7. november
Danes goduje ENGELBERT
Ime Engelbert izhaja iz Nemčije in pomeni “svetlo kot angel”
Moške različice imena: Engelfriet, Engelbart, Englbehrt, Englebert, Engelberth, Engelberto.
Ženske različice imena: Engleberta, Engelbarta, Engelberta, Engelbertha.
7. november
SLOVENSKA NOGOMETNA REPREZENTANCA ODIGRA DRUGO TEKMO
7. novembra 1992 je slovenska nogometna reprezentanca odigrala drugo tekmo v svoji zgodovini in na prijateljski tekmi v Larnaci na Cipru remizirala proti domači ekipi z 1:1. Pred 500 gledalci je gol za Slovenijo zabil Vlado Miloševič v 55. minuti. Na tej tekmi je prvič za Slovenijo zaigral najboljši strelec v njeni zgodovini Zlatko Zahovič (80 tekem/ 35 golov). Debitirali so tudi Gregor Židan, Djoni Novak, Darko Milanič, Aleš Križan in Matjaž Kek, ki je takrat prvič in zadnjič oblekel slovenski dres.
OKUŽBE TUDI V PODJETJIH IN JAVNIH ZAVODIH
Kako se z epidemijo koronavirusa spopadajo v občini Slovenska Bistrica, ki je eno od večjihlokalnih žarišč z okužbami v državi
Občina Slovenska Bistrica je eno izmed večjih lokalnih žarišč novega koronavirusa v državi. Včeraj so na območju občine našteli 45 na novo okuženih ljudi, aktivno jih je okuženih že 349. Štirinajstdnevni prirastek je 1351,3 okuženega na 100.000 prebivalcev. “Podatki za našo občino žal niso dobri. Zaznane so okužbe tako med zaposlenimi v javnih zavodih kot tudi v gospodarskih organizacijah. Posebej je pomembna pravočasna in odgovorna izolacija ljudi. Na to in na upoštevanje osnovnih ukrepov sem pred dnevi kot poveljnik štaba civilne zaščite (CZ) vse občanke in občane posebej opozoril,” komentira Branko Hojnik, poveljnik CZ občine Slovenska Bistrica.
Delež pozitivnih povprečno kar 50-odstoten
V Zdravstvenem domu Slovenska Bistrica imajo nekaj okužb med zaposlenimi, vendar to večinoma še ne vpliva na njihovo delovanje. Že v drugi polovici septembra so uvedli tako imenovano drive-in testiranje. “Povprečno opravimo med 70 in 100 odvzemi brisov na dan. Delež pozitivnih med vsemi odvzetimi je povprečno 50-odstoten. V kontejnerjih pred zdravstvenim domom imamo vzpostavljene covid ambulante za odrasle, za otroke s sumom na okužbo pa smo uredili poseben vhod, tako da jih z novembrom pregledujemo v prostorih zdravstvenega doma, ločeno od vseh drugih ambulant,” pojasni Urška Sedmak, direktorica Zdravstvenega doma Slovenska Bistrica.
Trenutno delujejo vse ambulante, razen preventivne dejavnosti (zdravstvena in zobozdravstvena vzgoja, center za krepitev zdravja, razvojna ambulanta in delno referenčne ambulante).
Zahtevne razmere v domu starejših
Z okužbami se spopadajo tudi v slovenjebistriški enoti Doma dr. Jožeta Potrča Poljčane, kjer so vzpostavili dve sivi coni in rdečo. Trenutno imajo 15 stanovalcev z okužbo, ki so nameščeni v rdeči coni. Nihče od njih nima simptomov covida-19 in vsi se dobro počutijo. Svojce o spremembah zdravstvenega stanja sproti obveščajo, omogočeni so jim tudi videoklici. Testiranja vseh stanovalcev odslej izvajajo na tri do štiri dni, da čim prej ugotovijo morebitno okužbo in lahko pravočasno ukrepajo. Po enaki dinamiki kot stanovalce testirajo tudi zaposlene. Vsi, razen štirih, ki so okuženi in so doma v karanteni, so bili doslej negativni.
