25. november
Danes goduje KATARINA
Ime Katarina izhaja iz grščine, kjer sta znani dve obliki imena: Aikaterína in Katharíne. Prva oblika imena se je kasnjeje izgovarjala Ekaterina, kar dokazujeta prvotna latinska oblika imena Ecaterina in ruska različica Ekaterina. Obe različici imena pa se povezujeta z grško besedo kathará, ki pomeni »čista«.
Ostale različice imena: Ekaterina, Karen, Karin, Karina, Kata, Katalin, Katalina, Katarinca, Katarinica, Kate, Katerina, Kati, Katica, Katija, Katika, Katina, Katinka, Katja, Katjuša, Katjuška, Katka, Katra, Katrca, Katrin, Katrina, Kati, Keti, Ketrin, Kiti, Rina . . .
25. november
MEDNARODNI DAN BOJA PROTI NASILJU NAD ŽENSKAMI
Mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami obeležujemo v spomin na politični umor treh aktivistk, sester Mirabel, v Dominikanski republiki v času Trujillove diktature, ki se je zgodil 25. novembra 1960.
Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije je pri nas vsaka peta ženska tarča nasilja. Skoraj tretjina jih nasilje doživlja v delovnem okolju, najpogosteje tiste med 18 in 29 letom.
Naloga države je, da z izvajanjem ustrezne zakonodaje omejuje tovrstno nasilje, žrtvam pa, ko do zlorabe pride, odločno pomaga skozi proces prijave. Pomembno vlogo lahko odigrajo tudi mediji. Pomembno je, da poročajo nesenzacionalistično ter da pomagajo ohranjati dostojanstvo in anonimnost žrtev.
25. november 2023
SEMINAR ZA OPRAVLJANJE RIBIŠKEGA IZPITA
V okviru RD Slov. Bistrica so organizirali seminar za opravljanje ribiškega izpita.
Seminar je bil 25. novembra 2023, v prostorih RS Poljčane, Dom krajanov Poljčane, Bistriška c. 90a, s pričetkom ob 8:30.
Gradivo za seminar je bila knjiga »Ribiški priročnik« (RZS 2008) in ribiški dnevnik.
Za pripravnike RD Slov. Bistrica je bil seminar brezplačen in obvezen.
Izpiti so bili nato 9. decembra 2023, ob 8:00 na isti lokaciji.
Strošek izpita je znašal 36,00 €.
VIR: RD Slovenska Bistrica
BOLJ VARNO IN PRETOČNO
Zaključek nadgradnje železniškega odseka Poljčane-Slovenska Bistrica
V Poljčanah so v danes s slovesnostjo zaključili projekt Nadgradnja železniške proge Poljčane-Slovenska Bistrica. Zgradili so tudi podvoz v Poljčanah, ukinili dva nivojska prehoda, zgradili obvozno cesto in nadvoz v Spodnji Brežnici ter obnovili železniški postaji v Poljčanah in Slovenski Bistrici. Z naložbo so zagotovili boljšo pretočnost in varnost prometa, uredili lažji dostop do prenovljenega perona za potnike na obeh postajah in prilagodili dostop gibalno oviranim osebam. “To je za nas investicija stoletja. Težko je bilo pričakovati, da se bo vse uresničilo v tako kratkem času, predvsem podvoz v Poljčanah. Vse naložbe so izjemnega pomena za varnost, takšnega projekta s toliko varnosti v bližnji prihodnosti ne bo več,” zadovoljstva ne skriva Stanislav Kovačič, župan občine Poljčane. Projekt je pomemben tudi za občino Slovenska Bistrica, ki je sodelovala pri obnovi železniške postaje. “V sklopu tega projekta načrtujemo tudi kolesarsko povezavo z mestom. Upam, da bomo naložbo uresničili v prihodnjih dveh letih. Pričakujem tudi, da se bo zaradi obnove železniške proge nekaj tovornega prometa s cest preusmerilo na železnico,” pravi Ivan Žagar, župan občine Slovenska Bistrica. Osrednja govornica na odprtju pri železniški postaji v Poljčanah je bila Alenka Bratušek, ministrica za infrastrukturo, ki je povedala, da je celotna naložba stala 35 milijonov evrov: “Naložba je bila izvedena pod ocenjeno vrednostjo. Želim si čim več takšnih investicij.” Poleg podpredsednice vlade in obeh županov je trak slovesno prerezala tudi Monika Pintar Mesarič, vršilka dolžnosti direktorja Direkcije RS za infrastrukturo, ki je izvajala projekt.
