
15. februar
Danes goduje JURKA
Ime Jurka je ženska oblika moškega osebnega imena Jurij, ta pa izvira latinskega imena Georgius, to pa kot grško ime Geôrgios (Γεώργιος) povezujejo z grško besedo geôrgos, ki je zložena iz besed gê v pomenu »zemlja, polje« in érgon v pomenu »delo«. Starogrško ime Geôrgios torej pomeni »poljedelec, kmetovalec, človek, ki je prišel z dežele«.
Ime je bilo v preteklosti zelo popularno in ostaja tako tudi v novejših časih v vseh narodih in z veliko izpeljankami:
Moške oblike imena: Georg, George, Georgi, Georgij, Georgije, Giorgio, Gjuro, Juergen, Jue, Jura, Juraj, Jurče, Jurček, Jure, Jurg, Jurgen, Juri, Jurij, Jurica, Jurislav, Jurko, Juro, Juroslav.
Ženske oblike imena: Georgija, Georgette, Georgina, Giorgia, Jurica, Jurija, Juriana, Jurislava, Jurka, Jurkica, Juruša.

15. februar
MEDNARODNI DAN BOJA PROTI OTROŠKEMU RAKU
15. februar, Mednarodni dan boja proti otroškemu raku, je svetovna kampanja, ki ozavešča o raku v otroštvu in mladosti. Leta 2002 ga je ustanovila mednarodna organizacija International Childhood Cancer Day, ki se zavzema za napredno zdravljenje in oskrbo ter spodbuja k večjemu razumevanju težav, s katerimi se srečujejo družine otrok in mladostnikov v času zdravljenja ter po zdravljenju.
Za rakom v Sloveniji letno zboli približno 80 otrok in mladostnikov. Ozdravljivost je 80-odstotna, mnogi pa bitko s to kruto boleznijo žal izgubijo. Rak ne izbira, zboli lahko kdorkoli. Otrok iz vašega kraja, otrok iz vaše ulice, ali pa otrok vašega znanca, prijatelja.
Simbol boja proti otroškemu raku je zlata pentlja.

SLADKA DVOJICA Z NASLOVNICE
Bila bi osamljena naslovnica, če je v mesecu ljubezni ne bi krasila kar dva. Priznajte, izjemno čedna sta!
Obraza februarskega Bonbona sta ljubka Neja Prosenjak in šarmantni Tine Leskovar. Fotografiral ju je izvrstni modni fotograf Luka Rebol, naličila mojstrica Ksenija Pehlič Simončič iz Studia K z mariborske Titove ceste 63. Pričeski naših lepotcev je uredila Tjaša Dežman iz Frizerja Crispus v Framski 4. Neja in Tine nosita prefinjena oblačila S’Oliver Black Label iz Europaka, obutev in torbica sta iz Europarkove prodajalne Humanic. Nad stajlingom in organizacijo fotografiranja je, kot vedno, bdela nepogrešljiva Ana Žvorc, šefinja Društva MOS. Osemnajstletna Neja Prosenjak se rada sooča z novimi izzivi, zato je pred kratkim podpisala pogodbo o sodelovanju na izboru Miss Earth Slovenija 2022. “Pri odločitvi mi je bila v veliko pomoč manekenska šola Ane Žvorc pri Društvu MOS, saj sem z njeno pomočjo z leti pridobila potrebno samozavest, ki mi koristi ne le na javnih nastopih, ampak tudi v vsakodnevnem življenju. Seveda veliko vlogo igra družina, ki me podpira že od samih želja in prvih korakov v smeri mode, kjer bi rada tudi ostala,” pravi. “Obiskujem četrti letnik programa gimnazije na Srednji šoli Slovenska Bistrica, načrtujem študij prava. Že 12 let treniram univerzalni aikido, v zadnjem letu pa sem svojo vzdržljivost preizkusila še na treningih Boksarskega kluba Slovenska Bistrica,” doda. Tine Leskovar bo kmalu dopolnil 17 let. Obiskuje Srednjo elektro šolo Maribor in razmišlja o študiju. “Že od otroštva se ukvarjam z različnimi športi. Z zdravo prehrano in rednim obiskom fitnesa skrbim za svoje telo. Rek zdrav duh v zdravem telesu je zame zelo pomemben. Z manekenstvom in modelingoml sem se začel ukvarjati po priporočilu. Sprva sem bil skeptičen, a me je, moram priznati, to delo začelo veseliti. Ko stojim pred objektivi, se čas ustavi in vstopim v svet, v katerem uživam. Na to pot sem stopil pred kratkim in se priključil manekenski šoli Društva MOS. Vesel sem, da imam ob tem podporo svojih bližnjih,” se predstavi.
VIR: Denis Živčec, Bonbon
FOTO: Luka Rebol, Društvo MOS

