
28. marec
Danes goduje VOJKO
Ime Vojko je skrajšana oblika iz slovanskih zloženih imen, ki se začenjajo z Voj-, npr. Vojislav, Vojimir, Vojdrag, Vojteh. Sestavina voj je v starocerkvenislovanščini pomenila »vojak«, v ruščini »vojska«.
Moške različice imena: Voja, Vojan, Vojeslav, Vojč, Vojčo, Voin, Vojin, Vojimir, Vojmil, Vojislav, Voislav, Vojkan, Vojmir, Vojimir, Vojnimir, Vojkomir, Vojkoslav, Vojo, Vojta, Vojteh, Vojtek.
Ženske različice imena: Voja, Vojana, Vojanka, Vojeslava, Vojica, Vojimira, Vojina, Vojinka, Vojslava, Vojislava, Vojka, Vojkica, Vojna, Vojteha.

28. marec
POSLOVILI SMO SE OD VELIKEGA SMUČARJA
28. marca 2013 je v 54. letu starosti umrl Boris Strel, dobitnik prve slovenske kolajne na svetovnih prvenstvih v alpskem smučanju. Leta 1982 je bil bronast v veleslalomu v Schladmingu.
Strel je bil specialist za to disciplino. Na svoj talent je opozoril na mladinskem evropskem prvenstvu leta 1977, prve točke svetovnega pokala pa si je prismučal v sezoni 1979/80. 15. decembra 1981 je v Cortini d’Ampezzo dosegel edino zmago v karieri, ki je vse do danes tudi edina slovenska moška veleslalomska zmaga.
3. februarja 1982 si je na svetovnem prvenstvu v Schladmingu prismučal bronasto kolajno. Zmagal je Američan Steve Mahre pred Švedom Ingemarjem Stenmarkom. Na zimskih olimpijskih igrah je nastopil dvakrat. Leta 1980 je bil v Lake Placidu v veleslalomu osmi, štiri leta pozneje v Sarajevu pa peti.
Po koncu sezone 1984/85 je tekmovalne smuči postavil v kot. V zadnjih letih je bil podjetnik, ukvarjal se je s servisom smuči in smučarsko šolo.

VEČ DENARJA ZA CESTE
Občinski svetniki so potrdili proračun za leto 2019
Člani občinskega sveta občine Slovenska Bistrica so prejšnji teden potrdil občinski proračun za leto 2019. V proračunu za 2019 je bilo prihodkov predvidenih za dobrih 26 milijonov evrov, odhodkov pa za skoraj 32 milijonov evrov. S prve do druge obravnave proračuna je prišlo do sprememb predvsem zaradi dogovorjenega povišanja plač v javnem sektorju. Ivan Žagar, župan občine Slovenska Bistrica, je ob tem opozoril, da letošnja povprečnina ne zadošča niti za pokritje vseh stroškov.
Več tudi za RK in rešilca
Nekaj več denarja, kot je bilo sprva načrtovano, bodo namenili za ceste, odkup prostorov za novi vrtec v Ozki ulici v Slovenski Bistrici in delovanje Rdečega križa. Svetniki so potrdili tudi županov amandma, s katerim so zagotovili več sredstev za sofinanciranje nakupa reševalnega vozila. Ministrstvo za zdravje je namreč pred dnevi objavilo razpis za sofinanciranje občinskih investicijskih ukrepov, namenjenih za področje primarne zdravstvene dejavnosti. Manj sredstev pa je načrtovanih za javna dela, saj je bilo letos odobrenih manj teh programov. Svetnik Peter Cvahte je v imenu stranke SD dejal, da bi morali pred sprejetjem proračuna o projektih, ki se nameravajo izvajati, opraviti širšo razpravo. Sicer pa so se svetniki večinoma strinjali, da je proračun dobro zastavljen in razvojno naravnan.
Gradnje vrtcev
Posebej pestro bo letos na področju družbenih dejavnosti. Pred kratkim so dokončali vrtec v Ozki ulici, vrtec gradijo v Laporju, v proračunu so zagotovili tudi sredstva za pripravo dokumentacije za izgradnjo prizidka k vrtcu na Keblju. V polnem teku je nadgradnja zdravstvenega doma v Slovenski Bistrici, od večjih naložb načrtujejo tudi dozidavo 2. osnovne šole Slovenska Bistrica, obnovo mestnega kopališča, finalizacijo izgradnje kanalizacije na Zgornji Polskavi, energetsko sanacijo objektov in ureditev Tomšičeve ulice v Slovenski Bistrici.
VIR: tomaž Ajd, Štajer’c
FOTO: Novi vrtec v Ozki ulici (Tomaž Ajd)

