28. september
Danes goduje VENČESLAV
Ime Venčeslav je slovanskega izvora. Zloženo je iz staroslovanskih besed veče, vetje v pomenu »več, bolje, zelo« in slavъ v pomenu »slaven«. V stari češčini se je ime glasilo Veceslav, latinsko Venceslaus novejša oblika tega imena pa je Václav.
Moške različice imena: Vàclav, Vencel, Vencelj, Venceslav, Venci, Vencislav, Vencl, Venco, Venče, Venček; Boleslav?
Ženski različici imena: Venceslava, Venčeslava.
28. september
MEDNARODNI DAN VARNE PREKINITVE NOSEČNOSTI
Možnost za varno prekinitev nosečnosti rešuje življenja, zato 28. septembra obeležujemo Mednarodni dan varne prekinitve nosečnosti. Mednarodno združenje ginekologov in porodničarjev apelira na odgovornost ginekologov, da zagovarjajo in varujejo reproduktivno pravico žensk, vključno s pravico do varne prekinitve nosečnosti, če se ženska za to odloči.
Pri nezaželeni nosečnosti so ženske za splav marsikdaj pripravljene tvegati svoje zdravje in celo življenje. Skoraj polovica ženske populacije živi v državah, kjer je prekinitev nosečnosti omejena ali prepovedana oziroma je splav težje dostopen, zato se v stiski zatekajo k nelegalnim, nevarnim posegom. Vsak dan zaradi tega umre 110 žensk, večinoma mladih, v povprečju imajo tri otroke.
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije dva umreta v dveh letih, ker sta odvisna od nje, tretji postane sirota. Zaradi nedostopne prekinitve nosečnosti imamo vsak dan tisoč smrti. To je katastrofa, ki se je zelo zavedamo ginekologi in porodničarji. In ni le zdravstveni problem, ampak tudi ekonomski.
V razvitih regijah na 100.000 opravljenih nevarnih splavov umre 30 žensk. V nerazvitih številka naraste na 220.
ŽUPAN Z METOM NA KOŠ ODPRL DVORANO
Športno dvorano v Slovenski Bistrici uporabljajo že od začetka septembra, zdaj so jo še slovesno predali namenu
S simbolnim metom župana Slovenske Bistrice Ivana Žagarja na koš so danes namenu predali obnovljeno športno dvorano. Na svečanosti je slovenjebistriški župan dejal, da je kar nekaj časa trajalo pridobivanje ustrezne dokumentacije, pri čemer je največ besede imel Zavod za varstvo kulturne dediščine, spomeniško varstvo: “Zato lahko rečem, da je športna dvorana tudi kulturna.” Zahvalil se je občinskemu svetu in pristojnemu ministrstvu, ki je primaknilo nekaj denarja. Poudaril je, da investicije v športno infrastrukturo s tem niso končane, gradi se plezalni center, v načrtu so še gradnja igrišča z umetno travo in drugi športni objekti v športnem parku. “Želim, da bi bila dvorana ves čas polna, da pritegne čim več mladih, tem je tudi namenjena. Športnikom vseh generacij pa želim dobre rezultate,” je še zaželel.
Direktor Zavoda za šport Boštjan Fridrih je prav tako izrazil veselje, “da smo dočakali to lepo športno dvorano”, obudil je nekaj spominov na svoje treninge v stari dvorani in napovedal, da bosta že čez nekaj dni v dvorani tekmi v košarki in odbojki. “Želim, da bi učenci in občani skupaj živeli s to novo dvorano,” je še pristavil. Predsednik Športne zveze Bojan Fajs pa je povzel, da bodo v obnovljeni dvorani še boljši pogoji za športnike, pri tem je prepričan, da bodo sledili tudi novi uspehi. Prisotne je nagovorila še poslanka v državnem zboru Karmen Furman. Sicer pa so se dogodka udeležili še predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Bogdan Gabrovec, državni svetnik Milan
Ozimič, ravnateljica Osnovne šole Pohorskega odreda Tatjana Pufič, direktor Komunale Maksimiljan Tramšek, predstavniki nekaterih javnih zavodov, slovenjebistriški olimpijci, učenci OŠ Pohorskega odreda, ki so pripravili glasbeno in plesno točko. Program pa je povezovala Jana Jeglič iz RIC.
