29. september
Danes goduje MIHAEL
Ime Mihael je svetopisemsko ime. Izhaja prek latinskega Michael in grškega Μιχαήλ (Mikhaíl) iz hebrejskega מיכאל (Micha’el) z nekdanjim pomenom »kdor je kakor Bog«.
Moške različice imena: Mihail, Mihailo, Mihajel, Mihaj, Mihajilo, Mihajlo, Mihal, Mihalj, Mihej, Miheil, Mihi, Miho, Mihol, Mihovil, Mihec, Mihej, Mihel, Mijat, Mijo, Mike, Miša, Mišo.
Ženski različici imena: Mihaela, Miša.
29. september
SVETOVNI DAN SRCA
Svetovni dan srca obeležujemo 29. septembra.
Bolezni srca in ožilja letno vzamejo 18,6 milijona življenj ljudi po vsem svetu. Svetovna zveza za srce poziva k pravičnosti v zdravstvu in k hitremu razvoju digitalne oskrbe za zmanjšanje neenakosti pri preprečevanju, obvladovanju, ugotavljanju ter zdravljenju bolezni srca in ožilja. Zelo pomembno je zgodnje odkrivanje srčno-žilnih bolezni kamor sodi npr. možganska kap, srčni infarkt, srčno popuščanje, angina pektoris, arterijska hipertenzija, ter tudi odkrivanje sladkorne bolezni, ki je močan dejavnik tveganja za srčno-žilno bolezen.
Zdrav življenjski slog, kamor sodita zdrava prehrana in redna telesna aktivnost, je pomemben dejavnik pri preprečevanju bolezni srca in ožilja. V prehrani zamenjajmo vire nasičenih maščob kot so maslo, mastni siri, mastno meso in mesni izdelki s kakovostnimi viri nenasičenih maščob, npr. oljčnim oljem, oreški in semeni. Z zelo enostavnimi ukrepi lahko pogosto preprečimo nastanek tako sladkorne bolezni kot motenj v presnovi maščob in povišanega krvnega tlaka. Skupni imenovalec za te dejavnike tveganja je namreč prekomerna telesna teža in debelost, kar se praviloma začne že v otroštvu oz. mladosti. Poskrbimo torej, da z ustreznim zgledom in skrbjo za zdrav življenjski slog začnemo že v obdobju otroštva in ustrezne navade negujmo skozi vse življenje.
ZAČENJATA SE DOZIDAVA IN OBNOVA
V prizidku prostori za reševalce, patronažno službo, obnovljen bo tudi glavni vhod
Župan občine Slovenska Bistrica Ivan Žagar je podpisal pogodbo z Borisom Medvedom, izvršnim direktorjem Cestnega podjetja Ptuj, o gradnji prizidka in delni obnovi slovenjebistriškega zdravstvenega doma. Partner izvajalca del je slovenjebistriško podjetje KRT Gradbeništvo. Prizidek, ki bo dograjen od laboratorija proti sedanjemu parkirišču zdravstvenega doma, bo imel površino 2023 kvadratnih metrov. V kleti bodo prostori za zaposlene, centralni arhiv in skladišče, v pritličju bodo reševalna služba, nujna medicinska pomoč in patronažne službe, v prvem nadstropju bodo otroške ambulante, v drugem pa zobozdravstvene. Rekonstrukcija zajema ureditev novega centralnega vhodnega portala med obstoječima zgradbama. Pogodbena vrednost del je 4,9 milijona evrov, od tega bo ministrstvo za zdravje prispevalo dva milijona evrov, zdravstveni dom 700 tisoč evrov, preostalo pa občine soustanoviteljice – Slovenska Bistrica, Poljčane, Oplotnica in Makole. Rok za dokončanje del je čez dobro leto in pol, 26. junija. Župan Žagar je ob tem povedal, da s širjenjem zdravstvenega doma ta postaja že “naša mala bolnišnica. Upamo, da bodo občani in zaposleni zdravstvenega doma imeli razumevanje in malce potrpežljivosti, ko bodo dela potekala.” Direktor Medved pa se je zahvalil za zaupanje in zagotovil, da bodo naredili vse, da bodo dela opravili kvalitetno in v predpisanem roku. Zemljišče zdravstvenega doma in zeleno parkirišče, katerega gradnja sledi, je na kulturno zaščitenem območju, zato so dogovarjanja z Zavodom za varstvo kulturne dediščine trajala dolgo, enako priprava dokumentacije, je še pristavil župan. Direktorica zdravstvenega doma Urška Sedmak pa se je vidno zadovoljna, da se bodo dela začela, zahvalila občini, saj je to “pomembna pridobitev za občane in zaposlene”. V zdravstvenem domu je trenutno 170 zaposlenih.