“Organizacija dela je zelo otežena, saj tisti, ki delajo v rdeči coni, ne morejo delati v sivih conah. Pojavljajo se tudi bolniški staleži iz drugih razlogov. Včeraj so se v delo vključile štiri prostovoljke, angažirali smo tudi študente zdravstvene nege, ki začnejo delati preko študentske napotnice ta konec tedna. Prav tako se nam bo ta vikend pridružila študentka medicine,” zahtevne razmere opisuje Iva Soršak, direktorica doma za starejše, in še dodaja, da za zdaj zadeve še obvladujejo, je pa za vse zaposlene prisotnost okužbe v domu izjemno naporna: “S skupnimi močmi premagujemo vsakodnevno stisko posameznikov, enako velja za stanovalce. Vsi si zaslužijo iskreno zahvalo in pohvalo.”
VIR: Tomaž Ajd, Večer
FOTO: Povprečno opravijo med 70 in 100 odvzemi brisov na dan (Igor Napast)
LJUDJE SO NAS ČUDNO GLEDALI
Jože Ajd, prvi predsednik Judo kluba Impol, ki letos praznuje 60 let delovanja
Judo klub Impol deluje že 60 let. Častitljivi jubilej je proslavil sredi oktobra s svečano akademijo, na kateri so podelili priznanja, izdali so tudi obsežen almanah o preteklosti kluba in njegovih dosežkih. V klubu so ponosni na pet olimpijcev, ob pokojnem Stanku Topolčniku še na Janeza Vidmajerja, Franca Očka, Filipa Leščaka in Matjaža Ceraja. Osvojili so šestnajst ekipnih naslovov državnega prvaka v Sloveniji in tri v bivši Jugoslaviji, tretje mesto na evropskem pokalu pa je največji ekipni uspeh Impola. Kamenček v mozaiku izjemnih dosežkov je dodal tudi Jože Ajd, prvi predsednik kluba.
Spraševali so, zakaj hodijo v spodnjicah?
Tedaj mladi fantje Franc Pliberšek, Jože Soršak, Ivan Brbre in Adi Greif so leta 1959 razmišljali, kako bi znanje juda, ki so ga pridobivali v mariborskem klubu Kovinar, uveljavili tudi v domačem kraju. Obrnili so se na Jožeta Ajda, ki je bil takrat aktivist Ljudske mladine tovarne Impol, zadolžen za kulturo in šport. “Prvič sem slišal za judo, nič nisem vedel o tem športu. In tako so nas tudi drugi na začetku čudno gledali, se šalili na račun judoistov – spraševali so se, kdo so ljudje, ki okoli hodijo v ‘gatah’. Ni bilo lahko, a k sreči so me v tovarni kar ‘obrajtali’, tako da smo na začetku dobili nekaj denarja,” razlaga Ajd.
Največ denarja so prvo leto dobili od občine, z Luko Dabanovičem, začetnikom nogometa v Slovenski Bistrici, sta se potegovala za čim večji delež, doda. Pliberšek, ki je bil najprej tekmovalec, po poškodbi ramena pa se je popolnoma posvetil trenerskemu delu, je tako vodil strokovni del v klubu. Za vse drugo, za organizacijo, vso logistiko, je moral skrbeti predsednik, saj v klubu razen tekmovalcev ni bilo nikogar. Tudi sponzorjev ni bilo, dobili so kakšno donacijo, podporo. “Zanimivo je, kako smo prišli do kimonov in blazin. Kimone smo ‘švercali’ iz Avstrije, kjer smo imeli zelo dobre odnose s klubom Wagna. Na carini smo prijavili stare kimone in v Avstriji nabavili nove, stare pa odvrgli. Tudi do pravih blazin smo prišli po črni poti. Pred tem smo imeli zelo debele in trde blazine, takšne, da bi se lahko na njih celo ubili,” z nasmehom pove upokojeni kemijski tehnik, dolgoletni vodja Eloksirne v Impolu.
