26. november
Danes goduje LEONARD
Ime Leonard izvira iz starodavnega germanskega imena, ki je nastalo iz dveh delov “leo” (“lev”) in “hart, hard” (“čvrst, trden, pogumen”). Zato je ime Leonard prevedeno kot “pogumni lev.” Iz moškega imena Leonard tvorita ženska imena Leonard in Leonardine.
Moške različice imena: Lenard, Lenardo, Leno, Leo, Leon, Leonard, Leonardo, Leonhard, Lun, Nardi, Nardo.
Ženske različice imena: Leonarda, Leona, Leonara.
26. november
MEDNARODNI DAN POMANJKANJA ŽELEZA
26. novembra obeležujemo mednarodni dan pomanjkanja železa, ki je namenjen ozaveščanju o pomenu železa za naše zdravje in dobro počutje. Naše telo nujno potrebuje železo, saj brez zadostne količine le tega ne more pravilno delovati. Železo ima ključno vlogo pri tvorjenju rdečih krvnih celic, delovanju srca in skeletnih mišic, odzivu na okužbe, ohranjanju ravni energije in normalnem delovanju možganov. Pomanjkanje železa je glavni vzrok anemije.
26. november 2022
SONJA PLAZNIK ČASTNA OBČANKA OBČINE MAKOLE
Občina Makole je v soboto, 26. novembra 2022, ob 18. uri, v Domu krajanov Makole, s slavnostno sejo in podelitvijo občinskih priznanj obeležila tokratni občinski praznik. Župan Franc Majcen je na prireditvi podelil naziv častni občan ter plaketo in priznanji občine.
Najvišje priznanje, naziv častne občanke občine Makole, je podelil Sonji Plaznik, za posebne dosežke na področju humanitarne in kulturne dejavnosti v občini Makole. Plaketo občine je prejelo Športno društvo Makole, za dosežke na področju razvoja nogometa in spodbujanje rekreacije vseh generacij v občini Makole. Priznanji občine pa sta prejeli Marija Lončarič, za dolgoletno uspešno delo na področju ljubiteljske kulture v občini Makole ter Marija Doberšek, za dolgoletno prostovoljno humanitarno delo in delo na področju kulinarike v občini Makole.
VIR: Radio Štajerski val
FOTO: Sonja Plaznik (skrajno desno) in letošnji nagrajenci (Makolčan – glasilo Občine Makole)
IZDELALI INOVATIVNE OVITKE ZA STEKLENICE
Dijaki Srednje šole Slovenska Bistrica predstavili učno podjetje
Dijaki tretjega letnika programa ekonomski tehnik Srednje šole Slovenska Bistrica so v tem šolskem letu ustanovili učno podjetje B-CASE, d.o.o., ki zaposluje 13 dijakov. Navidezno podjetje deluje po principih in načelih prave institucije. Z učnim podjetjem izvajajo simulacijo poslovanja pravega podjetja. Dijaki se učijo in usposabljajo, da bi se lahko kar najbolj učinkovito vključili v pravo zaposlitveno okolje.
“Poslovanje učnih podjetij simulira Centrala učnih podjetij – CUPS iz Celja, preko njih pa koncept poučevanja in povezovanja na ta način podpirajo tudi delodajalci. Zavedamo se, da vsako podjetje potrebuje zagnane in radovedne mlade ljudi. Ravno učna podjetja in različni dogodki, ki jih organizira CUPS, dajejo mladim priložnost, da svoje znanje uporabijo in preizkusijo v praksi ter tako postanejo zanimivi za trg,” pojasnjuje Simona Luetić, mentorica učnih podjetij na Srednji šoli Slovenska Bistrica.
