
23. februar
Danes goduje MARTA
Marta je svetopisemsko ime. Izhaja iz hebrejskega imena מרתה (Martâ) z nekdanjim pomenom »gospa, gospodinja«.
Ostale različice imena: Marte, Martha, Marti, Martica, Martika.

23. februar
ITALIJANI DOKONČAJO OBDAJANJE LJUBLJANE Z BODEČO ŽICO
Okupirana Ljubljana je naziv za obdobje v zgodovini Ljubljane, ko je bilo mesto okupirano (sprva Kraljevina Italija, nato pa Tretji rajh). Največja značilnost tega obdobja je bil sistem lahkih fortifikacij (kombinacija žičnih ovir, bunkerjev, utrjenih prehodov,…); Ljubljana je tako edino glavno mesto, ki je bilo v času druge svetovne vojne popolnoma obdano s fortifikacijskim sistemom in sicer od 23. februarja 1942 do 9. maja 1945 (po osvoboditvi sta žica in omejen prehod ostala še vse do 26. maja. V priznanje Ljubljančanov za preživetje v okupirani Ljubljani je bilo celotno mesto, kot prvo v SFRJ, odlikovano z redom narodnega heroja.

UMORIL ŽENO, POBEGNIL Z AVTOM IN TREŠČIL V DREVO
V Zlogoni Gori pri Oplotnici je 23. februarja 2021 zjutraj nasilne smrti umrla 76-letna Terezija L. Življenje naj bi ji bil vzel njen soprog Slavko L. Policisti mu formalno prostosti še niso odvzeli, ker se je na begu ponesrečil
Mariborske preiskovalce je včeraj zgodaj zjutraj dosegla prijava, da se je v Zlogoni Gori pri Oplotnici zgodil krvavi zločin. “Nekaj pred šesto uro smo bili obveščeni, da je bila na območju Policijske postaje Slovenska Bistrica v svoji hiši najdena mrtva ženska. Prve ugotovitve kažejo na to, da je umrla nasilne smrti,” je vse, kar je smel o dogajanju povedati tiskovni predstavnik mariborske policijske uprave Miran Šadl. Zaradi interesa preiskave ni izdal niti tega, ali je osumljeni že prijet. Tudi domačini nam včeraj dopoldan niso znali odgovoriti na to vprašanje, so pa pritrdili našim ugibanjem, da je storilec s kraja zločina pobegnil z avtom, a ni prišel ravno daleč. Slab kilometer od hiše, v kateri je zahrbtno umoril svojo soprogo, je z avtom treščil v drevo. ?Tudi prisotnost kriminalistov za krvne delikte, ki so si ogledovali razbitine avtomobila, je nakazovala, da si ne ogledujejo običajne prometne nesreče, ampak posledico pobega s prizorišča umora. Formalno policisti prostosti osumljenemu (še) niso odvzeli, saj se je z avtom hudo ponesrečil in bodo to lahko storili šele, ko bo sposoben za zaslišanje.
Ob 15.18 je Miran Šadl dopolnil sporočilo o preiskavi in uradno razkril, da je žrtev nasilne smrti 76-letna ženska, storilec pa njen mož, star 77 let. Potrdil je tudi, da je on ta, ki se je zaletel z avtom. “Zaradi hudih poškodb se zdravi v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor, “je pojasnil tiskovni predstavnik mariborske policijske uprave.
V kraju smo izvedeli, da je žrtev umora Terezija L. Življenje naj bi ji bil vzel njen soprog Slavko L., ki je letos že dopolnil 77 let. Zakonca imata pet odraslih otrok. Včeraj nismo uspeli priti v stik z nobenim od njih, niti s sinovoma, ki živita v neposredni bližini staršev, saj nam je pot k njim preprečeval policijski trak. Kaj se je premaknilo v glavi Slavka L., da je dvignil roko nad svojo ženo, niti uradno niti neuradno še ni jasno, smo pa od domačinov izvedeli, da zakonca že več let nista imela ravno idiličnega odnosa.
“Slavko se je odselil na svoj vikend, v Vinarje. Govorilo se je, da je imel v preteklosti celo prepoved približevanja,” nam je povedal domačin, ki smo ga včeraj zmotili med obrezovanjem trte. Ko se je nekaj pred sedmo zjutraj pripeljal delat v vinograd in je zagledal razbitine prijateljevega avtomobila, je bila njegova prva misel, da mora ponesrečenemu pomagati. “Pri avtu je bila že policija. Vprašal sem, ali je še notri, a so me policisti odslovili, da nimam kaj tukaj iskati. Kmalu po tem sem slišal, kaj se je zgodilo.” Miran Šadl je informacijo, da je imel 77-letnik prepoved približevanja soprogi, ovrgel.
Kakorkoli že, tragedija nikogar v vasi ni presenetila. Po besedah vinogradnika sta bila zakonca že dolgo groba drug z drugim. Kaj natančno je šlo narobe med njima tega jutra, pa, kot rečeno, v naselju včeraj dopoldan ni vedel nihče. Od virov blizu policije smo izvedeli, da preiskava poteka v smeri umora na zahrbten način, saj naj bi bil Slavko L. svojo soprogo zabodel v hrbet in ji tako preprečil, da bi se lahko pred napadom branila. Policija uradno tega ni potrdila. Kot je razložil Šadl, kriminalisti v interesu preiskave še ne morejo razkriti načina in sredstva, s katerim je bilo izvršeno dejanje. Preiskovalci niso mogli uradno povedati ničesar niti o motivu storilca in okoliščinah udeležbe osumljenca v prometni nesreči. “V kolikor bo to mogoče, bomo javnosti več informacij predstavili v prihodnjih dneh,” je policijsko sporočilo za javnost sklenil Šadl.
VIR: Vesna Lovrec, Večer
FOTO: Dvignjen pokrov motorja in zvita pločevina sta opominjala, da je storilec s prizorišča umora bežal z veliko hitrostjo (Vesna Lovrec)

