
27. oktober
Danes goduje SABINA
Ime Sabina izhaja iz latinskega imena Sabina z nekdanjim pomenom »izhajajoča iz rodu Sabincev«. Sabinci so bili antično ljudstvo v srednji Italiji severno od Rima. Del Sabincev se je v zgodnji dobi Rima stopil z Rimljani. O tem priča pripovedka o ugrabitvi Sabink. Druge Sabince so Rimljani podjarmili leta 290. pr. n. št.
Moške različice imena: Saba, Sabi, Sabin, Sabinjan, Save, Savin, Savino, Savko.
Ženske različice imena: Saba, Sabinca, Sabine, Sabinka, Savina, Savinka, Sebina.

27. oktober
SVETOVNI DAN DELOVNE TERAPIJE
Delovni terapevti 27. oktobra obeležujejo Svetovni dan delovne terapije. Svetovni dan delovne terapije je glas svetovnega združenja 92 nacionalnih združenj delovnih terapevtov širom sveta (WFOT) in ob enem priložnost ozaveščanja javnosti o strokovnih dosežkih na področju delovanja delovnih terapevtov in promoviranja stroke v lokalni skupnosti, na ravni države in v izven njenih meja.

ULICA POHORSKEGA BATALJONA OBNOVLJENA
V začetku oktobra je Komunala Slovenska Bistrica kot izvajalec del začela obnovo Ulice Pohorskega bataljona. Nekaj dni je zato bil na delu poti proti pokopališču in v smeri Šmartnega na Pohorju urejen obvoz čez Jožef po Mariborski cesti. Primož Babšek, vodja teh obnovitvenih del pri Komunali, je povedal, da so sanirali vse kanalizacijske jaške, na novo uredili telekomunikacijske vode, namestili nove vodovodne priključke za nove zgradbe, ki se bodo tam še gradile, z asfaltom preplastili cestišče in na novo postavili robnike ob pločnikih, tako da je cestišče gotovo in ulica ponovno odprta za promet. Pločnike bodo uredili v drugi fazi obnove, ko bodo na novo postavili tudi javno razsvetljavo. Obnovo je plačala Občina Slovenska Bistrica iz občinskega proračuna, stala pa je 120 tisoč evrov.
VIR IN FOTO: Irena Brdnik, Štajer’c

NOVO VODSTVO JUDO ZVEZE SLOVENIJE
V restavraciji Sodexo v Slovenski Bistrici je 27. oktobra potekala volilna skupščina Judo zveze Slovenije, ene najuspešnejših panožnih zvez v državi. Delegati so za novega predsednika s prvim polnim mandatom izvolili starega predsednika Darka Mušiča. Mušič je pred dvema letoma nasledil Bogdana Gabrovca, ko je ta postal predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije. Po skupščini so podelili tudi posebne nagrade za dosežke na letošnjih olimpijskih igrah v Riu. Prejeli so jih Adrian Gomboc, ki je v Braziliji osvojil peto mesto, nosilka bronaste medalje Anamari Velenšek, olimpijska prvakinja Tina Trstenjak ter trenerja Marjan Fabjan in Urška Žolnir.
VIR: Tomaž Ajd, Informator
FOTO: Aleš Kolar

V LAPORJU KONCERT GLASBENE SKUPINE IL DIVJI
V sklopu oktobrskih kulturnih prireditev v Laporju je v nedeljo, 27. oktobra, nastopila glasbena skupina IL divji, skupina štirih fantov, ki so se pred nekaj leti srečali v srednješolskih klopeh.
Florjan Rajšp, Aleš Perko, Žiga Šraml, Lojze Bobnar in Matija Kramberger so fantje, ki prepevajo za vse generacije, blizu so jim narodne, spogledujejo pa se tudi s tujimi izvajalci.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Rok Rutnik

27. oktober 2011
JESENSKI ABONMAJSKI CIKLUS 2011: KONCERT FLAVTE IN ČEMBALA
V okviru Jesenskega abonmajskega cikla 2011 zavoda za kulturo, je bil v četrtek, 27. oktobra 2011, na sporedu drugi koncert. V čudoviti svet glasbe sta obiskovalce popeljala domačin, član Muenchenske filharmonije in velikokrat nagrajeni flavtist Martin Belič, ki se mu je pridružila čembalistka Elke Marie Saller.
VIR: Silvo Husu, Grajski stolpec, Tednik Panorama
FOTO: Fotografija je z 10. Starobistriških večerov (Grajski stolpec)

