22. september
Danes goduje MAVRICIJ
Ime Mavricij izhaja iz latinskega imena Mauritius, ki je izpeljanka iz imena Maurus v pomenu »Mavretanec, Maver ali zamorec, črnec«. Mavretanija je bila v starem veku ime za severozahodno Afriko.
Moške različice imena: Maurice, Mauricij, Mauricijo, Mauricio, Mauro, Maver, Mavric, Moric (Moric Puštalski), Mavricijo, Mabricjo, Mavrin, Mavro.
Ženske različice imena: Maura, Mauricia, Maurisela, Mavra, Mavricia, Mavricija.
22. september
SVETOVNI DAN KRONIČNE MIELOIČNE LEVKEMIJE – KML
22. september je Svetovni dan kronične mieloične levkemije – KML. Prognoza te oblike krvnega raka se je zahvaljujoč uvedbi tarčnih zdravil v zdravljenje pred leti pomembno izboljšala, KML je postala kronična bolezen, nekatere študije pa nakazujejo, da je del bolnikov tudi ozdravljen.
Kronično mieloično levkemijo ima od 10 do 15 odstotkov vseh bolnikov z levkemijo. V Sloveniji vsako leto za to boleznijo na novo zboli od 15 do 25 bolnikov. Trenutno je v Sloveniji okoli 300 bolnikov s KML, ki jih zdravijo vsi slovenski hematologi po enotno sprejetih smernicah.)
ŠOLE ZA DOBRODELNOST NI
Predsednik PGD Slovenska Bistrica rad pomaga na vseh področjih. Mož, oče in človek, ki zna iskreno reči hvala
Janko Mlakar rad povsod, ne le kot član in predsednik Prostovoljnega gasilskega društva (PGD) Slovenska Bistrica, priskoči na pomoč. Zaposlen je na Občini Slovenska Bistrica in pravi, da ima korektnega delodajalca, ko je treba na intervencije, pri katerih se soočajo tudi s težkimi situacijami. “Vsaka intervencija ima svojo specifiko, najtežje je, ko so v nevarnosti ljudje, še posebno, če je med udeleženimi kdo od svojcev gasilcev. Ko je v nesreči udeležen otrok, pa so zlasti gasilke zlata vredne,” pojasni Mlakar in med intervencijami izpostavi še žledolom, ki je pred nekaj leti prizadel Notranjsko, in letošnji obsežen požar na Krasu, kjer so prav tako pomagali.
Električna vozila otežujejo reševanje
“Že ko greš iz garaže, imaš preko radijske zveze stik s centrom 112, v vozilu pa aplikacijo Spin. Med potjo si razdelimo naloge, preko centra smo seznanjeni s potekom dela in zaključkom intervencije. Po vsaki intervenciji naredimo analizo, kaj bi lahko napravili boljše. Tudi se je že zgodilo, da smo šli domov poklapani. Z Gasilci morajo biti vešči Igir Napastveseljem pa lahko potrdim, da v času mojega predsedovanja ni bil poškodovan noben gasilec,” je dejal in ob tem nekoliko vraževerno potrkal Mlakar. Izpostavlja še, da je pri vsaki intervenciji pazljivost na prvem mestu. Med epidemijo koronavirusa so dodatno poskrbeli za zaščito gasilcev, pri intervenciji se ni nihče od gasilcev okužil. Iz izkušenj pove še, da novejša ko so vozila, bolj so varnostno narejena: “Največji problem za nas so zdaj električna vozila, iz njih je reševanje težje.”
