23. september
Danes goduje SLAVOJKO
Ime Slavojko, tudi Slavko, je ime slovanskega izvora, ki je s sufiksom -ko podaljšana oblika skrajšanih zloženih slovanskih imen, ki imajo sestavino slav. Sestavina slav je zelo pogosta v zloženih slovanskih imenih in pomeni »slaven«.
Moške različice imena: Slavoljub, Slavomir, Slavan, Slavc, Slavča, Slavče, Slavček, Slavči, Slavčo, Slave, Slavejko, Slavek, Slaven, Slavi, Slavomir, Slaviša, Slavo, Slavoj.
Ženska različica imena: Slavka, Slavojka, Slavomira.
23. september
SVETOVNI DAN DRUŽINSKE HIPERHOLESTEROLEMIJE
Svetovni dan ozaveščanja o družinski hiperholesterolemiji (v nadaljevanju DH) obeležujemo 24. septembra. DH je dedna motnja presnove, ki najpogosteje ogroža življenje. Spremlja jo povišana vsebnost »slabega« holesterola v krvi (LDL). Povečuje tveganje za prezgodnji pojav bolezni srca in ožilja. Ima jo 1 oseba na 250 prebivalcev Slovenije. Slovenija je še vedno edina država na svetu, kjer v sklopu rednega sistematskega pregleda petletnikov že od leta 1995 poteka populacijsko presejanje otrok za hiperholesterolemijo. V zadnjih letih odkrijemo letno okoli 50 otrok s to motnjo, pri vsakem pa ima DH tudi eden od staršev in pa polovica sorojencev.
Pri nezdravljeni motnji je napredovanje ateroskleroze pospešeno tako, da je ogroženost teh oseb več kot 10-krat višja, kot med zdravimi vrstniki. Nezdravljeni bolniki z DH imajo torej več kot 10x večje tveganje za srčno-žilne bolezni kot zdravljeni. Tisti, ki za bolezen ne vedo ali niso zdravljeni izgubijo v povprečju okoli 16 let življenja. V primeru, da je DH odkrita dovolj zgodaj in ustrezno zdravljena, je v večini primerov življenjska doba bolnika primerljiva kot pri osebah brez te motnje.
SLOVENSKI DAN ŠPORTA V VRTCU OTONA ŽUPANČIČA SLOVENSKA BISTRICA
Zakorakali smo v drugo polovico meseca septembra. In 23. septembra letos je bil dan, ko je Slovenija praznovala prvič dan slovenskega športa, a ne brez otrok in zaposlenih v Vrtcu Otona Župančiča Slovenska Bistrica. V enoti Sonček, kot v vseh drugih šestnajstih enotah našega vrtca, smo ta dan oblekli športna oblačila, obuli športno obutev in se pošteno razgibali. V uvodu smo govorili o športu in o naših izjemnih športnikih. Izkazalo se je, da poznamo veliko športnikov, ki jim je doma in v tujini zaigrala Zdravljica. Poudarili smo pomen gibanja za krepitev našega telesa, zdrav način življenja. Otrokova največja potreba je ravno potreba po gibanju in želja, da svoje veselje in energijo deli s prijatelji, zato je bil ta dan v naših enotah vrtca prisoten povečan srčni utrip v vseh oddelkih. Na igriščih vrtca smo se dobili vsi, mali in veliki, da se razgibamo. Poleg strokovnih delavcev smo h gibanju povabili tudi druge zaposlene v enoti. Kuharji so za trenutek ustavili obratovanje kuhinje, v pisarnah pa se je na telefon oglašala dežurna zaposlena. Vzgojitelji v vrtcu smo poskrbeli, da so otroci lahko svoje spretnosti preizkušali na različnih postajah in z različnimi rekviziti, ki so vse dogajanje na igrišču zelo popestrili. Naši otroci so bili neutrudni, kot bi se hoteli s svojo vztrajnostjo pokloniti vsem našim športnikom, na katere smo upravičeno tako ponosni. Z veseljem smo vsi sprejeli naš novi slovenski praznik in zagotovo bomo vsako leto poskrbeli, da ga obeležimo tako, kot si zasluži.