VIR: Irena Brdnik, Štajer’c
FOTO: Ivan Žagar (levo), Urška Sedmak in Boris Medved po podpisu pogodbe (Irena Brdnik)
SREBRNI BISTRIŠKI ODBOJKARJI
Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je v drugi polovici septembra poskrbela za val navdušenja. Na evropskem prvenstvu, ki ga je gostila tudi Slovenija, je izenačila svojo doslej najboljšo uvrstitev, drugo mesto. Srebrne junake je v Parizu ustavila šele Srbija, naši odbojkarji so na poti do finala v Stožicah izločili tudi Bolgare, Ruse in Poljake. Še posebej smo ponosni, da so slovenske barve zastopali kar štirje Bistričani: Tonček Štern, Žiga Štern, Alen Šket in Matic Videčnik. Občina Slovenska Bistrica je v sodelovanju z Javnim zavodom za šport Slovenska Bistrica in Športno zvezo Slovenska Bistrica v nedeljo, 29. septembra, pred staro telovadnico organizirala ogled finalne tekme na velikem zaslonu in ogledalo si jo je veliko športnih navdušencev. V torek, 1. oktobra, pa so na istem prizorišču za srebrne bistriške odbojkarje pripravili še sprejem. Naše junake je bučno pozdravilo okoli 1000 ljudi. Na oder so povabili tudi nekdanjega reprezentanta Vida Jakopina, aktualnega državnega prvaka v odbojki na mivki. Odličnim bistriškim odbojkarjem so na sprejemu čestitali tudi dr. Ivan Žagar, župan Občine Slovenska Bistrica, Marjan Štimec, direktor Javnega zavoda za šport Slovenska Bistrica, in Bojan Fajs, predsednik Športne zveze Slovenska Bistrica, za glasbo pa so poskrbeli Poskočni muzikanti. Naši junaki so se ob tej priložnosti zahvalili navijačem za izjemno podporo.
VIR: Tomaž Ajd, Informator
FOTO: Informator
V MAKOLAH SPREJEM ZA TIMA GAJSERJA
Občina Makole je v sodelovanju z lokalnimi društvi v torek, 29. septembra, na trgu v Makolah pripravila sprejem za svetovnega prvaka v motokros razredu MX2 Tima Gajserja. Tim se je z družino pripeljal z avtodomom, parkiral pred gasilskim domom in ob navdušenju 2000 glave množice stopil na oder. Svetovni prvak je bil močno ganjen, takega odziva domačinov ni pričakoval: »Res nepopisno, nimam besed. Malo sem pričakoval neko presenečenje, a da bo toliko ljudi! Nepopisno. Res hvala vsem iz srca. Skupaj nam je uspelo,« je povedal Tim. Za njim je res vrhunska sezona, ki je ni pričakoval nihče v njegovi ekipi: »Če sem čisto odkrit, tudi sam nisem pričakoval naslova prvaka. A dejansko so se mi uresničile sanje, ko sem v Ameriki prečkal ciljno črto. Brez očeta ne bi bil tu. Velik delež je njegova zasluga in zasluga celotne družine, da sem danes tukaj. Bilo je res težko, ko pa nekaj dosežeš, je pa sladko.« Svetovnega prvaka so pozdravili tudi župan občine Makole Franc Majcen, predsednik Olimpijskega komiteja Bogdan Gabrovec in predsednik AMZS Anton Breznik.