Rivalstvo z Branikom
Judoisti so najprej trenirali v sindikalni dvorani obrata Lesnoindustrijskega podjetja Konjice, kasneje pa v domu Jugoslovanske ljudske armade. Žal iz tistih časov ni zapiskov, saj rezultatov niso beležili. Jože Ajd se spominja, da so imeli prve dvoboje z mariborskima kluboma Branik in Železničar, občasno so se merili tudi z ljubljansko Olimpijo: “Največje rivalstvo smo imeli z Branikom, dvoboji so bili zanimivi in napeti. Spomnim se, da smo za najtežjo kategorijo, v kateri nismo imeli tekmovalca, prijavili Stanka Rebernaka, ki ni bil vešč juda. Je pa bil izjemno močan, tako da je kljub pomanjkanju znanja vzdržal cel dvoboj.”
Sredi šestdesetih let si je ekipa Judo kluba Impol v Sloveniji že pridobila veliko veljavo, peterica Janez Vidmajer, Stanko Topolčnik, Stanko Rebernak, Franc Štern in Anton Štern pa je postala pravi strah in trepet slovenskih blazin. Z rezultati so prišli tudi gledalci. “Kmalu so spoznali, da to ni hec, da gre za resen šport. V stari telovadnici, današnjem Centru borilnih veščin, je bilo kmalu hujše kot na nogometnih tekmah v Mariboru. Ker je bilo zanimanje izjemno, je podjetje Granit iz železnih palic naredilo tribuno. Dan pred tekmo so jo sestavili, dan kasneje pa razstavili. Dobesedno celo mesto je živelo za judo. Velika poživitev za klub je bil prihod Jožeta Kovača, ki je vodil vse klubske finančne in organizacijske zadeve,” se še spominja prvi predsednik slovenjebistriških judoistov.
Preveč tujcev
Posebno dobro se je poznal z zdaj že pokojnim Topolčnikom – Topom, ki ni bil samo vrhunski športnik, temveč tudi izjemen prijatelj, vzgojitelj mladih rodov, skratka človek z veliko začetnico. “Njegovo prehitro slovo nas je zelo prizadelo. Ravno kakšen mesec pred smrtjo je napovedal slovo od blazin, nanj je nameraval povabiti številne soborce iz Slovenije in nekdanje Jugoslavije. Na vsak način je hotel, da pridem. Ker težko hodim, je rekel, da me bo nesel, če bo treba,” o legendarnem Topu pove Ajd. Sam je predsedniško mesto zapustil leta 1975, ko so se začeli največji uspehi kluba. Judo klub Impol je do osamosvojitve osvojil tri naslove jugoslovanskega prvaka, leta 1984 pa je v evropskem pokalu dosegel celo svoj največji ekipni uspeh, tretje mesto. Poleg tega so v klubu vzgojili pet olimpijcev, med tistimi, ki so spisali najbolj svetle strani zgodovine juda, je zagotovo Filip Leščak, ki je na olimpijadi v Los Angelesu osvojil peto mesto.
“Seveda sem zelo vesel in ponosen. Tudi občutek, da sem vsaj malo pomagal pri tem, je lep. Edino, kar me je motilo že takrat, ko nisem več vodil kluba, je, da se je začela komercializacija. Tekmovalci so začeli prehajati iz enega kluba v drugega. Bili smo bistriški klub, za katerega so se borili sami domači tekmovalci. Ko je stopil Topolčnik na blazino, so ljudje dobesedno tulili. To danes manjka … Razumem, da je zdaj tako v vseh športih, vendar to zame pravzaprav ni več pravi šport, ampak industrija. Skratka, šteje samo denar,” doseženo ocenjuje eden izmed začetnikov juda v Slovenski Bistrici. Doda, da bi moral vsak klub v svojih vrstah imeti čim več domačih tekmovalcev, ne pa tujcev, samo za ceno super uspeha. Ne nazadnje z domačimi pridejo tudi gledalci.
