27. junij
Danes goduje LADISLAV
Ime Ladislav izhaja iz imena Vladislav (latinizirano, Ladislaus), le to pa je izpeljano iz imena Vladimir.
Moške različice imena: Laci, Lacko, Ladi, Ladimir, Ladko, Lado, Ladoslav, Laslo
Ženska različiae imena: Ladislava.
27. junij
ZAČETEK VOJNE ZA SLOVENIJO
Vojna za Slovenijo se je začela v četrtek, 27. junija 1991, ob 1.15 ponoči, ko je protiletalska oklepna baterija JLA pri Metliki prestopila državno mejo. Ob 2.40 je iz vojašnice na Vrhniki proti letališču Brnik krenil 1. oklepni bataljon.
Kolono oklepnikov, ki je prodirala skozi Belo krajino, je sestavljalo 12 bojnih oklepnih vozil s tricevnimi protiletalskimi topovi 20 mm in več tovornjakov. Ustavila jih je barikada v Pogancih. V stopnjevanju napetosti med pripadniki TO in vojaki so padli prvi streli. Ob 10.30 je kolona odpeljala proti Ljubljani, vendar jo je ob 15.45 ustavila zapora na cesti pri Medvedjeku.
Oklepni bataljon z Vrhnike je proti Brniku prodiral v dveh kolonah. Na poti je naletel na improvizirane, nebranjene barikade iz avtomobilov. Ena oklepna kolona je prodirala po avtocesti in ljubljanski obvoznici ter čez Trzin in Mengeš, druga po stari cesti, pri čemer je po pomoti zavila v gozdove na Toškem čelu in pri obračanju na ozki cesti izgubila dva tanka. Prvi tanki so prišli na letališče Brnik okoli 5. ure zjutraj. Zavzeli so okolico letališča, enota TO pa jih je napadla okoli 18. ure. Po napadu so tanki zavzeli položaj za krožno obrambo.
V Trzinu so za kolono JLA z Vrhnike ostali trije oklepni transporterji in vozilo za zveze. Proti večeru so se iz dveh helikopterjev JLA izkrcali pripadniki diverzantskega odreda, ki so prišli na pomoč oklepnikom. V približno 20 minut trajajočem spopadu s policijsko specialno enoto in TO so padli štirje vojaki JLA in pripadnik TO. Drugi vojaki JLA so se predali, vojaki diverzantskega odreda JLA pa so se umaknili proti Depali vasi in bili naslednji dan ujeti.
Deset tankov je iz Maribora približno ob 9. uri odpeljalo proti Šentilju, pet tankov ter 10 oklepnikov pa proti Dravogradu. Kolono, ki je prodirala proti Šentilju, je ustavila branjena barikada v Pesnici. Okoli poldneva so jo začeli obstreljevati in jo zažgali. Pripadniki TO so tanke napadli okoli 17.30. Na mostu čez Dravo je bila zavrnjena tankovska kolona polkovnika Popova, ki je poskušala prodreti s hrvaške smeri. Ustavljena je bila oklepna kolona, ki je prišla v Slovenijo pri Razkrižju.
Zvečer je bil pri vasi Rigonce ustavljen poizkus vdora oklepne kolone JLA. Ob 20.45 je bil z dvema minometoma 82 mm izveden napad na letališče Cerklje, nato pa je večina letal letališče zapustila. Do ostrega spopada s kolono JLA je prišlo v Kosezah pred Ilirsko Bistrico, padli so trije vojaki JLA. Zvečer je bil sestreljen en helikopter nad Igom in drugi nad Ljubljano.
VSE PODREJA GLASBI
Zala Frangež, odlična violinistka iz Slovenske Bistrice, igra predvsem za užitek
Zala Frangež iz Slovenske Bistrice je 17-letno dekle, ki ni običajno. Že od malega so jo njeni interesi ponesli na pot glasbe, kjer se udejstvuje že deset let. Njen trud se obrestuje, zato svojo pot jemlje vedno bolj resno. Pri sedmih letih je začela obiskovati pripravnico v Glasbeni in baletni šoli Slovenska Bistrica, leto kasneje je začela igrati violino. Njena prva učiteljica violine je bila Špela Huzjak, ki ji je vsejala veselje do violine že od samega začetka. Zala pravi, da ji je še danes hvaležna, ker ji je pokazala pravi namen violine – užitek. Svoje izobraževanje je nadaljevala na Glasbeni šoli Antona Martina Slomška.
