23. junij
Danes goduje ALFREDA
Ime Alfreda je ženska oblika moškega osebnega imena Alfred, tega pa smo dobili od Nemcev, ki ime Alfred z različico Alfrand razlagajo s starosaksonskima besedama alf v pomenu »nočni duh, škrat« in rad »nasvet«.
Moške različice imena: Al, Alfredo, Fred, Fredi, Fredo, Fredy.
23. junij
DAN JAVNE SLUŽBE ZDRUŽENIH NARODOV
Generalna skupščina je 20. decembra 2009 določila, da se bo 23. junij letno obeleževal kot dan javne službe Združenih narodov. Države članice so pozvane naj na ta dan organizirajo posebne dogodke, s katerimi bi se poudaril prispevek javne službe v procesu razvoja.
Umrl je računalničar ROMAN DORN
Dr. Roman Dorn se je rodil 10. maja 1952 v Slovenski Bistrici.
Po končani osnovni šoli v Slovenski Bistrici se je vpisal na srednjo tehniško šolo v Mariboru in jo leta 1971 uspešno zaključil. Že leta 1970 pa je na Internacionale Ausbildung Center fuer automatische Datenverarbeitung na Dunaju (Avstrija) pridobil naziv programerja na sistemu IBM 1401 in IBM 360. Študij je nadaljeval na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, kjer je bil med študijem ves čas študent demonstrator pri sedmih različnih predmetih. Diplomiral je leta 1977 kot študent prve generacije na smeri računalništvo in informatika. Magistriral je decembra 1985 z delom Optimizacija prevajalnikov. Januarja 1994 je uspešno zagovarjal doktorsko disertacijo z naslovom Razpoznava in vrednotenje vzorcev prstnih odtisov in doktoriral na področju računalništva.
Maja 1978 je bil prvič izvoljen v naziv asistenta za področje računalništva in informatike, kar je nato ostal do upokojitve v januarju 2011. V letih 1979−80 je bil dodatno zaposlen v Energoinvestu pri razvoju tehničnih programov in uvajanju računalnika Delta, v letih od 1978−83 pa je sodeloval na projektu Najavni center v avtomatski telefonski centrali v Moskvi, ki je bil zgrajen za potrebe poletne olimpijade. 18 mesecev je s presledki testiral in uvajal njegovo osebje.
Dorn je bil ustanovni član slovenskega društva Informatika in bil v sedemdeseth letih nekajkrat član organizacijskega odbora simpozija Informatica na Bledu. V letih 1980−92 je vodil seminarje iz matematike in več računalniških predmetov na dopisni delavski univerzi Univerzum, Srednji gradbeni šoli in Srednji računalniški šoli Vič v Ljubljani. V letih 1984−87 je bil znanstveni sodelavec razvojnega oddelka Iskre Telematike v Kranju. Na fakulteti je sodeloval v več laboratorijih pri projektih za industrijo in svetoval več doktoratom.
Bil je med organizatorji prvega republiškega tekmovanja v računalništvu za srednješolce leta 1976 in bil do leta 1989 predsednik organizacijskega odbora, nato pa je prevzel koordinacijo zagovorov nalog mladih raziskovalcev. Bil je eden pobudnikov in nato soorganizator prve mednarodne računalniške olimpijade za srednješolce (ekipna tekmovanja) pod okriljem ICC (Mednarodna organizacija za obštudijsko dejavnost (Nova Gorica 1988). Sodeloval je na več seminarjih mentorjev v okviru ICC v Münchnu, Hannovru in Hamburgu (vsi Nemčija) in v Budimpešti (Madžarska), vodil jugoslovanski ekipi na olimpijadah Munster 89 (Nemčija) in Varna 90 (Bolgarija). Slovenske ekipe srednješolcev je vodil na računalniških olimpijadah IOI v Stocholmu (Švedska), Eindhovnu (Nizozemska), Veszpremu (Madžarska), Cape Townu (Južna Afrika), Setubalu (Portugalska), Antalyji (Turčija), Pekingu Kitajska), Novy Saczu (Poljska), Meridi (Venezuela), Zagrebu (Hrvaška), Kairu (Egipt), Pravetzu (Bolgarija), Waterlooju (Belgija) in Pattayi (Tajska).
