2. oktober
Danes goduje BOGO (BOGOMIR)
Ime Bogomir je slovansko ime, zloženo iz besed bog in mir. Bogo je skrajšana različica moških osebnih imen Bogdan, Bogoljub, Bogomil, Bogomir in Bogoslav.
Ženska različica imena: Bogomira.
2. oktober
SVETOVNI DAN NENASILJA
ZN je 2. oktober, dan, ko se je leta 1869 rodil indijski voditelj Mahatma Gandi, razglasili za svetovni dan nenasilja.
Svetovna organizacija je ob tem vse države in ljudi pozvala, naj svetovni dan nenasilja praznujejo “v primerni drži in naj širijo sporočilo nenasilja”. Gandijevi potomci so idejo ZN-a pozdravili, a opozorili, da ne bi smelo ostati zgolj pri tem. Gandijev pravnuk Tušar Gandi je prepričan, da bi moral ZN poskrbeti tudi za to, da bi svetovni dan nenasilja spoštovali vsi in bi se končali spopadi.
Gandi, vodja indijskega gibanja za neodvisnost, se je zavzemal za miroljuben upor in nenasilje. S svojo idejo o miroljubnem uporu z množično civilno nepokorščino je navdihnil tudi druga gibanja za neodvisnost drugod po svetu in številne borce za državljanske in človekove pravice. Eden njegovih najbolj znanih stavkov govori o maščevanju: “Oko za oko in ves svet bo oslepel.”
Gandhija je leta 1948 ubil hindujski skrajnež, ki mu je očital popuščanje do Paskistana. Njegov pepel so raztresli po vseh večjih rekah po svetu, njegov rojstni dan pa so v Indiji razglasili za državni praznik.
VLEČEJO POHORJE IN BUTIČNE ZGODBE
Največ turističnih bonov je bilo unovčenih v glampingih in na Pohorju
Izmed okoliških občin najuspešnejša Slovenska Bistrica Ponudniki namestitev pričakujejo, da bo vlada ukrep podaljšala na vso zimsko sezono
/…/ Med mariborskimi okoliškimi občinami so bile najbolj uspešne tiste, ki so vezane na Pohorje, v prvi vrsti Slovenska Bistrica, kamor se je na račun državnih vavčerjev steklo dobrih 300.000 evrov. Najbolj vladni ukrep z boni pozdravljajo v Hotelu Jakec, rekreacijsko-turističnem centru na Treh kraljih, kjer so gostje do nedavnega unovčili kar 875 vavčerjev. “Zaradi bonov so ljudje šli na dopust po Sloveniji in spoznali tudi naše kraje. Verjamem, da se bo v prihodnjih letih marsikdo k nam tudi vrnil,” je prepričan Aleš Juhart, direktor Hotela Jakec, kjer je letošnje poletje prihodkovno bistveno preseglo lansko. Vajeni bolj ležernih poletij so jih polne kapacitete na začetku celo malo presenetile. Gostje iz cele Slovenije – tujcev je bilo za vzorec – so pri njih ostali večinoma tri ali štiri dni, v glavnem kolesarji in pohodniki, ki rezervacij niso odpovedovali niti ob slabem vremenu. Zasedenost je tako bila poleti 80-odstotna, zdaj, ko se je vreme skisalo in so družine ter kolesarje nadomestili starejši gostje, 20- do 30-odstotna. “Tudi za jesen lepo kaže, imamo kar nekaj rezervacij. Se pa pozna omejitev delovnega časa v gostinskem delu,” je Juhart povedal, da imajo zaradi vladnih ukrepov kar nekaj odpovedi, zlasti seminarjev in porok./…/
VIR: Jasmina Cehnar, Večer
FOTO: Pogled na Tri kralje z RTC Jakec (Bistričan.si)
2. oktober 2021
PODELITEV GASILSKIH PRIZNANJ IN NAGRAD ZA SEZONO 2021
V soboto, 2. oktobra 2021, je v Kongresnem centru Celje potekala slavnostna podelitev priznanj in nagrad najboljšim tekmovalnim enotam Državnega gasilskega tekmovanja in Pokalnega gasilskega tekmovanja Gasilske zveze Slovenije za leto 2021. Podelitve so se udeležili tudi predstavniki naših tekmovalnih enot.