VIR: Informator
FOTO: Andreja Prel
29. september 2011
RAZSTAVA METKE SLAVIČ – SKROBAR
22. septembra 2011 je bila v Galeriji Grad odprta razstava avstralsko-slovenske slikarke Metke Slavič – Skrobar ‘Dva svetova, ene sanje – Avstralija & Slovenija’.
Ob odprtju so v Zavodu za kulturo Slovenska Bistrica zapisali: »Ne ponudi se nam ravno pogosto prilika, da bi imeli možnost predstaviti katerega od naših uveljavljenih umetnikov, ki živijo in delajo v tujini in so se tam s svojim delom tudi uveljavili. Ena izmed njih je tudi Metka Slavič – Skrobar, ki je že v petdesetih letih prejšnjega stoletja še kot otrok s starši odšla živet v Avstralijo. Kljub razdalji, ki loči obe državi, je Metka ostala vseskozi močno navezana na Slovenijo in jo tudi redno obiskuje. In prav ta navezanost na obe njeni domovini je bila osnova za pričujočo razstavo. Predvsem pa smo skozi njena dela lahko spoznali avstralsko pokrajino, ki se tako močno razlikuje od naše, da imamo ob njenih slikah včasih občutek, da se nahajamo v kakšnem drugem svetu.
Ker je Metka močno navezana na »obe svoji domovini«, je tudi razstavo zastavila tako, da je na njej predstavila tisto, kar jo pri obeh deželah najbolj fascinira.«
VIR: Silvo Husu, Grajski stolpec, Tednik Panorama
FOTO: Metka Slavič Skrobar: Outback – Pokrajina tam zunaj (Grajski stolpec)
MINISTER PODOBNIK O DRAVINJI
Župani osmih občin ob porečju Dravinje so na današnjem srečanju v Slovenski Bistrici govorili o projektu Očistimo reko Dravinjo. Poleg občin sodelujeta še Inštitut za okolje in prostor in resorno ministrstvo. Janez Podobnik, minister za okolje in prostor, je povedal, da projekt podpira in da bodo z njim v prihodnjem desetletju uvedli enoten sistem čiščenja komunalne in tehnološke odpadne vode po sodobnih tehničnih načelih. Projekt je okvirno vreden okoli 400 milijonov evrov, denar zanj pa bodo prispevali občine, država in Evropska unija. Minister Podobnik je po srečanju z župani obiskal Krasno, kjer bistriška občina in KS Studenice gradita most čez Dravinjo. Naložba je vredna 55 milijonov tolarjev.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: Minister Podobnik na terenu (Nepremičnine Si21)
SUŠA NI ZAOBŠLA BISTRIŠKE OBČINE
Kako bo z državno pomočjo?
Največ škode, kar za 635 milijonov tolarjev, so letos zaradi suše utrpeli bistrški zasebni kmetovalci, kjer so prizadeti predvsem travniki in pašniki, za približno tretjino pa je bil manjši pridelek koruze, žita, sladkorne in krmne pese, slabše kot v običajno mokrih letih je obrodil krompir. Škodo pa so utrpeli kmetje, ki so sadili fižol in kumare. V družbenem sektorju je škode za dobrih 33 milijonov tolarjev, v gozdarstvu pa za dodatnih 10,5 milijona. Doslej ocenjena skupna škoda v kmetijstvu, vinogradništvu in gozdarstvu v občini Slovenska Bistrica znaša 679 milijonov 571 tisoč tolarjev, kar predstavlja 5,71 odstotka družbenega proizvoda. Ker pa je republiška vlada sprejela več faz ukrepanja in najprej pomaga občinam, kjer je bila škoda po suši višja od 5 odstotkov družbenega proizvoda, bistriška občina za zdaj finančne pomoči ni bila deležna.