ZLATI RAZISKOVALCI
Učenci gostitelji na regijskem srečanju mladih raziskovalcev z odličnimi nalogami
Konec preteklega tedna so na 2. osnovni šoli Slovenska Bistrica gostili eno od 15 mestnih in regijskih srečanj mladih raziskovalcev, na katerih izberejo najboljše naloge za uvrstitev na državno tekmovanje. 95 mladih raziskovalcev iz osnovnih in srednjih šol je predstavilo 48 nalog. Zagovore in predstavitve raziskovalnih nalog so opravili pred komisijami Znanstveno raziskovalnega središča Bistra Ptuj.
Uvodoma je zbranim dobrodošlico in dobro počutje zaželela Sonja Arbeiter, ravnateljica šole gostiteljice: “Tudi na naši šoli spodbujamo učence, da se odločijo podati v svet raziskovanja. Tako smo letos na naši šoli bogatejši za osem odličnih raziskovalnih nalog.” Mladim sta nekaj spodbudnih besed namenila tudi župan Ivan Žagar in Štefan Čelan, direktor ZRS Bistra Ptuj. “Vsi so zmagovalci. Ogromno šteje že to, da so svoj prosti čas posvetili raziskovanju, branju literature, iskanju ustnih virov,” je poudaril Čelan in dodal, da so oddane raziskovalne naloge že na nivoju diplomskih nalog. Vsi učenci in učenke 2. OŠ Slovenska Bistrica so uspešno zagovarjali svoje naloge. Raziskovalna naloga Žiga Gaala in Vasje Lorbeka Pohorski lonec kamnin (mentor Igor Keber) je ocenjena z zlatim leskom in tudi uvrščena na državno tekmovanje. Zlato priznanje za nalogo Vpliv različnih gnojil na rast solate je osvojila Nika Rajzman (mentor Luka Husu). Prav tako zlata je naloga Nič ni boljšega kot mir! je rekel moj ded, ki sta jo naredila Luka Repnik in Mai Primec (mentorica Mojca Žunko). Tudi raziskovalni nalogi Odnos do invalidov v naši družbi (avtorici Anastasiya Stepanyan in Polina Stepanyan, mentorica Suzana Ramšak) in Analiza ŠVK in prehranske navade v 3. in 6. razredu 2. OŠ (avtorici Noa Tušek in Vita Bratkovič, mentorica Ivana Fekonja) sta bili zlati.
Srebrno priznanje pa so osvojile raziskovalne naloge Divji opraševalci – koristne ali nadležne žuželke (avtorja Neža Lunežnik in Jernej Kosajnč, mentorica Katja Leva), Prijetna starost in čim daljša kakovostna leta: zadovoljevanje socialnih potreb starostnika nekoč in danes (avtorici Eva Dobnikar Klepec in Neli Nikolina Kos, mentor Dejan Rataj), Od kmetije do tržnice (avtorici Neli Merkaš in Iva Vrhovšek, mentorica Tanja Keber).
VIR: Tomaž Ajd, Štajer’c
FOTO: Mladi raziskovalci iz 2. OŠ Slovenska Bistrica (Katja Leva)

OČISTIMO SVOJ KRAJ
V petek, 28., in v soboto, 29. marca 2014, je v organizaciji Občina Slovenska Bistrica potekala akcija Očistimo svoj kraj. Podobno kot leto prej je v njej sodelovalo okoli 900 občanov (skupaj z vojsko, ribiči in lovci) in 2000 otrok iz vrtcev in šol. Zbrali so 23,88 tone odpadkov (19,74 tone mešanih komunalnih odpadkov in 4,14 tone kovin), leto prej se je zbralo 9,26 tone komunalnih odpadkov. Udeleženci akcije so očistili tudi dve divji odlagališči, v Šmartnem na Pohorju in delno v Bukovcu pri Zgornji Polskavi. Namen akcije Očistimo naš kraj je odstranitev komunalnih odpadkov z divjih odlagališč, sprehajalnih poti, obcestnih površin, iz okolice šol, vrtcev, naselij, vodotokov in ostalih javnih površin.
VIR: N. P., Informator
FOTO: Informator