Čeprav tudi kot predsednik še gre na intervencije, pa funkcija zahteva tudi precej drugega dela. Vse skupaj pa zahteva veliko časa in tudi razumevanje družine za vse odsotnosti. “Družina, otroci me sedaj najbolj potrebujejo,” pove, “sebe pa sploh daš na zadnje mesto,” še doda. Letos imajo poleg rednega veliko dela še z dogodki, ki jih pripravljajo ob visokem jubileju, 150-letnici delovanja PGD Slovenska Bistrica. “Predsednik mora imeti v mislih in gledati na vse člane sekcije v društvu, na pionirje, mladino, članice, veterane, na operativo, ki je srce društva. Nekateri pa mislijo, da je mesto predsednika privilegij,” pojasni. Za uspešnost so gasilci tudi nagrajeni z napredovanjem, medaljami, odlikovanji, vendar “nihče od gasilcev ne razmišlja, da bi šel pomagat zato, da bi prejel odlikovanje. Na prvem mestu je pomagati človeku v nesreči, čeprav menim, da je medalj premalo.” Na vprašanje, koliko jih ima sam, je odvrnil, da je težko odgovoriti, saj za največjo zahvalo šteje, “ko te na ulici vidijo ljudje in se ti zahvalijo za pomoč, zdaj tudi že na socialnih omrežjih”. Tako ganjen omeni predlanski 1. maj, ko so z vozila med vožnjo po mestu predvajali posnetke godbe na pihala: “Ljudje so ploskali, to je bil poseben dogodek, ki se mi je vtisnil v spomin.” Ob tem izreče še hvaležnost vsem prejšnjim predsednikom in poveljnikom gasilcev, “ne znam si predstavljati, kako so pred 150 leti šli v boj z ognjem, nesreč še takrat ni bilo, ne vem, s čim so si pomagali. Zato se jim lahko samo zahvalim z velikim hvala.” Ob tej priložnosti pa se posebej zahvaljuje vsem donatorjem, sponzorjem in občanom, ki so jim prisluhnili ob jubileju in jih podprli. V zahvalo so povabili tudi na veselico konec avgusta. kjer so za glasbeno vzdušje izbrali lokalno skupino Poskočni, “s katerimi smo prav skočili v naslednja leta, kakor je skok v novo koledarsko leto”.
Olepšali gasilski dom
V zadnjih treh letih so se lotili dela v gasilskem domu. Obnovili so sanitarije, teraso, prebarvali zunanjost in dom pripravili na jubilej. “Trudimo se ohraniti tradicijo in jo vzdrževati, torej ohraniti varno življenje in premoženje. Ob začetku kurilne sezone zato svetujem, da občani najprej sami poskrbijo za odgovoren odnos do svojih kurilnih naprav, gasilci pridemo le takrat, ko že nastane požar,” pravi.
Za prihodnost društva se jim ni bati, meni predsednik, kajti prihajajo mlajše generacije, ki jih izobražujejo. Gasilec je lahko vsak po dopolnjenem 16. letu. “Otroci začnejo v prvem razredu kot pionirji, nato preidejo v mladinske vrste, sledi prestop k operativi. Zadržati jih v naših vrstah za intervencije je največji zalogaj. Ostanejo predvsem otroci, katerih starši so gasilci,” pojasni. Tudi Jankovi hčerki Ela in Iza sta gasilki pionirki, žena Petra je mentorica pionirjem v društvu in kot vzgojiteljica v vrtcu spodbuja tudi cicibane h gasilstvu. “Otroci ji prisluhnejo, sploh pa so navdušeni, ko vidijo gasilski avto,” pove Mlakar. Tudi sam je začel kot otrok, ko je pred 40 leti z mamo in očetom hodil na občne zbore takratnega industrijskega PIGD Steklarna, katerega člana sta bila starša. Po srednji šoli je bil med taborniki, kjer se “naučiš reda in veščin za življenje, pri gasilcih pa se nato z izobraževanji dopolnjuješ. Usposabljanj, vaj, treningov, izobraževanj, teh ni nikoli dovolj,” govori iz izkušenj. Tudi sam se je izobraževal po stopnjah od gasilca pripravnika do gasilskega častnika, za katerega je po pripravljalnih vajah opravil zaključni izpit. “Glede na razne vrste nesreč je dobro, da si strokovno čim bolj podkovan.” Nad vsem pa sta v prvi vrsti srčnost in humanitarnost. Gasilci pomagajo prostovoljno, za to pa šole ni. “Lahko pa bi bila fakulteta,” še doda Janko Mlakar.