SPREJEM ALPINISTOV
Planinsko društvo Slovenska Bistrica je 27. oktobra ob 15. uri v restavraciji Leonardo v Slovenski Bistrici za alpinistično odpravo, ki je osvojila vrhova Cho Oyu in Sisha Pangma, pripravilo sprejem.
VIR: Večer
FOTO: Shisha Pangma (levo) z letala (Wikipedija)

KADROVSKA ZAMENJAVA V SLOVENJEBISTRIŠKI VOJAŠNICI
Na obisku pri prvih možeh občine Slovenska Bistrica je bil danes podpolkovnik Jože Majcenovič, poveljnik 710. učnega centra slovenske vojske v Slovenski Bistrici, ki v prihodnjih dneh odide na novo delovno mesto v Maribor. Bistričani so bili z delom dosedanjega poveljnika svoje vojašnice nadvse zadovoljni, nasledil pa naj bi ga Milan Fišer, poveljnik območnega štaba TO v Ptuju.
VIR: (ps), Večer
FOTO: Jože Majcenovič (Wikipedija)

KORISTNA ZAŽIGALNA NAPRAVA V IMPOLU
Čistejše okolje
V bistriškem Impolu te dni montirajo zažigalno napravo — edino te vrste v Jugoslaviji, ki so jo za 70 tisoč mark kupili v Zahodni Nemčiji. Z njo bodo lahko kurili odpadna olja, ki vsebujejo grobe delce, kot so na primer opilki. Čistilna naprava za ločitev vode in olja v emulziji je že nameščena in dobro dela. Olje bodo lahko hkrati z vsem ostalim odpadnim oljem koristno uporabili za ogrevanje stanovanjskega naselja v Slovenski Bistrici.
Umazana olja, ki so se prej zbirala v tovarni, je odkupovalo podjetje z Reke, na dan pa je prišlo, da je prenekateri sod umazanije končal v kraških jamah. Tudi zato je prizadevanje tistih, ki skrbijo v Impolu za odpravljanje ekoloških problemov, vredno pohvale.
VIR: (zr), Večer

ZA HITREJŠI RAZVOJ KMEČKEGA TURIZMA
V edini komisiji za kmetijska vprašanja na področju občine Slov. Bistrica, ki deluje pri krajevni skupnosti Poljčane, zadnje dni aktivno razpravljajo o starostnem zavarovanju kmetov. V tem okviru so z uspehom izoblikovali stališča o kmečkem zavarovanju, kot jih je pred dnevi sprejel tudi izvršni odbor občinske konference SZDL Slov. Bistrica.
V razpravah so se zavzemali za hitrejši razvoj kmečkega turizma, ki je v bistriški občini komaj na začetku. V komisiji za kmetijska vprašanja pri krajevni skupnosti v Poljčanah bodo več storili za stalnejše izobraževanje kmeta v obliki predavanj. Kmetovalce na področju poljčanske krajevne skupnosti bo treba tudi usmerjati v gospodarstvo. Skupno s komisijami za komunalne zadeve ter turizma in gostinstva pa bo treba v naslednjih dneh preučiti vse možnosti za ureditev cest do posameznih kmečkih naselij.
VIR: V. H., Večer

OKRAJ SLOVENSKA BISTRICA VOLI
Danes, na dan volitev, 27. oktobra, je Slovenska Bistrica je vsa v zastavah, zelenju in parolah. Preko ceste je razpeta parola “Volitve − zaupanje v ljudsko oblast”. Na trgu so postavili zvočnik.
Včeraj, na predvečer volitev v prvo Ustavodajno skupščino slovenskega naroda je bila v mestu baklada. V mimohodu možje, žene, mladina, borci JA neprestano vzklikajo Osvobodilni Fronti, maršalu Titu, svobodnim volitvam.
Dan volitev, 27. oktober, oblaki ležijo nizko, sneg počasi naletava. Že pred sedmo uro prihajajo gruče ljudji na volišče, med seboj se živahno pomenkujejo. Med volivci vlada svečano razpoloženje, po trgu se razlegajo partizanske pesmi.
V Poljčanah do popoldneva volijo skoraj vsi volivni upravičenci, tudi 91 letni Bolha Franc in njegov brat Leopold, star 89 let. Niti 6 km dolga pot ju ni zadržala, da ne bi izpolnila svoje državljanske dolžnosti. Na volišče je prišel Žumrek Franc, slepec, star 70 let. Zdaj pa zdaj se utrga iz grl zmagoslavni vzklik: “Živel maršal Tito, živel tov. Kardelj.
Po pohorju se vlečejo težke megle, sneg biča volivce v obraz ko hodijo po snegu do uro in še več oddaljenega volišča. Na pročelju hiše, kjer je volišče, visi z velikimi rdečimi črkami izpisana parola: “Naši dedje so sanjali − mi uresničujemo: volimo poslance v prvi slovenski parlament”.
Na volišču v Slovenski Bistrici je do večera glasovala že večina volivcev. Nad mesto se spušča mrak, luči na trgu osvetljujejo slavoloke, zastave plapolajo v mrzlem vetru. Okrog volišč se zbirajo gruče volivcev, sliši se petje in med glasovi koračnice razločno slišiš vzklike: “Naj živi veličastna zmaga Osvobodilne Fronte!”.
Še pozno v noč slavi ljudstvo svojo zmago.
VIR: S. D., Vestnik