Ker se v sedanjih razmerah zaradi razmaha koronavirusa vse seli na splet, tudi prodaja in nakupovanje, so se tudi v CUPS odločili, da se dijaška učna podjetja predstavijo po spletu in da na tak način vzpostavijo poslovanje. Povabilu na predstavitev se je odzvalo tudi učno podjetje B-CASE. Tako so se pred nekaj dnevi preko spletne povezave Zoom predstavile dijakinje Živa Dušej, Neja Burlak in Tina Cvahte. Razložile so, da se njihovo podjetje ukvarja z izdelovanjem ovitkov za steklenice iz že uporabljenega blaga. Izdelki so torej iz recikliranega materiala ter tako tudi ekološko vzdržni, ob tem pa tudi prijazni za uporabo. S svojo pestro ponudbo izdelkov želijo namreč zmanjšati uporabo plastike, ki je dandanes velik ekološki problem. Izdelek je sam po sebi zelo preprost, ob tem pa inovativen, saj ima na ovitku dodan žepek, v katerega se lahko vloži čaj ali kakšna druga vrečka z napitkom, slamica … Ne izdelujejo pa samo ovitkov, ampak se ukvarjajo tudi z barvitimi poslikavami na steklenice, ponujajo domače čaje, različne limonade, kavo, vodo in drugo. Svojo ponudbo je podjetje razširilo še na izdelavo ovitkov za skodelice.
“Nova realnost je prinesla drugačne in povsem nove oblike dela in zavedamo se, da učenje na daljavo od nas zahteva neprimerno več dela in angažiranja pri načrtovanju, usklajevanju in poučevanju. Na te nove načine učenja in poučevanja smo se morali prilagoditi tako učitelji kot dijaki. Da bi delo v učnem podjetju potekalo nemoteno, je treba veliko strpnosti, medsebojnega sodelovanja in zaupanja,” poudarja Luetićeva in dodaja, da so na spletni tržnici spoznali različna učna podjetja v Sloveniji, izmenjali svojo ponudbo, opravili nakupne in prodajne posle in predvsem uživali. Opažajo tudi, da je lahko delo na daljavo in z njim povezano poslovanje v učnem podjetju bolj zanimivo, pestro in ustvarjalno.
VIR: Tomaž Ajd, Štajer’c
FOTO: Domiselni ovitki za steklenice (Arhiv šole)
26. november 2016
ZMAGALI TRETJIČ ZAPORED
V športni dvorani v Slovenski Bistrici je minulo nedeljo potekal 4. dobrodelni Miklavžev turnir v malem nogometu, na katerem se je pomerilo deset ekip Gasilske zveze Slovenska Bistrica. Že tretjič zapored so slavili prostovoljni gasilci iz Makol, drugo mesto so osvojili Tinjčani, tretji pa so bili Videžani. Letos je turnir organiziralo PGD Videž, ki bo zbrani denar namenilo za nakup posebne omarice. “Omarico z defibrilatorjem bomo namestili na zunanji strani našega gasilskega doma, tako da bo aparat v nujnih primerih dosegljiv vsem občanom. Stane okoli 400 evrov, za to smo pridobili tudi nekaj sponzorjev,” je povedal Matjaž Leskovar, predsednik PGD Videž.
Sicer pa gre, kot pravi Janko Mlakar, ki je bil skupaj s Petrom Leskovarjem pobudnik prvega turnirja, predvsem za prijetno druženje: “Med letom imamo za to malo časa. Društva namreč sodelujejo na različnih gasilskih tekmovanjih. Turnir je tudi dobrodelnega namena, saj tisto društvo, ki je organizator, denar porabi na čim bolj primeren način. Ko je umrl poklicni gasilec iz Impola, smo sredstva namenili njegovi družini, lani pa smo pomagali dečku, da lahko še najprej vadi harmoniko.” Za najboljšega vratarja turnirja so izbrali Simona Ačka iz PGD Tinje, najboljši strelec pa je bil član PGD Makole Borut Šket. Najboljšim sta pokale podelila predsednik GZS Slovenska Bistrica Alojz Kocijančič in sekretar zveze Franc Stopar.