VIR: Tomaž Ajd, Štajer’c
FOTO: Stanislav Kovačič, Alenka Bratušek, Monika Pintar Mesarič in Ivan Žagar (Bojana Petelinšek)
SLAVNOSTNI KONCERT TAMBURAŠEV KAVKLER
KUD Janka Živka Poljčane vabi na slavnostni koncert ob praznovanju 20-letnice delovanja Tamburašev Kavkler. Koncert bo danes, 25. novembra, ob 16. uri v telovadnici pri OŠ Kajetana Koviča Poljčane.
VIR: Tomaž Ajd, Štajer’c
FOTO: Tamburaši Kavkler (FB Tamburašev Kavkler)
NAJBOLJ PONOSEN NA ŽENO IN SINOVA
Ob dnevu slovenskih splošnih knjižnic so v Knjižnici Josipa Vošnjaka v soboto, 25. novembra 2017, na osrednji prireditvi gostili Borisa Cavazzo.Večer praznovanja sta s šansonom začela Sonja Lovrenčič in Marko Zaletelj, ki sta tudi pozneje z glasbo razvajala čute obiskovalcev. Z uvodnim nagovorom je direktorica knjižnice Patricija Breznikar opozorila na pomembno vlogo splošnih knjižnic in poudarila slogan praznovanja ‘Gostija v deželi branja’ in napovedala težko pričakovanega gosta, Borisa Cavazzo. Pogovor z njim je vodila Mojca Plaznik Plavec. Skozi pogovor so obiskovalci spoznali Borisovo življenje od otroštva do danes. Pogosto mu življenje ni prizanašalo. Boris Cavazza ljubi teater, v katerega je zakorakal zgolj po naključju. Prav posebej pa je ponosen na svojo ženo in sinova. Je sproščen in humoren sogovornik, ki je med pogovorom pogosto nasmejal prisotne.
VIR: Tanja Jakolič, Informator
FOTO: Samo Brbre
FILM O GRADU
V petek, 25. novembra 2005, so v bistriškem gradu predpremierno predvajali novi televizijski film o bistriškem gradu. Film, naslovljen Kako živijo slovenski gradovi – grad Slovenska Bistrica, je nastal na osnovi scenarija Staneta Sušnika s slovenske nacionalne televizije, režiral pa ga je Marjan Ciglič in traja 30 minut. Premiera dokumentarno-igranega filma je bila na televiziji v začetku decembra 2005. Grad in njegovo življenje v njem predstavljajo igralka Lučka Počkaj, umetnostni zgodovinar Ferdinad Šerbelj in učenka bistriške osnovne šole Ajda Podlesnik. Film je skrbno pripravljen, njegova dramaturgija je jasna, pripoved pa nevsiljiva.
VIR: Zdenko Kodrič, Veče
SPREJET SKLEP O OBČINSKEM PRAZNIKU
25. novembra 1997 so bistriški svetniki sprejeli sklep, da se za novi občinski praznik razglasi 12. marec v spomin na leto 1311, ko je Slovenska Bistrica dobila naziv »universitas civium« – skupnost meščanov, kar je pomenilo pridobitev temeljnih meščanskih pravic.