30 LET KOLEDNIKOV FD KOŠUTA POLJČANE
Folklorno društvo Košuta Poljčane vabi na prireditev ob 30. obletnici svojih kolednikov. Prireditev, na kateri bodo nastopili tudi gosti, bo danes, 15. februarja, ob 18. uri v telovadnici pri OŠ Kajetana Koviča Poljčane.
VIR: Tomaž Ajd, Štajer’c
FOTO: koledniki FD Košuta Poljčane

15. februar 2018
VELIKO NAPOROV ZA VRTEC
Kmalu tudi novi vrtci v Laporju, Slovenski Bistrici in na Keblju
Na Črešnjevcu so pretekli teden tudi uradno odprli obnovljeni vrtec. V sodobno opremljenih prostorih so trije oddelki, v vrtec je vključenih 49 otrok. “To je nekaj najlepšega, kar se nam je zgodilo v zadnjih letih. Delo je organizirano bistveno lažje kot takrat, ko smo delovali na dveh lokacijah. V priprave za izpolnitev načrtov smo vložili precej časa in napora. Ko danes gledam zadovoljne obraze, vidim, da se je vse to dejansko splačalo,” na odprtju zadovoljstva ni skrivala Lidija Milošič, ravnateljica vrtca na Črešnjevcu.
V zgradbi so uredili tudi nove prostore Krajevne skupnosti Črešnjevec. Naložba je stala približno pol milijona evrov, Občina Slovenska Bistrica je denar zagotovila v občinskem proračunu. Župan Ivan Žagar je ob tej priložnosti poudaril, da bodo kmalu uresničili vse naložbe na področju predšolske vzgoje: “Letos bomo začeli graditi dva vrtca, v Ozki ulici v središču Slovenske Bistrice in v Laporju. Razpis za izvajalca del za vrtec v Ozki ulici smo že objavili, če ne bo zapletov, bomo novo pridobitev namenu predali še letos. Po sprejetju proračuna bomo objavili tudi razpis za gradnjo vrtca v Laporju. Sicer pa za letos načrtujemo tudi pripravo dokumentacije za vrtec na Keblju, prostore bomo prihodnje leto uredili v prizidku tamkajšnje osnovne šole.” Slovesno odprtje na Črešnjevcu so s svojim nastopom popestrili otroci vrtca, trak pa so slovesno prerezali Peter Žišt, predsednik KS Črešnjevec, župan Ivan Žagar in ravnateljica vrtca Lidija Milošič.
VIR: Tomaž Ajd, Štajer’c
FOTO: Sodobno opremljeni prostori vrtca na Črešnjevcu (Foto Brbre)