KJE JE PROSTOR ZA STAREJŠE?
Županja občine Slovenska Bistrica kljub nestrinjanju strokovnjakov vztraja pri izbrani lokaciji doma za starostnike in zavrača namige o profitnih poslih
Občina Slovenska Bistrica bi ob zdravstvenem domu na Partizanski cesti rada postavila dom za ostarele. Sicer navidezno optimalna lokacija se je izkazala za skrajno neprimerno. Mnenje stroke je negativno. Ogorčeni prebivalci mestnih krajevnih skupnosti in civilne iniciative so se na javni tribuni spraševali: “Kaj se dogaja z občino, da se tema z domom obrača in vleče že nekaj let? Preverite svojo moralo in pozabite na politične igre; je kapital napačne barve?” Objekt bi namreč moral biti že zgrajen. Ne samostojen, temveč kot razširjena dejavnost poljčanskega Doma dr. Jožeta Potrča, ker glede na normative ta pokriva 125 odstotkov potreb bistriškega območja, ki vključuje Slovensko Bistrico, Makole, Poljčane in Oplotnico.
“Občina zato nima možnosti, da bi pridobila koncesijo,” je pojasnila Irena Jereb, vodja oddelka za družbene dejavnosti na občini Slovenska Bistrica, in pozabila, da bi upoštevajoč ekspanzivno imigracijo in bistriški gospodarski razcvet, ki so ga polna predvsem kapitalska in oblastniška usta, najbrž bilo treba razmišljati bolj dolgoročno in socialno. Vsekakor pa prodorno in angažirano. Recimo z apelom na ministrstvo, naj spremeni kvote pokritosti. Na bistriškem območju je starejših od 65 let skoraj pet tisoč oziroma dobrih 13,5 odstotka prebivalcev. Demografski trendi kažejo, da se bo delež starejših naraščal povsod v Evropi.
Rušenje spomenika
Še večji problem je historično zemljišče. Občina vztraja pri parceli na koncu nekoč eminentnega in najdaljšega gabrovega drevoreda na svetu ob zdravstvenem domu, ki ima status zavarovanega območja oz. spomenika državnega pomena. Strokovnjaki iz območnih enot Zavoda za varstvo narave in Zavoda za varstvo kulturne dediščine (ZVKD) ter člani bistriškega naravovarstvenega društva Vintgar se s pozidavo ne strinjajo. “Trg, mestno jedro, grad in park so edinstveni ponos Slovenske Bistrice. Ostalo je tako kozmopolitsko, da lahko vidimo kjerkoli,” razmišlja Miran Krivec iz mariborskega ZVKD.
Kako bo občina našla alternativno območje, večine krajanov pretirano ne zanima. Kje in kdaj, da. “Ne želimo na obrobje ali v industrijsko cono,” se bojijo obremenjeni z negotovo prihodnostjo.
“ZVKD je prepričan, da je to ostanek renesančnega parka, ne glede na to, da je že bil degradiran s postavitvijo osnovne šole, telovadnice in zdravstvenega doma,” je Jerebova nadaljevala z vlačenjem starih okostnjakov in poudarila: “Ministrstvo za kulturo je zagotovilo, da bo omogočilo gradnjo in spremenilo odlok.” A ga doslej še ni. Odgovor, čigavo luč, strokovno ali oblastniško, bo prižgalo ministrstvo, na Večeru čakamo že več dni. Kalvarija je zapletena. Na stroko naj bi se menda vršili pritiski občine in ministrstva.
Potencialne lokacije
“Razen nekaj zeljnih glav, ne vem, kaj bi na tem zemljišču lahko padlo,” je zabrusila županja Slovenske Bistrice Irena Majcen. Le kje je čut za okolje, kulturo in zgodovino? In ključno, kakšne so potrebe starejših? Danes so ob zdravstvenem domu res le neugledni vrtovi. Lahko bi bilo drevje. Zelene površine, ki jih v hitro rastočem mestu že kronično primanjkuje, bodo s pozidavo za večno izgubljene.
“Po prostorskem planu ni drugega območja,” trdi Majcnova. “Hajdina in Juršinci bosta akt spremenila zavoljo doma za starejše,” je županjino sprenevedanje negiral Srečko Štajnbaher, vodja ZVKD, enote Maribor. Tudi mariborski župan Franc Kangler, strankarski kolega Bistričanke, je pri spremembi načrtov spreten. Da gre morda za apatijo, opisuje Krivec: “Na ponudbo, da bi skupaj poiskali lokacijo in preverili lastništvo zemljišč, z občine ni bilo reakcije.” Občinski veljaki se tudi niso obrnili po nasvet na gerontološki Inštitut Antona Trstenjaka, ki se med drugim ukvarja z arhitekturnimi in okoljskimi svetovanji.
Predloga mariborskega ZVKD, s katerima se strinjajo tudi vintgarčani, da bi dom stal v starem gospodarskem objektu Crouzet ali tik za zdravstvenim domom, občini nista všeč. Ljudje razmišljajo o ozemlju med Sparom in Impolom, travniku za drugo osnovno šolo, zemljišču nasproti kopališča, kjer naj bi stalo skejtersko igrišče, in o coni med novimi stanovanjskimi hišami in Tušem. Idilično jaso v gozdu med Kajuhovo ulico proti Visolam, kjer bo kmalu tekla obvoznica in ne bo prav nič marginalizirana, so že poselili psi. Tam je vežbališče.
Podjetniški (ne)interes in prodaja
“Občina nima finančnih sredstev, da bi lahko sama začela z gradnjo. Imeli smo že dva ali tri razpise za sofinancerja. Vendar tudi zadnji ni uspel,” je razkrila Jerebova.
Namige, da se občina skriva za nesoglasjem stroke, ker v bistvu nima pravega interesa poskrbeti za ostarele, je županja zavrnila. Demantirala je tudi špekulacije, da je gerontološki objekt zgolj krinka za dober posel in gradnjo profitabilne večnadstropne stolpnice, ki naj bi zrasla na parkovni zemlji ob zgradbi za starejše. Argumenti so nekoliko dvomljivi. Občina namreč zemljišče prodaja (70,2 evra za kvadratni meter). Dejstvo je, da kapital vselej gradi s profitabilnim namenom, ne socialnim. Zraven doma lahko zraste marsikaj. Dr. Jože Ramovš iz Trstenjakovega inštituta celo opozarja, da pri nas postavljajo zastarele domove tretje generacije izpred 40 let in po vzoru bolnišničnih hotelov: “V Nemčiji take domove zaradi nezasedenosti zapirajo. Gradijo pa sodobne domove četrte generacije, ki so po arhitekturi in konceptu dela prijaznejši stanovalcem. Čakalne vrste so samo še za te vrste domov.”
Kdo se poteguje za posel, na občini skrivajo. Informacije, da naj bi gradil Vegrad, nam v zloglasnem podjetju niso niti potrdili niti zanikali. Ker sta se tribune udeležila vodilna delavca Granita, ki ima izkušnje v nedavno zgrajenem domu za starejše v Lenartu, smo preverili še njihove ambicije. “Nimamo interesa,” je bil jedrnat direktor komerciale Boris Ignjatovič.
VIR: Nina Ambrož, Večer
FOTO: Na spomeniškem zemljišču pri zdravstvenem domu v Slovenski Bistrici, kjer bi lahko stal park, županja Irena Majcen vidi le zeljne glave (Marko Vanovšek)