VIR: Irena Brdnik, Štajer’c
FOTO: Zgoraj: Janko Mlakar v nadzorni sobi društva (Igor Napast)
ODPRTJE SKAKALNIC NA ŠMARTNEM
Na Šmartnem na Pohorju so 22. septembra slovesno odprli prenovljeni mali skakalnici, ki so ju preplastili s plastično maso. Skakalnici so začeli obnavljati septembra lani, zaradi razmočenosti so bila zemeljska dela zelo zahtevna. Skakalnici nista več ustrezali novim standardom, zato so ju uredili po najnovejših načrtih, s poudarkom na varnosti. Rado Vaner, predsednik Smučarsko skakalnega kluba Šmartno na Pohorju, je povedal, da so večino denarja dobili iz občinskega proračuna, sredstva za plastično maso sta prispevali Smučarska zveza Slovenije in Fundacija za šport, predvsem pa je bilo veliko prostovoljnega dela.
15-metrsko in 25-metrsko skakalnico so preizkusili skakalci in skakalke, ki so se pomerili na meddruštvenem tekmovanju. Najdlje, 22 metrov, je skočil Uroš Vrbek, član domačega SSK Šmartno na Pohorju, ki je zmagal v članski konkurenci. Med deklicami do 15 let je svoje znanje s preskočenimi 21 metri dokazala tudi Erika Ačko (SSK Šmartno na Pohorju). Pri dečkih do 13 let je zmagal Nikodem Jurgec (SSK Šmartno na Pohorju), pri dečkih do 11 let je prvo mesto osvojil Damjan Zupanec (SK Zagorje), pri cicibankah do 9 let je slavila Ula Vodlan (SK Zagorje), pri veteranih pa Milan Potočnik (SD Vizore).
Odprtje so popestrili s Čogl sprintom. Zaradi varnosti so progo nekoliko skrajšali, tekmovalci niso tekli po zaletišču 55 metrov velike skakalnice, ampak po ravnini in doskočišču skakalnice. V težkih razmerah sta v članski konkurenci zmagala Primož Ačko in Rebeka Dovnik. Pri moških ekipno so bili najhitrejši Čebelaki, pri ženskah ekipno pa so slavile Tri hitre. Na odprtju skakalnic so trak slovesno prerezali dr. Ivan Žagar, župan Občine Slovenska Bistrica, Modest Motaln, predsednik KS Šmartno na Pohorju, Primož Peterka, predstavnik Smučarske zveze Slovenije, Vlado Ačko, dolgoletni trener smučarskih skokov na Šmartnem, Bojan Fajs, predsednik Športne zveze občine Slovenska Bistrica, in Rado Vaner.
VIR: Tomaž Ajd, Informator
FOTO: Tjaša Brglez
22. september 2018
KLJUB DEŽJU 50 JAHAČEV
S konji so se po obronkih občine podali že 22. leto zapored
Kljub slabemu vremenu je Konjerejsko društvo Slovenska Bistrica minulo soboto uspešno izvedlo že 22. pohod Bistriške konjenice. Kot nekaj let zapored so se tudi letos konjeniki zbrali pri Florjančičih v Hošnici pri Laporju. Zaradi dežja so načrtovano pot nekoliko skrajšali, po zajtrku in skupnem fotografiranju pa se je 54 jahačev iz različnih krajev Slovenije odpravilo na triurni pohod do Laporja, Farovca, kjer so imeli postanek, in nazaj do Hošnice.
“Pohod vsako leto poteka po obronkih občine Slovenska Bistrica. Na zadnjih pohodih je sodelovalo tudi nad sto jahačev in kočij. Nekajkrat smo pohod izvedli na bližnji Boč, ki nam je dajal prijetno senco skozi ves dan. Zvečer ob prihodu na cilj sledijo večerja, podelitev skupinskih fotografij in zabava z ansamblom,” je pojasnila Melita Florjančič, tajnica Konjerejskega društva Slovenska Bistrica. Letos je udeležence zabaval ansambel Odmev iz Celja.