VIR: Tomaž Ajd, Štajerc
FOTO: Najboljše ekipe z organizatorji turnirja (Arhiv GZS Slovenska Bistrica)
ODPRTJE KNJIŽNICE MAKOLE
Knjižnica Makole je krajevna knjižnica Knjižnice Josipa Vošnjaka Slovenska Bistrica. Obratuje od 26. novembra leta 2010 in je na voljo vsem občanom občine Makole in tudi ostalim. V Knjižnici Makole potekajo poleg izposoje knjižničnega gradiva še druge dejavnosti, kot so različne prireditve za otroke in odrasle: bralna značka za odrasle, pravljična doživetja, ustvarjalne delavnice, bibliopedagoške ure za predšolske otroke in osnovnošolce, sodelujemo v nacionalnem projektu Rastem s knjigo za osnovnošolce, v mednarodnem projektu Noč knjige, izvajamo pilotski bralno spodbujevalni projekt Knjižni zakladi malega Lovra, predavanja ter različna druženja, kot je na primer študijski krožek, ki poteka pod okriljem Ljudske univerze Slovenska Bistrica.
VIR: Mojca Plaznik Plavec (Knjižnica JV Slovenska Bistrica)
FOTO: arhiv Knjižnice Josipa Vošnjaka Slovenska Bistrica
26. november 1991
V TIJSKI ŠOLI OTVORITEV DVEH UČILNIC, IGRALNICE VRTCA, ZBORNICE IN PISARNE
V času gradnje Doma je vodstvo šole odgovornim v občini oktobra 1993 predstavilo pobudo za ureditev podstrešja šole za potrebe šole in vrtca. Tako kot pri gradnji Doma krajanov in gasilcev so krajani prispevali ves potreben les.
Otvoritev novih dveh učilnic, igralnice vrtca, zbornice in pisarne je bila 26. novembra 1994. S tem je šola izpolnila prostorske pogoje za izvajanje programa osemletnega šolanja v eni izmeni.
VIR: OŠ Partizanska bolnišnica Jesen, Tinje
FOTO: Današnja podoba OŠ Partizanska bolnišnica Jesen, Tinje (Bistričan.si)
NAJBOLJŠI IZMED ENAJSTIH BISTRIŠKIH SPOMINKOV
Kažipot — dvakrat drugo mesto
V Slovenski Bistrici so v okviru letošnjega bistriškega tedna pripravili tudi akcijo za izbiro najbolj originalnega spominka.
Lotka Kosevski, tehnična sekretarka Turističnega društva Slovenska Bistrica, nam je povedala, da je na natečaj prispelo enajst spominkov, komisija, predsedoval ji je Zvone Potočnik, se je odločila, da prve nagrade ne podeli.
Podelila pa je dve enakovredni drugi nagradi, in sicer za »kažipot z gozdnim škratom«, avtorja Srečka Škorjanca, in »kažipot z granitno skalo«, ki ga je naredil Vojko Gal. Tomaž Lunežnik pa je prejel tretjo nagrado za mežnar in vinski čep z obročem.
Spominki niso naprodaj. Za zdaj si jih je mogoče zgolj ogledati v prostorih bistriškega turističnega društva.
VIR: (jš), Večer
FOTO: Bistriški spominki (od leve): mežnar in vinski čep, kažipot z gozdnim škratom in kažipot z granitno skalo (in)
NOVO VODSTVO KRAJEVNE ORGANIZACIJE ZRVS
Terenska organizacija združenja rezevnih vojnih starešin na Pragerskem je pred dnevi na občnem zboru izvolila novo vodstvo. Za predsednika so izvolili Marjana Munda, za tajnika Jožeta Jegliča, za blagajnika pa Franca Laha. Izvolili so tudi tričlanski nadzorni odbor in šest delegatov za občni zbor ZRVS občine Slovenska Bistrica.
VIR: A. Ž., Večer
26. november 1943
PARTIZANI SE SPOPADEJO Z OPLOTNIŠKO VERMANŠAFTSKO PATRULJO
Po tem, ko je bil 13. novembra 1943 ustanovljen vermanšaftski bataljon, ki zasedel večje kraje na južnem Pohorju, partizani niso več tako pogosto prihajali v naše kraje. V dolino je večja skupina partizanov prišla le 26. novembra 1943. Izvedla je rekvizicijo v trgovini oplotniškega župana Jožeta Strasserja v Čadramu, pa še takrat so se morali partizani spopasti z vermanšaftsko patruljo, ki je stražila Oplotnico.