Tačas pa v Slovenski Bistrici obdelujejo podatke individualnih prijav škode, k sodelovanju pa so vključili tudi predstavnike krajevnih skupnosti, javno kmetijsko svetovalno službo in druge, tudi gozdarje. Kot je povedala Irena Majcen, bistrška ministrica za kmetijstvo, bodo upoštevali kriterije za dodelitev pomoči, kot jih je določila vlada, kmete pa bodo o tem tudi redno obveščali, in sicer kot doslej po KS. KZ in javne kmetijske in gozdarske svetovalne službe.
VIR: (ps), Večer
VOŠNJAKOVI DNEVI V SLOVENSKI BISTRICI
Knjižnica dr. Josipa Vošnjaka
V soboto, 29. septembra, so se ob 18. uri v viteški dvorani gradu Slovenska Bistrica začeli Vošnjakovi dnevi ob 150. obletnici rojstva dr. Josipa Vošnjaka, Lovra Stepišnika, dr. Janka Serneca in ob 140. obletnici rojstva dr. Josipa Serneca.
V soboto je bil slovesni uvod v prireditve s pozdravnim govorom predsednika kulturne skupnosti občine Slovenska Bistrica, predavanjem o življenju in delu štirih znanih narodnih buditeljev in kulturnim programom, ki so ga izvedli člani mariborske opere. Tega dne je bila tudi otvoritev razstave o štirih znanih možeh, odkritje spominske plošče v preddverju matične knjižnice v Slovenski Bistrici. Takrat so tudi poimenovali slovenjebistriško matično knjižnico v knjižnico Josipa Vošnjaka.
Razstavo o dr. Josipu Vošnjaku so pripravili delavci kulturnega centra Ivan Napotnik iz Titovega Velenja, postavljena pa je je bila v Titovem Velenju in v Šmarjah pri Jelšah. Tokratna razstava je obogatena s slovenjebistriškim delom.
VIR: Večer
MLADOSTNI UTRIP
Na osrednji svečanosti ob 150-letnici Impola govoril dr. Marjan Brecelj
S pohorskih bregač so prihajale klene staroste in že pri vhodu čudile, koliko je tod novega. Še nekaj let po vojni so delali v stari tovarni na odsluženih strojih, zdaj pa kot častivredni veterani koračili po sodobni tovarni. Le kdo bi rekel, da je njihov IMPOL stari že 150 let?
Delavci, upokojenci in številni gostje, med njimi predsednik skupščine SRS dr. Marjan Brecelj, predsednik izvršnega sveta SRS Andrej Marinc, podpredsednica republiške konference SZDL Slovenije Tina Tomle in član predsedstva CK ZKS Ludvik Golob so se nato — bil je ob 10. uri — zbrali v hali nove valjarni in proslavili tri jubileje: 150-letnico Impola, 30-letnico osvoboditve in 25-letnico delavskega samoupravljanja.
Predsednik delavskega sveta Hinko Žolnir je prebral pozdravno brzojavko predsedniku Titu, v kateri mu delavci Impola obljubljajo, da bodo še naprej vestno delali in se potegovali za uresničitev načel ustave. Tričlanska delegacija je odšla položit vence na spomenike žrtvam NOB, glavni direktor OZD Impol Jože Kaukler pa je orisal 150 let dolgo pot tovarne.
Dr. Majanu Breclju in OZD tovarna glinice in aluminija Kidričevo, s katero se je Impol lani združil v UNIAL, so podelili plaketi. Dvainštiridesetim sedanjim in nekdanjim sodelavcem so se za njihovo prizadevno delo oddolžili s priznanji.
Po kulturnem sporedu so odprli novo valjarno folij, ki je stala 50 milijonov dinarjev.