Obnova dvorane je zajemala povečanje glavne velike dvorane v pritličju, v kateri so zdaj tribune na dveh straneh (prej le na eni), in novogradnjo prizidka. V kompleksu so v pritličju še garderobe in sanitarije ter pomožni prostori, v nadstropju pa dve manjši dvorani, pisarne in servisni prostor. Urejen je tudi nivojski dostop v pritličje. Na parkirišču sta tudi dve mesti za polnjenje električnih avtomobilov. Investicija je vredna skupno 3,8 milijona evrov, občina je zagotovila 2,8 milijona, ministrstvo za izobraževanje in šport dobrih 995 tisočakov. Izvajalec del je bila družba Lesnina MG Oprema iz Ljubljane, ki je dela opravila v enem letu.
Dvorane od 1. septembra že uporabljajo osnovnošolci OŠ Pohorskega odreda za pouk športa in športniki za vsakodnevne vadbe. Občasno bodo v večji dvorani športne prireditve in tekmovanja na različnih ravneh, tudi mednarodnega in višjega ranga. Mogoče bo izvesti tudi druge kulturno-družabne prireditve, ki jih doslej v tej dvorani niso mogli.
VIR: Irena Brdnik, Štajer’c
FOTO: Župan Ivan Žagar (Irena Brdnik)
Umrl arhitekt in direktor Ibisa IGOR KRAŠEVAC
Igor Kraševac se je rodil 25. marca 1959 v Mariboru materi Marji (rojeni Gorenc), profesorici zemljepisa in zgodovine, in očetu Branku Kraševcu, arhitektu in oblikovalcu.
Stanovali so v Slovenski Bistrici. Imel je še sedem let starejšega brata Gregorja (arhitekta) in sedem let mlajšo sestro Katja (muzikologinjo).
Osnovno šolo je obiskoval v domačem kraju, kasneje pa II. gimnazijo Maribor (razred vozačev, intenzivna matematika, op. M. Kraševac).
Kljub velikemu zanimanju za računalništvo se je leta 1978 vpisal na Fakulteto za arhitekturo v Ljubljani, kjer je leta 1984 diplomiral pri prof. Petru Fistru v seminarju za prenovo in varstvo kulturne dediščine. Med študijem je sodeloval pri Radiu Študent kot tonski tehnik.
Čeprav je bil štipendist Projekte Ptuj, se je zaposlil na fakulteti pri prof. Fistru, kot eden prvih mladih raziskovalcev.
Na povabilo iz podjetja Montal iz Slovenske Bistrice se je leta 1989 skupaj z ženo Mojco (rojeno Humer, tudi arhitektko) preselil iz Ljubljane v Slovensko Bistrico. Pred tem, 13. septembra 1989, sta se na Hvaru (Hrvaška) poročila in družina se je povečala leta 1990 z Marušo, leta 1992 z Urošem in leta 1997 z Uršo.
Iz zveze z Marjano (rojeno Križnik) je imel Igor še sina Anžeta (1984).
Med službovanjem v Montalu je razvil svojo varianto polstrukturne obešene fasade (Alu + steklo), ki so jo izvedli na stolpnici ‘World Trade Centra’ (WTC) v Ljubljani.
Leta 1991 sta z ženo ustanovila podjetje Ideaal Projekt d.o.o., registrirano za arhitekturno projektiranje, leta 1994 pa je Igor prevzel še vodenje bistriškega podjetja z bogato zgodovino – Ibis d.o.o. Tako je arhitekturi dodal še urbanizem in upravljanje stanovanj.
Podjetji sta pridobili veliko zadovoljnih naročnikov s področja arhitekturnega in urbanističnega projektiranja: Novo Kreditno banko Maribor (rekonstrukcija preko tridesetih likvidatur), Občino Slovenska Bistrica, Svit d.o.o. (turistični, poslovni, stanovanjski objekti), MID Investicije d.o.o. (trgovski centri, med njimi tudi Sparov center v Slovenski Bistrici), Granit d.d. (stanovanjska gradnja za trg) in še blizu 500 drugih.
Zaljubljen je bil v morje in jadranje, kar je postalo družinski način življenja. Izkazal se je kot skiper, tudi na regatah kot je ‘Komunalka’.
Bil je med ustanovitelji in dolgoletni predsednik Štajerskega jadralnega kluba, ki je bil ustanovljen predvsem v podporo mladim tekmovalcem − jadralcem v razredih optimist in laser.