VIR: Občina Slovenska Bistrica
GLASBA V GRAJSKI KLETI
Obnovljeno gostišče Grajska klet ob bistriškem gradu je med najbolj urejenimi in prijetnimi gostinskimi lokali v Slovenski Bistrici. Da bi se mlado in staro lahko kdaj pa kdaj tudi zavrtelo ob glasbi, so gostinci v lokal povabili priljubljeni mariborski ansambel Mlada pot. V skupini igrata kitarista in pevca Bojan Gomilar in Branko Kovačič, bas kitaro igra Marjan Čepek, flavto in saksofon Frenk Marin, Miran Kovačič je ob orglah in Fredi Janžek ob bobnih. Fantje igrajo v lokalu vsako soboto od 20. do 24. ure, ob praznikih pa tudi kakšno uro dlje. Bistričani trdijo, da jim je njihovo igranje všeč.
VIR: zk, Večer
FOTO: Notranjost Grajske kleti (D. Cvetnič)
POSLOVNA ENOTA LJUBLJANSKE BANKE NA PRAGERSKEM
Pred kratkim je Ljubljanska banka na Pragerskem odprla že 90. poslovno enoto, ki je vezana na podružnico Ljubljanske banke v Slovenski Bistrici. V prvih dneh bo banka na Pragerskem poslovala trikrat na teden. V tej enoti bodo dajali potrošniške kredite, opravljali bodo menjalne posle, vodili dinarske žiro račune in vključevali kar največje število novih varčevalcev iz Pragerskega in njegove širše okolice.. Posebno pozornost namerava enota posvetiti najmlajšim vlagateljem.
VIR: V. H., Večer
REDNI OBČNI ZBOR PLANINSKEGA DRUŠTVA
Podružnica Planinskega društva Slovenije Slovenska Bistrica sklicuje svoj redni občni zbora za danes, 25. nov. 1946 ob 19. uri v hotelu “Beograd”. Dnevni red: Poročilo odbora o delovanje podružnice, poročilo o letnem računu in odobritev proračuna za leto 1947, volitve novega odbora in slučajnosti. Odbor vabi članstvo, da se občnega zbora udeleži.
VIR: Vestnik
25. november 1927
ATTEMSOV POOBLAŠČENEC VLOŽI PROŠNJO ZA PROTOKOLACIJO
Po pooblastilu dr. Ferdinanda grofa Attemsa, je djur. Josip Pučnik iz Slov. Bistrice, vložil na Okrožno sodišče v Mariboru, dne 25. XI. 1927, vlogo za protokolacijo Attemsove trgovske tvrdke v register za posamezne tvrdke.
VIR: Pokrajinski arhiv Maribor
FOTO: Vloga (PAM Maribor)
Rodil se je litograf in krajinski slikar JOSEF KUWASSEG
Josef Kuwasseg (tudi Kuwassegg, Kuwasegk), krajinski slikar in litograf, se je rodil 25. novembra 1799 v Trstu (Italija).
Pri upodabljanju krajev se je 1. polovici 19. stoletja mudil tudi v naših krajih in med drugim ok. leta 1840 upodobil Slovensko Bistrico (fotografija).
Josef Kuwasseg je umrl 19. marca 1859 v Gradcu (Avstrija).
VIR: biografski-sb.si
Foto: Wikipedija
Pokopljejo župnijskega upravitelja JURIJA PUČNIKA
V Slovenski Bistrici rojeni Jurij Pučnik je bil župnijski upravitelj na Zgornji Polskavi od 1. maja 1770. Novembra istega leta je zbolel in tam umrl. Še med njegovo boleznijo je prišel na Zgornjo Polskavo kot administrator Johann Pinter, ki ga je tudi pokopal in ostal tukaj kot župnijski upravitelj. V mrliški knjigi na 15. listu beremo: »25. novembra je bil pokopan častiti gospod Georgius Puznik, previden z vsemi svetimi zakramenti, star 48 let.«
VIR: Mirko Munda: Zgornja Polskava in njena okolica, str. 112
FOTO: Stran 15 iz zgornjepolskavske mrliške knjige od leta 1758-1827; zapis o Juriju Pučniku je označen z rumenim okvirjem (Naškofijski arhiv Maribor)