Bistriško konjenico sestavlja 50 aktivnih članov. Društveni prikolici za prevoz dveh konj uporabljajo za udeležbo po konjenicah po vsej Sloveniji. Imajo tudi kočijo, s katero opravljajo prevoze za različne prireditve: poroke, za Božička, Dedka Mraza in rojstne dneve. Predsednik je Jože Florjančič, ki se s konjerejo ukvarja vse življenje. V društvu je od začetka in je tudi eden izmed ustanoviteljev Bistriške konjenice. Na prvi pohod se je podalo pet prijateljev, ljubiteljev konj iz bližnje okolice, nato pa se je z leti število udeležencev povečevalo.
Vsako leto organizirajo blagoslov konj pred cerkvijo sv. Filipa in Jakoba v Laporju, ki je na jurjevo v aprilu, 26. decembra, na štefanovo, pa se udeležujejo tudi blagoslovov konj sosednjih društev. Seveda pa slovenskobistriške konjenike, kot doda Florjančičeva, najbolj povezuje ljubezen do čudovitih in plemenitih živali, to pa združijo s prijetnim celodnevnim druženjem s starimi prijatelji.
VIR:Tomaž Ajd, Štajerc
FOTO: Na prejšnjih pohodih tudi več kot sto konjenikov (Arhiv Bistriške konjenice)
DAN BREZ AVTOMOBILA PRED SREDNJO ŠOLO SLOVENSKA BISTRICA
V občini Slovenska Bistrica so obeležili Evropski teden mobilnosti. Program dejavnosti je pripravil RIC Slovenska Bistrica. Še posebej pestro je bilo v četrtek, 22. septembra.
V prostorih Srednje šole Slovenska Bistrica je podjetje Avantcar izvedlo predavanje na temo Sodobne mobilnostne tehnologije in logistični sistemi.
Na stojnicah pred šolo so v okviru prireditve Dan brez avtomobila promovirali sodobno mobilnost in prometno varnost. Obiskovalci so si lahko ogledali električne avtomobile ter testirali e – kolesa in drugo opremo.
Nekateri izmed njih so se z e-kolesi odpeljali tudi do TIC-a Slovenska Bistrica, kjer so uredili elektro polnilno postajo in do podjetja Impol.
VIR: Tomaž Ajd, Informator
FOTO: Aleš Kolar
ŽUPAN Z OTOKA MURTERJA NA OBISKU V SLOVENSKI BISTRICI
V ponedeljek, 22. septembra 2014, se je na delovnem obisku v Slovenski Bistrici mudil župan Murterja Ivan Božikov s svojimi sodelavci. Z vodstvom bistriške občine so si izmenjali informacije o gospodarstvu in se pogovorili o možnostih nadaljnega medsebojnega sodelovanja. Slovenska Bistrica se je na Murterju enkrat že predstavila, in sicer julija letos.
Predstavnili Murterja bodo Slovensko Bistrico ponovno obiskali konec leta in popestrili program Veselega decembra. Pred dnevi so Bistričani z Murterjem in Vrsatjem prijavili tudi skupni projekt za razvoj turizma v programu Evropa za državljane v Bruslju.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Aleš Kolar
22. september 2008
VODEN OGLED SLIK F. I. FLURERJA
Zavod za kulturo Slovenska Bistrica je v ponedeljek, 22. septembra 2008, ob 18. uri pripravil voden ogled po razstavi slik Attemsovega dvornega freskanta Franca Ignaca Flurerja, baročnega slikarja, naslikana v tehniki olje na platnu. Na ogled so bile njegove vedute in portreti Attemsov, kakor tudi avtoportret avtorja. To je bila redka priložnost, da so bila na enem mestu zbrana dela tega avtorja, ki so drugače sicer »razmetana« po različnih državnih ustanovah, galerijah in muzejih.
Ogled z razlago je vodil umetnostni zgodovinar dr. Ferdinand Šerbelj.