Od leta 2010 je bil aktiven in zvest član Lions kluba Slovenska Bistrica in v sezoni 2013/14 izredno uspešno vodil klub kot njegov predsednik. Zato je bil v sezoni 2018/19 izbran za liona leta. Prejel je številne nagrade in priznanja.
Pridružil se je tudi bistriškim čebelarjem z malim čebelnjakom SI 295 323 v Jurišni vasi. S svojo stroko je pomagal do novega čebelarskega centra v Slovenski Bistrici.
Igor Kraševac je umrl 28. septembra 2020 v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor. Bistričan po duši je pokopan na domačem pokopališču.
VIR: biografski-sb.si
SREČANJE PREVOZNIKOV
V soboto, 28. septembra 2019, je Združenje za promet pri Gospodarski zbornici Slovenije pod častnim pokroviteljstvom Ministrstva za infrastrukturo in s podporo Občine Slovenska Bistrica pripravilo srečanje prevozniških družin in prevozniških podjetij Slovenije. V okviru dogodka, ki je bil organiziran na prostoru Prevozništva Fijavž v industrijski coni, so si obiskovalci lahko ogledali tudi strokovni sejem, na katerem se je predstavilo več kot 50 pokroviteljev srečanja in podjetij, ki so kakorkoli povezana s cestnim transportom. Srečanja so se udeležili tudi predsednik državnega zbora Dejan Židan, ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, nekdanja evropska komisarka za promet Violeta Bulc in predstavniki
Gospodarske zbornice in Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. V uvodnem nagovoru sta udeležencem in obiskovalcem spregovorila tudi župan dr. Ivan Žagar in ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek. V kulturnem programu sta sodelovala Godba na pihala gasilskega društva Spodnja Polskava in moški pevski zbor Obrtnik. Po uradnem delu se je srečanje nadaljevalo ob zvokih ansamblov Krimski lisjaki in Poskočni muzikantje.
VIR: Informator
FOTO: Tjaša Brglez
28. september 2018
NEW SWING QUARTET
Verjetno eden najbolj znanih kvartetov v Sloveniji, New Swing Quartet, ki je v svojem večletnem delovanju s sodobnim slogom, zakoreninjenim v izročilu črnskih gospel kvartetov, prepričal tudi najzahtevnejše občinstvo, je v bistriškem gradu gostoval v petek, 28. septembra 2018.
Kvartet vestno poustvarja tradicijo črnskega spirituala in gospela ter pesmi iz cerkva ameriškega juga. Ustanovljen leta 1968, je kvartet dosegel svetoven sloves in status ene najboljših gospel skupin. Njegova bogata diskografija obsega 43 izdaj na različnih nosilcih zvoka. Gostoval je že malodane po vsem svetu, odigral več kot 200 koncertov po evropskih in azijskih državah, izvedel številna gostovanja v cerkvah in dvoranah ameriškega juga ZDA ter redne turneje po zahodni Evropi. New Swing Quartet je nastopal kot osrednji gost v mnogih svetovno znanih televizijskih in radijskih TV oddajah, vsako leto pa nastopijo na posameznih festivalih in koncertih po vsej Evropi. Delo kvarteta krasijo tudi mnoge nagrade in priznanja tako doma kot v tujini.
VIR: Silvo Husu, Grajski stolpec, Tednik Panorama
FOTO: New Swing Quartet (Informator)
28. september 2018
MEDOBČINSKO TEKMOVANJE V KROSU
Osnovna šola Poljčane je bila gostiteljica medobčinskega tekmovanja v krosu. Tekmovanje je bilo v petek, 28. 9. 2018. Tekmovali so učenci iz osnovnih šol občin Makole, Oplotnica, Slovenska Bistrica in Poljčane. Skupaj je tekmovalo več kot 200 dečkov in deklic. Dečki in deklice, letnik 2008, so tekli na 500 m in tek je bil netekmovalnega značaja. Dečki in deklice od letnika 2007 do letnika 2004 pa so tekli na 1000 m za rezultate posamezno in ekipno. Tekmovanja se je udeležilo tudi 28 učencev naše šole od 4. do 9. razreda.
Anja Lončarič je v kategoriji učenk 9. razreda osvojila 1. mesto in postala medobčinska prvakinja v krosu.
