9. december
Danes goduje VALERIJA
Ime Valerija izhaja iz latinskega imena Valeria, ki je ženska oblika imena Valerius. Latinsko ime Valerius pomeni »izhajajoč iz rimske plemiške rodbine Valerijcev« in se povezuje z glagolom valeo v pomenih »biti močen, krepak, zdrav, dobro se počutiti«.
Noške različice imena: Valerij, Valerijan, Valerijano, Valerijo, Valerin, Valerjan.
Ženske različice imena: Valči, Valčika, Valčka, Valerina, Valerijana, Valeriana.
9. december
STAVKA DELAVCEV LITOSTROJA
Legendarna stavka pet tisoč delavcev Litostroja, ki se je začela 9. decembra 1987 in je trajala do 15. decembra 1987 pod vodstvom Franceta Tomšiča, je eden ključnih mejnikov slovenske demokratizacije. Na njej so izrekli nezaupnico nekdanjemu enopartijskemu sistemu in sprejeli sklepa o ustanovitvi prvih neodvisnih sindikatov in iniciativnega odbora Socialdemokratske zveze Slovenije.
9. december 2023
ČLANA JK OPLOTNICA – SLOV. KONJICE MED DRŽAVNIMI PRVAKI
V Slovenski Bistrici je danes potekalo ekipno državno prvenstvo za člane.
Naša člana Alen Vučina in Žan Kostanjšek sta nastopala za ekipo Judo kluba Impol s katero so osvojili naslov državnih prvakov za leto 2023. Alen je nastopal v kategoriji -90 kg in dosegel 4 zmage in 1 poraz. Žan je nastopal v kategoriji +100kg in dosegel 1 zmago.
Iskrene čestitke vsem tekmovalcem, trenerju Filipu Leščaku in ekipi Judo kluba Impol
VIR: Judo klub Oplotnica – Slovenske Konjice
FOTO: Žan Kostanjšek in Alen Vučina (Arhiv JK Oplotnica – Slovenske Konjice)
SREČO JE TREBA DELITI
Dobrodelna akcija je dobro uspela, saj so po besedah prostovoljk že prvi dan zbrali kar veliko izdelkov
Osem prostovoljk, članic Župnijske Karitas Slovenska Bistrica, je 9. in 10. decembra zbiralo živila in higienske pripomočke pred trgovino Hofer v Slovenski Bistrici v zbiralni akciji Majhen dar, veliko zadovoljstvo za otroke in družine v stiski. Občani so lahko prispevali kosmiče, kašice, namaze, olje, moko, mleko, sladkor, pralni prašek, šampon, plenice in higienske pripomočke. Po dve prostovoljki hkrati sta tako vsakega občana pred vhodom v prodajalno prijazno pozdravili, povedali, da zbirajo izdelke v omenjeni akciji, jim ponudile listek s seznamom izdelkov, ki jih lahko darujejo, in prosile za kako malenkost. Občani so se odzivali zelo prijazno in pri izhodu iz prodajalne je vsak nekaj z veseljem oddal v za to namenjen voziček. “Srečo je treba deliti,” je med drugimi dejala Zorica Šuligoj s Spodnje Polskave, ob tem ko je darovala izdelek, in še dodala: “Prijetne praznike želim.” Prostovoljki pa sta se vsakemu, ki je daroval, lepo zahvalili in prijazno izrekli: “Mnogo zdravja vam želimo.” Med darovalci so bili občani vseh starosti, smo opazili. Akcija je dobro uspela, prvi dan so po besedah prostovoljk zbrali kar veliko izdelkov. Karitas jih bo sedaj razdelil ljudem v stiski, svoje pa bo dodalo podjetje Hofer z donacijo izdelkov, s katerimi bodo v vsaki njihovi trgovini prispevali voziček osnovnih živil in higienskih izdelkov, s čimer bodo napolnili 91 nakupovalnih vozičkov v skupni vrednosti 4550 evrov. Slovenjebistriški Karitas sicer med letom razdeljuje izdelke pomoči potrebnim občanom vsako drugo sredo v mesecu. “Pride okoli 90 ljudi, ki imajo odločbo centra za socialno delo in so tako do darov tudi upravičeni,” sta še povedali prostovoljki.
VIR: Irena Brdnik, Štajer’c
FOTO: Majda Ferk (levo) in Fanika Ozimič, prostovoljki slovenjebistriške Župnijske Karitas, pred vhodom v trgovino Hofer, sta v soboto že ob pol deveti uri zbrali skoraj poln
NAJIMENITNEJŠA RODBINA V SLOVENSKI BISTRICI
Bistriške zgodbe: “Dom rodbine Pongratzovih stoji na Glavnem trgu v Slovenski Bistrici, gospodar Mark je umrl blizu 100 let star leta 1868, bil je do zadnjega na telesu in duhu čil, lahko je je del, zraven pil po par kupic vina, pušil pa ves dan iz pipe.”
