30. september
Danes goduje SONJA
Ime Sonja je rusko Соня (Sonja) je ruska manjšalna oblika iz imena Sofija, le to pa izhja iz grškega imena Σοφια (Sofía). Grško ime povezujejo z grško besedo σοφια (sofía) v pomenu »modrost«. Ime Sonja se je na Slovenskem uveljavilo v novejšem času, medtem ko se običajno slovensko ime Zofija in njene različice na slovenskem ozemlju v starih listinah zapisane že v 12. stoletju.
Ostale različice imena: Sofia, Sofie,Sofka, Sonia, Sonita, Sonjica, Zofija.
30. september
RODIL SE JE SLOVENSKI ATLET PRIMOŽ KOZMUS
30. septembra 1979 se je rodil slovenski atlet Primož Kozmus, ki je zaznamoval slovensko atletiko. Brežičan je leta 2008 v Pekingu v metu kladiva osvojil zlato olimpijsko medaljo. Kladivo je zalučal 82,02 metra. Leto pozneje je na svetovnem prvenstvu v Berlinu postal svetovni prvak. Kmalu po tem uspehu se je odločil, da se športno upokoji, a ni dolgo zdržal. Na atletske štadione se je vrnil leta 2011, naslednjo leto pa nastopil na olimpijskih igrah v Londonu, kjer je osvojil srebro. Dokončno se je upokojil leta 2015.
30. september 2023
KUHARIJADA NA ZGORNJI LOŽNICI
Člani društev upokojencev vključenih v Medobčinsko zvezo društev upokojencev Slovenska Bistrica so se v soboto 30. septembra zbrali na I. kuharijadi. Prvi organizatorji prireditve so bili člani Društva upokojencev Zgornja Ložnica, katerega predsednik Stanislav Skubic je vse navzoče pozdravil in jim zaželel veliko kulinarične sreče.
Na I. kuharijadi je sodelovalo devet ekip, ki so se pomerile v kuhanju »upokojenskega piskra«. Osnovna sestavina upokojenskega piskra je bilo svinjsko meso in žličniki, kar je sicer redka kombinacija vendar veteranom to ni predstavljajo velikih težav.
Naše društvo so zastopale Štefka Topolčnik, Helena Kidrič in Marija Skubic.
Pripravljene »upokojenske piskre« je ocenjevala stroga komisija v sestavi Emila Rojsa, Erike Korošec in Marjana Skrbinška. Komisija nam je zaupala, da ni imela lahkega dela. Niso pričakovali tako kakovostnih jedi, pa vendar so podali svojo oceno. Prvo mesto je osvojilo DU Tinje, 2. mesto DU Sp. Polskava in 3. mesto DU Vrhole-Preloge. Prve tri ekipe so prejele priznanja in spominska darila, vse ostale ekipe pa spominska darila. Ekipa našega društva se je uvrstila na četrto mesto.
Po razglasitvi rezultatov je potekalo pokušanje pripravljenih loncev in prijetno druženje.
Priznanja in spominska darila je podelil predsednik Medobčinske zveze in predsednik DU Zg. Ložnica Stanislav Skubic, ki se je vsem članom ekip zahvalil za trud in dobro razpoloženje. Zahvalil se je tudi članom komisije za opravljeno delo.
DU Tinje, ki je osvojilo 1. mesto je pripadla čast, da bodo II. kuharijado organizirali prihodnje leto na Tinju.
Organizator se ob tej priliki zahvaljuje vsem, ki so organizacijo srečanja in tekmovanja pomagali organizirati na kakršen koli način, bodisi s finančnim ali kakšnim drugačnim vložkom. Iskrena hvala tudi glasbeni skupini KUD Alojz Avžner, Veselim veteranom, ki so dogodek popestrili z glasbenim vložkom.
VIR: Jožica Smogavec, DU Zgornja Ložnica
FOTO: Udeleženci I. kuharijade (Arhiv DU Zgornja Ložnica)
30. september 2012
ZNANI PRVI TRIJE FINALISTI AKCIJE MLADIH GLASBENIH NADOBUDNEŽEV
Na notranjem grajskem dvorišču je danes, 30. septembra 2012, potekal prvi izbor v okviru akcije Izbiramo mlade bistriške glasbene nadobudneže. Akcijo je v sodelovanju s Slavcem Kovačičem – Spidijem organiziral Zavod za kulturo Slovenska Bistrica.