Roman Dorn je okviru delovanja v Zveze organizacij za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) sodeloval pri organizaciji mikroračunalniških sejmov, ki so leta 1991 prerasli v odmevno sejemsko prireditev INFOS, ki je bila nato več kot 10 let osrednja slovenska računalniška prireditev.
Avgusta 2019 je vodil slovensko ekipo na tretji juniorski olimpijadi − EJOI − European Junior Olympiad in Informatics, ki je bila v Mariboru.
Njegov hobi je bilo modelarstvo, predvsem modelna železnica sistema HO.
Roman Dorn je umrl 23. junija 2023 v Slovenski Bistrici, kjer je tudi pokopan.
VIR: biografski-sb.si
KONCERT BIG BANDA IN BENČA
V Bistriškem gradu je Zavod za kulturo Slovenska Bistrica v četrtek, 23. junija, izvedel koncert Big banda Glasbene šole Slovenska Bistrica z gostom Janezom Bončino Benčem.V prvem delu koncerta je okrepljena zasedba predstavila klasičen program iz zakladnice big bandov, v drugem delu pa izvedli jazzovske priredbe Benčevih uspešnic.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Tjaša Korošec
ZLATO ZA MATJAŽA CERAJA
Član Judo kluba Impol Matjaž Ceraj je v nedeljo, 23. junija 2013, na sredozemskih igrah v Mersinu osvojil zlato medaljo v kategoriji nad 100 kilogramov. Ceraj je najprej z ipponom premagal Subotič a iz Bosne in Herčegovine, nato Tunizijča Jaballaha, v finalu pa je bil boljši še od Francoza Bonvoisina.
VIR: Informator
FOTO: Judo klub Impol
DAJ DA ŠE ENKRAT SKUPAJ ZAPOJEVA
Bistriški kulturni ustvarjalec in zborovodja Marjan Krajnc, ki se ga večina spomni po Študentskem pevskem zboru Jurij Vodovnik, s katerim je dosegel lepe uspehe, je pripravil koncert in srečanje vseh svojih pevk in pevcev, s katerimi je deloval v preteklih tridesetih letih v različnih zborovskih sestavih.
Koncert je bil v soboto, 23. junija 2012, ob 21. uri na notranjem dvorišču Bistriškega gradu, nastopilo pa je preko 150 pevcev.FOTO: Nastopilo je preko 150 pevcev (Grajski stolpec)
DVE DVOJNI ŽUPANJINI PETICI
Bistriška županja Irena Majcen je v viteški dvorani bistriškega gradu priredila sprejem za odličnjake bistriških osnovnih šol in glasbene šole. Ob tej priložnosti je županja 94 osmošolcem vročila županjine petice. Med njimi sta bile dve, ki sta dobili dvojni županjini petici: Sabina Cveček iz Osnovne šole Antona Ingoliča Spodnja Polskava in Eva Sinič iz Osnovne šole Gustava Šiliha iz Laporja. Petici sta dobili za odličen uspeh v osnovni in glasbeni šoli.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
PRIPOJILI BODO OLJARICO
Nadzorni svet družbe Gea se strinja s pripojitvijo Oljarice
Nadzorni svet družbe Gea je na torkovi seji med drugim potrdil predlog o pripojitvi družbe Oljarica k družbi Tovarna olja Gea. O tem bodo na skupščini, predvidoma 19. avgusta, odločali še delničarji, je uprava družbe danes objavila na spletnih straneh Ljubljanske borze.
Nazdorniki so dali glede na predlagane učinke pozitivno stališče k vsem predlaganim sklepom za izvedbo pripojitve. Soglašali so tudi z vsebino pripojitvene pogodbe ter s predloženim poročilom uprave o pripojitvi.
Poleg tega so nadzorniki na seji dokončno izoblikoval pisno poročilo o preveritvi letnega poročila družbe Gea in skupine Gea za poslovno leto 2003 ter predlog o uporabi bilančnega dobička družbe Gea. Na skupščini bodo tako skupaj z upravo predlagali, da delničarji upravi in nadzornemu svetu podelijo razrešnico za poslovno leto 2003.
