
7. december
Danes goduje AMBROŽ
Ime Ambrož izvira iz latinskega imena Ambrosius. To razlagajo z grškima besedama αμβροσιος (ambrosios) in αμβροτoς (ámbrotos) v pomenu »nesmrten, božji, božanski«. Enak pomen ima tudi latinska beseda ambrosius Iz omenjenih grških pridevnikov je beseda ambrosía, slovensko ambrózija, ki v grški mitologiji pomeni ‘jed bogov, ki daje nesmrtnost in je ljudem prepovedana’.
Moške različice imena: Ambrozij; skrajšani unikatni različici Broz, Brož, Amborisa.
Ženski različici imena: Ambrozija, Ambrosina.

7. december
MEDNARODNI DAN CIVILNEGA LETALSTVA
Mednarodna organizacija civilnega letalstva ICAO je bila ustanovljena 7. decembra leta 1944 na mednarodnem sestanku o civilnem letalstvu.
Namen mednarodnega dne civilnega letalstva je med ljudmi razširiti zavedanje o pomenu civilnega letalstva za socialni in ekonomski razvoj vseh držav sveta, ICAO pa ob tem dnevu promovira varnost, učinkovitost in točnost mednarodnega letalskega prometa. ICAO je regulatorna agencija, ki deluje v okviru ZN, pristojna za izvajanje nadzora nad varnostjo in učinkovitostjo svetovnega letalskega prometa.

7. december 2018
MALI POLHEC IN NJEGOV PRVI BOŽIČ
V okviru decembrskih prazničnih dogodkov v bistriškem gradu, je bila v petek, 7. decembra 2018, ob 17. uri, v viteški dvorani za otroke na sporedu predstava gledališča Ku Kuc ‘’Mali polhec in njegov prvi Božič’’.
VIR: Silvo Husu, Grajski stolpec, Tednik Panorama
FOTO: Prizor s predstave (Grajski stolpec)

OPOZARJA, DA SLOVENŠČINA SLABI
Igralec v slovenjebistriški knjižnici
V Knjižnici Josipa Vošnjaka Slovenska Bistrica so ob dnevu slovenskih knjižnic na osrednji prireditvi gostili Borisa Cavazzo. Društvo slovenskih režiserjev je ravno pred tem Cavazzi podelilo nagrado Bert za življenjsko delo na področju filmske igre. Kot so zapisali v utemeljitvi, Cavazzi maske veličine ni bilo nikoli treba nadevati ali odlagati, ker je nikoli ni potreboval – največji vedo, da zadošča, če si samo človek s človeškim obrazom. To je dokazal tudi v Slovenski Bistrici na pogovornem večeru z Mojco Plaznik Plavec.
Obiskovalci so lahko izvedeli, da življenje Cavazzi pogosto ni prizanašalo. Večkrat so ga prosili, naj napiše avtobiografijo, vendar je ponudbo vsakokrat zavrnil, saj je menil, da to nikogar ne bi zanimalo. Kasneje je zaupal to nalogo Vesni Milek in tako je knjiga izšla veliko let kasneje. Boris Cavazza ljubi teater, v katerega je zakorakal zgolj po naključju. Prav posebej pa je ponosen na svojo ženo in sinova. Je sproščen in humoren sogovornik, med drugim je poudaril, da slovenski jezik izumira: “Velik del našega izrazoslovja bo propadel, ker ga zamenjuje anglizem, ki je zelo prisoten predvsem med mladimi. Ta jezik, ki se pojavlja v SMS-ih, je zelo čuden. Zato sem malce zaskrbljen. Mladi nimajo volje do branja. Nekateri so sicer zelo zagreti za knjige, ampak večina otrok je na internetu. Tega jim ne moreš prepovedati.” Svoje razmišljanje je podkrepil s primerom, da tiste, hodijo v waldorfsko šolo, drugi sprašujejo, ali so so si ogledali kakšno stvar na spletu. Oni pa jim odgovorijo, da ne, ker ne smejo uporabljati interneta. “In potem so žalostni in se počutijo kot obstranci, ki ne spadajo v isto družbo. Sem za to, da bi šolstvo spremenili in preuredili tako kot na Finskem, kjer nimajo nalog in ocenjevanja. Otroci se učijo skozi igro. Ne vem, zakaj vztrajamo pri svojem vzorcu, sploh ne vem, kje smo ga dobili. Otroke je treba vzgajati in ugotoviti, za kaj so nadarjeni.”
Pogovorni večer s slovenskim gledališkim in filmskim igralcem ter režiserjem sta popestrila vokalistka Sonja Lovrenčič in kitarist Marko Zaletelj.
VIR: Tomaž Ajd, Štajer’c
FOTO: Boris Cavazza v slovenjebistriški knjižnici (Tjaša Korošec)