VIR: Silvo Husu, Grajski stolpec, 12. september 2008
FOTO: F.I. Flurer: Morsko obrežje z ladjo v popravilu, olje na platnu, hrani Narodna galerija Ljubljana (Grajski stolpec)
ODPRLI NAKUPOVALNI CENTER
22. septembra 2005 so v Slovenski Bistrici blizu avtoceste odprli nakupovalni center, v katerem so lokali uglednih domačih in tujih trgovskih firm. Največji del pripada Sparu, ki ima v Slovenski Bistrici že drugo trgovino, svojega ima tudi švicarska družba Vögele, pa Big Bang in številne druge. V nakupovalnem centru je zaposlenih sto ljudi. Posebno pozornost so danes potrošniki namenili Švicarjem. Lokala s čevlji in oblačili družbe Vögele sta namreč prva v Sloveniji. Družba napoveduje, da bo v prihodnjih štirih letih odprla 20 novih trgovin in zaposlila 200 ljudi. Vögele ima sedež v Švici, 800 lokalov po Evropi in približno 8000 zaposlenih.
Bistriški nakupovalni center so odprli Igor Domijan, direktor profitnega centra Spar, Robert Herzog, direktor Mid Investicije trgovin, investitorja Mid iz Ljubljane, in županja bistriške občine Irena Majcen. Nov trgovski kompleks meri skoraj šest tisoč kvadratnih metrov, vreden pa je približno 2,5 milijarde tolarjev. Pred centrom so uredili krožišče in parkirišče za 263 vozil. Kot zanimivost pa še tole: v Sparovem lokalu je v stekleni vitrini del ceste, ki je povezovala stari Rim s Ptujem v rimski dobi. Ohranjen je originalni del cestišča s kolesnicami, videti pa je tudi tehniko tedanje gradnje. Na današnji slovesni otvoritvi – obogatili so jo odlični pevci iz Črešnjevca in pihalni orkester Prostovoljnega gasilskega društva Spodnja Polskava – sta županja občine Slovenska Bistrica Irena Majcen in direktor bistriškega zavoda Stanislav Gradišnik prejela čeke od Spara in družbe Vögele. Prvi je milijon tolarjev prispeval za nakup zemlje studeniškega gradu, drugi pa čeka, s katerima bodo socialno šibki Bistričani lahko kupovali izdelke v trgovini z oblačili in čevlji.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: Novi nakupovalni center je obiskala množica ljudi (Zdenko Kodrič)
POLOVICO DENARJA PRISPEVALA EVROPA
Pred čistilno napravo, ki je vredna 1,2 milijarde tolarjev, je kanalizacijski sistem in sedem zadrževalnih bazenov – Na slovesnosti tudi Fabrizio Barbaso, direktor generalne direkcije Evropske komisije za širitev
Pred letom dni so zunaj mestnega središča položili temeljni kamen za gradnjo čistilne naprave. Danes so jo odprli. Vanjo so prvi vstopili Fabrizio Barbaso, direktor v Generalni direkciji Evropske komisije za širitev, Milan M. Cvikl, slovenski minister za evropske zadeve, dr. Ivan Žagar, župan občine Slovenska Bistrica, in Blaž Gregorič, vodja projekta čistilne naprave in direktor bistriškega komunalnega podjetja, ki upravlja z novo čistilno napravo. Vrednost čistilne naprave je 1,2 milijarde tolarjev, polovico denarja je prispevala Evropska unija oziroma nacionalni Pharov sklad, preostali delež sta prispevala ministrstvo za okolje in prostor ter bistriška občina. Čistilno napravo, na katero je lahko priključenih okrog 15 tisoč hiš, sedem zadrževalnih bazenov in kanalizacijski sistem so zgradili delavci bistriškega Granita.