IZ PRETEKLOSTI V PRIHODNOST
Imeniten zgodovinski prerez bistriške osnovne šole
OŠ Pohorskega odreda je v evropskem konzorciju Dobrih šol • Kdaj bodo dobili novo šolo • Staro obiskuje nad tisoč otrok
Iz preteklosti v prihodnost je naslov projekta, so ga pripravili učenci in učitelji osnovne šole Pohorskega odreda Slovenska Bistrica. Starši in drugi obiskovalci bistriške šole so bili te dni presenečeni nad ustvarjalnostjo otrok in učiteljev. Izredno kompleksna, natančna in privlačna projektna naloga je nastala po uslugi odličnih mentorjev in otrok, ki so povedali, da so o svoji šolski zgodovini razmišljali kar nekaj let.
Ko so govorili o preteklosti, so razmišljali tudi o prihodnosti šole, zlasti o postopni uvedbi devetletnega šolanja. Projektno delo je bolj ali manj že znana sodobna oblika pouka, otroci se v delo aktivno vključujejo, medtem ko so učitelji le usmerjevalci njihovega raziskovanja. Janez Ülen, koordinator projektnih skupin, je povedal, da delo ni bilo težko, otroci so se tako razveselili vsakega napotka. Da so odkrili najpomembnejše prelomnice šolstva na Bistriškem, so morali zapustiti učilnice in vire poiskati pri svojih dedkih in babicah, v arhivih in drugih ustanovah.
Učenci so ugotovili, da je bila prva šola ustanovljena v 14. stoletju, leta 1626 je v Slovensko Bistrico prišel učitelj Jurij Taus, čez več kot sto let je začela delati trivialna šola, pozneje mestna, leta 1813 pa začne v Slovenski Bistrici delovati dvorazrednica, Štirirazrednico so dobili leta 1869, čez dobrih trideset let pa že ljudsko šolo, ki so jo razdelili v dekliško in deško. Med leti 1945 in 1957 je delovala nižja gimnazija, potem mesto dobi dve šoli, v šestdesetih letih prejšnjega stoletja se jima pridruži še podružnična šola Zgornja Ložnica. Leta 1967 mesto dobi novo osnovno šolo. Zdaj jo obiskuje nad tisoč otrok. Šola ima 44 oddelkov in 78 strokovnih delavcev. Po številu učencev spada med največje v državi. Zato ni nič presenetljivega, če si učitelji, starši in otroci želijo nove šole, v kateri ne bi bila takšna prostorska stiska.
Projektne dneve so zaključili z dnevom odprtih vrat in ob tej priložnosti so učenci in mentorji prikazali zgodovinski prerez bistrškega šolstva, pokazali so svoje izdelke, in raziskovalne rezultate, bralno značko, stare učbenike za matematiko in slovenski jezik, spominke, igre iz minulega časa in ročna dela. Ob dnevu odprtih vrat je šola izdala bilten, v katerem je med drugim mogoče prebrati, da OŠ Pohorskega Odreda spada v konzorcij Dobrih šol.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: Veliko obiskovalcev je bilo v razstavišču, kjer so bili najstarejši zvezek, šolski dokumenti in predmeti (Zdenko Kodrič)