PES ZAVOHA, KAR ČLOVEK SPREGLEDA
Marjeta Leva, alpinistka, gorska reševalka, vodnica reševalnega psa, o iskanju pogrešanih s pomočjo reševalnega psa
Reševalni pes je lahko vsak pes, ki ima veliko željo po igri, ki je učljiv in ubogljiv. Med njimi je veliko belgijskih in nemških ovčarjev, labradorcev, zadnji čas borderskih ovčarjev, a tudi malamut – četudi se zanj govori, da se potepa, da ni ubogljiv … Marjeta Leva ima labradorca Nera. “Že naš prejšnji pes, novofundlandec, je z nami hodil v hribe, a bil je ‘le’ družinski pes. Nera pa sem od začetka vzgajala z namenom, da bo postal reševalni pes. Seveda nas tudi on spremlja v hribe, celo po zavarovanih poteh, in tudi takrat, ko gremo plezat: počaka nas pri sestopu pri nahrbtniku in potem gremo skupaj v dolino. Le na dolge celodnevne ture ga več ne jemljemo s seboj. Zaradi let, pa tudi zato, ker je imel boreliozo in ga malce mučijo sklepi,” razlaga članica Alpinističnega kluba Slovenska Bistrica, ki se je Gorski reševalni zvezi priključila leta 2000, dve leti kasneje je opravila članski izpit in leto zatem kupila Nera. Zakaj se je alpinistka in plezalka – plezati je začela 1985., najvišje je bila 7105 metrov visoko na Piku Korženevske, njena najtežja preplezana smer je 7b -, odločila, da postane vodnica reševalnega psa? “Rada hodim v hribe, rada učim in pomagam, rada imam pse in vse to se je ujelo.”
Najprej aktivirajo najbližje
Letos bo Nero star 12 let, a je še vedno v zelo dobri kondiciji in ima veliko željo po “delu”, pravi Marjeta. “Za psa reševalna akcija seveda ni delo, ampak igra. Pes ne ve, da bo šel iskat določenega človeka, on ga išče, ker ve, da bo, ko ga bo našel, dobil nagrado.” Marjeta Leva je ena od štirih vodnikov reševalnih psov mariborske gorske reševalne službe. Praviloma rešujejo na Pohorju, največkrat iščejo izgubljene ljudi, usposobljeni pa so tudi za reševanje izpod plaza. “Gorski reševalci smo razdeljeni na 18 postaj GRZS in na vsaki je vsaj en lavinski pes. Vedno se najprej aktivirajo reševalci z domačega območja, saj je tako reševanje najhitrejše. Če bi bila kakšna večja akcija, pa je možno, da bi me poklicali v Savinjske Alpe.” V pravi lavinski reševalni akciji Marjeta in Nero še nista sodelovala. “Tam je čas izjemno pomemben, leti se s helikopterjem in sodeluje najbližja postaja GRZS.” Sodelovala pa sta že v kar nekaj iskalnih akcijah na Pohorju, Marjeta je namreč iz Kočnega nad Polskavo, kraja pod Pohorjem nad Zgornjo Polskavo. Pa je Nero že kdaj našel iskanega človeka? “Ja. Iskali smo planinca, ki si je poškodoval nogo. Približno je znal povedati, kje je – ni namreč hodil po planinski poti. Nero ga je našel, to akcijo imam v zelo lepem spominu.” Ji je katera ostala v žalostnem spominu? “Ja, nedavna, ko smo iskali moškega, a nismo bili uspešni. Smo pa med iskanjem naleteli na pogrešanega, ki smo ga neuspešno iskali pred letom dni, vendar na drugem območju, nekoliko višje.”
Izgubijo se gobarji in izletniki
Letno je na Pohorju običajno štiri ali pet reševalnih akcij. “Največ je iskalnih akcij pogrešanega. Klasičnih reševanj na Pohorju ni veliko, po navadi gre za kakšne zvine, zlome nog, ko ponesrečeni hoje ne more nadaljevati in velikokrat ne zna povedati, kje točno je. Največkrat iščemo gobarje in izletnike oziroma planince, ki se zaklepetajo in se izgubijo, ker niso pozorni na to, kod hodijo. Kar precej je tudi primerov, ko se ljudje v kakšni družbi, lahko tudi na praznovanju v koči, skregajo in se eden ali dva ločita od skupine – pogosto je tu posredi alkohol. Če se zvečer človek ne vrne, druge zaskrbi in pokličejo na pomoč. Običajno se dobro izteče – pogrešanega najdemo pri sorodnikih, kdaj pa tudi v kakšni drugi koči za šankom. A se je že zgodilo, da se je izteklo tragično. Človek je tako nesrečno padel, da je umrl, našli so ga po treh dneh.” Reševalne akcije včasih trajajo cel dan. “Pes lahko intenzivno išče približno 20 minut, potem se utrudi. A mu je pet do deset minut počitka dovolj in lahko začne spet iskati. In tako cel dan,” razlaga Marjeta. Pohorje je veliko. Določijo se sektorji, ki se pregledajo, nato se reševalci premaknejo na drug sektor. Običajno je v vsaki ekipi en reševalni pes. “Pes prihrani ogromno časa, neprimerno hitrejši je, kot da bi človek iskal sam, in vprašanje je, ali človeka vidimo – pes pa ga zagotovo zavoha.” Iskalne akcije so po oceni Marjete Leva uspešne v slabi polovici primerov. “Pohorje je obsežno, in če se izgubiš, je kar problem. In sploh ni nedolžno: strmo je, lahko zdrsneš v globače. Mnogi, ki se izgubijo, ga podcenjujejo: niso dovolj dobro opremljeni, nimajo kart in v telefon naložene GPS-opreme. Zgodilo se je že, da je šel par sredi zime ‘samo na sprehod’ – ženska je bila v krilu in nizkih čevljih, in se je zgubil.”
Živi oddajajo drugačen vonj
In kakšno je delo vodnika in reševalnega psa v praksi? “Ko prideva na izhodišče, Nera opremim z oprtnico, na kateri piše, da je reševalni pes, odstranim mu ovratnico, da se ne bi zataknil zanjo v kakšnem grmovju, in dam povelje. On pred mano teka in voha, jaz pa spremljam njega in okolico, ker bi lahko bila oseba nekje, da bi je pes, ker bi veter odnašal vonj v drugo smer ali iz kakega drugega razloga, ne zaznal, vodnik pa bi jo lahko videl. Ko človeka zavoha, se pes začne povsem drugače obnašati: poveča hitrost, rep začne vrteti v krogu, in ko pride do njega, se ustavi in začne lajati. Laja, vse dokler ne pridem zraven.” Kaj je za psa pri iskanju najtežje? “Odvisno je od razmer: ko je čisto brezvetrje ali ko mu veter odnaša vonj v drugo smer, je drugače, kot pa da vetrček piha proti njemu in mu vonj prinaša. Enako pod plazom: zbit južni sneg dosti manj prepušča vonj kot pršič. In dlje ko je človek pod snegom, bolj se ohlaja in manj vonja oddaja,” razlaga Marjeta Leva. Pa pes prepozna razliko med mrtvim in živim človekom? “Da. Živi oddaja drugačen vonj. Če najde mrtvega človeka, pes povsem drugače reagira – to mu je prirojeno. Mogoče niti ne bo lajal, samo otrpnil bo, zavzel zakrčeno pozo …” Nero še ni našel mrtvega človeka.
Kako se vzgoji reševalni pes?
Reševalni pes se uči z igro. Najprej začne iskati igračko, nato lastnika, zatem lastnika in neznanca, nato le neznanca, za njim dva, tri neznance … V prvem letu ali dveh ga je mogoče naučiti toliko, da naredi prvi izpit, naslednje leto sledi drugi, težji, in čez leto dni tretji, še težji izpit. S tem reševalni pes zaključi osnovno šolanje, trenirati pa je potem treba z njim praktično vsak dan, da ostane v formi. Redno se je treba udeleževati tudi vsakoletnih tri- ali štiridnevnih poletnih in zimskih izobraževanj in vsako leto znova opraviti izpit, licenca za reševalnega psa se namreč potrjuje vsako leto. Lavinski pes vsako leto z vodnikom sodeluje na zimski večdnevni vaji in na letni vaji izpusta iz helikopterja: psa ne bi sme biti strah letenja, iz helikopterja se z vodnikom namreč spusti po jeklenici. Doslej je bila ena helikopterska vaja letno, poslej bodo tri do štiri. “To se mi zdi prav. Pogostejše vaje so potrebne bolj zaradi nas vodnikov kot pa zaradi psov – opažam, da se v letu dni določene stvari pozabijo oziroma izgubim kar nekaj spretnosti,” sklene Marjeta Leva.
VIR: Tatjana Vrbnjak, Večer
FOTO: Zgoraj: Marjeta in Nero vsako leto sodelujeta na zimski večdnevni vaji (Osebni arhiv); Spodaj: Marjeta Leva (Andrej Petelinšek)

