
23. januar
Danes goduje RAJKO
Ime Rajko je lahko skrajšana oblika imena ali pa tvorjenka na -ko iz imena Rajmund ali iz zloženih imen s sestavino rad (npr. Rado). Na hrvaškem govornem področju je lahko ime Rajko nastal iz samostalnika na raj in sufiksa -ko.
Moške različice imena: Radko, Rado, Rajmund.
Ženske različice imena: Raja, Rajana, Rajka.

23. januar
PRVE IN EDINE VOLITVE V OBLASTNE SKUPŠČINE SLOVENIJE
Vidovdanska ustava je za največje upravne enote imenovane oblasti določala volitve oblastnih skupščin kot najvišjih organov samouprave v njih. Kljub temu, da so imele le omejene kompetence, so centralistične politične sile do volitev 23. januarja 1927 preprečevale izvolitev in začetek delovanja oblastnih skupščin. Volilna zakonodaja zanje je bila podobna kot za Narodno skupščino, pomembna pa je bila razlika glede volilnih okrajev in števila poslancev. V ljubljansko in mariborsko oblastno
skupščino so v 30 slovenskih okrajih in mestih volili 106 poslancev, v treh volilnih enotah pa 26 poslancev Narodne skupščine iz Slovenije. V obeh oblastnih skupščinah je sicer absolutno zmago dosegla Slovenska ljudska stranka, toda samostojno ali prek volilnih blokov je poslanske mandate v njih dobilo še sedem političnih strank, kar prispeva k izpopolnitvi podobe tedanjega političnega življenja na posameznih območjih Slovenije.

ZAČETEK OBNOVE STARE ŠOLE V VOŠNJAKOVI
23. januarja 2021 so se začela dela v Vošnjakovi ulici. Občina Slovenska Bistrica se je namreč odločila obnoviti dolga leta osamljene in propadajoče stare šole. Okoli 1 300 m2 bo podjetje SGP Kograd Igem iz Dravograda obnovilo za 1.636.285 evrov. Obnovljeni prostori bodo namenjeni za delovanje občinske upravne enote in še nekaterih drugih državnih institucij, ki delujejo v občini. Spomladi leta 2022 pa je pričakovati selitev upravne enote v prenovljene prostore.
Stara šola v Vošnjakovi ulici je bila postavljena leta 1908, ko so si Nemci in njihovi somišljeniki želeli, da bi tudi v Slovenski Bistrici bila nemška šola. Leta 1906 so dobili dovoljenje in začeli graditi šolsko stavbo (v današnji Vošnjakovi ulici). Stavba je bila kmalu dograjena in 17. decembra 1908 so v njej odprli nemško ljudsko šolo. Vanjo se je vpisalo precej učencev iz deške in dekliške dvojezične šole. Nemška ljudska šola je bila razpuščena šele 13. marca 1919 z odredbo višjega šolskega sveta v Ljubljani.
Leta 1928 se je občinska uprava (takrat je bil župan Albert Štiger) na zahteve ministrstva prosvete odločila, da bo šolskemu poslopju nadzidala drugo nadstropje. Takrat je šolsko poslopje dobilo današnjo podobo.
VIR: Bistričan.si
FOTO: Šola pred obnovo (Bistričan.si)

KAJ VSE SE SKRIVA NA SPLETU?
Predavanje Luke Kušarja iz Arnesa o previdnosti pri uporabi spletnega omrežja in kako z nami služijo družbena omrežja
Splet uporabljamo vsakodnevno. Marsikatero opravilo nam zelo olajša, lahko pa nam povzroči tudi kak siv las. S pomočjo interneta se namreč nekateri želijo tudi okoristiti. V ta namen je Knjižnica Josipa Vošnjaka Slovenska Bistrica pred dnevi gostila predavanje z naslovom Kaj vse se skriva na spletu?
Luka Kušar iz podjetja Arnes je podal nekaj praktičnih nasvetov, kako lahko prepoznamo prevare na spletu. Povedal je tudi, da se ne zavedamo, na kakšen način plačujemo uporabo družbenih omrežij. “Načeloma so ta omrežja brezplačna. Ampak brezplačna so predvsem v monetarnem smislu. Pomislite, kakšne dobičke ima Facebook na borzi. Kako je to možno, če jim nič ne plačamo? Podjetje zelo dobro služi z nami, čeprav mu ne damo nobenega denarja. Zato pa Facebooku damo svoje podatke, katere beležijo in jih nato lahko posredujejo zainteresiranim. Uporaba torej ni brezplačna, plačamo jo s svojimi podatki. Osebno vidim problem v tem, ker se tega ne zavedamo. Strinjamo se s pogoji uporabe, ne vemo pa, da bodo naše podatke uporabljali na ta način. Vse bi bilo v redu, če bi se s tem strinjali. Težava pa je v tem, da nekdo to dela na skrivaj in prodaja podatke,” meni Luka Kušar.
Strokovnjak iz Arnesa je še povedal, da lahko računalnik pred prevarami zaščitimo predvsem s tremi stvarmi – s požarnim zidom, protivirusnim programom ter z nadgradnjo in vzdrževanjem.
VIR: Tomaž Ajd, Štajer’c
FOTO: Luka Kušar med predavanjem v knjižnici (Aleš Kolar)