Rodil se je odbojkar ALEN ŠKET
Alen Šket, rodil se je 28. marca 1988 v Slovenj Gradcu, je svojo profesionalno odbojkarsko pot začel v Mariboru, kjer je igral v 1. slovenski ligi. Po dveh letih igranja v Mariboru se je preselil k Ach Volleyu, s katerim je osvojil 5 naslovov državnega prvaka, 5 naslovov pokalnega prvaka in 3 naslove v srednjeevropski ligi MEVZA.
V sezoni 2013-14 je igral v Italijanskem prvenstvu za klub iz Modene. Tudi naslednjo sezono je ostal v Italiji in podpisal za Molfetto, V Italiji je ostal vse do konca sezone 2015-16, ko je nosil dres Top Volley Latine.
V sezoni 2016-17 se je preselil v Turčijo, kjer je igral v prvi Turški ligi za Fenerbahçe, s katerimi je osvojil Turški pokal in leta 2017 tudi superpokal. Tudi v naslednji sezoni 2018-19 je ostal v Turčiji, kjer je podpisal za Halkbank, in osvojil še en superpokal.
Po Turčiji je odšel na Poljsko kjer je nosil dres kluba Czarni Radom v prvi Poljski ligi.
Alen Šket je leta 2006 prejel klic v Slovensko člansko reprezentanco.
Prvo odličje je z reprezentanco osvojil na sredozemskih igrah leta 2009 v Pescari, sledil je bron v evropski ligi (2011), prvo zmago pa so Slovenci zabeležili leta 2015 v evropski ligi.
Leta 2015 so naši odbojkarji pod vodstvom Andree Gianija osvojili srebrno medaljo na evropskem prvenstvu leta 2015 v Bolgariji in Italiji, Šket pa je reprezentanco prišel tudi v svetovno ligo in se s soigralci že leta 2016 veselil zlate medalje ter uvrstitve v drugo kakovostno skupino. V njej je naša izbrana vrsta slavila že v naslednji sezoni ter si priigrala uvrstitev v prvi kakovostni razred, a je mednarodna zveza (FIVB) tekmovanje ukinila in ustanovila Volleyball Nations League (VNL), v kateri Slovenija ni dobila mesta. Leta 2018 so naši odbojkarji prvič nastopili na svetovnem prvenstvu in osvojili 12. mesto, leta 2019 pa so se skozi pokal Challenger uvrstili v VNL, med odbojkarsko elito.
Leto 2019 je prineslo tudi nov izjemen uspeh, srebrno odličje na domačem evropskem prvenstvu, ki ga je Slovenija gostila skupaj s Francijo, Belgijo in Nizozemsko.
VIR in FOTO: Wikipedia