15. februar 2014
PLAZOVI TUDI NA BISTRIŠKEM
Po žledu, ki je na območju Slovenjske Bistrice povzročil kar precej škode, se je z odjugo in dežjem v občini Slovenska Bistrica v minulih dneh sprožilo kar pet zemeljskih plazov. Plazove, ki so zasuli ceste, so že odstranili, največ težav pa bo s plazovoma, ki ogrožata stanovanjsko in gospodarsko poslopje. Po prvih ocenah geologa, ki si je plazišča že ogledal, bi lahko sanacija slednjih stala tudi več sto tisoč evrov. Zaradi plazu na Vinarjih že slab teden v strahu živijo pri Založnikovih, kjer plaz pod hišo ogroža tudi proizvodnjo, ki jo imajo na domačem dvorišču: “Sami lahko vidite, kako je. V glavnem spimo v strahu, da nas plaz ne bo še bolj ogrožal,” zaskrbljeno pripoveduje Marko Založnik. Po mnenju geologa, čeprav dokončne ocene še ni, je hiša vsaj za zdaj varna za bivanje. Več težav bo z iskanjem rešitve za sanacijo, ki gotovo ne bo poceni, pravi Slovenjebistriški župan Ivan Žagar, ki si je danes ogledal ta okoli 100 m3 velik plaz. “Mi bomo na podlagi ocene naredili finančno konstrukcijo, sanacijo bomo poravnali iz rezervnih sredstev, upam le, da nam bo prisluhnila tudi država, čeprav se vsi zavedamo težkega finančnega položaja.” Še nekajkrat večji plaz na sosednjem hribu pa ogroža gospodarsko poslopje v Foštu, pove poveljnik civilne zaščite v občini Slovenska Bistrica Branko Hojnik in doda, da bo tudi ta plaz potrebno temeljito sanirati, tako da bo skupna ocena škode gotovo visoka: “V povprečju so te sanacije izjemno zahtevne in znašajo tudi med 40 in 60 tisoč evrov, tako da sanacija petih plazov na bistriškem koncu hitro doseže 300 tisoč evrov.” Najprej se bodo na bistriškem lotili sanacije plazov, ki ogrožata varnost prebivalcev, kako in koliko denarja bodo za to potrebovali, pa naj bi bilo znano konec prihodnjega tedna.
VIR: Tomaž Karat, Večer
FOTO: Plaz v Foštu ogroža gospodarsko poslopje, sanacija bo zelo zahtevna (Arhiv CZ)