VIR: Boštjan Stražišar, spletna stran OŠ Anice Černejeve Makole
FOTO: Zmagovalke (Arhiv OŠ Anice Černejeve Makole)
NOVA OBČINA – NOVA TELOVADNICA?
Starši osnovnošolskih otrok pričakujejo, da bodo bistriški svetniki na zadnji seji pred oktobrskimi volitvami obravnavali probleme makolske šole – V delitveni bilanci zahteva za sedem milijonov
Učenci osnovne šola Anice Černejeve iz Makol so od decembra 2004 brez telovadnice. Zaradi nevarnosti jo je zaprla gradbena inšpekcija. V telovadnici je namreč odpadal omet, pa tudi sam prostor ni primeren za telovadbo. Dve leti 180 učencev popoldne že poldrugo leto telovadi v kulturnem domu, ki pa je zaradi odra in stebrov tudi neprimeren za telesno vzgojo.
Ker so starši v krajevni skupnosti prepričani, da lokalna skupnost, občina Slovenska Bistrica in osnovna šola niso naredile nič pametnega za obnovo stare telovadnice in gradnjo nove, so ustanovili Ljudsko iniciativo Makole. Iniciativa se je sestala že nekajkrat, vendar so tudi njene pobude naletele na gluha ušesa. Ministrstvo za šolstvo in šport na zahteve po obnovi stare telovadnice oziroma gradnji nove odgovarja, da mora za šolo skrbeti občina Slovenska Bistrica. Pristaši ljudske iniciative – pred dnevi so se sestali v Makolah – razočarani ugotavljajo, da sta jih občina in tudi šola pustili na cedilu. Županja Irena Majcen se namreč ne odziva na njihova vabila. Vse kaže, da so Bistričani že pozabili na Makolčane, kajti z novim letom bodo Makole novo občinsko središče. Na javni tribuni Ljudske iniciative so ljudje še povedali, da je svet krajevne skupnosti Makole kljub drugačnemu stališču staršev zavrnil predlog za obnovo stare telovadnice, za kar naj bi potrebovali sedem milijonov tolarjev, nove pa ni pričakovati pred letom 2010. Svetu osnovne šole so naložili, da mora o problemu športne vzgoje razpravljati na seji, ki bo danes, in ugotoviti odgovornost ravnateljice Jožice Kaučič, ker ni imela posluha za vzdrževanje telovadnice. Makolska iniciativa še pričakujejo, da bodo bistriški svetniki na zadnji seji pred oktobrskimi volitvami obravnavali problematiko makolske šole, čeprav vedo, da jo bodo morali razrešiti sami. O tem je prepričan tudi makolski kandidat za župana Alojz Gorčenko, ki je na javni tribuni rekel, da bo prva naloga nove občine otrokom zagotoviti normalno telesno vzgojo, v delitveni bilanci z občino Slovenska Bistrica pa med drugim zahtevati sedem milijonov, ki jih bodo porabili za gradnjo telovadnice pri šoli.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: Zaradi nevarnosti je gradbena inšpekcija zaprla telovadnico osnovne šole v Makolah; (Igor Napast)
POL STOLETJA ZDRAVSTVENEGA DOMA
Delavci bistriškega zdravstvenega doma so danes skupaj s predstavniki občin Slovenska Bistrica in Oplotnica ter Ministrstva RS slavili 50-Ietnico dela in desetletnico samostojnosti. Na slavju, ki je bilo v zdravstvenem domu, je govorila direktorica Jožica Lešnik Hren, dr. med., in povedala, da je zdravstveni dom v minulih letih dosegel veliko dobrih rezultatov.
Zaposleni so se spomnili bivših direktorjev, in sicer Simona Jagodiča, Štefke Hribar, Iva Črnčiča, Janka Predana in Mirana Arbeiterja. Pred desetimi leti se je bistrški zdravstveni dom odcepil od mariborskega. Direktorica Jožica Lešnik Hren je še povedala, da dom skrbi za osnovno zdravstveno varstvo prebivalcev občin Slovenska Bistrica in Oplotnica. Omenila je še gradnjo prizidka, v kateri bo tudi lekarna. Gradnja se bo predvidoma začela prihodnje leto, denar bosta prispevala občina in ministrstvo za zdravje. V njem bodo specialistične ambulante, fizioterapijo pa bodo iz tretjega nadstropja preselili v pritličje. Na slovesnosti je govoril tudi župan občine Slovenska Bistrica dr. Ivan Žagar in opozoril na pomen zdravstvenega varstva.