OSIROMAŠENA KULTURNA DEJAVNOST
Delegati kulturne samoupravne interesne skupnosti bistriške občine na redni letni skupščini ugotavljali, da so letošnja sredstva, namenjena za kulturno dejavnost v občini, premajhna. Letos bodo razpolagali samo z 1,395.000 dinarjev Za kulturno dejavnost in obnovo domov in spomenikov. Med njimi so gradovi v Slovenski Bistrici, Štatenberg in Studenice. Obnovitve pa so potrebni skoraj vsi vaški domovi kulture in drugi objekti namenjeni kulturnemu življenju občanov.
Zavedajoč se težavnega položaja pri financiranju kulturne dejavnosti v republiki, so tudi v tej občini, še posebej pa v vsakem kulturno umetniškem društvu in krajevnih skupnostih, predlagali samo najnujnejše financiranje rednih dejavnosti. Za to bi po računih potrebovali več kot 1,500.000 dinarjev, medtem ko je na voljo več kot 100.000 dinarjev manj. To pomeni, da bodo morali za toliko skrčiti zastavljene programe, s tem pa bodo seveda osiromašili vso kulturo. To pa za bistriško občino ni nepomembno, saj se jim je po dolgoletnih prizadevanjih posrečilo_ oživiti več društev in pevskih zborov.
Tako letos tudi ne bo mogoče računati na večje naložbe za obnovo kulturnih domov in pomembnih zgodovinskih objektov, ki jih v tej občini ni malo. Težko premagano kulturno mrtvilo iz preteklih let bo s tem ponovno zavladalo med kulturnimi delavci in občani, čeprav so vedno pripravljeni usmerjati kulturno življenje kraja in občine.
Da bi kulturo kljub težavam kar najbolje približali najmlajšim občanom, se bodo zavzemali v osnovnih šolah, kjer obstajajo možnosti za to: ustanavljali bodo posebna šolska kulturno umetniška društva. Tu bi naj bila tudi osnova za pridobivanje novih kadrov za kulturne dejavnosti.
VIR: V. Horvat, Večer
FOTO: Studeniški samostan pod Bočem (Večer)

PRED ODLOČITVIJO TUDI SLOVENSKA BISTRICA
Po razpisu referenduma takojšnja izdelava dolgoročnega programa razvoja šolstva – Vrstni red: Makole, Poljčane … V petih letih zbrana najnujnejša sredstva!
Za investicije v šolstvo v občinskem proračunu v Slovenski Bistrici ne bo veliko sredstev. Tako se zastavlja vprašanje, od kod vzeti denar za nujne potrebe na tem področju.
V Slovenski Bistrici so v zadnjih letih zgradili samo eno osnovno šolo, čeprav so potrebe po naložbah na tem področju izredno velike. Zato je občinska skupščina imenovala poseben odbor, ki naj bi pripravil referendum za uvedbo samoprispevka. Po razpisu referenduma naj bi izdelali dolgoročni program, v katerem bi bil točno določen vrstni red novih gradenj in preureditev šolskih poslopij. Najprej naj bi bile na vrsti Makole in Poljčane, v prihodnjih letih pa bi morali vložiti znatna sredstva še v druga šolska poslopja.
Samoprispevek naj bi uvedli za prihodnjih pet let, pred tem pa bodo po občini potekale o tem še številne razprave.
VIR: dm, Večer