V Zavodu za kulturo Slovenska Bistrica so se lotili zgodb o njihovem mestu. Kot pravi Viktor Ajd, vodja vodniške službe pri zavodu, so domačini dolžni poznati zgodbe in spomine, ki niso nikjer zapisani: “Polpretekla zgodovina našega mesta je zelo slabo zapisana ali pa sploh ni. Zato sem prišel na zamisel, da bi se z Bistriškimi zgodbami približali ljudem, ki se teh ljudi še spominjajo. Marsikaj se je namreč zamolčalo zaradi političnih ali drugih razlogov. Nekateri Bistričani niti ne vedo, da smo imeli v našem mestu resnično meščanstvo. Po drugi svetovni vojni so ti ljudje izgubili skoraj vse, se odselili ali pa izginili neznano kam. S temi zgodbami odstiramo še kako poznano, a zamolčano zgodovino našega mesta. Se pa oddaljujemo od političnih in nacionalnih predznakov in pozivamo Bistričane, naj nam pomagajo ustvarjati zgodbe z nami.” Viktor Ajd je pred kratkim v projekcijski dvorani Bistriškega gradu povedal marsikaj zanimivega o nekdanjem Glavnem trgu, današnjem Trgu svobode.
Dr. Josip Vošnjak je v knjigi Spomini zapisal: “Najimenitnejša rodbina v Slovenski Bistrici so bili Pongratzovi, katerih dom stoji na Glavnem trgu. Mark Pongratz je bil ravnatelj posestev (graščin) plemiške družine Attem, v petdesetletni svoji službi si je toliko prihranil, da si je postavil hišo v Slovenski Bistrici in kupil vinograd v Kovačlonski gori, zraven katere raste sloviti Brandner. Živel je še mnogo let v pokoju in umrl blizu 100 let star leta 1868, prav vpričo mene. Bil je do zadnjega na telesu in duhu čil, lahko je jedel, zraven pil po par kupic vina, pušil pa ves dan iz pipe.”
Pongratz je imel tri sinove in šest hčera. Sin Gvidon je postal zelo bogat veleposestnik in podjetnik. Med drugim je sezidal tudi kaznilnico v Lepoglavi na Hrvaškem. Sin Oskar je bil pravnik in je sodeloval pri ustanovitvi Trboveljske delniške družbe. Kupil je graščino na Polzeli in dvorec Dornava; imel je veliko glavobolov in Vošnjak je zapisal, da se mu je duh čisto omračil. Pavlina, ena izmed Pongratzevih hčera, se je poročila z vitezom Fricem Kaltneggerjem, ki je leta 1872 postal kranjski deželni glavar.
VIR: Tomaž Ajd, Štajer’c
FOTO: Palača družine Pongratz; danes je v njej knjižnica Josipa Vošnjaka (Arhiv knjižnice Josipa Vošnjaka)
URADNA OTVORITEV DOMA STAROSTNIKOV
V Slovenski Bistrici so danes, v ponedeljek, 9. decembra 2013, uradno odprli enoto Doma dr. Jožeta Potrča Poljčane. Slavnostno otvoritev, ki so se je poleg gostov udeležili tudi številni drugi obiskovalci, so popestrili s kulturnim programom. Zbrane so nagovorili direktorica Doma dr. Jožeta Potrča Poljčane Iva Soršak, župan Občine Slovenska Bistrica, dr. Ivan Žagar, predstavnica Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Milena Končina in Boris Koprivnikar, predsednik Skupnosti socialnih zavodov Slovenije.
Okoli 4200 kvadratnih metrov velik dom je narejen po najsodobnejših standardih, tako da bo varovancem omogočal prijetno bivanje, zaposlenim pa ugodne delovne pogoje. V enoti Doma dr. Jožeta Potrča za zdaj načrtujejo okrog 80 stanovalcev. Iz matičnega poljčanskega doma so jih že preselili 40.
Poleg stanovalcev so premestili še 20 zaposlenih, dodatno pa so na novo zaposlili 12 oseb, načrtujejo pa še nove zaposlitve. V novo enoto doma so se prvi stanovalci preselili 1. decembra. Občina Slovenska Bistrica je razpis za gradnjo doma starejših objavila junija 2011. Na njem je bilo izbrano podjetje Strabag, ki je dela končalo že septembra lani. Kljub zagotovilom ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, da bo že lani sofinanciralo nakup opreme, je pogodbo podpisalo šele maja letos.
