanje o razvoju turizma na kmetijah. Livija Kovač Konstantinovič z Gospodarske zbornice Slovenije je udeležencem posvetovanja govorila o trženju izdelkov s turističnih kmetij v Sloveniji in Evropski uniji. Poslušalci njenega predavanja so menili, da bi morali več pozornosti posvetiti vprašanju, kako organizirati turistično kmetijo, da bo lahko svoje izdelke prodala na tuje. Opozorili so tudi na šibko prepoznavnost turističnih kmetij. Za začetek b
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: Pohorski nogavičarki sta svoje nogavice tudi prodajali (Zdenko Kodrič)
REKA SE JE UMIRILA, LJUDJE POSPRAVLJAJO
Deroči Dravinji tudi v prihodnje (še) ne bo mogoče ubežati
Zadnje poplave, ki jih je v občini Slovenska Bistrica povzročila Dravinja, poplavljali pa so tudi drugi vodotoki, so bile med najbolj uničujočimi v zadnjem obdobju. Čeprav so bile razmere na poplavljenih območjih v petek kritične, mnoge hiše poplavljene, ceste neprevozne, ljudje pa v strahu, je bilo včeraj videti, da so ljudje najnujnejše (in kar so lahko) že postorili in tako omilili posledice zadnjih poplav.
»Bilo je res kritično, a ker Dravinja prav na območju nase občine ni primerno urejena, se lahko ob večjem jesenskem dežju zgodi, da bomo ljudi in njihovo imetje reševali pred vodno ujmo. Zdaj v nevarnosti ni nihče več, tudi ceste so večji del prevozne. Župan dr. Ivan Žagar je že imenoval tri občinske komisije (ena ocenjuje škodo na hišah in gospodarskih objektih, druga na infrastrukturnih objektih in tretja v kmetijstvu), ki na terenu ‘ ocenjujejo nastalo škodo. Ljudje lahko posledice vodne ujme prijavijo na sedežih svojih krajevnih skupnosti ali kar na občini,« je povedal Danilo Podlesnik, referent za civilno zaščito v občini Slovenska Bistrica.
Kolikšna je skupna škoda, ki jo je povzročilo zadnje deževje, bo v Slovenski Bistrici znano v tednu dni.
VIR: (ps), Večer
RAZSTAVA MILANA ERIČA
V razstavnem prostoru Kluba Ijubiteljev likovne umetnosti Slovenska Bistrica je bila od 19. do 27. septembra 1985 odprta razstava likovnih del in risb znanega umetnika Milana Eriča iz Maribora. Po tem datumu bo v klubu skupinska razstava del članov kluba. 20. septembra ob 18. uri pa bosta člana kluba Andrej Skerbinek in Mario Marzidovšek imela predavanje za naslovom »Likovna teorija«.
VIR: M. M., Večer
FOTO: Milan Erič med slikanjem (Siol.net)
V SLOVENSKI BISTRICI NIMAJO TEŽAV Z JABOLKI
Rekorden pridelek sadja v kmetijskem kombinatui – Jabolka in hruške so že razprodane – Novih sto hektarjev ali ne?
Vodja obrata za sadjarstvo in vinogradništvo pri kmetijskem kombinatu v Slovenski Bistrici Ivan Arbeiter, dipl. inž. je povedal, da v tem kraju nimajo nobenih težav s prodajo letošnjega pridelka sadja. Kombinat ima 25 hektarov nasadov jabolk in hrušk, v katerih bodo pridelali okrog 120 vagonov sadja. Kombinat je prodal že ves pridelek.
Po izdelanih načrtih naj bi povečali sadne nasade na okrog 100 hektarih kmetijskih površin, vendar po besedah Ivana Arbeiterja samo tedaj, če bodo v okolici Slovenske Bistrice res zgrajeni skladiščni prostori za ves pridelek.
VIR: dm, Večer
PROSLAVA PRI BOLNIŠNICI JESEN
Krajevni odbor Zveze borcev Šmartno na Pohorju priredi ob 20. obletnici osvoboditve danes ob 9. uri dopoldne proslavo pri bolnišnici Jesen. V kulturnem sporedu bosta sodelovala KUD Šmartno in šola Šmartno. Iz Slov. Bistrice bo ob 7. uri odpeljal na proslavo avtobus.
VIR: Večer
FOTO: Partizanska bolnišnica Jesen (Jože P.)