23. januar 2016
TRADICIONALNI FUREŽ
V soboto, 23. januarja 2016, je Turistično društvo Trta iz Oplotnice, na Kavčevi domačiji na Prihovi, že tradicionalno organiziralo “furež”. Člani društva in ostali gostje, ki so prišli od blizu in od daleč, so se zbrali ob osmi uri zjutraj. Veliko je takšnih, kar jih še posebej veseli, ki se skozi vso leto, zavzemajo za delo na tej kmetiji.
Ker so mesarji in kuharice več kot odlično opravile svoje delo, so ob večerji vse pričakale prave dobrote, brez katerih furež pač ne gre. Ko so se dobro okrepčali, so ob zvokih harmonike zapeli veliko starih, že skoraj pozabljenih, ljudskih pesmi. Druženje so s polnimi trebuhi in obilo dobre volje, zaključili pozno ponoči.
VIR: TD Trta
FOTO: Tradicionalni »furež« (Milica Sevšek)

23. januar 2014
BODI EKO – NOSI PREDELANO OBLEKO
V Slovenski Bistrici so septembra lani začeli izvajati projekt Dvig socialnega in kulturnega kapitala v lokalni skupnosti. Namenjen je razvoju enakih možnosti in spodbujanju socialne vključenosti. Projekt sofinancira Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.
V njem sodelujejo Srednja šola Slovenska Bistrica kot koordinatorica, Vrtec Otona Župančiča, 2. Osnovna šola Slovenska Bistrica in Osnovna šola Pohorskega odreda Slovenska Bistrica. V okviru projekta se je porodila tudi ideja Bodi eko – nosi predelano obleko.
Tako so iz rabljenih oblačil že naredili nekaj novih oblačil. Predstavili so jih v četrtek, 23. januarja, v prostorih nasproti knjižnice v Slovenski Bistrici.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Aleš Kolar

MEDNARODNA FOLKLORNA REVIJA
Turistično društvo Breza Pragersko – Gaj je pred dnevi v dvorani strelskega centra Gaj pri Pragerskem pripravilo zanimiv folklorni večer ob prvi obletnici folklorne skupine TD Breza. Mednarodna folklorna revija, ki se je je udeležilo kar 120 nastopajočih, je bila res nekaj posebnega, saj je bila dvorana polna do zadnjega kotička. Na folklornem večeru so nastopile predvsem veteranske skupine, Vinka Koržeta iz Cirkovc, KU Društvo Obrežje, Središče ob Dravi in KSS Nedelišća iz Hrvaške. Folkloristi iz Pragerskega so intenzivne vaje pričeli šele pred letom dni; njihova voditeljica je Miroslava Ptičar iz Gaja. Odločili so se, da bodo obletnico delovanja obeležili z drugimi folkloristi, ki jih ni bilo malo. Pripravili so poseben program, prejeli veliko nagrad in pohval, na mednarodni folklorni reviji pa niso manjkali županja občine Slovenska Bistrica Irena Majcen, predsednik TZ Slovenska Bistrica Leopold Turk in dr. Bruno Ravnikar, predsednik mednarodnega združenja folkloristov – CIOF, ki je še posebej pohvalil organizatorje mednarodne revije folklore. Na posnetku pragerska folklorna skupina Breza, ki je prejela tudi lepo torto ob prvi obletnici, za katero so pripravili poseben program. Največ pa se je za mednarodno revijo folkloristov trudila predsednica TD Breza iz Pragerskega Milena Furek, ki je tudi vodila prireditev.
VIR: Brigita Ptičar, Večer
FOTO: Folklorna skupina Breza s Pragerskega (Brigita Ptičar)

23. januar 2005
V PGD POLJČANE PRISPE NOVO GASILSKO VOZILO
V Prostovoljnem gasilskem društvu Poljčane so se začele priprave na nabavo novega gasilskega vozila. V letu 2004 so akcijo tudi v celoti speljali in nabavili podvozje Renault ter pri g. Pušniku naročili izdelavo nadgradnje GVC 16/15. Avto so pripeljali v gasilski dom 23. januarja 2005, pred 117. občnim zborom, ki je bil še posebej svečan, saj so člani potrdili, da je akcija nabave vozila zaključena.
VIR: PGD Poljčane