Celotna naložba je stala skoraj pet milijonov evrov. Slabe štiri milijone evrov so pridobili iz evropskih sredstev, medtem ko je Občina Slovenska Bistrica zagotovila nekaj več kot milijon evrov. Denar za nabavo opreme v višini dobrih 700 tisoč evrov sta prispevala Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Dom dr. Jožeta Potrča Poljčane.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Dom dr. Jožeta Potrča, enota Slovenska Bistrica (arhiv Doma dr. Jožeta Potrča)
9. december 2010
ODPRLI GRAJSKO MESTO
Danes so v bistriškem gradu odprli praznično grajsko mesto. V njem se bodo do 16. decembra zvrstili dogodki, ki bodo otroke in odrasle spominjali na praznične decembrske dneve. Sinoči so v grajski kapeli odprli jaslice, sledili so koncerti pevskih in tamburaških zborov. Danes bodo otroci in seveda tudi njihovi starši lahko izdelovali grajske božične okraske, delavnica se bo odprla ob 16. uri v grajski trgovini Lodn. Pozneje bodo pele ljudske pevke iz Venčeslja, nastopil bo še zbor Obrtnik. Sobota bo v znamenju gledališke predstave Jelkin čudež, igrali pa bodo igralci gledališča Ku-kuc. Istega dne zvečer bodo peli pevci s Keblja, nastopili bodo tudi člani Kuda Sloga Leskovec. V nedeljo bo v kapeli adventna maša, zvečer pa bodo nastopili godbeniki Kuda Godba na pihala Zgornja Polskava in Poustroužeki s Keblja. Prihodnji teden si bodo Bistričani lahko ogledali še praznovanje Lucijinega dneva, poslušali Toneta Partljiča in pričakali Dedka Mraza.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: Praznično grajsko mesto (Arhiv ZZK Slovenska Bistrica)
BISTRIČANI POSLEJ HITREJE DO STANOVANJA?
Ponudba najemnikom občinskih stanovanj
V Slovenski Bistrici bo kmalu začel delovati stanovanjski sklad – Drugo leto vsaj trideset stanovanj
Na državno priporočilo so se zdaj tudi v občini Slovenska Bistrica odločili ustanoviti stanovanjski sklad, da bodo z njim hitreje in učinkoviteje odpravljali stanovanjsko stisko. S skladom se namreč odpirajo tudi možnosti najemanje bančnih posojil za gradnjo novih stanovanj in možnost kandidirati za pridobitev sredstev iz republiškega sklada.
VIR: (ps) Večer
FOTO: Obnova hiše na Kolodvorski 27 je stala 4 milijone tolarjev,
ki so jih v občiniSlovenska Bistrica zagotovili iz zbranih najemnin za občinska stanovanja (Sašo Bizjak)
9. december 1989
PROTI MRAČNJAŠTVU
V sporočilu za javnost, ki so nam ga poslali bistriški komunisti in se nanaša na napovedani bojkot predsedstva RK SZDL Srbije, med drugim piše:
»Ponovno želimo povedati, da odločitve o prepovedi pohoda v Ljubljano ni samovoljno sprejelo državno in politično vodstvo Slovenije, ampak slovenska skupščina na zahtevo velike večine državljanov Slovenije in tudi občanov nase občine. Napovedani srbski bojkot dokazuje pravilnost odločitve, s katero smo v skladu z veljavnimi zakoni zavarovali suverenost naše slovenske države.
Pozivamo vse demokratične sile v Jugoslaviji, in teh je po našem mnenju velika večina, da se v organih federacije in drugih institucijah sistema odločno uprejo mračnjaškim silam, ki s svojim ravnanjem in politiko potiskajo Jugoslavijo na prag Evrope, državljane pa na rob eksistenčnega minimuma.«
Sporočilo je bilo poslano tudi predsedstvoma slovenskih in jugoslovanskih komunistov.
VIR: (zr), Večer
Rodil se je samostojni podjetnik in društveni delavec LEOPOLD TURK
Zaradi službe očeta Leopolda, zaposlenega na železnici, so se veliko selili. Tako je Leopold leta 1959 osnovno šolo končal v Mariboru, kjer je zaključil tudi prvi letnik Ekonomske srednje šole. Šolanje je nato nadaljeval na celjski Ekonomski srednji šoli in leta 1963 uspešno opravil maturo. Kot ekonomski tehnik se je istega leta zaposlil v podjetju, ki ga je štipendiralo. Ob delu se je vpisal na izredni študij na Ekonomsko poslovni fakulteti v Mariboru, ki pa ga ni zaključil.