Na današnjem izboru so bil izbrani naslednji trije finalisti:
1. kategorija: od 5 do 8 let – Anika Auer, OŠ Laporje;
2. kategorija: od 9 do 12 let – Maja Doberšek, OŠ Spodnja Polskava, podružnica Pragersko;
3. kategorija: od 13 do 16 let – Tina Kavkler, OŠ Makole.
Na finalnem izboru, ki bo 9. decembra 2012, bodo podelili naslednje nagrade:
1. kategorija: Posebna nagrada tednika Panorama;
2. kategorija: Božični Dunaj za dve osebi – agencija Euroval Maribor;
3. kategorija: Snemanje nove skladbe v snemalnem studiu Tomiton.
Naslednja dva izbora bosta v bistriškem gradu 21. oktobra in 18 novembra.
Medijska pokrovitelja izbora sta Studio Bistrica in tednik Panorama.
VIR: Silvo Husu, Grajski stolpec, Tednik Panorama
FOTO: Letak za izbor (Grajski stolpec)
ŽUPANSKI KANDIDATI V POGOVORU Z MLADIMI O NJIHOVI PROBLEMATIKI
V okviru predvolilne kampanje za lokalne volitve, ki bodo potekale v nedeljo, 5. oktobra, so se v torek, 30. septembra, v bistriškem mladinskem centru kandidati za župana oziroma županjo Danica Sagadin Leskovar, Iztok Hodnik, dr. Ivan Žagar in Božidar Zorko soočili na temo Z mladimi o mladih.
Beseda je tekla o problematiki mladih, predvsem o možnostih zaposlovanja in drugih problemih, ki jih tarejo.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Rok Rutnik
OBNOVA VODOVODNEGA SISTEMA VIDEŽ – SLOVENSKA BISTRICA
30. septembra 2009 se je zaključil projekt obnove vodovodnega sistema Videš – Slovenska Bistrica
Investicija se je nanašala na rekonstrukcijo enovitega vodovodnega sistema in sicer:
− rekonstrukcijo Vodarne Zgornja Bistrica,
−rekonstrukcijo vodovodnega cevovoda Cigonca – Videž in Videž lokalno in
−gradnjo vodohrana Videž.
Vodarna Zgornja Bistrica pokriva cca. 40% potreb po pitni vodi v občini Slovenska Bistrica. Z investicijo se je izvedla rekonstrukcija in modernizacija Vodarne Slovenska Bistrica. Namen rekonstrukcije vodarne je bil zmanjšanje odvisnosti kakovosti vode, ki gre v vodovodni sistem, od kakovosti vstopne surove vode. Odvisnost so zmanjšali s spremembo načina čiščenja vstopne vode iz potoka.
V tehnologijo čiščenja vode v vodarni so uvedli t.i. membransko nadtlačno ultrafiltracijo. Sistem sestavlja več filtrov: Ostranjevanje grobih delcev se izvaja z grabljami. Sledi grobo predfiltriranje z režastim filtrom. Temu sledi ultra filtracija z membranskim ultrafiltrom. S tem filtrom se odstrani vse neraztopljene trdne snovi, vse mikroorganizme oz. njihove ostanke in tudi tisti del raztopljenih organskih snovi, ki so absorbirane na neraztopljenih trdnih delcih. Ultrafiltraciji sledi peščena filtracija, kjer s pretokom vode preko peščenega filtra z dolomitom dvigujemo trdoto vode. Sistem deluje popolnoma avtomatsko. Ima lastno elektro krmilno omaro, ki nadzira delovanje celotne naprave. Maksimalni pretok vode do odcepa za Impol znaša 432m3/h, skozi sistem ultrafiltracije bo speljano 180m3/h. Vplivno območje zajema 6.800 prebivalcev.
