21. november
Danes goduje MARIJA
Raziskovalci imena Marija so doslej podali okoli 60 poskusov razlag imena Marija. Kot najbolj sprejemljiva je razlaga, da ime izhaja iz hebrejskega imena Mirjam v pomenu »tista, ki jo Bog ljubi«, »razsvetljevalka«, »gospa, vzvišena«. Razlaga »tista, ki jo Bog ljubi« temelji na povezavi imena Mirjam s staroegiptovsko besedo mry(t) v pomenu »ljubljena (od boga)«.
Moške različice imena: Mario, Marij, Marinko, Marjan, Marijan.
Ženske različice imena: Ana Marija, Maca, Manca, Manica, Mancika, Manča, Manja, Manjana, Manjaša, Manjula, Mankica, Manon, Mara, Marajka, Mare, Marenka, Mari, Maria, Mariana, Marica, Mariča, Marička, Marie, Mariel, Mariela, Mariena, Marienka, Marieta, Marinela, Marinka, Marja, Marlena, Marlenka, Mica, Marina, Marinka, Marijana, Marion, Marjana, Marisa, Mariša, Mariška, Marita, Mariza, Marizela, Marižan, Marja, Marša, Maruša, Maruška, Meri, Merica, Maša, Mia, Mici, Micika, Micka, Mija, Mimi, Mimica, Mimka, Mimika, Mirjam, Mirjana, Mojca, Ria, Rija, Rijada, Rijana, Rina, Rita, Rožamarija.
21. november
SVETOVNI DAN TELEVIZIJE
Organizacija združenih narodov je 21. november razglasila za svetovni dan televizije, v spomin na prvi svetovni televizijski forum leta 1996. Organizacija združenih narodov na ta dan osveča o pomenu televizije v družbi in njeni vlogi pri podajanju informacij.
HRANO ODSLEJ PRIPRAVLJAJO SAMI
Nova kuhinja je velika pridobitev za šolo: obroki se pripravljajo v njej, so sveži in hitro postreženi
Na 2. Osnovni šoli Slovenska Bistrica so pretekli petek namenu tudi uradno predali novo kuhinjo, ki so si jo učenci lahko ogledali že prvi dan po jesenskih počitnicah. Ker je prireditev potekala na dan slovenske hrane, so učenci pripravili prisrčen program, ravnateljica Sonja Arbeiter pa se je zahvalila vsem, ki so pripomogli, da se je njihova dolgoletna želja – samostojna kuhinja – končno uresničila. “Naložba je stala okoli 500 tisoč evrov, zahvaljujemo se lokalni skupnosti za financiranje. Zdaj je veliko bolje, ker hrane več ne vozimo iz Osnovne šole Pohorskega odreda. Zelo pomembno je, da je hrana pripravljena tukaj, da je sveža in tudi hitro postrežena,” je o pridobitvi še povedala ravnateljica. Tudi sicer na šoli samooskrbi in lokalni hrani namenjajo veliko pozornosti, saj imajo šolski vrt in tople grede. Učenci lahko pridelujejo vrtnine in zelišča ter jih uporabijo pri kuhanju v šolski kuhinji.
Po končani prireditvi so za goste, med njimi tudi za župana občine Slovenska Bistrica Ivana Žagarja, in strokovne delavce pripravili pogostitev, na kateri so okušali tradicionalno lokalno hrano, pohorski lonec in skutino gibanico, kot se za dan slovenske hrane spodobi.
VIR: Tomaž Ajd, Štajer’c
FOTO: Veselje v novi kuhinji (Aleš Kolar)
21. november 2018
THE GOLDEN DIXIE BOYS
V sredo, 21. novembra 2018, je v viteški dvorani bistriškega gradu nastopila glasbena skupina The Golden Dixie Boys.
V skupini so zbrani glasbeniki, ki sicer igrajo v drugih skupinah in različne glasbene zvrsti (Igor in zlati zvoki, Alpski kvintet, Funk fu, Big band Zagorje, Oberlele Orchestra, Lagard…). So učitelji in študenti glasbe, vsi pa so veliki ljubitelji tradicionalnega jazza.