VIR: (zk), Večer
Z MOPEDOM V TELEFONSKI DROG
Davi ob 2.30 se je na lokalni cesti blizu Spodnjega Prebukovja pri Slovenski Bistrici pripetila hujša prometno nezgoda. F. Š. 21 let, iz Spodnjega Prebukovja, se je peljal z mopedom od Zgornjega proti Spodnjemu Prebukovju. Pred Spodnjim Prebukovjem je zavoljo neprimerne hitrosti zapeljal na desno stran ceste na bankino, nato pa silovito treščil v telefonski drog. Pri tem je padel po vozišču in si zlomil levo roko.
VIR: Večer
BESEDA DELEGATOV
Na današnji seji vseh zborov skupščine občine Slovenska Bistrica so imenovali komisijo za reševanje sporov s področja samoprispevka. O tem delegat zbora Martin Veler:
Komisija bo imela zelo odgovorno nalogo. Pot izglasovanega dinarja do namenske porab je dolga. Primeri se, da se porabi denar (sicer tudi za koristne naložbe) mimo tistega, za kar so se odločili občani na referendumu. Nadzorstvo nad namenskim trošenjem tega denarja bo ena osnovnih nalog komisije.
Prek komisije zagotovimo tudi družbeni nadzor uresničevanja programov, katere so ljudje dali denar. Skratka, gre za zagotavljanje še večje smotrnosti pri porabi sredstev, ki so jih občani z referendumom določili za te ali one namene. Razumljivo, da bo komisija predvsem reševala sporne zadeve.
VIR: G. J., Večer
FOTO: Martin Veler (Večer)
PREVZELI VODSTVO OBRATA
Pretekli teden je delovni kolektiv Okrajnega klavniškega podjetja v Slovenski Bistrici prevzel vodstvo obrata. – Podjetje ima dve klavnici: ena je Slov. Konjicah. druga v Slov. Bistrici. Podjetje preskrbuje z mesom vojsko vse ostalo prebivalstvo poljčanskega okraja, razen šmarskega sektorja. – Novo vodstvo bo moralo vložiti vse sile, da se bo preskrba z mesom boljšala.
VIR: FE., Vestnik
S KOSO JE PREBODEL GODCA
V torek, 28. septembra 1932, so se zbrali v velikem številu domači in okoliški fantje pri posestniku Mihaelu Leskovarju na Selah pri Spodnji Polskavi, da proslavijo v veseli družbi njegov god. Med gosti je bil tudi 21-letni Avgust Cafuta s Kukave. Za boljšo voljo je skrbel s svojo harmoniko godec Franc Kovačič s Pokoš, gospodar je pa prinašal na mizo liter za litrom dobrega vina. Veselo godovanje se je končalo šele pozno v noč s popolno pijanostjo navzočih, kar je povzročilo žalostne posledice. Okoli polnoči so nekateri močno opiti zaspali; zaspal je tudi Cafuta. Približno ob treh je Kovačič zbudil Cafuto, s katerim sta bila dobra prijatelja, rekoč mu, da je čas, da gresta domov. Cafuta se je razburil, zakaj ga budijo, potegnil iz žepa nož in začel z njim mahati okoli sebe. Kovačič mu je nož vzel, ker pa je bilo rezilo zlomljeno, mu ga je vrnil. Nato se je Cafuta začel s Kovačičem ruvati in pri tem se mu je strgala srajca. Odtrgal si je rokav, ga jezno vrgel na tla in odšel. Kmalu so za njim odšli tudi drugi gostje, le Kovačič je še ostal pri Leskovarju in se z njim pogovarjal. Ko je zaslišal zunaj krik, je pohitel na prosto in kmalu nato zakričal smrtno zadet. Pri drvarnici ga je namreč pričakal Cafuta s koso v roki in ga z njo prebodel, da je kmalu nato umrl.«
Pomoč je bila zaman. Mrliča so prenesli v mrtvašnico na Spodnji Polskavi, sodna komisija pa je ugotovila, da je ubijalec presekal Kovačiču rebra, pljuča, jetra in želodec in bi mu ne bil mogel nihče pomagati. Morilec Cafuta je odšel sam v Slovensko Bistrico in se javil žandarjem, ki so ga seveda odvedli v zapor. Tragična smrt godca, ki je bil znan daleč naokoli, je Pokošane in Spodnjepolskavčane, a ne samo njih, močno pretresla.