VIR: Janja Potnik, Informator
FOTO: Informator
23. september 2023
KRST NOVEGA VOZILA IN OTVORITEV NOVIH GARAŽ PGD PRAGERSKO
23. septembra 2023 so gasilci PGD Pragersko praznovali. Krstili so novo vozilo GVC -1 in uradno predali namenu nove garaže. Program se je začel z uvodnim delom ob 16. uri, sledilo je odprtje novih garaž in krst novega vozila. Po uradnem delu sta sledila še pogostitev in druženje.
VIR: FB stran PGD Pragersko
FOTO: Vabilo (Arhiv PGD Pragersko)
4. MEMORIAL MARJANA STREHARJA
11. veteranske športne igre vzhodnoštajerske pokrajine za 4. memorial Marjana Streharja, ki jih je pripravilo Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Slovenska Bistrica 23. septembra na Brinju, so se končale. Športne igre so kljub trenutnim razmera privabile veliko udeležencev, udeležilo se jih je sedem ekip iz območnih veteranskih združenj Ormož, Maribor, Ptuj, Ruše, Slovenska Bistrica in Lenart ter Policijsko veteransko društvo Sever Maribor. Sproščeno tekmovanje je potekalo v naslednjih disciplinah: metu bombe, metu obročev na kovinski drog, ruskem kegljanju in šahu. V izenačenem boju je ekipa Ruš postala skupna zmagovalka in osvojila prehodni pokal pred ekipo Slovenske Bistrice, ki je osvojila drugo mesto, tretje pa je pripadlo ekipi Maribora. Po razglasitvi končnih rezultatov se je predsednik OZVV Slovenska Bistrica Miran Krušič zahvalil vsem udeležencem in jih povabil na pogostitev, ki so jo pripravili domači kuharji.
Območno združenje Slovenska Bistrica je še enkrat dokazalo, da se tudi v zahtevnejših razmerah da pripraviti srečanje z druženjem na prostem, kot ga omogoča veteranski center na Brinju. Zahvale gredo tudi sekretarju Dragu Pristovniku za izjemno vodenje.
VIR: Brigita Ptičar, Informator
FOTO: Informator
Umrl je politik in športni delavec VLADO JANŽIČ
Vlado (Vladislav) Janžič, se je rodil 11. oktobra 1936 v Frajhajmu na Pohorju.
Po končani osnovni šoli je leta 1954 diplomiral na učiteljišču v Mariboru in se vpisal na Visoko šolo za politične vede v Ljubljani, kjer je leta 1963 diplomiral z diplomsko nalogo Nekateri problemi narodnostnih skupin in madžarska narodnost v Prekmurju.
Kot učitelj je služboval v Prekmurju v Odrancih in Črenšovcih. Nato je kot občinski sekretar Zveze komunistov Slovenije (ZKS) deloval v Murski Soboti, v Ljubljani kot član sekretariata in nato tudi predsedstva Centralnega komiteja (CK) ZKS, odgovoren za kadre, ter kot predsednik sveta Fakultete za sociologijo, politične vede in novinarstvo (FSPN) v Ljubljani. Nato je bil poslanec v Skupščini Socialistične (SR) Slovenije, v Beogradu (Srbija) sekretar Predsedstva Zveze komunistov Jugoslavije (ZKJ) za mednarodne odnose in poslanec v Skupščini Socialistične federativne republike Jugoslavije (SFRJ) v družbeno političnem zboru, svetu za mednarodne odnose. Kot izvršni sekretar za mednarodne odnose pri CK ZKJ je bil pobudnik in organizator sodelovanja političnih organizacij Jugoslavije s socialističnimi, socialdemokratskimi in drugimi strankami ter raznimi narodnoosvobodilnimi gibanji v Evropi in svetu.
V letih 1984−90 je bil predsednik Sveta in Generalni direktor Radiotelevizije (RTV) Ljubljana. V tem času so na RTV Ljubljana bile izvedene mnoge kvalitativne razvojne spremembe, tako na tehnološkem kot organizacijskem in programskem področju. Po preteku mandata je bil še nekaj časa samostojni svetovalec na RTV, nato se je umaknil in predčasno upokojil.