Številna priznanja in nagrade
Zala je kmalu pokazala voljo in disciplino, zato je pri dvanajstih letih začela hoditi v Gradec na dodatne ure k profesorici in violinistki Anke Schittenhelm. Pri 14 letih se je vpisala v sedmi razred violine na Konservatorij za glasbo in balet Maribor, kjer je z absolutno odliko opravila sprejemni izpit in se naslednje leto vpisala v prvi letnik na Konservatoriju Maribor, kjer zaključuje tretji letnik pod vodstvom profesorice Zorice Todorovič. Z njeno pomočjo je pred kratkim nastopila tudi kot ena od solistk v Kazinski dvorani SNG Maribor na prireditvi Koncert in podelitev nagrad Dr. Roman Klasinc. Kot 16-letna obetajoča violinistka je v Gradcu opravila sprejemni izpit za vzporedno izobraževanje na Kunstuniversität Graz, kjer se izobražuje pod vodstvom profesorice in virtuozinje Ide Bieler.
Na svoji glasbeni poti je Zala Frangež prejela mnogo nagrad, med drugim dvakratno srebrno priznanje na mednarodnem tekmovanju Ars Nova International Music Competition v Trstu, zlato priznanje na tekmovanju Jaz imam pa goslice v Murski Soboti, trikratno zlato priznanje na regijskem tekmovanju mladih glasbenikov Štajerske in Prekmurja, dvakratno srebrno in zlato priznanje na državnem tekmovanju TEMSIG, prvo nagrado na mednarodnem tekmovanju Concorso Musicale Internazionale Citta di Palmanova v Palmanovi, prvo nagrado na internetnem mednarodnem tekmovanju International Music Competition v Beogradu ter drugo nagrado in absolutno prvo nagrado na mednarodnem tekmovanju Concorso Internazionale Giovani Musicisti – Premio Antonio Salieri v Legnagu.
Želi igrati na mnogih odrih
Zala Frangež načrtuje, da bi svojo pot nadaljevala v glasbi z violino, trenutno pa želi uspešno zaključiti izobraževanje na konservatoriju v Mariboru ter se vpisati na glasbeno akademijo in nadaljevati študij violine. Njeni cilji v življenju se vsekakor vrtijo okoli glasbe, saj želi igrati na mnogih odrih. V glasbi jo vodi prav ta neobičajnost, saj se od drugih po mnenju poslušalcev in profesorjev loči po interpretacijah in po disciplini ter odnosu do violine.
VIR: Toamaž Ajd, Štajer’c
FOTO: Zala Frangež med nastopom (Boris Pretnar)
STAROBISTRIŠKI VEČER
Notranje dvorišče Bistriškega gradu je bilo v sredo, 27. junija 2015, prizorišče koncerta v okviru Starobistriških večerov, ki jih pripravlja Zavod za kulturo Slovenska Bistrica. Nastopil je Big band Slovenska Bistrica s Tomijem Baaronom in z gostjo Heleno Blagne. Orkester, ki deluje od februarja lani, sestavlja pa ga osemnajst izkušenih in akademsko izobraženih slovenjebistriških glasbenikov pod vodstvom dirigenta Jerneja Senegačnika ml., je uvodoma izvedel različne skladbe svetovnih mojstrov, pri pesmih New York, New York in My way je sodeloval tudi pevec Tomi Baaron. Mestni orkester je v nadaljevanju odigral še nekaj skladb s Heleno Blagne, kot so Za vedno ženska, Pogrešam te, Poletna noč, Naj nihče me ne zbudi, Moj mornarček in Bodi srečen, Bambino. Ob koncu koncerta je za presenečenje večera poskrbel Matjaž Jelen, pevec legendarne skupine Šank rock, ki je zapel ob zadnji skladbi Big banda Slovenska Bistrica.
VIR: Tomaž Ajd, Štajer’c
FOTO: Helena Blagne in Big band Slovenska Bistrica (Aleš Kolar)
OBČINSKA SLOVESNOST OB DNEVU DRŽAVNOSTI NA ZGORNJI LOŽNICI
Občina Slovenska Bistrica in Območno združenje veteranov vojne za Slovenije Slovenska Bistrica sta v soboto, 27. junija 2015, organizirala osrednjo občinsko slovesnost ob dnevu državnosti in v počastitev zavzetja vojaškega skladišča na Zgornji Ložnici.
Zavzetje vojaškega skladišča julija 1991 je bil v času osvobodilne vojne eden največjih logističnih podvigov za Slovenijo, zato občina Slovenska Bistrica 25. junij, dan državnosti obeležuje prav na Zgornji Ložnici.