23. februar 2018
DITKA IN FERI LAINŠČEK V BISTRIŠKEM GRADU
Zavod za kulturo Slovenska Bistrica vabi na koncert Ditke in Ferija Lainščka, ki bo danes, 23. februarja, ob 19. uri v gradu v Slovenski Bistrici. Vstopnice so naprodaj v sprejemni pisarni gradu in uro pred prireditvijo (redna cena je deset evrov, cena za dijake, upokojence in študente osem evrov, za otroke do deset let pa pet evrov).
VIR: Tomaž Ajd, Štajer’c
FOTO: Ditka in Feri Lainšček (YouTube)

23. februar 2004
IZLOČEN ŠE ZADNJI SLOVENSKI BOKSAR
Slovenski boksar Damjan Šel, član BK Slovenska Bistrica, je danes v drugem krogu evropskega članskega amaterskega prvenstva v Pulju v kategoriji do 69 kg boksal proti Dorielu Simeonu. Romun, ki mu tudi Dejan Zavec v amaterski konkurenci ni mogel do živega, je po pričakovanju zmagal, tako da je izpadel še zadnji slovenski predstavnik na tem prvenstvu.
VIR: Zmago Gomzi, Večer
FOTO: Damjan Šel (Facebook)

POLJČANSKA KNJIŽNICA ENA NAJSODOBNEJŠIH V BISTRIŠKI OBČINI
Novi prostori v prizidku telovadnice
V Poljčanah so odprli novo knjižnico. Spada med najsodobnejše v bistriški občini. Prebivalcem tega kraja so jo uredili v prizidku telovadnice, v njej je 8400 knjig, knjižno-računalniška zveza Cobiss (kooperativni online bibliografski sistem in servis), optični čitalnik, tiskalnik in dva računalnika.
Anica Korošec, ravnateljica bistriške matične knjižnice Josipa Vošnjaka, je povedala, da so v začetku februarja, ko so prostor uradno odprli, knjižnico povezali z ljudsko knjižnico Kuda Janka Živka Poljčane. Novi prostori merijo sto kvadratnih metrov in že letos so priskrbeli 822 novih knjig. Od tega so jih 200 podarile založbe in knjigarne, s katerimi dobro sodelujejo.
Denar za obnovitev prostorov je bistriška knjižnica dobila od krajevne skupnosti Poljčane in občine Slovenska Bistrica, in sicer štiri milijone tolarjev, ministrstvo za kulturo je primaknilo tri milijone tolarjev, milijon tolarjev sta stali telefonska in računalniška mreža. Knjižnica je odprta dvakrat tedensko, in sicer v ponedeljek in četrtek, v njej je 2973 stalnih bralcev, od tega kar 2392 mladih, lani so vpisali 252 novih bralcev. Anica Korošec je še povedala, da so v minulem letu izposodili 11.056 knjig ali za 3000 več kot v letu 1997.
V Poljčanah je knjižnična tradicija bogata, prvo knjižnico so odprli pred 80 leti in veliko časa je moralo preteči, da so prebivalci te skupnosti dobili veliko in sodobno knjižnico. Predtem je knjižnica bila v zdravstvenem domu. Ko so zgradili telovadnico, so jo preselili v prizidek, ker pa ni bilo opreme, so morale knjige nekaj mesecev samevati.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: Knjižnica Poljčane (Arhiv knjižnice)