VIR: Tomaž Ajd, Štajer’c
FOTO: Zgoraj: Jože Ajd, prvi predsednik Judo kluba Impol (Tomaž Ajd)
Spodaj: Franc Očko (levo) in Franc Pliberšek (Tomaž Ajd)
PESTER PROGRAM KULTURNEGA MOZAIKA
7. novembra 2014 je bilo v športni dvorani v Slovenski Bistrici živahno. Ljubiteljski kulturniki so svoje delo predstavili na prireditvi Kulturni mozaik, ki jo vsaki dve leti organizirata Javni sklad za kulturne dejavnosti in Zveza kulturnih društev občin Slovenska Bistrica, Poljčane in Makole. Nastopili so folklorne in gledališke skupine, godci ljudskih viž, godbe na pihala, tamburaši, pevski zbori, ljudski pevci in Twirling klub Sašo iz Slovenske Bistrice.
V omenjenih treh občinah delujejo številne sekcije, ki se redno predstavljajo v svojih domačih okoljih, na prireditvi Kulturni mozaik pa gre predvsem za medsebojno spoznavanje ter izmenjavo informacij in izkušenj. Na prireditvi je o pomenu ljubiteljske kulture spregovorila Tanja Vintar, podpredsednica Zveze kulturnih društev občin Slovenska Bistrica, Poljčane in Makole.
VIR: T. A., informator
FOTO: Edi Grobler
KAKO BO VIDETI NOVO NASELJE
Na severnem robu mestnega jedra Slovenske Bistrice je veliko blokovsko naselje, Bistričani ga poznajo kot Tomšičevo. Čez deset let naj bi Slovenska Bistrica dobila drugo takšno naselje. Kako se bo imenovalo, se še ne ve. Mogoče Pod Jožefom ali pa Vinarska? Na območju med Vinarsko ulico, industrijsko cono in vzhodno obvoznico je na voljo 68 hektarjev zazidalnega območja. Kot smo obsežneje poročali v teh dneh, se je investitorica, mariborska Probanka, odločila, da bo na tem mestnem zazidljivem kvartu v prihodnosti gradila stanovanja, drugim investitorjem pa prepustila, da ob stanovanjih – teh naj bi bilo 350 – zgradijo vrtec, otroško igrišče ter poslovna in proizvodna poslopja. Idejna zasnova novogradnje je narisana, najbolj zanimiva pa je desetnadstropna stolpnica, v kateri bo, če bo zgrajena, 30 do 40 stanovanj. Posebnost parcele pa je tudi 110-kilovoltni daljnovod, ki nesrečno prečka to območje.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: Idejna zasnova novega naselja, ki je od mestnega jedra oddaljeno več kot pol kilometra (Večer)
7. november 1997
PGD PRAGERSKO PRIPELJE KIP FATIMSKE MARIJE S PORTUGALSKE NA PRAGERSKO
Člani PGD Pragersko so 7. novembra 1997 sprejeli na Črešnjevcu kip fatimske Marije s Portugalske in ga ob 18. uri pripeljali v kapelo sv. Križa na Pragerskem, kjer je daroval mašo spodnjepolskavski župnik Karel Drofenik. Kip je takrat obšel dekanije po vsej Sloveniji.
VIR: 70 let PGD Pragersko, almanah
FOTO: Kip fatimske Marije na Pragerskem (Arhiv PGD Pragersko)
ŠERBELJ O SPOMENIKIH
Ferdo Šerbelj, rojak iz Slovenske Bistrice, sicer pa kustos v ljubljanski Narodni galeriji, bo danes, 7. novembra, ob 18. uri v čitalnici bistrške knjižnice predaval o umetnostnih spomenikih v občini Slovenska Bistrica. Predavanje bo obogatil z diapozitivi.
PESNIŠKA ZBIRKA UTRINKI
Predstavljajo se ustvarjalci iz bistriške občine
Ob mesecu knjige pripravi Matična knjižnica Slovenska Bistrica danes ob 18. uri v čitalnici knjižnice literarni večer. Vsak z dvema ali tremi pesmimi po lastnem izboru se bodo predstavili ustvarjalci iz bistriške občine: Marija Belovič-Babička, Janko Čar, Drago Čož, Stane Gradišnik, Anica Jović, Marija Kmetec, Marjan Krajnc, Janko Potočnik, Jelka Sernec, Kristina Šega, Marta Špes in Olga Tomažič.