15. februar 1995
DR. IVAN ŽAGAR V GIT MURKO
Danes ob 20. uri bo gost prvega zimskega večera v letošnjem letu, ki ga pripravljajo v GIT Murko v Slovenski Bistrici, dr. Ivan Žagar, župan občine Slovenska Bistrica. Do konca marca se bodo Gitovi večeri vrstili vsak petek.
Tokratni večer bo potekal ob vonjavah madžarskih jedi, saj se v GIT Murko jutri začenjajo dnevi madžarske kuhinje.
VIR: (ps), Večer
FOTO: Ivan Žagar (Arhiv ZZK Slovenska Bistrica)

BISTRIŠKI GASILCI SE VSELIJO NEDOKONČAN NOVI GASILSKI DOM
Prve zamisli, da bi zgradili nov gasilski dom za potrebe Prostovoljnega gasilskega društva Slovenska Bistrica, najdemo že v zapisih za leto 1980. Društvo je do leta 1987 pridobilo zemljišče in vso potrebno dokumentacijo za izgradnjo večnamenskega doma in gradnja se je začela.
Ko se je Slovenija leta 1991 osamosvajala, so bili v ta proces kot pripadniki Teritorialne obrambe vključeni tudi bistriški gasilci. Poleg tega so se člani društva tega leta pripravljali na praznovanje 120-letnice obstoja društva v letu 1992.
Zaradi zapletov okoli dokončanja del na novem gasilskem domu, je društvo leta 1993 napovedalo nasilno vselitev v nedokončan nov dom. 14. novembra 1994 so ga nato prevzeli v nedokončanem stanju.
Ko je društvo leta 1995 prodalo stari gasilski dom, je 15. februarja t. l. prejelo kupnino v višini 17.300,000 SIT, in z njo poravnalo večino dolgov, se je še isti dan preselilo v novi gasilski dom, takrat podoben gradbišču. Dokončali so ga člani sami, z opravljenimi preko 4000 delovnimi urami. Pridobili so vsa soglasja in uporabno dovoljenje, ter vpis objekta v zemljiško knjigo. Dolgoletni napori za izgradnjo novega gasilskega doma so bili tako končani.
VIR: Kronika PGD Slovenska Bistrica
FOTO: Nedokončan gasilski dom ob vselitvi (Kronika PGD Slovenska Bistrica)

15. februar 1940
HUD MRAZ V ZAČETKU LETA 1940
V januarju in februarju je bila zima še ostrejša, kot decembra 1938. Dne 15. februarja 1940 je bilo -250 C, v krajih ob vodi pa celo -300 C. Ljudem je zmrznil krompir po kleteh. Dnevno časopisje je prenašalo vesti, koliko ljudi je zmrznilo širom sveta. Premnogi so žalostno končali v snežnih zametih. Vsled velikega mraza so poginjale svinje in druge živali.
VIR: Kronika župnije sv. Jerneja Slovenska Bistrica
FOTO: Stran 91 župnijske kronike, kjer se začno 11. 7. 1919 zapisi v slovenščini