Podatki o financiranju
Občina Slovenska Bistrica je sredi leta 2007 kandidirala na Prvem javnem razpisu za prednostno usmeritev “Regionalni razvojni programi” v okviru Operativnega programa krepitve regionalnih razvojnih potencialov za obdobje 2007-2013, razvojne prioritete “Razvoj regij”, ki ga je objavila Služba Vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko.
Konec leta 2007 so ji bila za izvedbo operacije “Obnova vodovodnega sistema Videž –Slovenska Bistrica” odobrena sofinancerska sredstva, v višini 590.472,00 evrov.
VIR: Spletna stran občine Slovenska Bistrica
EME ENGINEERING JE RAZVIL NOVI PROTOTIP AVTOMOBILA
Edini iz Slovenije na hannovrskem sejmu
Zgodb o Mlakarjevi firmi v nekdanji Olgi Meglic v haloških Dolanah se je spletlo že nič koliko – Podjetnik iz Slovenske Bistrice ima smele načrte in je z zadnjim spet uspel na sejmu avtomobilov v Hannovru
Na nedavnem sejmu gospodarskih vozil, ki ga vsaki dve leti priredijo v Hannovru, se je kot edino podjetje iz Slovenije predstavil prav EME Engineering. Emil Mlakar je tam s svojimi sodelavci (»brez delavcev, ki še verjamejo v naše podjetje v Dolanah, bi ne mogel ničesar narediti«) predstavil svoj najnovejši projekt – razširjen in povišan kombi nemškega VW-ja, ki je kot prototip, izdelali so ga v Dolanah, že tudi patentirali.
Zgodba o firmi Eme v Dolanah ima neko drugo srž – postavlja se namreč vprašanje, kdaj bo podjetje, ki je začelo pred skoraj tremi leti graditi na propadli tovarni Olga Meglič, tudi zares začelo svojo pravo proizvodnjo – podaljševanje in poviševanje Citroenovih in VW-jevih vozil.
»Vse, kar smo doslej naredili, je za firmo, kot je naša, zelo velika pridobitev. Nič ni izgubljenega in prav vse delamo z namenom, da bo proizvodnja naposled stekla. Takrat bomo odprli tudi novih 400 delovnih mest. Kaj več vam v razmerah, kakršne so, ne morem povedati. Pristojni v državi so elaborat razvoja odobrili,« pravi Emil Mlakar, lastnik Eme Engineeringa.
Na vprašanje, kdaj bo torej proizvodnja stekla in kako so preživeli do danes, Emil Mlakar
odgovarja: »Vlada Republike Slovenije je januarja letos sprejela sklep, s katerim je UBK banki iz Ljubljane dala poroštvo za kredit, ki naj bi nam ga dodelila in sicer v višini 116 milijonov tolarjev. Do danes tega denarja nismo dobili. Stojim za svojimi napovedmi glede proizvodnje. Preživeli pa smo tako, da sem prodal imetje v Slovenski Bistrici. Vse smo vložili v ta naš projekt.«
In če se izkaže, da ste stavili napačno?
To ni nobena stava. Z gospo prokuristko Darjo Vilar še vedno verjameva vase, v ljudi in v projekt. Do novega leta proizvodnja lahko steče, seveda le ob predpostavki, da bomo dobili obljubljeni kredit. VW je pripravljen na takojšnje sodelovanje, od njih bomo dobivali vse potrebne dele, ne pa tudi začetnega kapitala, ker smo zanje vendarle premajhni. Pogoj za začetek proizvodnje je dokončanje nove tovarne za prešanje pločevinastih delov (v velikosti 3500 kvadratnih metrov), ki je že pod streho, prej moremo začeti delati. Imamo pa vse stroje, ki jih za zagon proizvodnje potrebujemo.«
VIR: Slavica Pičerko, Večer
FOTO: Jumbo – prototip podaljšanega in povišanega vozila VW, ki so ga projektirali in naredili v Eme Dolane (Večer)
30. september 1976
USTANOVLJENO OBMOČNO ZDRUŽENJE ZSČ SLOVENSKA BISTRICA
Območno združenje Zveze slovenskih častnikov Slovenska Bistrica je bilo v register društev vpisano 30. septembra 1976.