Na letošnji proslavi se je spominu na osamosvojitev poklonil načelnik Generalštaba Slovenske vojske dr. Andrej Osterman, ki je v svojem nagovoru pokomentiral tudi situacijo v današnji Sloveniji. Zveza veteranov vojne za Slovenijo je ob tej priložnosti zlati znak za odlično sodelovanje z veteranskimi in borčevskimi organizacijami podelila slovenjebistriškemu županu dr. Ivanu Žagarju.
V kulturnem programu so sodelovali pevci kuda Alojza Avžnerja Zgornja Ložnica, učenci podružnične šole na zgornji Ložnici, ansambel Veseli veterani in člani pihalne godbe s Spodnje Polskave. Prireditev sta povezovali Jožica Repnik in Eva Mlakar. V sklopu obeležitve dneva državnosti sta na Zgornji Ložnici potekala šahovski turnir ter tekma v malem nogometu.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Edvard Grobler
BISTRIŠKI TWIRLING KLUB OSVOJIL BRON NA EP V BARCELONI
Ob vseh omenjenih uspehih pa sta klubski rezultat kronali Iva Justinek in Nives Flis, ki sta v kategoriji junior parov osvojili bronasto kolajno.
Skupni izkupiček znaša tako 4 finala in 1 kolajna. Povsem nepričakovano pa je na koncu skupni seštevek točk, ki so jih zbrali klubi, za Twirling klub Sašo prinesel še en finale in sicer finale šestih najboljših klubov, 6. mesto. Trener kluba Sašo Koprivnik je na tekmovanju sodeloval kot eden izmed sodnikov, ki so omenjeno tekmovanje tudi sodili.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Twirling klub Sašo
Umrl je kolesar PAVEL KERŠIČ
Pavel Keršič se je rodil 31. marca 1953 na Ptuju očetu Alojzu in materi Genovefi, rojeni Kolar. V družini so bili še trije bratje in sestra.
Osnovno šolo je me leti 1960−68 obiskoval na Spodnji Polskavi in leta 1968 šolanje nadaljeval na poklicni Industrijsko kovinarski šoli IKŠ v Mariboru (danes se šola imenuje Tehniški šolski center Maribor, op. ur.).
Zaposlen je bil v podjetju Karoserist v Mariboru, nato pa v Rudarskem šolskem centru (RŠC) Velenje, obrat Zgornja Polskava.
Leta 1971 je začel trenirati cestno kolesarstvo v Kolesarskem klubu (KK) Branik Maribor. Že kmalu se je začel uvrščati med deset najboljših tekmovalcev in bil že v sezoni 1971−72 na državnem prvenstvu Jugoslavije v Puli četrti.
Zaradi uspehov sta bila z bratom Slavkom (tudi on bil tudi odličen kolesar, ki je s 13. mestom na evropskem prvenstvu v cestnem kolesarstvu dosegel največji osebni uspeh) uvrščena v jugoslovansko državno reprezentanco. Pavel je po več uvrstitvah med najboljšo deseterico na večjih dirkah 14. julija 1973 postal jugoslovanski državni prvak v cestnem kolesarstvu.
S tekmovanji je prenehal leta 1978 in začel trenirati mlade kolesarje v KK Branik in KK Ptuj. Na kolesarskih dirkah je spremljal tekmovalce kluba tudi kot serviser.
Poročen je bil z Jožico, rojeno Jerovšek. V zakonu sta se jima rodila sinova Boris in Mitja.
V spomin Pavlu Keršiču Turistično društvo (TD) Viničar Zgornja Polskava vsako leto zadnji vikend v maju prireja rekreativno kolesarjenje, ki so ga poimenovali ‘Keršičev kolesarski krog’.
Pavel Keršič je umrl 27. junija 2013 v Mariboru, pokopan je na Zgornji Polskavi.
VIR: biografski-sb.si
ENERGETSKA OBNOVA OŠ POHORSKEGA ODREDA
V četrtek, 27. junija 2013, je župan Občine Slovenska Bistrica, dr. Ivan Žagar z direktorjem družbe AJM iz Pesnice Trivom Kremplom in direktorjem mariborske družbe Komunaprojekt Marjanom Bastičem podpisal pogodbi o energetski obnovi Osnovne šole Pohorskega odreda Slovenska Bistrica.
Celotna naložba je vredna nekaj več kot 829 tisoč evrov.
Sredstva EU iz Kohezijskega sklada znašajo dobrih 529 tisoč evrov, država prispeva 93 tisoč evrov, medtem ko je občina Slovenska Bistrica zagotovila dobrih 206 tisoč evrov.