Članice A so na Pokalnem gasilskem tekmovanju GZS 2021 osvojile 2. mesto v skupnem seštevku in za nagrado prejele dve zaščitni čeladi. V letu 2021 so se udeležile tudi Državnega gasilskega tekmovanja, kjer so z nekaj smole osvojile 18. mesto.
Člani B so na Državnem tekmovanju 2021 zasedli odlično 3. mesto in za nagrado prejeli 5 tlačnih cevi.
VIR: Spletna stran PGD Šmartno na Pohorju
FOTO: Predstavniki tekmovalnih enot članic A in članov B (Arhiv PGD Šmartno na Pohorju)
OTVORITEV KNJIŽNICE DIDAKTIČNIH PRIPOMOČKOV STROKOVNEGA CENTRA COMP@S
V okviru strokovnega centra COMP@S smo 2. oktobra na osnovni šoli Minke Namestnik – Sonje Slovenska Bistrica odprli knjižnico didaktičnih pripomočkov. Didaktične pripomočke smo zbrali in predstavili v katalogu Knjižnica didaktičnih pripomočkov, ki je razdeljen na pet področij, in sicer: govor in jezik, zaznavanje, motorika, matematika in socialna integracija. S pomočjo teh pripomočkov otroci razvijajo različne spretnosti in veščine.
Didaktične pripomočke si lahko brezplačno izposojajo strokovni delavci osnovnih šol in vrtcev občin Slovenska Bistrica, Oplotnica, Makole in Poljčane. Trenutno je na voljo 109 različnih didaktičnih pripomočkov. Glede na izkušnje in potrebe jih bomo dokupovali in se lotili izdelave specialnih didaktičnih pripomočkov.
Kaj je strokovni center COMP@S? Center za celostno obravnavo otrok, mladostnikov s posebnimi potrebami, @povezovanje – mreženje, svetovanje je del mreže strokovnih institucij za podporo otrokom s posebnimi potrebami in njihovim družinam. V okviru javnega razpisa ga sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014–2020. Člani centra smo OŠ Gustava Šiliha Maribor, OŠ dr. Ljudevita Pivka Ptuj, Svetovalni center Maribor in OŠ Minke Namestnik – Sonje Slovenska Bistrica. V okviru centra naša šola izvaja specialno pedagoško diagnostiko, svetovanje in strokovno podporo, izdelavo in izposojo didaktičnih pripomočkov in
opreme ter razvoj strokovnega dela.
VIR: Informator
IMAMO ALIBI!
Po prvem Mednarodnem krimi in noir književnem festivalu Alibi – od 25. do 27. septembra na Gori pod lipo (Tinjska Gora) – z njegovim avtorjem Renatom Bratkovičem
Zakaj festival književnosti žanrov noir in kriminalke na tako idiličnem kraju, kot je Gora pod lipo?
“Zato, ker se zločini zgodijo tudi na najbolj brezmadežnih krajih, kjer jih ne bi nikoli pričakovali. Ker vsak od petih vrhunskih ustvarjalcev v takem okolju zagotovo dobi navdih in mir, da ustvari svojo mojstrovino. Ker tukaj namesto krvi teče vino (najbrž ni treba posebej poudarjati, da prav tako vrhunsko), označeno z etiketo prvega Mednarodnega festivala krimi in noir književnosti v Sloveniji.”
In kdo so bili gostje prvega Alibija?