VIR: bah/bdo, STA
V SOBOTO DAN DRŽAVNOSTI
Slovesnost ob počastitvi desete obletnice osamosvojitve Sloveni bodo prebivalci občine Slovenska Bistrica slavili v soboto, 23. junija, ob 20.30 pri lipi pred vhodom v bistriški grad. Slavnostni govornik bo Ivan Pučnik, prvi slovenjebistriški župan po osamosvojitvi. Pred tem bodo v galeriji Mimogrede v domu svobode odprli razstavo z naslovom Vojna 1991. Razstavili bodo fotografije dogodkov in ljudi, ki so bili vpleteni v dogajanje bistriške teritorialne obrambe. Večino fotografij bo prispeval bistriški fotograf Samo Brbre Razstavo bodo odprli ob 19. uri.
VIR: (zk), Večer
SLOVENSKOBISTRIŠKI ŽUPAN JE ODLIČNJAKOM PODELIL PETICE
23. junija 1997 so se v Viteški dvorani gradu Slovenska Bistrica zbrali osmošolci iz vseh osnovnih šol v Slovenski Bistrici, ki so svoje šolanje zaključili z odličnim uspehom. Župan dr. Ivan Žagar jim je namreč, kot je v navadi že nekaj let, podelil priznanja in plakete,. ki so jih poimenovali Županove petice.
Pri podeljevanju priznanj mu je pomagala Iva Soršak, vodja občinskega oddelka za družbene dejavnosti. Kar 108 učencev si je prislužilo to priznanje, pa še dva iz nižje glasbene šole. Odličnjakov je potemtakem za četrtino vseh slovenskobistriških osnovnošolcev. Na slovesnosti so v uvodnem programu zaigrali učenci Nižje glasbene šole iz Slovenske Bistrice.
VIR IN FOTO: Slavko Podbrežnik, Večer
SVEČANOST V BISTRIŠKEM UČNEM CENTRU
Slovesne prisege vojakov učnega centra Slovenska Bistrica se je 23. junija 1985 udeležil tudi predstavnik ministrstva za obrambo Republike Slovenije, po ogledu učnega centra pa bo tam še odprtje likovne razstave likovnih del bistriške likovne ustvarjalke Jožice Tomazini. Svečanost v bistriškem učnem centru se je začela ob 16. uri.
VIR: (ps), Večer
SOKOLSKA DRUŠTVA NASTOPILA NA ZGORNJI POLSKAVI
V Zgornji Polskavi je bil v nedeljo 23. t. m. skupen nastop sokolskih društev Slovenska Bistrica. Črešnjevec, Laporje ter Spodnja in Zgornja Polskava. Tudi Mariborčani so s svojo prisotnostjo podkrepili sokolsko delo na našem podeželju.
Zdravo!
VIR: Mariborski večernik Jutra
Rodil se je IGNACIJ V. grof ATTEMS
Ignacij V. grof Attems se je rodil 23. junija 1918 na Dunaju (Avstrija). Bil je prvorojeni sin Ferdinanda Marije III. Attemsa in njegove prve žene Eleonore Attems, rojene Nostitz – Rieneck.
Najprej se je šolal na gimnaziji v Mariboru in nato v Kalksburgu (Avstrija), kjer je maturiral. V Zagrebu (Hrvaška) je nato študiral gozdarstvo, dokler ni bil leta 1941 vpoklican v jugoslovansko vojsko, po njeni kapitulaciji so ga mobilizirali Nemci in ga kot poročnika poslali na rusko fronto, kjer je bil ranjen.
Leta 1946 je postal uslužbenec graške zavarovalnice, kasneje pa se je zaposlil v vojski in postal divizijski general ter vodja diplomatskega predstavništva v vojaškem ministrstvu.
Poročil se je s princeso Johano (Ivano) Schönburg (*1922 †1985). V zakonu so se jima rodili štirje otroci.
Ignacij V. grof Attems je umrl 24. februarja 1986 v Ebreichsdorfu pri Dunaju (Avstrija).
VIR: biografski-sb.si
Rodil se je IVAN KLADNIK
Ivan Kladnik, gradbeni tehnik, se je rodil 23. junija 1912 na Spodnji Ložnici.
Po koncu 2. svetovne vojne je bil aretiran.
Avgusta 1947 je bil na mariborskem sodišču obsojen na smrt in 24. novembra 1947 v Ljubljani kot žrtev povojnih pobojev umorjen.
VIR: biografski-sb.si