VIR: Lojze Penič: Okupacija in narodnoosvobodilni boj, Zbornik občine Slovenska Bistrica I., 1983, str. 409
26. november 1939
MAISTROVI BORCI V SLOVENSKI BISTRICI
Danes popoldne je bil v Slovenski Bistrici ustanovni občni zbor Zveze Maistrovih borcev. Otvoril ga je predsednik pripravljalnega odbora g. Drago Fric, ki je pozdravil zastopnike bistriške občine, kakor podžupana Slovenske Bistrice, zastopnika komandanta tukajšnjega kraja ter ostale zastopnike raznih oblastev in društev. V imenu zveze pa je pozdravil zborovalce I. podpredsednik Jožko Malenšek.
Po izvršenih formalnostih je bil izvoljen naslednji odbor: za predsednika dr. Fran Muhič, starešina okrajnega sodišča v Slovenski Bistrici; za podpredsednika Drago Fric, za tajnika Franjo lorber, za blagajnika Ivan Kmetec.
Ustanovni občni zbor so obiskali predsednik zveze Julij Guštin, podpolkovnik Cvirn ter polkovnik Grizolt.
VIR: Mariborski večernik Jutra
FOTO: General maister leta 1910 (Splet)
NOČNI POŽAR
Te dni je ponoči je v vinorodnih vrhovih Jasternika, občina Štenberg nenadoma zažarelo nebo, naznanjajoče požar. Gorela je Prešnica posestnika in župana Jožefa Drea iz Kočne. Ognjeni petelin je leseno z opeko krito zgradbo zajel tako nenadoma, da ni bilo mogoče ničesar rešiti. Zgorela je prešnica do tal, z njo vred lepa preša, vse vinogradniško orodje, škropilnica, kadi in je tako oškodovan posestnik za okrog 20.000 Din. Drea sumi, da mu je ogenj podtaknil radi maščevalnosti kak neprijatelj, mogoče pa je tudi, da ga zanetila neprevidnost, ker so baje hodili ponoči tja neki neznani fantje in si pekli kostanj. Dreo je bil zavarovan le za 10.000 Din.
VIR: Mariborski večernik Jutra
26. november 1928
OB DESETLETNICI NAŠE DRŽAVE
V soboto, dne 1. decembra, obhajamo desetletnico, odkar so se združili Slovenci, Hrvatje in Srbi v skupno državo — Jugoslavijo.
Kdor ve na eni strani, kaj so Nemci nameravali z nami, če bi zmagali, na drugi strani pa, kako se godi ubogim primorskim Slovencem, potem nas ob desetletnici Jugoslavije navdaja čustvo najiskrenejše hvaležnosti do božje Previdnosti, ki vodi tudi narode, čustvo resnične ljubezni do naše skupne domovine, kjer smo v okviru zakonov vendarle svobodni ljudje na svobodnih tleh. /…/
Že do vojne je bil Slovenec v Avstriji državljan druge vrste. Njegova dolžnost je bila samo davek plačevati, imel je pravico do črnega kruha, če ga je dobil – bel kruh je smel jesti samo tujec. Kdo je upravljal vse višje službe v Sloveniji – v politični upravi, pri sodniji, financi, železnici itd.? Povsod Nemec in zopet Nemec. Celo okrajni glavar je bil razen nekaj prav redkih izjem redno Nemec. Vso industrijo je zopet imel v rokah samo Nemec, Slovenec je bil samo preprost delavec, do voditelja oddelka se je že težko priboril. /…/
Vendar pa smo prepričani, da je doba desetih let v tem oziru že veliko izpremenila: Slovenec v svoji državi, v kateri biva, ne gleda več srednjeveške graščine s tlačani, temveč lasten dom, katerega ugled in prospeh mu je prav tako pri srcu kot domača hiša.
VIR: Domoljub
PRVA PO IMENU ZNANA KRAJANKA
Vpisi spodnjepolskavske župnijske krstne knjige tečejo od 4. novembra 1662. Bukovčanka Jera Pisanec je vpisana za botro 26. novembra 1662. Tako zvemo za prvo po imenu znano krajanko.
VIR: Mirko Munda: Zgornja Polskava in njena okolica, str. 45