Okrožno sodišče v Mariboru je Avgusta Cafuto 14. decembra 1932 obsodilo na osem let zelo strogega zapora in na trajno izgubo častnih pravic. Cafuta je svoje dejanje priznal, se je pa zagovarjal, da je šlo za silobran, ker da ga je Kovačič napadel z ročico voza. Priče so njegov zagovor zanikale in povedale, da je Cafuta na Kovačiča čakal pri kolarnici na Leskovarjevem dvorišču, očitno jezen zaradi spora v hiši.
VIR: Mirko Munda: Spodnja Polskava in njena stoletja, str. 427
Umrl je lavantinski škof IGNAC FRANC ZIMMERMANN
Zimmermann Ignac Franc (Kajetan)*, 52. lavantinski škof, se je rodil 26. julija 1777 v Slovenski Bistrici poštnemu upravitelju Francu in Kajetani, rojeni Müller.
Ker so mu starši zgodaj umrli, ga je vzel k sebi stric v Desternik, kjer je hodil v zasebno šolo L. Volkmerja in se pri njem navzel ljubezni do slovenščine. Normalko je obiskoval na Ptuju, gimnazijo med leti 1787−94 v Gradcu (Avstrija), kjer je bil z rojaki J. Naveršnikom, A. Pergerjem in drugimi član nemško-slovenskega krožka. Jeseni leta 1794 se je vpisal na pravno fakulteto na Dunaju (Avstrija), leta 1795 prestopil na teološko in jo od leta 1796 nadaljeval v Gradcu. Leta 1800 je bil ordiniran v Št. Andražu (Avstrija). Nato je bil do leta 1807 kaplan v Slovenski Bistrici (1805−06 tudi provizor), oktobra 1807 je postal župnijski in dekanijski upravitelj v Vuzenici, 1809 svetovalec in škofijski šolski nadzornik v Št. Andražu, oktobra 1815 župnik in dekan na Vidmu ob Savi in bil že septembra 1816 imenovan za gubernijskega svetnika in kanonika v Gradcu.
Maja 1824 ga je solnograški nadškof A. Gruber imenoval za lavantinskega škofa in ga 12. septembra posvetil. Med dolgoletno škofovsko službo v Št. Andražu je dosegel pri vladi stalno kongruo, z njo popravil škofijska poslopja in zadostil najnujnejšim potrebam 35-ih patronatov. Na Zimmermannovo prošnjo je bil leta 1825 tu spet ustanovljen kapitelj, sestavljen iz stolnega prošta in treh kanonikov. Za prvega prošta je imenoval Janeza Ješenaka. Leta 1829 je izbral A. M. Slomška za spirituala semenišča v Celovcu (Avstrija).
Ob nastopu je izdal pastirsko pismo v slovenščini (prvo v lavantinski škofiji). Ko je maja 1826 obiskal Slovensko Bistrico, se je porodila ideja o preselitvi škofijskega sedeža bodisi v Celje, na Ptuj, v Maribor ali v Slovensko Bistrico, ki pa ji škof Ignac F. Zimmermann ni bil preveč naklonjen.
Poleg klasičnih jezikov je znal tudi francosko in angleško, oskrbel veliko novih knjig v teh jezikih za škofijsko knjižnico in sestavil njen katalog.
Ignac Franc Zimmermann je umrl 28. septembra 1843 v Št. Andražu v Labotski dolini (avstrijska Koroška).
*Jože Koropec piše v prispevku Mesto Slovenska Bistrica v 18. stoletju (Zbornik občine Slovenska Bistrica II, Slovenska Bistrica, 1990, str. 69), da je bil 26. julija 1777 v Slovenski Bistrici krščen Zimmermann Ignac Kajetan, kasnejši lavantinski knezškof. Da je bil krščen kot Ignac Kajetan piše tudi v Krstni knjigi župnije Slovenska Bistrica. Zakaj je kasneje prišlo do imenovanja Ignac Franc, ne omenja.
VIR: biografski-sb.si