Poskušajo biti drugačni – poleg izvajanja skladb iz zlatega obdobja dixielanda v ta stil preoblečejo tudi zanimive skladbe iz drugih glasbenih zvrsti (latino uspešnice, tuje pop uspešnice, slovensko domačo glasbo, slovenske popevke, country skladbe…).
Njeni člani so: Damir Tkavc – trobenta, Igor Podpečan- pozavna, Franjo Maček – klarinet, Luka Jahn – bobni, Luka Groboljšek -bas in Michael Orešar – kitara, banjo, vokal. Včasih nastopi z njimi tudi vokalna gostja, pevka Julija Lubej.
VIR: Silvo Husu, Grajski stolpec, Tednik Panoram
TEHNIŠKI DAN – IZDELOVANJE ADVENTNIH VENČKOV NA ČREŠNJEVCU
Na OŠ dr. Jožeta Pučnika Črešnjevec so v ponedeljek, 21. novembra, izvedli tehniški dan za učence 1., 2. in 3. razreda. Delali so adventne venčke.
K izdelovanju adventnih venčkov so povabili člane Društva upokojencev in invalidov Črešnjevec ter starše in stare starše učencev. Vabilu so se odzvali v velikem številu, saj jih je prišlo kar 30. Porazdelili so se po razredih in pomagali učencem.
Delo je potekalo v prijetnem in sproščenem vzdušju in venčki, ki so nastali, so prava paša za oči. Po končanem delu so povabljene goste pogostili z malico, ob kateri so obujali spomine na svoje šolske dni. Nato so učenci vsak v svojem razredu še naredili adventni koledar in pripravili v avli šole razstavo adventnih venčkov.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: OŠ dr. Jožeta Pučnika, Črešnjevec
IZBRANI NAJ DIREKTOR, PODJETNIK IN OBRTNIK LETA 2013
Novinarska žirija pod okriljem lokalnega tednika Panorama je v četrtek, 21. novembra, v viteški dvorani bistriškega gradu razglasila najuspešnejše gospodarstvenike občin Slovenska Bistrica, Oplotnica, Poljčane in Makole za leto 2013.
Priznanje za direktorja leta je že tretjič in drugič zapored prejel predsednik uprave skupine Impol Jernej Čokl, ki je skupaj s celotno ekipo in širšim vodstvom skupine zaslužen za doslej najboljše poslovne rezultate Impola.
Iz recesije so izšli s pozitivnimi rezultati zaradi nekajletnih vlaganj v osnovno dejavnost, pozitivni predznak pa je dodala tudi uspešna privatizacija Impola. Impol je odvisen predvsem od evropskega in svetovnega trga, z investicijami v opremo pa bo pripravljen tudi na ostro konkurenco v prihodnjem desetletju.
Podjetnik leta 2013 je postal Branko Hmelak, direktor in večinski lastnik družbe Alcad iz Slovenske Bistrice, ki se ukvarja z izvajanjem storitev informacijskih tehnologij, saj te vse bolj odločajo o poslovni uspešnosti. Podjetje, ki si je pridobilo tudi certifikat odličnosti, ustvarja 75 odstotkov prihodkov z zunanjimi storitvami, saj so informacijske tehnologije danes sestavni in nepogrešljivi del poslovanja.
Priznanje za najboljšega obrtnika pa so izročili samostojnemu podjetniku Francu Gajšku, Rastlinjaki Gajšek iz Visol, ki ga zaradi kvalitetnih izdelkov, rastlinjakov za dom in vrtnarijo poznajo po vsej Sloveniji. Ena največjih referenc Gajškove kariere je vsekakor obnova raziskovalnega rastlinjaka na nacionalnem inštitutu za biologijo v Ljubljani, pa steklenjak v protokolarnem objektu na Brdu pri Kranju in Vrtnarija Valner v Šentjurju.