Na novo napravo za čiščenje odpadne vode je komunalno podjetje že priključilo okrog 70 odstotkov mesta, s čistilno napravo pa ni povezano nobeno podjetje. Fabrizio Barbaso je na današnji slovesnosti povedal, da je čistilna naprava zelo pomembna za prebivalce Slovenske Bistrice, kajti odpira se pot za nove razvojne korake. Poudaril je, da Slovenija dokaj pogumno izkorišča denar iz evropskih skladov in tudi čistilna naprava je naložba, ki jo je sofinancirala Evropska unija. Zdaj obstaja resno pričakovanje, da bosta reki Bistrica in Dravinja bolj čisti, čistilna naprava je namreč projektirana tako, da čim bolj temeljito očisti vodo iz kanalizacije. Milan M. Cvikl pa je opozoril, da bosta kanalizacijsko omrežje in čistilna naprava prispevala k izboljšanju kakovosti življenja prebivalcev ob celotnem toku rek Dravinje in Drave. Cvikl je še dodal, da je Slovenija v preteklih desetih letih prejela okrog 120 milijard tolarjev, pri izvedbi projektov je bila država skoraj stoodstotno uspešna. V obdobju 2004-2006 je Slovenija upravičena do dodatnih 787 milijonov evrov.
Cvikl in Barbaso sta danes podpisala memorandum o soglasju med Evropsko komisijo in vlado RS za izvajanje tako imenovanega prehodnega vira. To pomeni, da unija ni pozabila na svoje obljube. Novim članicam pomaga pri izvajanju pravnega reda EU in prav zavoljo tega je ustanovila nov finančni instrument – prehodni vir.
Župan Žagar je na današnjii slovesnosti poudaril pomen naložbe in jo označil za najpomembnejši mestni razvojni projekt. Dodal je še, da čistilna naprava veliko pomeni za prebivalce Slovenske Bistrice in ne nazadnje tudi za podjetniško obrtno cono, ki se bo s kanalizacijskim sistemom povezala z njo.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: Čistilna naprava Slovenska Bistrica (Komunalno podjetje Slovenska Bistrica)
Umrl je eden najstarejših obrtnikov v občini VILIJEM GERM
Vilijem Germ, eden najstarejših obrtnikov v občini Slovenska Bistrica, se je rodil 13. novembra 1925 v Slovenski Bistrici očetu Georgu Juriju Germu in materi Ivani, rojeni Luckl.
Ljudsko šolo in vajeniško šolo za poklic ključavničarja je obiskoval v Slovenski Bistrici, učil pa se je v očetovi delavnici, ki je imel od decembra 1929 v Slovenski Bistrici svojo kovaško in ključavničarsko obrt. Opravil je mojstrski izpit za ključavničarja in avtomehanika.
Med 2. svetovno vojno je bil vpoklican v nemško vojsko, kjer je padel v ujetništvo in se je vrnil domov šele po koncu vojne. Med tem časom mu je umrl oče.
Ko je po vojni z državnim odlokom (da je potrebno vrniti vse zasežene objekte) končno dobil svojo delavnico nazaj, so objestneži s streli in z eksplozivom delavnico dobesedno »razdejali« in uničili vse, kar je bilo vredno. Tako je od delavnice ostalo bore malo; le stene, uničeno orodje in oprema, tako da je moral Viljem začeti popolnoma na novo (delavnica se je nahajala v Čopovi ulici, kjer je sedaj Kolesarski center Germ, op. ur.).
Poročil se je z Marto, rojeno Vernik. Rodilo se jima je pet otrok: Vili, Pavla, Cilka, Peter in Filipina.
Delavnico je ves čas obnavljal, dograjeval in povečeval, poleg avtomehanskih in ključavničarskih del ter popravil koles je izdeloval tudi specialne ogrevalne kotle Agro Term, ki jih je potrebovala Perutnina Ptuj za ogrevanje piščančjih farm. Od leta 1980 mu je pri delu pomagal sin Peter, tudi sam obrtnik. V letih od 1948–90 se je v njegovi delavnici izučilo kar 54 vajencev. Tudi oba sinova, Vili in Peter, sta se izučila pri očetu Viljemu.
Upokojil se je leta 1990, obrt pa nadaljuje sin Peter, ki je sčasoma opustil proizvodno obrt in se preusmeril v servis in prodajo koles, skuterjev, mopedov in male kmetijske mehanizacije.
Na prostoru stare očetove delavnice je tako zrasel nov, sodoben objekt ‒ Kolesarski center Germ. Sedaj center vodi že Vilijemova vnukinja Polona.