SPEKTAKEL SRBSKE FOLKLORE V DOMU SVOBODE
V Prešernovem letu 2000 je ministrstvo za kulturo začelo s pobudo dneva odprtih vrat slovenskih kulturnih ustanov. Z leti se je preoblikovala v Ta veseli dan kulture in prerasla v množičen kulturni dogodek in veselo praznovanje ob 3. decembru, Prešernovem rojstnem dnevu. DPD Svoboda Slovenska Bistrica je v ta namen v soboto, 7. decembra, v Domu Svobode v Slovenski Bistrici gostila Spektakel srbske folklore.
Nastopili so trubači in folklorna skupina Kulturno umetniškega društva iz Bajine Bašte. Ob tej priložnosti so odprli tudi razstavo fotografij Društva Galerija Mimogrede.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Edvard Grobler

LETOS NAJBOLJŠI IZ TOVARNE OLJA
Najboljši obrtnik tega leta je Viljem Strnad, najboljši podjetnik Jože Javornik, najboljši direktor pa Leopold Turnšek
Ob 15-letnici bistriškega lokalnega časopisa Panorama sta bili v viteški dvorani gradu Slovenska Bistrica slovesni prireditvi: praznovanje časopisnega jubileja in razglasitev obrtnika, podjetnika in direktorja leta 2005. Izbira najboljših je bila prepuščena novinarjem.
Letos se je žirija odločila, da je obrtnik leta postal Viljem Strnad, lastnik pekarne iz Oplotnice, v tej kategoriji sta bila nominirana še mizar Robert Hojnik z Zgornje Polskave in Olga Kalan, lastnica gostilne iz Ogljenšaka. Za podjetnika leta 2005 so izbrali Jožeta Javornika, lastnika tovarne Kaldera iz Slovenske Bistrice, nominirana sta bila Matjaž Pečovnik, direktor zasebnega podjetja Map Trada, in Anton Mernik, direktor firme ISA, oba iz Slovenske Bistrice. Direktor leta 2005 je po mnenju žirije Leopold Turnšek, direktor tovarne olja Gea iz Slovenske Bistrice, nominirana direktorja pa sta Peter Kosi iz Granita in Roman Stegne iz Lesnine Emmi Slovenska Bistrica.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: Najboljši bistriški direktorji (od leve) Viljem Strnad, Jože Javornik in Leopold Turnšek

PREDSTAVITVE GOMBAČEVE KNJIGE NE BO
Napovedane in že kar težko pričakovane predstavitve knjige režiserja Branka Gombača Ves ta svet je oder – izšla bo v petek, 13. decembra – v gradu Slovenska Bistrica žal ne bo. Stane Gradišnik, v. d. ravnatelja bistriškega zavoda za kulturo, je danes sporočil, da je avtor knjige zbolel in v bolnišnici čaka na zahtevno operacijo.
V Slovenski Bistrici – tam so tudi založili in izdajali kroniko o gledališču – upajo, da bodo srečanje z Brankom Gombačem lahko pripravili ob slovenskem kulturnem prazniku.
VIR: (ps), Večer
FOTO: Naslovnica knjige Ves ta svet je oder

BISTRIŠKI KINO POTREBEN OBNOVE
Pričakujejo podporo
Ker se predvideni dom JLA v Slovenski Bistrici ne bo gradil, v DPD Svoboda menijo, da bi se del zbranega denarja, ki so ga nameravali porabiti za gradnjo tega objekta, lahko namenil za obnovo kina. Kino ima med prebivalci dolgo tradicijo, saj jih v tej dvorani vrtijo že od leta 1949. V mestu pa je tudi vojašnica, tako, da kino obiskuje tudi veliko vojakov. Velika škoda bi bila, če kinu ne bi dali podpore.
VIR: zk, Večer
FOTO: Poslopje, kjer je zdaj kino, so zgradili 1908 leta (D. C.)