0b tej priložnosti je bistriška knjižnica izdala tudi drobno pesniško zbirko Utrinki, v kateri se predstavlja vsak pesnik z eno pesmijo, poleg njih pa še znani pesniki, katerih dela so izšla v knjižni izdaji: Jurij Vodovnik, Ivan Pavlič, Jelka Verdeljak, Erna Starovasnik in Jurij Novak.
Utrinki so izšli v nakladi 200 izvodov. Pesmi je izbrala in uredila ravnateljica knjižnice Kristina Šega. Izdajo je omogočila bistrška občinska raziskovalna skupnost, cena zbirke je 200 dinarjev.
VIR: Janko Štruc, Večer
POSLEDNJI KROVEC SLAMNATIH STREH
Pred nekaj več kot desetimi leti je bil skoraj v vsaki vasi kateri od vaščanov dobro usposobljen za pokrivanje streh s slamnatimi snopi ali škopami, kot jih imenujejo. Hiter razvoj industrije gradbenega materiala pa je v kratkih desetih letih izpodrinil ta nekoč zelo donosni posel. Zato ni čudno, da je danes po vaseh le težko najti streho, krito s slamo. Tudi delavcev, ki se ukvarjajo s tem delom, ni več. Ostal je le še eden vsej bistriški občini, in sicer 64-letni Jože Vrabič iz Varoši pri Makolah; slamnate strehe pokriva že 30 let.
Jože se je pričel s to dejavnostjo ukvarjati v šestnajstem letu starosti in odtlej je izkoristil vsako priložnost, da je Lahko splezal na streho in pomagal bratu. Četudi se je izučil čevljarske obrti, ga je pokrivanje streh s slamnatima škopami bolj veselilo. Tako je z leti postal mojster pokrivanja slamnatih streh.
Čeprav je slamnatih streh že resnično malo, Jože ni nikoli brez dela; je namreč še edini pokrivač v kraju in širši okolici.
Povprašali smo ga, koliko časa potrebuje, da pokrije srednje veliko streho. Povedal je, delo za to delo potrebuje tri do štiri dni, zasluži pa 200 do 300 dinarjev. Seveda pri tem ne smemo pozabiti, da je delo nevarno in da ni malo krovcev, ki so zaradi neprevidnosti padli s strehe.
Osnovno orodje, ki ga uporablja pri pokrivanju, so šprikla, hlapec, klešče, rajca in žica. Vso to orodje si je v glavnem izdelal sam. Ima pa več kompletov tega orodja in ga pušča kar v krajih, kjer dela.
Jože Vrabič si je zelo želel, da bi naučil pokrivati slamnate strehe svoje sinove, vendar se mu to ni uresničilo. Menijo, da je to delo preslabo plačano, zlasti še, ker je pri tem opravilu največkrat treba streho le popraviti in je le malo naročil za pokrivanje novih streh.
Letos je Jože pokril več kot sto dvajset hiš, in sicer v okolici Čresnjevca, Laporja, Trnovca in drugje. Posebno ponosen pa je, ko ga potrebujejo tudi Mariboru na Veseli jeseni in v nekaterih predelih Pohorja. Delo opravlja največkrat ob nedeljah in praznikih.
Čeprav se slamnate streho v vaseh hitro poslavljajo, meni Jože, da bo zanj dela še vedno dovolj.
VIR: V. Horvat, Večer
FOTO: Jože Vrabič na slamnati strehi (V. Horvat)
7. november 1948
SLOVESNOST OB PRILIKI OBNOVLJENIH OLTARJEV V CERKVI SV. JOŽEFA
7. novembra 1948 se je vršila v podružni cerkvi sv. Jožefa nad mestom lepa slovesnost. Prevzvišeni pomožni škof dr. Maksimiljan Držečnik je blagoslovil prenovljene kipe in poljske pridelke (zahvalna nedelja), ki so jih župljani iz posameznih vasi položili na vse štiri stranske oltarje. Sledila je pridiga, pontifikalna maša,, zahvalna pesem in končni blagoslov.