Energetska obnova Osnovne šole Pohorskega odreda Slovenska Bistrica bo predvidoma zaključena še pred začetkom novega šolskega leta.
VIR IN FOTO: Studio Bistrica
ODHAJAJO V KFORJEVO BAZO V PEĆI
Proti Kopru in Albaniji je odpotovalo 71 vojakov SV – V transportni enoti 34 vozil – Misija na Kosovu bo trajala do decembra 2006
27. junija 2006 je bila v vojašnici v Slovenski Bistrici slovesnost ob odhodu transportne čete Slovenske vojske (SV) na Kosovo. Z govorom se je od vojakov, častnikov in podčastnikov poslovil poveljnik 670. poveljniško logističnega bataljona Slovenska Bistrica Franc Koračin. Svojcem je podpolkovnik Koračin povedal, da je razpoloženje pred odhodom dobro in da je transportna četa pripravljena izvesti vse naloge, ki jih čakajo na Kosovu.
Četo so ustanovili lani, namenjena je prevozu kontejnerskega in paletnega blaga, oskrbuje enote SV in Nata. Sestavljena je iz poveljstva, poveljniškega logističnega voda in vodov za transport, ki upravljajo vozila in druga transportna sredstva. Na Kosovu bo 119 vojakov, podčastnikov in častnikov. Konvoj, ki je krenil na pot včeraj popoldne, se bo ustavil v Kopru, kjer bo 71 vojakov vkrcalo na ladjo tudi 34 vozil. V Albaniji se bo bo kontingent združil in prek Makedonije nadaljeval pot do vojaške baze Villaggio Italia v Peći. Misija SV bo trajala do 20. decembra 2006, v tem času pa bodo slovenski vojaki pod okriljem Kforja opravljali različne transportne naloge. V poveljniškem logističnem vodu je organiziran še oddelek za vzdrževanje vozil z dvema premičnima delavnicami. Transportno četo vodi nadporočnik Andrej Škodič.
Ob odhodu so vojaki povedali, da so se usposabljali lani na vadišču na Počku in da lahko četa skupaj z vozili prepelje okrog 800 ton blaga 600 kilometrov daleč. Največje vozilo je 18-tonski MB actros, ki ima samonakladalno tehniko za nakladanje in razkladanje evrozabojnikov in zabojev s strelivom in z orožjem.
Ker so v bistriški vojašnici včeraj slavili še 15. obletnico osamosvojitve, so pripravili slovesnost, na kateri sta ministrstvo za obrambo in general štab SV vojakom, podčastnikom in častnikom vročila medalje, zahvale in priznanja. Bistriški gimnazijci pa so vojakom in svojcem zapeli in zaigrali.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
PEVSKI ZBOR OBRTNIK NA BOLFENKU
V okviru poletnih koncertov v centru naravne in kulturne dediščine Bolfenk na Pohorju, ki jih pripravlja mariborski zavod za turizem, jev nedeljo, 27. junija 2004, ob 11.30 nastopil moški pevski zbor Obrtnik Slovenska Bistrica – Polskava. Pripravili so koncert slovenskih ljudskih in umetnih pesmi ter pesmi drugih narodov.
VIR: Senka Dreu, Večer
RAZPIS POSOJIL ZA OBRTNIKE
Denar bistriške občine bo banka oplemenitila
Za nova delovna mesta in posodabljanje proizvodnje
V bistrškem izvršnem svetu so sklenili dva milijona dinarjev, ki jih v letošnjem občinskem proračunu namenjajo razvoju drobnega gospodarstva, v obliki depozita naložiti v banki, ki bo potem z interesenti sklepala kreditne pogodbe.
Alojz Kocijančič, v bistriški vladi zavezan za gospodarstvo in finance, pojasnjuje tako odločitev: »Denar namenjamo za nakup, graditev ali adaptacijo poslovnih prostorov, nakup opreme, nakup, opremljanje, urejanje zemljišč in za obratna sredstva. Kot predlagateljem takega načina pomoči pa nam gre v prvi vrsti za odpiranje novih delovnih mest in uvajanje sodobnega tehnološkega delovnega procesa.«
Po dogovoru s Kreditno banko Maribor v Slovenski Bistrici bo ta dva milijona dinarjev proračunskih sredstev početverila in s kreditojemalci — obrtniki in podjetniki, ki bodo s svojimi elaborati izpolnjevali razpisne pogoje — sklepala ugodne šestmesečne in triletne kreditne pogodbe.