23. januar 2004
VLOM V STAREM LOGU
Neznani vlomilec je med 6. in 23. januarjem iz nenaseljene stanovanjske hiše v Starem Logu v občini Slovenska Bistrica, ob kateri stoji tudi ličarska delavnica, ki še ne obratuje, odnesel različno električno in drugo orodje ter stavbno pohištvo, gorilec za peč lakirne komore, motor za reguliranje dovoda zraka, vodni čistilec zraka, več kopalniških pip, omarico in umivalnik, več sto litrov kurilnega olja, pet kovinskih in pet lesenih vratnih kril, več kvadratov keramičnih ploščic in druge manjše predmete. Lastnico je oškodoval za okoli 2,5 milijona tolarjev.
VIR: Alenka Penjak, Večer

K TREM ŽEBLJEM
Vsak letni čas daje Pohorju svoj čar, Prav gotovo pa je zima med najbolj privlačnimi. Če boste obiskali bojišče legendarnega Pohorskega bataljona pri Treh žebljih nad Osankarico, boste združili prijetno s koristnim. Kljub temu da je poti prekrila precej debela snežna odeja, pa pot do Osankarice in naprej k Trem žebljem ni neznanka. S snegom okrašeni smerokazi vas popeljejo v srce dogodkov in narave. Vsakoletna srečanja Po stezah pohorskih partizanov dokazujejo, da je pot skozi te kraje privlačna za ljubitelje iz številnih občin in okolice Pohorja. Seveda pa uživajo ob lepotah na bistrškem Pohorju tudi tisti, ki ljubijo zimsko pešačenje. Poti so dobro očiščene, potrebno je le nekaj vztrajnosti in zimska oprema za vozila.
VIR IN FOTO: V. H., Večer

23. januar 1968
V SLOVENSKI BISTRICI SO ZAŽGALl AVTO
Danes ponoči je neznanec zažgal osebni avto kanadskega državljana Hermana Tramška, ki je na dopustu v Zgornji Bistrici. Tramšek je 9, januarja letos avto poškodoval in ga zato pustil na dvorišču starega gradu v Slovenski Bistrici. Domnevajo, da je neznanec avto najprej polil z nafto, nato pa ga zažgal. Škode na vozilu je za okrog 70.000 novih dinarjev.
VIR: Večer
FOTO: Fotografija je simbolična (Splet)

VDOVA IN SIN KARLA HERMANA DAROVALA DENAR
23. januarja 1923 so se učitelji in učenci udeležili pogreba uglednega Zgornjepolskavčana Karla Hermana, ki je bil več let predsednik krajevnega šolskega sveta in ves čas velik privrženec šole. Vdova Karla Hermana je po smrti moža šoli podarila 1200 kron za nakup učil revnim šolarjem, sin umrlega, Maks Herman, ravnatelj banke v Mariboru, pa 2400 kron za enak namen kot njegova mati.
VIR: Mirko Munda: Zgornja Polskava in njena okolica, str. 200

23. januar 1911
LETNI OBČNI ZBOR SOCIALNODEMOKRATSKE ŽELEZNIČARSKE ORGANIZACIJE NA PRAGERSKEM
Na Pragerskem je bil 23. januarja 1911 letni občni zbor socialnodemokratske železničarske strokovne organizacije. Na njem je o položaju železničarjev govoril Josip Kopač, v odbor pa so bili izvoljeni: za predsednika ponovno Alfred Pičinin, za namestnika Bartholomäa Rataj in Rudolf Mitteregger, za blagajnika Matthäus Donik, za namestnika Ignaz Kos in Simon Wesiak, za tajnika Johann Amalietti in Stephan Steinbacher, za preglednika Martin Katzian, Ludwig Ogrinc in Alexander Struc, za knjižničarja Alois Prenner in Karl Drolc, za odbornike pa Stephan Verbek, Josef Stanzer, Alois Ernestl, Ludwig Pogoreuc, Alois Kores, Vinzenz Dolničar, Johann Kirbiš, Johann Plochl in Franz Skerbinz. Blagajnik za Slovensko Bistrico je
postal Anton Wauch, za Grobelno Franz Čretnik in za Štore Anton Iršič.
VIR: Franc Rozman, Delavsko gibanje na območju občine Slovenska Bistrica od začetka do 1. svetovne vojne, Zbornik občine Slovenska Bistrica I., 1983, str. 359

23. januar 1626
MALO PODATKOV O BISTRIŠKEM ŠPITALU
O hospitalu (špitalu) v Slovenski Bistrici je za 17. stoletje zelo malo podatkov, tudi v matičnih knjigah je le poredko omenjen. Ena od omemb se nanaša na v špitalu živečega Gregorja Grčiča, ki je 23. januarja 1626 zapisan kot boter nekemu otroku.
VIR: Koropec, Jože: Matične knjige iz 17. stoletja za župnijo Slovenska Bistrica, Zbornik občine Slovenska Bistrica II., 1990, str. 39