VIR: Kronika župnije sv. Jerneja Slovenska Bistrica
FOTO: Stran 91 župnijske kronike, kjer se začno 11. 7. 1919 zapisi v slovenščini
IMPOL JE ZAPOSLOVAL
Potrebujemo
za takojšen nastop verziranega knjigovodjo, 2 strojna tehnika, vodjo godbe na pihala,
pevovodjo ter učitelja fizkulture.
Zaposlitev stalna.
Ponudbe poslati na naslov:
Industrija metalnih polizdelkov, Slov. Bistrica
Vir: Vestnik
HUDA NEZGODA PRI POLJSKEM DELU
Zadnje slabo deževno vreme je poljska dela silno oviralo. Le težko se je ujel pravi dan brez deževja. Zato so ob količkaj lepih dneh vsi zgrabili za delo in tudi ženske so prijele bodisi za plug ali za brano. Tudi 46 letna posestnica Helena Rapova iz Lovnika blizu Poljčan je šla danes z brano na njivo. Pri delu pa se ji je nepričakovano pripetila zelo huda nezgoda. Ko je namreč Helena pri brananju na strmi njivi pri ovinku, hoteč obrniti, brano vzdignila, se je na spolski zemlji spotaknila in padla — brana pa z zobmi na njo. Konji so že potegnili, preden se je mogla ubožica rešiti izpod brane in so jo nato vlekli v takem položaju še kakih 200 korakov dalje. Pri tem si je Ropova zlomila desno nogo, pa tudi po ostalem telesu ji je povzročilo močne poškodbe železno zobovje, ki ji je trgalo obleko in kožo s telesa.
Nedaleč od Helene Ropove je sicer oral nekdo, vendar nesrečnice ni slišal, ker je bil obrnjen baš na nasprotno stran in pa ker je silni vihar, ki je vladal ta dan, prevpil njene presunljive krike. Šele, ko se je orač obrnil, je z grozo opazil nevarni položaj in hitro rešil Heleno izpod mučilnega orodja.
O nesreči je bila takoj obveščena mariborska rešilna postaja, ki je ranjenko s svojim avtom prepeljala v bolnico. Stanje Helenino je tako, da bo bržčas treba amputirati desno nogo.
VIR: Jutro
7. november 1921
POŠKODOVAL GA JE Z NOŽEM
Proti koncu leta 1919 se je začelo med železničarji in oblastjo ostriti. Zaradi podražitev življenjskih potrebščin in samovolje železniške birokracije je Zveza jugoslovanskih železničarjev zahtevala povišanje plač, spremembe pri delovnem času ter odnosih med delavci in vodstvi.
Aprila 1920 je počilo. Železničarji so začeli stavkati 15. aprila, stavka se je stopnjevala in zaostrovala, prerasla je generalni štrajk delavcev in dosegla vrh 24. aprila.
Stavke v Ljubljani so se udeležili tudi nekateri železničarji s Pragerskega. Med njimi Franc Habjančič, ki so ga orožniki opisovali kot nevarnega komunista, ki da »je igral glavno vlogo pri generalnem štrajku« aprila 1920. Morda so ga tudi zato kmalu spravili za zapahe. 7. novembra 1921 naj bi popival v gostilni Friderika Brunflickerja ter pred njo z nožem napadel Viktorja Brunflickerja, brata gostilničarja, in mu prizadejal več hudih poškodb. Habjančič se je na sojenju v Mariboru zagovarjal, da se je samo branil, ker je Brunflicker napadel njega, najprej s psovkami, nato z očitki, da je kot odbornik konzumnega društva spravil njegovega brata Friderika ob službo. Ob tem naj bi Brunflicker potegnil iz žepa samokres in mu z njim mahal pred nosom. »Šlo je za silobran,« je trdil obtoženi, priče pa so govorile drugače, češ, nikakršnega sovraštva med njim in Brunflikerjem ni bilo, ker je Habjančič stalno zahajal v to gostilno. Habjančič je bil obsojen na 8 mesecev težke ječe in na denarno kazen.
VIR: Mirko Munda: Pragersko – kronika, str. 155