“Paul D. Brazill se je rodil v Angliji, živi in dela na Poljskem. Pravijo mu Bukowski noirja. Vodi založbo Blackwitch Press. Nekaj njegovih del: 13 Shots Of Noir, The Gumshoe, A Case Of Noir, Guns Of Brixton, The Neon Moon, The Neon Boneyard, Exiles … Renato Bratkovič sem oglaševalski kreativec, bloger in pisec zgodb. Zbirka zgodb Ne poskušajte tega doma je izšla leta 2012, objavljal pa sem tudi v mednarodnih antologijah kratkih noir zgodb, Noir Nation in Exiles: An Outsider Anthology. Andrej Predin je slovenski pisatelj in novinar. Njegov prvi roman Na zeleno vejo je bil leta 2008 nominiran za nagrado Večernica. Napisal je še dva romana, Učiteljice in Prihodnost d.o.o. ter nekaj otroških knjig. Neven Škrgatić je hrvaški pisec, ki piše v angleščini (kot N. N. Jackson). Piše kratke zgodbe, pred kratkim pa je objavil tudi kratki roman Nasty Cop. Eddie Vega je vsestransko nadarjeni ustvarjalec iz New Yorka, pisec, urednik, književni prevajalec in fotograf. Izdal je roman Awake Now, Saylor in novelo A Marine at the Door. Vodi VegaWire Media, založbo, ki izdaja Noir Nation, serijo antologij mednarodnega krimi in noir leposlovja.”
VIR: Petra Vidali, Večer
FOTO: Renato Bratkovič, pisec, organizator, moderator, natakar … (Nino Verdnik)
2. oktober 2008
ODPRTJE RAZSTAVE SLIK ‘KEKEC’
Odprtje razstave Kekec, naše nekdanje someščanke Anuške Dupalo Loss, ki sedaj živi in ustvarja v Nemčiji, je bila v četrtek, 2. oktobra 2008, ob 17. uri, v Razstavišču Graslov stolp. Na odprtju je v kulturnem programu sodeloval pevski zbor Sonček Vrtca Otona Župančiča Slovenska Bistrica pod vodstvom zborovodkinje – vzgojiteljice Majde Pozeb. Avtorico in njeno delo je predstavila likovna kritičarka Anamarija Stibilj Šajn.
Razstavljene slike so vezane na slovenski mladinski film Kekec, ki se je avtorici globoko vtisnil v spomin. Avtorica, Anuška Dupalo Loss, je svoje prvo srečanje z njim opisala takole: »Moje prvo srečanje s tem filmom je bilo poleti leta 1953 v Ljubljani. Čeprav je bil film posnet v črno-beli tehniki, so v moji domišljiji in spominu ostale bujne slike in nepozaben občutek harmonije pri otrocih, v njihovi socialni sredini v njihovi vaški skupnosti. Med njimi je bil droben fantič, ki z neizmernim pogumom in otroško brezskrbnostjo premaga “Hudobijo” – kot mitski David Goljata.«
Razstavo je pripravil Zavod za kulturo Slovenska Bistrica.
VIR: Silvo Husu: Grajski stolpec, Tednik Panorama
FOTO: Kekec in Kosobrin (Grajski stolpec)
DANES ODPRLI PLANINSKO POT PO VINSKIH GORICAH
V Poljčanah s hojo po zdravje
Nova planinska pot, ki so jo zakoličili poljčanski planinci, se imenuje S hojo po zdravje. Odprli jo v soboto, 2. oktobra 1999. Pot je dolga okrog 40 kilometrov, v enem popotnem zamahu pa jo je v mogoče prehoditi v desetih urah.
Po prehojeni “poljčanski transverzali” bodo pohodniki lahko na poseben kartonček vtisnili pet pečatov in dobili spominsko majico. Začetek poti je v Poljčanah, od koder vodi proti Hošnici in Brezju, Vrholam pri Laporju, Ješovcu, k cerkvi Treh kraljev in zavije na Štatenberg in Kočno, potem proti Makolam in Jelovcu, Hrastovcu in Formili ter na Boč in v Zgornje Poljčane. Pohodniki bodo lahko obiskali tudi Studenice in tamkajšnji samostan. Poljčanski planinci so prepričani, da bodo vinogradniki turistom in planincem ponudili hrano in pijačo. Narava pa bo poskrbela za izredne razglede.
