24. december
Danes godujeta EVA IN ADAM
Eva je svetopisemsko ime. Izhaja prek latinskega Eva in grškega Éua iz hebrejskega imena Havvah. To razlagajo kot »mati živeč« in povezujejo z besedami hajjah»živeti«, havva»življenje, telo« in haiia »živa, živahna«. Hebrejskemu imenu Havvah ustreza arabsko Hawwa, turško Havva in muslimansko Hava.Slovenske različice imena: Evi, Evica, Evita, Evelin, Evelina, Evelinda, Evka, Evika, Evelyn, Hava.
Svetopisemsko ime Adam izhaja prek latinskega Adam in grškega Αδαμ (Adam) iz hebrejskega imena Adám. Po Genezi se povezuje s hebrejsko besedo adamáh v pomenu ‘tla, zemlja’, dalje z akadskim adámu v pomenu ‘delati, proizvajati’, tudi ‘roditi’. Pomeni človek v splošnem pomenu , izjemoma tudi ‘moški’ kot vir. Ime Adam razlagajo še kot ‘zemljan’.Ostale različice imena: Adamo, Adem.
24. december
PRVO POTNIŠKO LETALO PRISTANE NA LETALIŠČU BRNIK
Prvo letalo na letališču Brnik (danes Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana) je pristalo 24. decembra 1963 ob 10:45. To je bilo letalo DC-6B slovenskega letalskega prevoznika, ki se je takrat imenoval Adria Aviopromet (kasneje Adria Airways, danes tega letalskega prevoznika ni več).
DOGAJANJE ŠE DO KONCA LETA
Praznični december v Slovenski Bistrici je bil leta 2019 še posebno pester. Na novi lokaciji pri Marijini cerkvi je zaživela Pravljična dežela. Otroci so odšli po želje k Snežni kraljici, na zelo dobro obiskani otvoritvi so dogajanje popestrili tudi artisti. Na Trgu svobode je otroke obiskal dedek Mraz. Nastopili so učenci osnovnih šol, miška Frida in škratovka Julka.
Na osrednjem mestnem trgu je bilo živahno vse do novega leta. Poleg božičnega sejma s praznično ponudbo so si obiskovalci lahko ogledali številne lutkovne, plesne in glasbene nastope, predstavili pa sta se tudi prijateljski mesti Vrsar in Bela Palanka z vinsko-kulinarično in turistično ponudbo. Prav tako ni manjkalo silvestrovanje na prostem, Slovenjebistričani in okoličani so novo leto dočakali z ansamblom Igor in zlati zvoki. Komunala Slovenska Bistrica je poskrbela tudi za posebno osvetlitev, saj je Trg svobode zasijal v znamenju zvezdnatega neba. Praznično Bistrico so pripravili RIC Slovenska Bistrica, Občina Slovenska Bistrica, Društvo Fridina mišnica in Zavod za kulturo Slovenska Bistrica.
VIR: Tomaž Ajd, Štajer’c
FOTO: Snežna kraljica je razveselila številne otroke (Aleš Kolar)
24. december 2016
BLAGOSLOV KAMNITIH JASLIC IN BOŽIČNI KONCERT
24. decembra 2016 smo se zbrali pri Španski jelki, kjer je najprej opravil blagoslov jaslic župnik Davorin Vreča. Jaslice je izdelal g. Marjan Crnič. Nato je sledil Božični koncert z ljudskimi pevci. Prireditev je povezovala Amalija Perbil. Vsem, ki ste pomagali pri izvedbi najlepša hvala.
VIR: TD Oplotnica
FOTO: Kamnite jaslice (TD Oplotnica)
24. december 2008
PODARJAMO POT V PRIHODNOST
V okviru številnih prireditev ob 200-letnici šolstva v Poljčanah, je zjutraj, 24. decembra 2008, v Poljčane pripotovala svetovna popotnica Benka Pulko. Skupaj z asistentko sta pripravili vse potrebno za multimedijsko podprto predstavitev njene humanitarne dejavnosti in poti z motorjem okoli sveta.
Njeno potovanje se je začelo junija 1997 in se končalo natančno 2000 dni kasneje, decembra 2002. Priprave nanj so trajale skoraj pol leta. Na poti je sama poskrbela za menjavo gum, servisiranje motorja, urejanje spletne strani, načrtovanje poti, zbiranje vizumov in služenje denarja. Po vrnitvi v Slovenijo je napisala tri knjige, veliko nastopa v javnosti in načrtuje prihodnje avanture.
Obisk pa je bil povezan tudi s humanitarnostjo. Benka Pulko je namreč po vrnitvi domov ustanovila mednarodni humanitarni sklad Verjemi vase in osvoji svet. Pomaga samo otrokom in podpira izključno izobraževanje, da si bodo ti otroci, ko odrastejo, znali pomagati sami. Benka Pulko bdi nad skladom in ga ob pomoči dobrovoljnih ljudi tudi upravlja. Vsako leto zberejo okoli 40.000 evrov in dokazujejo, da je moč z majhnimi prispevki zbrati veliko denarja in tako veliko narediti. Vsa zbrana sredstva, pravi Benka Pulko, do zadnjega centa, pošljejo prejemnikom. Skrbno določijo, kdo bo denar prejemal, in dosledno nadzirajo porabo sredstev ter učni uspeh in napredek otrok.