Zveza slovenskih častnikov povezuje pravne osebe, ki društveno delujejo na področju obrambe, zaščite in varnosti v Republiki Sloveniji. Sem sodijo občinska in območna združenja slovenskih častnikov ter društva in združenja, ki delujejo na interesnem področju in so ustanovljena za popularizacijo vojaškega in drugih obrambno-varnostnih poklicev na območju Republike Slovenije.
VIR: Zveza slovenskih častnikov; Register društev v Sloveniji
POMANJKANJE STANOVANJ
Pomanjkanje stanovanj v Poljčanah postaja iz leta v leto večji problem, posebno zato, ker se vedno več delavcev, zaposlenih v bližnjih tovarnah, seli s hribov v mesto in bliže tovarni
V okolici Poljčan je sedaj približno 500 delavcev vozačev, ki se redno vozijo na delo v Celje, Maribor, Slovensko Bistrico In seveda Poljčane. Ti delavci želijo biti bliže tovarni, v kateri so zaposleni, in tako nastaja vedno večji stanovanjski problem. Krajevna skupnost sama kratko malo ne more zagotoviti stanovanjskega bloka, ker nima denarja.
Vendar pa menijo na krajevni skupnosti, da bi ta problem lahko rešili, če bi se gradnje bloka za te delavce lotili skupno. Podjetja, kjer je zaposlena večina delavcev vozačev, bi seveda prispevala več, ostala podjetja pa manj. S skupnim denarjem, zbranim od vseh poljčanskih podjetij, bi verjetno mnogo lažje zgradili stanovanja kot pa s skromnimi sredstvi krajevne skupnosti. Povedali so nam, da bi bila nekatera poljčanska podjetja, med njimi EMI, Koloniale in Žaga, pripravljena prispevati denar za nekaj stanovanj za svoje delavce; o tem so se že pogovarjali.
S skupnimi močmi in z nekaj dobre volje bi tako lahko rešili pereč stanovanjski problem v Poljčanah.
VIR: Večer
Umrl je fotograf JAKOB ČERIČ
Jakob Čerič se je rodil 14. julija 1869 v Staršah pri Ptuju. Njegova žena Frančiška je bila osem let mlajša, rojena 1877.
Bil je vsestranski specialist, spreten samouk. Znal je montirati cerkvene orgle, urediti električno napeljavo, fotografirati, mizariti in še kaj.
S fotografsko obrtjo je začel leta 1908 v Oplotnici. Član Zadruge fotografov v Ljubljani je Jakob Čerič postal 15. aprila 1923. Takrat je bival na Lačni Gori pri Oplotnici. Obrtno dovoljenje je odpovedal 22. decembra 1939, prevzel pa ga je njegov sin Čerič Franjo, ki je bival v Slovenskih Konjicah.
O njegovem mojstrstvu priča tudi to, da je dr. Avguštin Stegenšek v svojo znamenito knjigo Konjiška dekanija vključil tudi pet fotografij Jakoba Čeriča.
Pri očetu Jakobu Čeriču so se izučili fotografske spretnosti vsi trije otroci: sinova Ivan in Franjo ter hčerka Elizabeta. Franjo Čerič je prevzel očetovo obrt v Slovenskih Konjicah leta 1939 in jo leta 1952 preselil v Slovensko Bistrico.
Jakob Čerič je umrl v Slovenski Bistrici 30. septembra 1950 zaradi posledic nesreče. Pokopan je v družinski grobnici v Oplotnici.
VIR: biografski-sb.si
30. september 1944
PARTIZANI MINIRAJO OROŽNIŠKO POSTOJANKO NA ZGORNJI POLSKAVI
Septembra so partizani večkrat napadli orožniške postojanke in straže pri predorih. Zlasti pogosto so napadali postojanki v Oplotnici in na Zgornji Polskavi. Ob napadu 30. septembra, ko so partizani dvakrat minirali stavbo postojanke na Zgornji Polskavi, so orožniki pri stranskem izhodu zbežali. Podnevi so se zopet vrnili.