Nagrajenci so prejeli skulpturo kiparja Roberta Juraka. Slavnostni govorniki so bili urednik Tednika Panorama Bojan Sinič, župan Občine Slovenska Bistrica dr. Ivan Žagar in Drago Pudgar, direktor mariborske območne enote Zavarovalnice Maribor.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Od leve: Franc Gajšek, Branko Hmelak, Jernej Čokl (Edvard Grobler)
HIMALAJCI ŽE DOMA
Iz Slovenske Bistrice se je odpravila himalajska odprava. V njej so bili alpinisti Branko Justinek, Simon Unuk, Stane Tršinar, Marjan Frešer in Vlado Bračko, vodil jih je izkušeni bistriški alpinist Milan Romih. Bistričanom se je pridružil še Hrvat Marko Rašić. Odprava je najprej bivala v Nepalu oziroma v Katmanduju, odkoder se je odpravila proti nepalsko-tibetanski meji in na goro Pisang Peak, visoko skoraj 6100 metrov. Vrh sta osvojila Marjan Frešer in šerpa. Pred dnevi se je odprava, ki od pomladi deluje pod okriljem bistriškega alpinističnega kluba, vrnila v Slovenijo.
V Slovenski Bistrici poleg kluba deluje še alpinistični odsek pri PD Slovenska Bistrica; klub vodi predsednik Tomi Aurednik, odsek pa načelnik in alpinistični inštruktor Vladimir Jurič.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: Pisang Peak (Wikipedija)
21. november
IZIDE ZBIRKA OD ŠPELKE DO LUŠEČKIH VIL
OŠ Kajetana Koviča izdala zbirko ljudskih pripovedi, pesmi in plesov iz Poljčan in okolice z naslovom ‘Od Špelke do Lušečkih vil’. Zbirka obsega 32 strani, zbranih je 13 ljudskih pripovedi, dodana je pravljicae Topli potok Erne Starovasnik, opisani so štirje ljudski plesi, zapisanih pa je tudi osem ljudskih pesmi, za tri med njimi so prvič zapisane melodije. Zbrano gradivo sodi v zgodovinski okvir trajanja šolske dejavnosti v Poljčanah. Čas 19. stoletja in prve polovice 20. stoletja je namreč obdobje, ko so se pripovedi in pesmi še govorile in pele po domovih našega kraja in okolice. Zapisano gradivo izhaja iz pripovedi domačih informatorjev, rojenih med letoma 1896 in 1925. Zbirko so pripravili učitelji OŠ Kajetana Koviča Poljčane – seveda ob pomoči tudi drugih učiteljev šole – Branko Fuchs, Neda Kovačič-Fornezzi, Darja Krajnc in Zdenka Kovačič ob 200-letnici šolstva v Poljčanah.
S plesom, petjem in pripovedovanjem so zbirko uradno predstavili 21. novembra 2008, na Turistični kmetiji Lovrenčič, z nastopom učencev razredne stopnje in ljudskih pevk.
VIR: OŠ Kajetana Koviča Poljčane: Stezice preteklosti za krila prihodnosti
FOTO: Naslovnica zbirke
VSE SLABŠE KAŽE TUDI PRIPRAVNIKOM
V bistriških podjetjih in organizacijah 205 delavcev preveč
Predsednik bistriške vlade je zaskrbljen. Kot v občini ugotavljajo, da bo do konca leta ostalo brez dela sto delavcev, za katere njihova zdajšnja podjetja ne vidijo nobene možnosti “kake drugačne zaposlitve oziroma socialne varnosti”. V občini Slovenska Bistrica naj bi se tako v tem letu pojavilo 205 presežnih delavcev, od tega jih nameravajo 29 prerazporediti znotraj posameznega podjetja, 40 naj bi jih prešlo drugo organizacijo, 23-im bodo zagotovili odpravnine in 12-im dokupili zavarovalno dobo. Kor trajni presežek se bo pojavilo sto delavcev. To in pa spoznanje, da je v Slovenski Bistrici vse manj delovnih mest za pripravnike, meni Maks Hohler, je že dovolj velik razlog za hitro in premišljeno ravnanje občinske vlade.
V devetih mescih letos se je s sofinanciranjem zavoda za zaposlovanje vključilo v pripravništvo sto učencev in študentov. Od tega 48 s poklicno izobrazbo, 42 s srednjo šolo, devet z višjo in eden z visoko šolo. Podjetja v občini pa so v tem času sprejela le 29 pripravnikov. Vsaj začasno delo se je v občini našlo za enega diplomanta visoke šole, za dva s končano višjo šolo in za 26 srednješolcev.