SPREJEM SOVJETSKE MLADINSKE DELEGACIJE V SLOV. BISTRICI
Ko se je zvedelo, da potuje skozi naše mesto sovjetska mladinska delegacija, se je prebivalstvo takoj pripravilo na sprejem. Zavihrale so zastave, okna so bila na mah okinčana, nastopila je godba Grr. Bistrice. Naša omladina, pionirčki in meščani so se zbrali, da pozdravijo naše ruske brate. Sprejemu je prisostvovala tudi naša vojska. Ob prihodu delegacije je mladina prodrla špalir ter planila okoli avtomobila bratov Rusov. Z bratskimi besedami jih je pozdravil tov. Krajnčič, tov. Mira pa jim je predala lepo darilo iz bakra, izdelek delavcev tovarne Gor. Bistrica.
Človek bi se vprašal, od kod in zakaj to spontano navdušenje, ko je bilo tu vendar samo par ljudi? To navdušenje, te besede niso naročene, ni to ukazano, to vre iz dna duše našega naroda, posebno naše mladine. Mi vidimo v tej delegaciji vso ogromno Sovjetsko zvezo, vso njeno moč in silo, vso ljubezen sovjetskih narodov do nas, hočemo jim vsaj nekoliko pokazati, da vemo, kako bi bilo danes s Slovenci brez te naše velike, junaške sovjetske zemlje, ki jo vedno bolj ljubimo, vedno bolj občudujemo. −
Taki trenutki, kot je bil sprejem bratov Rusov, nam bodo ostali v najlepšem spominu.
VIR: Š. L. Vestnik

SMRT ZASLUŽNEGA DUŠNEGA PASTIRJA
V Laporju pri Slov. Bistrici je umrl v častitljivi starosti 70 let vpokojeni župnik in dekan g. Martin Medved, ki je bil eden najzaslužnejših predstavnikov lavantinske škofije. Aktivno se je udejstvoval na vseh področjih, ki so bila v stikih z njegovim duhovniškim poklicem. Rojen je bil v Cirkovcih na Dravskem polju, srednjo šolo in bogoslovje pa je dovršil v Mariboru. Kaplanoval in župnikoval, je po raznih farah. Ave anma candida!
VIR: Mariborski večernik Jutra

27. oktober 1249
PATRIARH PRIZNA NEPODREJENOST SPODNJEPOLSKAVSKE CERKVE
Rider Il. Polskavski je pred letom 1245 zgradil na robu vasi Spodnje Polskave lastniško cerkvico. Ni dovolil, da bi se leta 1245 kot sestavni del slivniške pražupnije s svojim področjem podredila studeniškemu samostanu. Že 27. oktobra 1249 je na njegovo prizadevanje oglejski patriarh za trajno priznal nepodrejenost mlade spodnjepolskavske
cerkve slivniški pražupniji in tako spodnjepolskavska župnija ni bila dodeljena studeniškim samostanskim sestram. Rider Il. je dosegel zase in za naslednike pravico vsakič določiti duhovnika za spodnjepolskavskega župnika, ki ga je nato imenoval patriarh. Prvi znani župnik je bil v letih 1251 in 1252 Janez, poznejši (1263) studeniški samostanski kaplan. Zaradi skromnosti cerkvice in obsega župnije so se njegovi nasledniki še dolgo imenovali le kaplani. Ozemlje nove spodnjepolskavske župnije je obsegalo sedanje katastrske občine Kalše, Pokoše in Spodnjo Polskavo. Vez med Kalšami in Pokošami je tekla po južnem obrobju Gabrnika. Umetna izgonska struga Polskave od odcepitve od starega potoka do ceste Zgornja Polskava—Spodnja Polskava je postala meja s slivniško župnijo.
VIR: Jože Koropec, Zbornik občine Slovenska Bistrica I., 1983, str. 96