Tudi poljčanski šolarji so se želeli vključiti v ta projekt. Povezali so se s svetovno popotnico in se dogovorili, da bodo omogočili šolanje eni izmed tibetanskih deklic. Tako so poljčanski šolarji s svojimi sredstvi postali botri tibetanski deklici Dhondub Wangmo, ki po njihovi zaslugi lahko obiskuje šolo v Tibetan Children’s Village, vasi tibetanskih otrok, v Indiji.
VIR: OŠ Kajetana Koviča Poljčane: Stezice preteklosti za krila prihodnosti
FOTO: Benka Pulko v Poljčanah (Arhiv OŠ Kajetana Koviča Poljčane)
RAZSTAVA ZAVODA ZA KULTURO NA BOLFENKU
Na Bolfenku so 24. decembra 2004 odprli novo razstavo Zavoda za kulturo Slovenska Bistrica z naslovom Molitveniki, za katero je gradivo posodil zbiralec Franc Pajtler. Razstavljenih je skoraj sto najlepših primerkov iz zbirke, ki šteje 450 molitvenikov v slovenjebistriškem gradu. Molitveniki so razstavljeni po časovnem redu, tudi v jezikih drugih narodov, zbirki pa so dodani še mašne knjige in kipci.
VIR: Senka Dreu, Večer
FOTO: Del razstave molitvenikov na Bolfenku (Arhiv ZZL Slovenska Bistrica)
24. december 2000
PRVA MAŠA V POŠKODOVANI MARIJINI CERKVI
Po tem, ko je zadnji dan julija 2000 pogorelo ostrešje cerkve Marije 7 žalosti – samostanske cerkve v Slovenski Bistrici, se je že v začetku septembra začela njena obnova. Postavili so novo ostrešje, streho prekrili in toliko popravili poškodbe v notranjosti cerkve, ki jih je povzročil požar, da je bila 24. decembra 2000 v njej že prva maša.
VIR: Kronika župnije sv. Jerneja Slovenska Bistrica
FOTO: Naslovnica župnijske kronike od leta 1982 naprej
DARILO IMPOLOVIH DELAVCEV
Član začasnega kolegijskega poslovodnega organa Impola Slovenske Bistrice Adi Žunec je danes ravnateljem tamkajšnjih osnovnih šol in bistrške enote mariborske srednje kovinarske strojne in metalurške šole izročil darilo Impolovih delavcev v skupni vrednosti 10 milijonov dinarjev. Ravnatelji osnovnih šol so dobili orodje v vrednosti sedem milijonov dinarjev, s katerim naj bi opremili kabinete za tehniški pouk in spodbudili čimveč učencev, da bi se po končanem šolanju usmerili v metalurške poklice, ki so v tej delovni organizaciji najbolj iskani. Tri milijone dinarjev je šlo za orodje, za opremo kabineta učencev srednje kovinarske šole.
Adi Žunec je namreč povedal, da bodo morali ponoviti razpis štipendij, ker se je zanje prijavilo premalo kandidatov. Razpisali so 104 štipendije, prijavilo se je samo 43 kandidatov, medtem ko so podelili samo 14 štipendij, čeprav za deficitarne poklice ponujajo več denarja.
VIR: Večer
FOTO: Adi Žunec (Locutio)
PRESKRBA NA ZELENI VEJI
V trgovski delovni organizaciji Preskrba so minulemmesece dobro poslovali • Izgube nima nobena temeljna organizacija
Delegati zborov bistriške občinske skupščine so na danšnjem zasedanju govorili o dveh pomembnih rečeh: seznanili so se s sedanjim ekonomskim stanjem v tovarni Impol, za katerega izvršni svet občinske skupščine predlaga ukrep družbenega varstva in s poslovanjem največje trgovske delovne organizacije v Slovenski Bistrici – Preskrbe. V tej organizaciji združenega dela so imeli prisilno upravo, ki jo je vodil Vladimir Dušej. Delegati so ugotovili, da se je položaj izboljšal, saj nobena temeljna organizacija Preskrbe ni sklenila devetmesečnega poslovanja z izgubo.
Danes so delegati sprejeli še predlog programa dela zborov občinske skupščine v prihodnjem letu in osnutek odloka o proračunu občine v letu 1988.
VIR: (zk), Večer
ŠOLA NA ŠMARTNEM
Osnovno šolo na Šmartnem na Pohorju bi bili morali končati že v letošnjem avgustu. Ker pa je izvajalec del imel pri nabavi reprodukcijskega materiala veliko težav, bo tehnični prevzem nove šole opravljen šele 6. januarja. Nova šola je vredna 18 milijonov dinarjev, od česar je izvajalec dobil okoli 16 milijonov dinarjev, ostala sredstva pa bila potrebna za opremo, pripravljalna dela in ureditev okolja. Novo poslopje so zgradili z denarjem tretjega občinskega samoprispevka in posojilom izobraževalne skupnosti Slovenije. Nekaj denarja in prostovoljnega dela pa so prispevali tudi občani Šmartnega.