REKORDNO ŠTEVILO ŽRTEV VELIOKNOČNEGA STRELJANJA
Minila je Velika noč, v mariborsko bolnišnico pa še vedno prihajajo poškodovanci, ki so postali po lastni ali tuji neprevidnosti žrtve velikonočnega streljanja. V mariborski bolnišnici že ni bilo nekaj let toliko teh poškodovancev kakor za letošnjo Veliko noč. Doslej se jih je zateklo v bolnišnico že nad 20. — Tako jo pri nabijanju razneslo pištolo 18-letnemu ključavničarskemu vajencu Antonu Šturmu iz Slovenske Bistrice. Izstrel je poškodoval fantu obe očesi.
VIR: Večernik

Rodil se je agronom FRANJO LEDINEK
Franjo Ledinek se je rodil 28. marca 1931 v Skomarju, v družino sedmih otrok.
Osnovno šolo je obiskoval v Špitaliču in Slovenskih Konjicah. Po končani osnovni šoli je nadaljeval šolanje na srednji gozdarski šoli v Postojni. Ob delu je nato končal še višjo agronomsko šolo in še Visoko šolo za organizacijo dela v Kranju.
Njegova prva zaposlitev je bila v Slovenski Bistrici v Kmetijski zadrugi Zgornja Ložnica, kasneje pa še v podobni zadrugi na Šmartnem na Pohorju. Od tod je po spremembah gozdarske zakonodaje dobil zaposlitev pri Gozdnem gospodarstvu (GG) Maribor, obrat Slovenska Bistrica, kot pomočnik diretorja in vodja tega obrata.
Leta 1963 je bil izvoljen na mesto predsednika Skupščine občine Slovenska Bistrica. En dvoletni mandat je bil tudi profesionalni sekretar občinskega komiteja Zveze komunistov (OK ZK) Slovenska Bistrica.
Med pomembnejše funkcije lahko štejemo tudi delo v lovski organizaciji: predavatelj za lovske pripravnike, predsednik Izvršnega odbora Lovske zveze Maribor ter predsednik njene skupščine, ki je pokrivala področje Štajerske (brez območja Ptuja in Ormoža) in Koroške; en mandat je bil tudi podpredsednik Lovske zveze Slovenije. Bil je pobudnik povezovanja z lovci − koroškimi Slovenci.
Med ostalimi družbeno angažiranimi aktivnostmi je bil nekaj časa predsednik Judo kluba Impol Slovenska Bistrica.
Po mandatu na občini se je vrnil na GG Maribor, kjer je opravljal delo direktorja splošnega kadrovskega sektorja te delovne organizacije, vse do upokojitve leta 1980.
Franjo Ledinek je umrl 8. januarja 2011 v Mariboru, kjer je tudi pokopan.
VIR: biografski-sb.si

PRI ŽUPNIKIH NI NAŠEL MILOSTI
V slovenjebistriškem okraju oziroma v volilnem okolišu Maribor desni breg je mislil prvotno kandidirati župan Mlakar iz Hošnice. Kmečka zveza mu je tudi ta mandat že ponudila, kakor je sam pravil. Toda pri tajni seji v kaplaniji v Slov. Bistrici, kjer so gg. župniki postavljali kandidata, ni našel milosti. Sam župnik Medved je bil najbolj proti njemu, kar smo zvedeli iz verodostojnega vira. Pomilujemo g. Mlakarja, da kot razumen mož naravnost hlapčuje nekaterim gospodom ter se jim useda na lim; pri tem pa ne vidi, da ga le izkoriščajo ter mu škodujejo na zdravju in v gmotnem oziru. Kakor že pred leti, tako je moral tudi tokrat opustiti g. Mlakar svojo iskreno željo po mandatu. Čudno se nam vsekakor zdi, da se niso marali gg. župniki z Medvedom na čelu ogrevati za Mlakarjevo kandidaturo, četudi stoji zadnji čas g. Mlakar med prvimi bojevniki za kmečko zvezo. Nehvaležnost je plačilo sveta, kaj ne, g. Mlakar?
VIR: Narodni list

DR. VOŠNJAK PRODA TRSNE CEPLENKE
Dr. Josip Vošnjak je preko oglasa v Slovenskem narodu prodajal 500 trsnih cepljenk sorte šipon, mosler in erjavina (rother Portogiesler).
VIR: Slovenski Narod