NA BOČU BREZ VODE
Planinsko društvo v Poljčanah je naročilo pri zasebnem obrtniku v Poljčanah izdelavo vseh potrebnih naprav za ureditev pitne vode v planinski koči na Boču. Voda bi morala priteči v postojanko že maja 1967, pa je še zdaj – kot pravijo v Poljčanah – ni od nikoder.
Koča je bila zaradi tega brez vsake vode več kot tri mesece. Do precejšnjih nevšečnosti je prišlo zaradi tega tudi ob zadnjih praznikih.
VIR: Večer
FOTO: Boč (Wikipedija)

Z OBČINE V POLJČANAH
Prošnja za odpis davčnih zaostankov
Vsem posestnikom, ki so vložili prošnje za odpis davčnih zaostankov in se kljub razglasu niso javili na občini, se davek ne bo odpisal. Skrajni rok je bil do ponedeljka opoldne.
VIR: Večernik

BISTRIŠKI SALONSKI ORKESTER V ŠOŠTANJU
Sokolsko društvo vabi na koncert, ki se bo vršil drevi ob 20. uri. Sodeluje kvartet iz Maribora in salonski orkester čitalnice iz Slov. Bistrice. Ne zamuditeizrednega užitka in posetite prireditev v najlepšem številu! Zdravo!
VIR: Jutro

NOV SEJEM V SLOV. BISTRICI
Poziv
Zaradi razglasa mestnega urada v Slov. Bistrici Br 107-3 objavljamo, da se bo vršil dne 15. decembra 1927, (v četrtek) v SI. Bistrici na novo vpeljani živinski in kramarski sejem. Interesente pozivamo, da ta sejem v čim večjem številu posetijo.
VIR: Jutro

UMRLA JE EMILIJA KOPRIVA
Šolsko leto 1926/1927 se je na Spodnji Polskavi začelo po ustaljenih tirnicah, je pa 7. decembra 1926 umrla v bolnišnici v Mariboru učiteljica II. razreda Emilija Kopriva, žena nadučitelja Avgusta Koprive. Vzrok so bile komplikacije ob obolelosti za gripo. Na njeno mesto je bila konec decembra 1926 začasno imenovala Ida Gross iz Svetega Martina (Šmartna) na Pohorju, ki je prevzela I. razred, Ana Cajnkar pa je po njenem prihodu na Spodnjo Polskavo poučevala II. razred.
VIR: Mirko Munda: Spodnja Polskava in njena stoletja, str. 231

Rodil se je trgovski pomočnik VLADIMIR STONY
Vladimir Stony se je rodil 7. decembra 1923 v Zagrebu (Hrvaška). Po očetu je bil avstrijski državljan.
Dokončal je tri razrede gimnazije in se nato izučil za trgovca.
Julija 1942 so ga mobilizirali v nemško vojsko, a so ga kmalu odpustili, ker je bil sladkorni bolnik. Ko je prišel iz vojske, se je preselil na Pragersko k sestri Angeli Petelinšek in se zaposlil v papirnici Weixsel v Mariboru, nato pa v tovarni mostnih konstrukcij na Teznem.
Medtem se je povezal z NOB in 25. septembra 1944 odšel v partizane, v tehnični vod Tomšičeve brigade, ker je bil radiovezist. Ni znano, kdaj in kje so ga zajeli Nemci. Znan je le podatek, de se je nazadnje javil materi z dopisnico z datumom 21. januar 1945 iz zapora Stari pisker v Celju.
Nemci so ga 12. februarja 1945 kot talca obesil v Frankolovem, kjer je v skupnem grobu tudi pokopan.
VIR: biografski-sb.si