VIR: zk, Večer
FOTO: Šola na Šmartnem danes (Studio Bistrica)
24. december 1950
NA SPODNJI LOŽNICI ZASVETI ELEKTRIČNA LUČ
Na sveti večer, dne 24. decembra 1950, je v Spod. Ložnici prvič zasvetila električna luč po kmetskih domovih. Veselje vaščanov je bilo veliko, saj so se tako znebili neprijetnih petrolejk.
VIR: Kronika župnije sv. Jerneja Slovenska Bistrica
FOTO: Stran 91 župnijske kronike, kjer se začno 11. 7. 1919 zapisi v slovenščini
Rodil se je pravnik in politik TONE JEROVŠEK
Dr. Tone Jerovšek, brat Jožefa Jerovška, se je rodil 24. decembra 1941 v Spodnji Novi vasi (občina Slovenska Bistrica) očetu Ivanu (*1912) in materi Pavli (*1914).
Po končani osnovni šoli v Slovenski Bistrici je šest let kmetoval na kmetiji svojih staršev v Spodnji Novi vasi. Ob delu na kmetiji je končal Ekonomsko srednjo šolo Maribor, nato pa kot redni študent nadaljeval študij na Višji pravni šoli v Mariboru in po diplomi nadaljeval študij na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer je leta 1970 diplomiral in nato magistriral in doktoriral z disertacijo ‘Pravnomočnost upravnih aktov’.
Poklicno pot je začel v pravni službi Zakonodajno pravne komisije Skupščine Socialistične republike Slovenije (SRS). Bil je samostojni svetovalec Skupščine SRS, sekretar Zbora občin Skupščine SRS, predsednik Zakonodajno pravne komisije Skupščine SRS, sodnik Vrhovnega sodišča SRS, sodnik Ustavnega sodišča Republike Slovenije (RS), predsednik Ustavnega sodišča RS, izredni profesor Fakultete za upravo in Pravne fakultete Univerze v Ljubljani in Evropske pravne fakultete Nove univerze, dekan Fakultete za državne in evropske študije Nove univerze. Bil je tudi član številnih strokovnih skupin za pripravo sprememb ustave, zakonodaje in različnih komisij, med drugim:
– predsednik skupine delegatov Skupščine SRS, ki je pripravila in predlagala v sprejem Skupščini zakon o volitvah in zakon političnem združevanju (1989), ki sta omogočila prve demokratične volitve v letu 1990;
– kot predsednik Zakonodajno pravne komisije predlagal predsedniku Skupščine SRS Miranu Potrču, da Skupščina sprejeme akt o prepovedi »mitinga resnice« sklicanega za 1. decembra 1989. Vsi zbori Skupščine SRS so nato sprejeli predloženi akt o prepovedi mitinga in dali navodila sekretariatu za notranje zadeve.
– eden od treh referentov (dr. Peter Jambrek, dr. Tine Hribar, dr. Tone Jerovšek), ki so v Poljčah 9. oktobra 1990 Poslanskemu klubu DEMOS obrazložili koncept osamosvojitve Slovenije in izvedbe plebiscita, ki je nato sprejel odločitev o plebiscitu;
– član sedemčlanske skupine pravnikov, ki je v Podvinu leta 1991 pripravila osnutek Ustave RS;
– član ekipe, ki je pri predsedniku Skupščine RS dr. Francetu Bučarju ob sodelovanju Službe za zakonodajo Peterletove vlade pripravila Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti RS.
Ukvarja se zlasti s proučevanjem upravnega procesnega prava in upravnega in ustavnega sodnega varstva in pravne ureditve državne uprave. Izsledke tega znanstveno raziskovalnega dela je predstavil na številnih konferencah posvetih in seminarjih in v člankih v strokovnih in znanstvenih revijah.
Dr. Tone Jerovšek je kot izredni profesor upravnega prava predaval na Fakulteti za upravo in Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani, na Fakulteti za državne in evropske študije Brdo pri Kranju in Evropski pravni fakulteti v Novi Gorici.
Leta 2000 je bil minister brez resorja, pristojen za področje zakonodaje.
Objavil je več knjig.
VIR: biografski-sb.si
NESREČA NA LEDENI POTI
Dninarica Pavla Vrečko, stara 45 let, doma iz Bukovca pri Sp. Polskavi je padla danes na ledeni poti, ko je nosila vrečo ječmena v mlin, tako nesrečno, da si je zlomila desno nogo.
VIR: Mariborski večernik Jutra
24. december 1897
NAJSTAREJŠA RAZGLEDNICA PRAGERSKEGA
Najstarejša znana razglednica Pragerskega je enobarvna litografija, odposlana pa je bila 24. decembra 1897.
VIR: Premzl, Primož: Zbornik občine Slovenska Bistrica III, str. 369
FOTO: Arhiv zavoda za kulturo