Rodil se je društveno-politični delavec ALOJZ LURŠAK
Alojz Luršak ml. se je rodil 19. septembra 1912 v Sevnici očetu Alojzu, gostilničarju, in materi Rozaliji, gostilničarki. Imel je še brata Štefana (*1915) in sestro Rozalijo (*1923).
Njegova starša izvirata iz Sevnice, na Pragersko sta prišla leta 1918 iz Maribora, kjer sta oba delala kot gostinca. Takrat sta na Pragerskem kupila gostilno in precej zemlje od Karla Lipautza.
Ko je bil Alojz ml. star trinajst let, je doživel nesrečo z dinamitnim vžigalnikom, ki mu ga je med razstavljanem razneslo v roki. Pri tem je dobil tako hude poškodbe, da sta mu na desni roki manjkala dva prsta.
Bil je aktiven član pragerskega Sokola. Bil je prosvetar društva, leta 1940 je bil izvoljen za starosto društva, igral in režiral je tudi v sokolski igralski skupini.
Že takoj po okupaciji leta 1941 se je pridružil prvi pragerski odporniški skupini, člane naj bi okupatorju izdal njihov sovaščan Herbert Strmšek (po vojni je bil obsojen in usmrčen, op. ur.). Gestapo je osumljene med 24. in 26. septembrom 1941 aretiral in jih šest izmed njih oktobra istega leta ustrelil kot talce. Alojza Luršaka ml. je rešil brat Štefan, natakar v hotelu Orel v Mariboru, kjer so se prehranjevali visoki nemški častniki in funkcionarji. Pregovoril jih je, da je gestapo 24. oktobra 1941 izpustil njegovega brata.
Nemci so pri Luršakovih večkrat naredili preiskave. Pošiljal naj bi jih župan Pragerskega, pronemško usmerjen Jakob Potočnik, a niso nikoli našli ničesar sumljivega ali prepovedanega.
Po dogovoru s partizani iz Obveščevalnega centra Pohorje se je Alojz Luršak ml. leta 1943 zaposlil v skladišču Heimatbunda v Mariboru, da jim je lahko dostavljal obveščevalne podatke ter jih oskrboval z lažnimi osebnimi in drugimi dokumenti.
Od jeseni 1944 je bila v gostilni njegovih staršev nemška pomožna vojaška bolnišnica. Ko je decembra 1944 vanjo dvakrat vdrla partizanska patrulja in odnesla zdravila, sanitetni material in orožje, sta morala zopet posredovati z bratom Štefanom. Okupatorji so jih namreč obdolžili, da so se za napada dogovorili s partizani.
Med vojno, leta 1945, se je poročil s Celjanko Štefanijo, ki je tudi sodelovala pri ilegalnem delu.
Ko so pragerski domoljubi marca 1945 ustanovili pri kmetu Koropcu na Pohorju odbor Osvobodilne fronte (OF), so za sekretarja so izvolili Alojza Luršaka ml. Ko je OF Pragersko 9. maja 1945 prevzela oblast, je kot predsednik krajevnega ljudskega odbora in sekretar OF najprej organiziral očiščevalna in popravljalna dela na šoli ter pripravi šolskih prostorov za pouk.
Alojz Luršak ml. je bil tudi po drugi svetovni vojni eden najaktivnejših družbenopolitičnih delavcev na Pragerskem. Januarja 1946 je bil izvoljen za tajnika Krajevnega ljudskega odbora (KLO) Pragersko. Za tajnika je bil ponovno izvoljen tudi na jesenskih volitvah istega leta.
Alojz Luršak ml. je umrl 13. junija 2004 v Mariboru, kjer je tudi pokopan.
VIR: biografski-sb.si
SLOV. BISTRICA
Okoliški fantje prirede danes, 19. septembra, na Šentovcu pri Slovenski Bistrici v gostilni gospoda Sparinga prijateljski sestanek. Ob enem bodo igrali tudi eno igro, h kateri vabijo vse prijatelje vesele zabave!
VIR: Straža
Umrl je litograf in založnik JOSEPH FRANZ KAISER
Joseph Franz Kaiser se je rodil 1. marca 1786 v Gradcu (Avstrija).
Med letoma 1824–33 je izdal ‘Staro Kaiserjevo suito’ – več listov vedut s skupnim naslovom ‘Litografirani pogledi na mesta, trge in gradove Štajerske,’ med katerimi je tudi suita Slovenske Bistrice iz leta 1832.
J. F. Kaiser je umrl 19. septembra 1859 (na sliki).
VIR: biografski-sb.si