Deloval je tudi kot športni delavec: kot predsednik Letalskega kluba v Murski Soboti; predsednik Namiznoteniške zveze Jugoslavije, organizator svetovnega prvenstva v namiznem tenisu leta 1981v Novem Sadu (Srbija) in kot predsednik kolesarske zveze Slovenije.
Zadnja leta se je v Čadramu (občina Oplotnica) ukvarjal predvsem z rezbarjenjem skulptur, slikanjem in fotografiranjem.
Vlado Janžič je umrl 23. septembra 2016 v Ljubljani, pokopan je v Čadramu.
VIR: biografski-sb.si
2. MEDNARODNI KRIMI IN NOIR KNJIŽEVNI FESTIVAL – ALIBI
Na Tinjski gori so od 23. do 25. septembra izvedli 2. mednarodni krimi in noir književni festival – Alibi. Lanska krstna izvedba je bila lepo sprejeta, kar je dalo pobudniku festivala in pisatelju Renatu Bratkoviču še dodaten zagon.
Letos je k sodelovanju privabil uveljavljene pisatelje: Američanko Kate Laity, ki je predavateljica ustvarjalnega pisanja, avtorica številnih odmevnih kratkih zgodb in romanov, Grka Vassilisa Danellisa, ki je noir avtor mlajše generacije in vidni član Združenja grških piscev kriminalnega leposlovja ELSAL, ter dva domača avtorja: Avgusta Demšarja, velja za legendo slovenske kriminalke, in mladega pisatelja Janeza Grma. Še posebej zanimivo je bilo v nedeljo, zadnji dan prireditve, ko so v gostišču Gora pod Lipo pripravili literarni večer, branje zgodb, pogovori in druženje z avtorji.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Tjaša Korošec
V SLOVENSKI BISTRICI ODPRLI NOVO BETONARNO
Nova betonarna, ki jo je bistriška gradbena družba Granit zgradila v industrijski coni, je po zmogljivosti mešanja betona med tremi največjim v Sloveniji. Peter Kosi, direktor družbe, je povedal, da bodo v novem objektu lahko na leto izdelali najmanj 50.000 kubičnih metrov betona. Naložba je vredna 2,5 milijona evrov, denar je prispeval Granit, družba si je del denarja pridobila tudi s krediti slovenskih bank. V družbi je zaposlenih 290 ljudi, v betonarni skoraj ne bo novih zaposlitev, kajti gre za sodobno avtomatizirano proizvodnjo betona. Ob novem objektu so granitovci zgradili še železokrivnico in laboratorij. Na slovesnosti sta o novi naložbi govorila županja Irena Majcen in dr. Ivan Žagar, minister za lokalno samoupravo in regionalno politiko. Oba sta menila, da je Granit uspešna gradbena firma in da njegova dejavnost dopolnjuje bistriško industrijsko cono, ki postaja iz dneva v dan močnejša in večja. Žagar je dejal, da se v Sloveniji izvaja nad 400 naložb, ki jih deloma sofinancirajo evropski skladi. Žagarju je pripadla čast, da je skupaj z drugimi prerezal trak in odprl betonarno; znano je, da je bil pobudnik industrijske cone v obdobju, ko je vodil občino Slovenska Bistrica.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: V novi Granitovi betonarni bodo na leto izdelali 50.000 kubičnih metrov betona (Zdenko Kodrič)
DAN DELAVCEV IMPOLA
Štatenberški dvorec bo spet odprl vrata. Vendar ne za vse, tokrat samo delavce tovarne Impol iz Slovenske Bistrice. Znano je, da je upravljanje Štatenberga prevzela prav tovarna Impol, njena enota Gostinstvo in turizem. Vrata se bodo odprla danes, v soboto 23. septembra, ko bodo delavci Impola slavili tovarniški praznik. Ob tej priložnosti bo v dvorcu več kulturnih, zabavnih in športnih prireditev. Dodajmo, da ima dvorec novega oskrbnika, pred dvema mesecema se je v grad vselil Miran Vovk.
In kdaj bo dvorec odprt za druge? V Impolu in enoti Gostinstva in turizma menijo, da ga bodo za druge obiskovalce odprli menda že za praznik republike.