USTANOVNI OBČNI ZBOR KULTURBUNDA V SLOVENSKI BISTRICI
Pretekli ponedeljek, 15. februarja 1940, je bil v hotelu Neuhold ustanovni občni zbor podružnice Kulturbunda. Udeležilo se ga je blizu 40 oseb iz tuk. sodnega okraja in iz Slov. Konjic, od tega dobra tretjina žensk. Med njimi ni bilo skoraj nobenega Nemca in le malo takih, ki dobro obvladajo nemški jezik. Nekatere od prisotnih gospodov smo videli v teku zadnjih let včlanjene že v čisto drugačnih društvih, pri občinskih volitvah pa na takozv. naprednih listah. Za predsednika je
bil izvoljen g. Arzenšek, še nedavno član neke tuk. viteške organizacije. Na zborovanju se je med drugim povdarjala potreba medsebojne solidarnosti. Nemci, kolikor jih je v našem mestu, večinoma niso čutili veselja, niti potrebe, da zaidejo v to čudno družbo, ki ji tudi mi še ne poznamo pravega namena.
VIR: Slovenec
FOTO: Udeleženci ustanovnega občnega zbora (Kronika župnije sv. Jerneja Slovenska Bistrica)

ZNIŽANE CENE MESA
Mestni aprovizacijski odbor je v sporazumu s tukajšnjimi mesarji znižal cene govejega in telečjega mesa in to 6 K po kg za vse javne nameščence, ki so izključno navezani na
svoje fiksne prejemke. Zato se je posebno zavzel predsednik aprov. odbora g. E. Lorger.
VIR: Tabor

RAZMERE NA PRAGERSKI ŽELEZNIŠKI POSTAJI NEVZDRŽNE
Kljub pogostemu opozarjanju slovenskih političnih strank, poslancev in tiska ter tudi protestnim shodom, da so zaradi postajenačelnika Schneiderja razmere na pragerski železniški postaji nevzdržne, ravnateljstvo Južne železnice ni ničesar ne videlo in ne slišalo.
V časniku Železničar pa se niso vdali malodušju, vztrajno so razkrivali nepravilnosti in nečednosti postajenačelnika Schneiderja. 15. februarja 1913 so objavili:
“Ravnanje tukajšnjega postajenačelnika Schneiderja smo na tem mestu že mnogokrat in
primerno ožigosali. Gospod šef ima še vedno prav posebno na piki slovenske uslužbence. Menili smo, da ga bodo naša ponovna svarila nekoliko poboljšala. Menili smo napačno, Schneider nadaljuje nemoteno svoja junaštva. Sedaj je uvedel poseben sistem presojanja političnega in narodnega razpoloženja onih nesrečnežev, ki jih usoda pošlje na to postajo. Ako je premeščen sem kakšen slovenski poduradnik, ga postajenačelnik takoj pokliče k sebi in mu ob zaprtih durih naznani, da ako ne bode postal vdani pristaš slavnih pragerskih vsegermanov, ne bosta dolgo skupaj. Z enakimi motivi obdelava tudi novo sprejete delavce. Gorje onemu, ki se ne vda brezpogojno volji strastnih tukajšnjih velikih Germanov. /…/”
VIR: Mirko Munda: Pragersko – kronika, str. 145, 146

Rodil se je predstojnik okraja FRANZ KOKOSCHINEGG
Franz Kokoschinegg (Kokošinek), stari oče Hermana Potočnika Noordunga po materini strani, se je rodil 15. februarja 1809 v Vitanju lastnikoma kmetije in gostilne.
Tam je preživel otroštvo, osnovno šolo (1842−46) in normalko pa je obiskoval v Mariboru, kamor so se preselili leta 1842.
Poročil se je s Camilo, rojeno Orac. Rodilo se jima je šest otrok: Josef, Maria, Gustav, Heinrich, Camila in Ernst.
Franc Kokošinek je bil upravnik in okrajni komisar gospoščine Grad in Gornjega Maribora, ki je bil v posesti grofa Klemna Brandisa.
Leta 1854 je postal predstojnik okraja v Slovenski Bistrici, kamor se je družina po rojstvu Noordungove matere Marie Francisce Caroline Kokoschinegg (*1854 †1918) tudi preselila. Josef Potočnik (*1841 †1894), Noordungov oče, in Maria Kokoschinegg sta se 6. marca 1875 v Slovenski Bistrici tudi poročila.
Franz Kokoschinegg je umrl 17. januarja 1880.
VIR: biografski-sb.si