VIR: Lojze Penič: Okupacija in narodnoosvobodilni boj, Zbornik občine Slovenska Bistrica I., 1983, str. 412
30. september 1929
BLAGOSLOVILI IN ODPRLI PRIZIDEK K ŠOLI
Zaradi še nedokončanega prizidka k šoli se je šolsko leto začelo šele 30. septembra 1929. Tega dne je bila svečanost, ki se je začela s sveto mašo in blagoslovitvijo prostorov. Na svečanosti so bili prisotni šolski nadzornik Ivan Koropec, upokojeni nadučitelj Josip Sabati z ženo, učitelji, učenci in krajani, ki so imeli zanimanje za šolo in njen razvoj.
Temelje prizidka zanjo so začeli izkopavati 3. maja 1929. Zgradbo od takrat sestavljajo:
• dve kleti in ena pralnica z vodovodom,
• v pritličju dve učilnici, štiri stranišča z enim pisoarjem,
• v nadstropju dve učilnici, štiri stranišča z enim pisoarjem,
• podstrešje, dva hodnika.
Stavba je stala 230.000 din, od tega 200.000 din zgradba in 25.000 din režijska dela.
Od takrat je bil prvič pouk samo v dopoldanskem času.
VIR: Marija Markič: Moja, tvoja, naša zgodba, str. 39, 40
FOTO: Šola s prizidkom, zgrajenim leta 1929 (Arhiv Francija Padežnika)
30. september 1923
NOV ZDRAVNIK V POLJČANAH
Že skoraj dve leti smo pogrešali v Poljčanah zdravnika in smo bili vezani na zdravniško pomoč v oddaljenih krajih. S temi večjim veseljem pozdravljamo prihod dr. A. Hronovskyja, ki se je odločil, da se stalno naseli pri nas. Dr. Hronovsky je dve leti prakticiral na mariborski bolnici ter užival glas dobrega zdravnika. Kakor izvemo, bo dr. Hronovsky imel tudi svojo domačo lekarno, tako, da nam tudi po zdravila ne bo treba hoditi v druge kraje.
VIR: Tabor
Rodila se je zdravnica ZORA JANŽEKOVIČ
Prof. Zora Janžekovič se je rodila 30. septembra 1918 v Slovenski Bistrici očetu Matku, učitelju v Slovenski Bistrici in materi Heleni, rojeni Vehovar, iz Videža (občina Slovenska Bistrica). Imela je še starejšo sestro Marico, mlajšo sestro Vido in brata Borisa Janžekoviča.
Osnovno in meščansko šolo je končala v Slovenski Bistrici, nato pa je šolanje nadaljevala na realki v Mariboru. Želela si je postati zdravnica, vendar doma niso imeli denarja za vpis, ki je takrat znašal 800 dinarjev. Znašla se je tako, da je na lojtrski voz naložila 200 kilogramov jabolk in jih peljala prodat. S tem denarjem se je leta 1938 lahko vpisala na Medicinsko fakulteto v Zagrebu (Hrvaška). Njen študij medicine je prekinila 2. svetovna vojna. V letih od 1943−45 je kot študentka medicine službovala v bolnišnici v Varaždinu (Hrvaška). Po vojni je študij dokončala in promovirala leta 1947.
Takoj po študiju se je zaposlila v mariborski bolnišnici. Delovala je na področju kirurgije, specializirala se je iz plastične kirurgije v Ljubljani in kasneje še v Beogradu (Srbija). Pri zdravljenju opeklin je razvila nov postopek zgodnjega operativnega zdravljenja globokih opeklin, ki je mnogim hudim bolnikom rešil življenje. V mariborski bolnišnici je delala do upokojitve leta 1984. Svoje življenje je opisala v knjigi ‘Kako je bilo’.
29. novembra 2011 so v bistriškem gradu odprli njeno spominsko sobo, za katero je darovala opremo. Pred smrtjo je prispevala tudi denarna sredstva za montažo dvigala v bistriškem gradu.
Zora Janžekovič je umrla v Domu starejših občanov v Radencih 17. marca 2015, njen pepel pa so raztresli po Pohorju.
VIR: biografski-sb.si