VIR: (zk), Večer
TUDI ŽENSKE
Najbrž ni delovnega in družbenopolitičnega okolja, kjer v teh dneh ne bi bila beseda o prihodnjem petletem razvoju naše družbenopolitične skupnosti. V srednjeročno načrtovanje se vključujejo tudi bistriške žene, in včeraj so na posvetu izrazile željo, da bi v prihodnjem obdobju veliko več skrbi kot doslej posvetili razvoju malega gospodarstva. Žene si želijo predvsem takih storitev in dejavnosti, ki jim bodo v pomoč pri vsakdanjem delu doma in na polju. Dogovorile so se tudi, da bodo v krajevnih skupnostih bistriške občine od7. do 14. oktobra pomagale pri oblikovanju programa in zvedbi nalog ob tednu starejših občanov.
Članice Sveta za družbenoekonomski in politični položaj žene pri občinski organizaciji SZDL Slovenska Bistrica so odgovornim zdravstyenim delavcem v občini in regiji zastavile vprašanje, zakaj v dispanzerju za žene delajo samo v dopoldanskem času. Menijo namreč, da naj bi v dispanzerju delali popoldne, ko imajo žene vo prostega časa.
VIR: zk, Večer
23. september 1961
RAZPIS ZA DIREKTORJA
Ali ste vedeli, da smo imeli v Slovenski Bistrici nekoč tudi Avtostrojni servis? Leta 1961 so iskali direktorja.
VIR: Večer
SIN Z NOŽEM, OČE S SAMOKRESOM
Septembra 1938 se je v Ogljenšaku odigrala družinska drama, pri kateri je mogoče pripisati le srečnemu naključju, da ni zahtevala človeškega življenja.
Kočar Jožef Terglavčnik se s svojim 32-letnim sinom Francem, ki je hodil po svojih, tudi krivih potih, že dalj časa ni razumel. Ko je sin zagrešil nekaj tatvin, zaradi katerih je bil obsojen na štiri mesece zapora, je 56-letni oče sinu Francu prepovedal priti domov. A je prišel, in to že isti dan, ko so ga izpustili iz slovenjebistriških zaporov, kjer je odsedel kazen. Z očetom sta se takoj sporekla in še več, spoprijela. Sin je potegnil iz žepa nož in skočil proti očetu, ta pa je zbežal iz hiše in stekel čez travnike. Sin pa se je pognal za njim. Ko je bil že tik za očetom, se je ta obrnil in trikrat ustrelil iz samokresa proti sinu. Dva strela sta zgrešila cilj, tretji pa je zadel sina v levo rame. Ob hudih bolečinah in ves krvav se je zgrudil na tla. Ko so prišli na kraj dogodka orožniki, so obstreljenemu sinu najprej nudili prvo pomoč, nato pa oba, očeta in sina, aretirali in ju odpeljali v slovenjebistriške sodne zapore.
Jožef Teglavčnik je tri tedne pred spopadom s sinom prišel na orožniško postajo na Zgornji Polskavi in vprašal orožnike za nasvet, kaj naj stori, če pride sin kljub prepovedi domov. Orožniki so mu seveda svetovali, naj se izogiba prepiru s sinom, nakar jim je obiskovalec dejal: »Branil se bom, če me napade.«
Med zaslišanjem se je Jožef Terglavčnik zagovarjal, da je streljal na svojega sina zato, ker mu je grozil, da ga bo zaklal. In to bi bil zagotovo storil.
VIR: Jutro
TRGOVINA S SADJEM V POLNEM RAZMAHU
Septembra je bila na pragerski železniški postaji v polnem razmahu trgovina s sadjem. Kmetje iz bližnje in daljne okolice so vsak dan naložili nekaj vagonov jabolk. Kupovali so jih tudi Švicarji.
VIR: Večernik
ZAGORELO JE V DRUŽBI STIGER & SOHN
23. septembra 1901 so gasilci PGD Zgornja Bistrica sodelovali pri gašenju požara v družbi Stiger & Sohn v Slovenski Bistrici.
VIR: Kronika PGD Zgornja Bistrica