VIR: (zk), Večer
FOTO: Panorama Poljčan (Wikipedija)
DELOVNA NEZGODA
Danes ob enih zjutraj se je v Tozdu Nova valjarna delovne organizacije Impol pripetila delovna nezgoda, v kateri se je hudo poškodoval J. Š, 25 let, iz Visol 57 v Slovenski Bistrici. S sodelavcem je delal pri rezkalnem stroju. Ko sta hotela obrniti aluminijski kvader, težak eno tono, se je na kleščnem žerjavu prestavil podložni železni profil. Š. ga je popravljal, v tem pa je kvader zdrsnil iz klešč in mu na desni roki odtrgal pri prvih členkih dva prsta in enega stisnil. Odpeljali so ga v mariborsko bolnišnico.
VIR: Večer
NA OBISKU PRI UČITELJIH
Tako učenci kot učitelji osnovne šole Bagrdan iz Svetozarevske občine že vrsto let dobro sodelujejo z učitelji in učenci celodnevne osnovne šole Edvarda Kardelja v Poljčanah. Šoli izmenjujeta delegacije, pogosto pa se srečujejo tudi delovni kolektivi.
Kar nekako v navado je že prišlo, da se učiteljski zbori srečujejo jeseni in takrat izmenjajo delovne izkušnje. Pobratimi iz Srbije prispejo v Poljčane danes dopoldne in bodo tam do nedelje. Naprej se bodo z gostitelji — bivali bodo pri učiteljih — pogovarjali o nadaljnjem sodelovanju, potem pa se skupaj udeležili družabnega srečanja.
Jutri dopoldan se bodo odpravili na izlet v sosednjo Avstrijo, popoldan pa si bodo ogledali številne prireditve in razstave ob Cvetju, sadju, vinu v Mariboru. V soboto zvečer bodo imeli v poljčanskem lovskem domu družabno srečanje, v nedeljo pa se bodo odpravili proti domu.
V Poljčanah pravijo, da so taka srečanja prijetna in dobrodošla, obenem pa priložnost, da širše in bolje spoznaš sorodno delo v drugih krajih.
Čez dve leti bodo Poljčančani gostom vrnili obisk.
VIR: (am), Večer
DELEGAT BO ALOJZ KORES
Na 4. redni seji občinske konference ZKS v Ormožu so izvolili tudi delegata za IX. kongres ZKJ. Skupaj z občinsko konferenso ZKS iz Slovenske Bistrice se se zedinili za Alojza Koresa, sekretarja občinskega komiteja ZK Slovenska Bistrica.
VIR: F. J., Večer
FOTO: Biografski leksikon občine Slovenska Bistrica
LETOS VEČ STANOVANJ KOT LANI
Stanovanjska gradnja v občini Slovenska Bistrica je letos večja kot leta 1966.Po podatkih občinske skupščine je večja kar za 89 odstotkov.
O zasebnih gradnjah v letošnjem letu sicer ni natančnih podatkov, domnevajo pa, da gradijo zasebniki sedaj v občini okrog 130 novih stanovanjskih hiš. To je prav tako precej več, kot v lanskem letu.
VIR: Večer
PREKINILI POUK ZARADI KMEČKIH OPRAVIL
VIR: Mirko Munda: Spodnja Polskava in njena stoletja, str. 249-250
FOTO: Šola leta 1938. (Fototeka: Slovenski šolski muzej)
Rodil se je kipar FRANC ZAMLIK
Franc Zamlik (tudi Camlik) se je rodil 2. oktobra 1708 v Slovenskih Konjicah.
Verjetno je izšel iz delavnice kiparja Mihaela Pogačnika v Slovenskih Konjicah in tam delal. Njegova dela so ohranjena v Slovenskih Konjicah in okolici, zlasti v cerkvah na obronkih južnega Pohorja. Izdelal je tudi glavni oltar za p. c. sv. Jošta nad Vinarjem.
Franc Zamlik je umrl 7. februarja 1758 v Slovenskih Konjicah.
VIR: biografski-sb.si