VIR: (ps), Večer
NEZADOVOLJNI
V Slovenski Bistrici doslednejše uresničevanje načrta gospodarske stabilizacije
S seje občinskega komiteja Zveze komunistov Slovenska Bistrica so naprej poslali 13. kongresu ZKJ pozdravno pismo, zatem pa obravnavali aktualne naloge pri doslednejšem uresničevanju načrta dolgoročne gospodarske stabilizacije v občini.
Ko so razpravljali o rezultatih gospodarjenja v tamkajšnjem združenem delu, so poudarili, da z njimi ne morejo biti zadovoljni. V trimesečju letošnjega leta so v industriji proizvedli skoraj za odstotek manj kot v enakem obdobju lani. Skrb zbuja tudi petkratno povečanje izgub. Bolj spodbudni so izvozni rezultati, saj so na primer konvertibilni izvoz vrednostno povečali za več kot 22 odstotkov.
VIR: (fg), Večer
RAZVILI BODO PRAPOR
Krajevna skupnost Laporje vključuje 11 naselij in ima okoli 1700 prebivalcev. V minulem obdobju so v njej uresničili nekaj začrtanih nalog. Tako so uredili cestno razsvetljavo, zgradili več športnih objektov, obnovili so tudi pošto in šolo in poskrbeli za varstvo predšolskih otrok. Uredili so še več kilometrov cest, mladi pa v središču kraja večji park. Gasilci so kupili nov gasilski avto in zgradili v vasi vodni bazen. Vsako leto zrase v kraju najmanj pet novih hiš, letos pa bodo predali namenu tudi stanovanjski dvojček za učitelje. Za gradnjo kakor tudi druge skupne akaje družbenega pomena so v tej KS zaslužni vsi krajani, saj je v novih pridobitvah veliko njihovih lastnih sredstev, pa tudi številne opravljene prostovoljne ure.
Z nadaljnjimi naložbami in udarniškim delom nameravajo zgraditi še vodovod, asfaltirati cesto skozi naselje, zgraditi dvorano za kulturno in športno življenje, prostor za KS, uvesti stalno organizirano varstvo predšolskih otrok, nov transformator in urediti več krajevnih cest. Za nekatere akcije že tečejo pripravljalna dela; za gradnjo dvorane, namenjene športnim in kulturnim prireditvam, pa so pred kratkim že pripravili uspešen referendum. O vsem tem bod spregovorili tudi na bližajoči svečani seji KS Laporje, kjer bodo praznovali krajevni praznik, združen s proslavljanjem 30-letnice osvoboditve. 0b tej priložnosti bodo 12 krajanom podelili posebna priznanja za uspešno delo na družbenopolitičnem in samoupravnem področju kraja. Po svečani seji bo pred obnovljeno osnovno šolo širša svečanost, na kateri bodo člani krajevne organizacije SZDL razvili prapor. V kulturnem programu bodo sodelovali učenci osnovne šole.
VIR: V. H. Večer
FOTO: Laporje (Večer)
DOBILI DOVOLJENJE ZA UREDITEV SAMOSTANA PRI MARIJINI CERKVI
27. junija 1629 je dal cesar Ferdinand II. minoritom dovoljenje, da so prevzeli Marijino cerkev in si uredili samostan pri južnih mestnih vratih. Minoriti so v Slovensko Bistrico prišli iz Celja. Sprva so živeli v neki manjši hiši. S pomočjo duhovščine in drugih dobrotnikov, zlasti grofov Vetter von der Lilie sta bila samostan in cerkev postopoma povečana in prezidana. Ob koncu 17. stoletja je tukaj bivalo 12 redovnikov. Z minoritskim samostanom je povezana tudi zgodovina lekarništva v mestu. Leta 1774 so namreč minoriti dobili pravico za prodajo izdelkov iz lekarne, ki so jo sicer uredili že ob svojem prihodu v Slovensko Bistrico v prvi tretjini 17. stoletja. Samostanska lekarna, ki jo je nazadnje vodil Jakob Schmidt, je zaprla svoja vrata leta 1787. Samostansko poslopje je po ukinitvi samostana z jožefinskimi reformami (1786) leta 1793 kupil mestni usnjarski mojster Mihael Nasko. Njegov sin Anton je enonadstropno poslopje podaljšal proti zahodu.
VIR: Simona Kostanjšek Brglez: Preobrazbe mesta; Zgodovinska, arhitekturna in umetnostna dediščina Slovenske Bistrice, 2023
FOTO: Samostansko poslopje danes (Sašo Jug)