Vilijem je bil zelo aktiven tudi na društvenem področju, saj je bil eden izmed glavnih pobudnikov (1947‒48) za ustanovitev Avto moto društva (AMD) Slovenska Bistrica. Prvi sestanek je bil v gostilni pri Avguštinu, kjer so se dogovorili, da bodo začeli poučevati občane za voznike motornih vozil. 26. junija 1949 je bilo uradno ustanovljeno AMD Slovenska Bistrica. Bil je izvoljen v prvi 12-članski upravni odbor. Zelo se je angažiral pri nabavi prvega avtomobila in izgradnji novih prostorov AMD na Trgu svobode. Vsa leta je bil tudi inštruktor in predavatelj. Društvo mu je podelilo več priznanj in zahval. Vse življenje je bil aktiven pri Prostovoljnem gasilskem društvu (PGD) Slovenska Bistrica, kjer je opravljal različne odgovorne funkcije, skrbel za avto park in sodeloval pri obnovah in dograjevanju gasilskega doma v Slovenski Bistrici. Bil je višji gasilski častnik, za svoje delo je prejel več gasilskih priznanj in zahval. Bil je tudi podpredsednik v Društva nekadilcev Slovenska Bistrica.
Vilijem Germ je umrl 22. septembra 1999, pokopan je v Slovenski Bistrici.
VIR: biografski-sb.si
MARKO CVAHTE S PRIDIGAMI NA BORLU
V praznovanje 750-letnice minoritskega samostana v Ptuju se vključuje tudi ptujska Ljudska knjižnica. Danes, v petek, ob 19. uri so pripravili na gradu Borlu Pridige Janeza Svetokriškega.
S to monodramo se bo predstavil Marko Cvahte, član DPD Svoboda Slovenska Bistrica. Branko Gombač je uspešno opravil vlogo režiserja, Tone Partljič pa se je tudi tokrat izkazal v vlogi dramaturga. Izpred pošte v Ptuju bo odpeljal avtobus na Borl ob 18.30.
Vstopnice prodajajo v knjižnici.
VIR: (js), Večer
FOTO: Marko Cvahte med enim izmed nastopov s Pridigami Janeza Svetokriškega (Arhiv ZZK Slovenska Bistrica)
V POLJČANAH DELAJO ZIBELKE ZA ZAHODNO NEMČIJO
Novi stroji že čakajo – Oktobra otroške postelje za Švico – Nov tovarniški objekt do konca letošnjega novembra že pod streho
V obratu LIP iz Slovenskih Konjic v Poljčanah je julija lani zgorela tovarna za proizvodnjo otroškega pohištva. Mnogi so bili prepričani, da je to za kolektiv hud udarec in da iz Poljčan priljubljenega pohištva za otroke dolgo ne bo. In kako je danes?
“Pri nas delamo kar naprej,” je rekel upravnik obrata Jože Rup. “Res je, da imamo stroje po vseh kotih, vendar nas to ne sme preveč motiti. Sprva je nekaj naših sodelavcev odšlo na delo v Slovenske Konjice, zdaj pa so se že vnili.”
Iz Poljčan so v zadnjih letih izvozill vellko otroškega pohištva predvsem v Švico, Zahodno Nemčijo, Anglijo in na Nizozemsko. Letos je ta izvoz nekoliko manjši, bodo pa oktobra že začeli pošiljati otroške postelje v Švico.
In kdaj bo zgrajena nova tovarna? V Poljčanah menijo, da bo montažna konstrukcija pod streho že do konca novembra letos. Številni stroji za novo tovarno so že v Poljčanah.
VIR: dm, Večer
FOTO: Jože Rup z zibelko Pikolo
OBISK SRESKEGA NAČELNIKA V POLJČANAH
Novi sreski načelnik za Maribor desni breg g. Milan Makar je v torek, 22. t. m. obiskal Poljčane, kjer so mu bili pri županu g. Prešernu predstavljeni župani in občinski odborniki iz Poljčan, Pekla, Brezij, Lušečke vasi, Studenic in drugih krajev. Poset je napravili na domače ljudstvo najlepši vtis.
VIR: Mariborski večernik Jutra