VIR: (ps), Večer
SLOVENSKA BISTRICA JE DOČAKALA
V bistriški telovadnici je bilo včeraj premalo prostora za vse ljubitelje športa v belih kimonih, ki so na skorajda šesturnem turnirju vztrajali in uživali ob prvih borbah v zvezni ligi. Kako tudi ne, ko pa domači Impol sega po lovoriki državnega prvaka!. Svoj visoki ugled so bistriški judoisti včeraj znova potrdili proti težkima, standardnima tekmecema Dubrovniku in Titogradu. Le proti novincu Slovenu se jim je zataknilo, tako da so dobili to srečanje šele z majhno točkovno prednostjo.Borbe so bile naporne, utrujajoče, judoistom in gledalcem je v prevroči telovadnici lil pot po obrazih. Podobno bo na odločilnem turnirju 26. februarja, ko se bo odločilo.
Eden najboljših domačinov Leskovar (na posnetku D. Cvetniča) je v tej borbi premagal Vukotića iz Dubrovnika.
VIR IN FOTO: Večer
DRAGINJA NARAŠČA
Vojna je potrkala tudi na vrata Pragerskega: vse več je bilo brezposelnih, cene – tudi živil – so se višale. Vas je bila ob večerih prazna, kinopredstav ni bilo (več), oder v sokolski dvorani je sameval, petroleja, brez katerega so bili tam, kjer še niso imeli elektrike, v temi, je začelo primanjkovati.
Tudi na Pragerskem in okolici so se cene dvignile, vse je dražje, delavstvo je po večini preko zime brez dela, a plače uslužbencev so ostale neizpremenjene.
VIR: Večernik
POŽIGALEC KOREN OBSOJEN
Župnik Franc Gartner je v »Spominski knjigi« zapisal:
Mali senat Okrožnega sodišča v Mariboru pa je 21. novembra 1937 požigalca Jožefa Korena obsodil na 15 let in mesec strogega zapora.
VIR: Mirko Munda: Zgornja Polskava in njena okolica, str. 138
POVSOD BLATO
Blato . . . blato je postalo že tako vsakdanje pri nas, da ga komaj vidimo. Vendar bi se lahko preskrbelo, da bi pasantje lažje prišli preko ceste pri avtobusni postaji pred hotelom Beograd in pred pošto. O cesti na Zgor. Bistrico ne govorimo, tam je toliko blata, da bo že kmalu za osebne avtomobile težkoča vzdržati promet.
VIR: Mariborski večernik Jutra
SIJAJNI SHODI DR. KOROŠCA
Veliko zborovanje z dr. Antonom Korošcem v hranilnici
Dne 21. t. m. je imel dr. Korošec velikanski shod v Slov. Bistrici. Velika dvorana okr. hranilnice (današnja kinodvorana, op. ur.) je bila nabito polna — do 2000 ljudi. Navzoči so bili tudi meščani v velikem številu. Samostojni v dvorani so bili popolnoma tiho. Pri vratih j« bil samostojni Golob ki je mislil zborovanje motiti, pa končno le pritrjeval govorniku. Shod je trajal nad tri ure. Govoril je predsednik Safošnik, dr. Korošec, dr. Hohnjec, poslanec Pet. Novak. Poslanec Pišek je bil tudi navzoč. Izvajanja vseh govornikov so bila sprejeta z velikim navdušenjem Dr. Korošec je dovršil 21. t. m. svoje potovanje po volivnem okrožju. Ljudstva je bilo povsod veliko, tako da je moral npr. v Nazarju v dveh oddelkih govoriti. Povsod se je odobravala njegova politika in se mu je zahvaljevalo za njegovo delo. Volivci so ga z navdušenjem sprejemali in mu obljubili iti na volišče za zmago njegovega programa. O njegovih govorih se govori zdaj po celem okrožju. Uspehi so vidno velikanski. V letu 1920 so bili na Ptuju prvi sestanki za napeljavo elektrike iz hidroelektrarne Fale. Naše mesto je dobilo elektriko že jeseni tega leta.
VIR: Slovenec
FOTO: Wikipedija