VIR: S. N., Večer
KONFERENCA KRAJEVNEGA SINDIKALNEGA SVETA V SLOV. BISTRICI
V pripravah na oblastno konferenco sindikatov odločno obsodili informbirojevske klevetnike
Slovenska Bistrica – Konferenca delegatov tukajšnjega krajevnega sindikalnega sveta je bila v resnici kritičen pregled dosedanjega dela. Sprejeli so tudi nove obveze ter odločno obsodi informbirojevske klevetnike, posebno Zadnji budimpeštanski proces.
Iz poročil raznih referentov je razvidno da se je delo v marsičem izboljšalo. Zlasti je bilo pohvaljeno delovanje prav vseh odsekov tukajšnjega SKUD a. Pevski in godalni odsek nastopata kadar koli je potrebno in ne kampanjsko, kakor se to navadno godi. Zastopnik Obl. odbora ZSJ je govoril o političnem položaju pri nas in v svetu, zlasti po samolastni odpovedi gospodarskih pogodb s 6 strani vzhodnih držav. Obrazložil je prave razloge gonje Proti naši državi. V diskusijo je poseglo več delegatov. Sekretar OSS-a tov. Rev je svetoval, kako doseči boljše uspehe po podjetjih. Po volitvah delegatov Obl. skupščine, je bila sprejeta sledeča protestna resolucija:
1. Najostreje obsojamo Inscenirani proces Budimpešti, s katerim skušajo blatiti naše voditelje: z namenom, da bi škodovali ugleda nase slavne Partije, v katero imamo popolno zaupanje.
2. Zavračamo neresnične in podle klevete s strani Informbiroja. Prepričani smo, da bo resnica o pravilni póti KPJ prodrla v svet in slednjič zmagala.
3. Vidimo, ker pri tem sami sodelujemo, da se v Jugoslaviji resnic gradi socializem in vemo, da naše vodstvo ne bo nikdar odstopilo od te poti.
Povečani napori v izgradnji socializma – to je najboljši odgovor sovražnikom naših uspehov.
VIR: T. M., Vestnik
VPIS V TRGOVSKI REGISTER
V trgovski register se je vpisala naslednja nova tvrdka:
Anton Hrastnik, usnjarija in trgovina z usnjem in čevljarskimi potrebščinami v Zgornji Polskavi.
VIR: Mariborski večernik Jutra
FOTO: Stara domačija usnjarjev Hrastnikov (Album Luke Hrastnika)
SLOV. BISTRICA – NEZNOSNE CENE
Cene najvažnejših življenskih potrebščin so tukaj neznosne. Največji izkoriščevalci so pa mesarji, ki prodajajo meso veliko dražje kot v Mariboru in v Ljubljani. Za staro kravje meso zahtevajo 52—54 pro kg. Dosti temu je krivo mestno prebivalstvo samo, ki to izsesavanje mirno gleda, mesto da bi vsak slučaj prekoračanja cen javilo okrajnemu sodišču. Skrajni čas je, da stopi pravilnik k zakonu o pribijanju draginje v veljavo. Pri nas bi bilo treba temeljite remedure in stroge kontrole, da se tem verižnikom vendar enkrat stopi na prste.
VIR: Tabor
Rodil se je duhovnik MARTIN GABERC
Martin Gaberc se je rodil 29. septembra 1883 na Črešnjevcu (občina Slovenska Bistrica).
Ko je služboval kot župnik v Gornji Radgoni, so na cvetno nedeljo, 6. aprila 1941, ko je nemška vojska brez vojne napovedi napadla Kraljevino Jugoslavijo, v Gornjo Radgono vdrli nemški vojaki. Ko je Gaberc zjutraj vstal, odgrnil zaveso, da bi odprl okno, ga je zadela krogla nemškega okupatorja. Mariborski Kulturbund je pred tem objavil, da se ob prihodu nemških enot ne sme nihče prikazati na ulici ali na oknu. Nič hudega sluteči duhovnik Martin Gaberc je bil na mestu mrtev. Bil je med prvimi žrtvami 2. svetovne vojne na Slovenskem.
Martin Gaberc je umrl 6. aprila 1941 v Gornji Radgoni, kjer je tudi pokopan.
VIR: biografski-sb.si