Leta 1968 se je poročil z Magdaleno, rojeno Kos, po poklicu metalurški tehnik. V zakonu sta se jima rodili hčerki Melanija in Renata ter sin Niko.
Tega leta se je Leopold preselil v Slovensko Bistrico, kjer se je zaposlil kot vodja delavnice pri družini Šerbelj. Leta 1976 je zajadral v obrtniške vode – tiskarsko dejavnost in v njih ostal vse do svoje upokojitve. Leta 1989 je predal svojo tiskarsko dejavnost hčerki Melaniji in zetu Iztoku, svojo obrtniško pot pa je nadaljeval kot pospeševalec na terenu pri Mladinski knjigi – Birooprema v Mariboru. Leta 1997 je bil povabljen v podjetje Zepter, kjer je prav tako kot samostojni podjetnik skrbel za pospeševanje prodaje izdelkov podjetja Nestle. 31. decembra 2003 se je upokojil.
Poleg svojega poklicnega dela je Polde uspešno vodil tudi razne organizacije. Tako je postal prvi predsednik takratnega Obrtnega združenja Slovenska Bistrica, ki ga je vodil več kot dva mandata in ob tem sodeloval v več komisijah na nivoju republike. Ko si je leta 1984 kupil vinograd, se je kmalu včlanil v Vinogradniško društvo Slovenska Bistrica, v katerem je bil kar nekaj let tajnik. Do nedavnega je bil tudi član Evropskega reda vitezov vina, ki pa ga je zaradi osebnih razlogov zapustil. Leta 2006, ko je bil že upokojen, je sprejel ponudbo za opravljanje predsedniške funkcije sedanje Medobčinske turistične zveze Slovenska Bistrica, ki jo je vodil vse do leta 2018.
V skrbi za zdravje se ukvarja s tenisom, kolesari, hodi na pohode, smuča …
Za svoje prizadevno delo v raznih organizacijah je prejel več pohval, plaket in priznanj.
VIR: biografski-sb.si
DRZEN VLOM V POŠTNI URAD
Ni še dolgo, ko so drzni lopovi vlomili v Zgor. Bistrici in odnesli precej denarja. Sedaj so na prav drzen način vlomili v poštni urad, a na srečo niso prišli do denarja. Velike blagajne se niso lotili, a so prebrskali druge predale in vreče. Zjutraj so uslužbenci opazili vlom in ga javili orožnikom, obenem pa obvestili mariborsko policijo, ki je poslala na lice mesta daktiloskopa. Vlomilci so bili po vsem videzu začetniki brez spretnosti.
VIR: Mariborski večernik Jutra
9. december 1927
VPIS ATTEMSOVE LESNE INDUSTRIJE V TRGOVSKI REGISTER
Vpis firme posameznega trgovca.
Vpisalo se je v trg. register dne 9. 12. 1927
Sedež firme: Slovenska Bistrica
Besedilo firme: Attemsova lesna industrija v Slovenski Bistrici
Obratni predmet: Trgovina z lesom
Imetnik: dr. Ferdinand (grof) Attems, veleposestnik v Slovenski Bistrici
Podpis firme se vrši na ta način, da podpiše imetnik pod tiskano ali izpisano besedilo tvrdke svoje ime
Taksa po tar. post. 1,156 b in 332 v skupnem znesku 310 Din je v kolekih poravnana.
9. XII. 1927
VIR: Pokrajinski arhiv Maribor
FOTO: Vpis firme (PAM Maribor)
SLOV. BISTRICA
Danes, 9. decembra, in jutri, 10. decembra, pirirede diletantje iz Šmartna na Pohorju v gledališki dvorani hotela »Beograd« v Slov. Bistrici dve predstavi: »Poštna skrivnost«, burka v dveh dejanjih in »Lažnjiva Milena«, mladinski igrokaz v 2 dejanjih. Med odmori igra godba.
Ker je čisti dobiček namenjen šolskemu odru in šolski knjižnici v Šmartno na Pohorju, zato se vsi prijatelji Pohorcev vljudno vabijo. Začetek v danes ob ½ 20. uri in jutri ob 15. uri.
VIR: Tabor
9. december 1689
OMENJEN MESTNI SODNIK SIMON VERBEK
Simon Verbek in njegova žena Marija Liza se pojavljata v matičnih knjigah Bistrice od januarja 1672, zapisi o Mariji Lizi so še v januarju 1697. Iz teh zapisov je znano, da je bil 10. maja 1688 Simon mestni pisar, 9. decembra 1689 pa, da je bil mestni sodnik.
VIR: Koropec, Jože: Matične knjige iz 17. stoletja za župnijo Slovenska Bistrica, Zbornik občine Slovenska Bistrica II., 1990, str. 39