JEDI POLSKAVSKEGA OBMOČJA
V soboto, 23. februarja, je bilo na Zgornji Polskavi regijsko tekmovanje mladih kmetijcev. Ob tej priložnosti so aktivi kmečkih žena v polskavskem domu kulture pripravili razstavo kmečkih jedi. Gospodinje s Kočnega so pripravile božične jedi, iz Bukovca velikonočne, iz Kalš pepelnične, kmetice iz Frajhajma na Pohorju jedi domačih kolin. predice iz Gabernika specialitete, ki jih pripravljajo ob preji. Jedila, ob katerih so se cedile sline, si je ogledalo mnogo prebivalcev krajevne skupnosti Zgornja Polskava pa tudi tekmovalci iz Ormoža, Lenarta, Ptuja, Slovenske Bistrice in Maribora.
VIR: zk, Večer
FOTO: Praznične jedi žensk iz Kalš na Pohorju so si z zanimanjem ogledovali (B. Vugrinec)

23. februar 1945
OGENJ ZAJEL SAMOSTAN STUDENICE
Na današnji dan, 23. februarja 1945, bi lahko samostanski kompleks v Studenicah utrpel izjemno škodo. V župnijski kroniki beremo: L. 1945. februarja so nemški vojaki odšli, zato so 23. februarja 1945 partizani zažgali novi del samostana in šolo. Goreti je začelo ob pol 3h zjutraj. Ogenj je naglo zajel celo stavbo in prišel v neposredno bližino cerkve. Vrata zadnje sobe pred starim samostanskim korom so bila že ožgana. Organist Alojzij Ivanošek je odnesel Najsvetejše v svojo sobo. Toda Jože Fuchs, ključavničar iz trga je takoj organiziral tržane, da so šli gasit in zaustavili požar ter s tem rešili cerkev in stari samostan.
VIR: Simona Kostanjšek Brglez
FOTO: Samostan Studenice (Bistričan.si)

PSI MORAJO BITI PRIPETI
Opozarjamo vse lastnike psov v bistriški občini, posebno volčjakov in lovskih brakov, na odlok okrajnega glavarstva, ki je bil izdan na podlagi lovskega zakona, da morajo biti psi čuvaji in braki v dobi od 1. novembra pa do 31. julija pripeti, kadar pa so izven domačije, se morajo voditi na verigi.
VIR: Mariborski večernik Jutra

23. februar 1923
NAPOVEDANA TEMA PRIVABILA VELIKO ŠTEVILO LJUDI
V petek, 23. februarja 1923, je bil v Uranjekovi gostilni velik shod. Po poročanju časnika Tabor se ga je udeležilo toliko ljudi, da niso napolnili samo osrednjega gostinskega prostora, ampak tudi dve stranski sobi in vežo. Prišli so kmečki možje in delavci ter tudi precej žensk, in to ne samo z zgornjepolskavske občine, ampak tudi iz sosednjih. Privabila jih je napovedana tema: agrarna reforma in težave domače baronice Viljemine Post. Osrednji gost zborovanja je bil minister dr. Vekoslav Kukovec.
VIR: Mirko Munda: Zgornja Polskava in njena okolica, str. 287

Rodil se je biolog, tabornik in urednik časopisa Metalurg SLAVKO KOVAČIČ
Slavko Kovačič se je rodil 23. februarja 1919 v Makolah očetu češke narodnosti Ladislavu Nahuneku, inženirju geodezije, in materi Julijani Kovačič, poštni uslužbenki. Skrb zanj je prevzela mama, samohranilka.
Osnovno šolo je obiskoval v Makolah. Kot »poštni Slavči« je raznašal pošto po makolskih gričih in ob reki Dravinji.
Šolanje je nadaljeval na klasični gimnaziji v Mariboru. Po uspešno opravljeni maturi se je odločil za študij agronomije v Beogradu (Srbija). Žal je moral študij zaradi pomanjkanja sredstev prekiniti. Prijavil se je za delo na pošti. Na pošti v Mokronogu je služboval do kapitulacije Italije septembra 1943. Tam so ga Nemci zaprli in poslali na prisilno delo v Gradec v Avstriji.
Po vojni se je zaposlil v oddelku za planiranje v Tovarni bakra (danes Impol, op. ur.) v Slovenski Bistrici
Leta 1947 je na odru Doma kulture Slovenska Bistrica spoznal svojo bodočo ženo Danico (rojeno Zorinič). Poročila sta se leta 1949. V zakonu sta se jima rodila otroka Ladislav–Slavc Kovačič in Danica.
Čez nekaj let se je Slavko zaposlil na nižji gimnaziji v Slovenski Bistrici kot učitelj biologije. Ob delu je diplomiral iz biologije in kemije. Imenovan je bil za namestnika ravnatelja. Vse popoldneve je preživljal kot vzgojitelj v dijaškem domu v Slovenski Bistrici, kjer je bila žena Danica upravnica. Vodil je tudi tabornike (medvedke in čebelice), planince, nastopal v številnih vlogah (devetdeset vlog) na odru Delavsko-prosvetnega društva (DPD) Svoboda v Domu kulture, vodil prireditve Rdečega križa (RK), tombole za Prostovoljno gasilsko društvo (PGD) …
Slavko je leta 1966 prevzel vodenje novonastalega Izobraževalnega centra v Impolu v Slovenski Bistrici. Tako je prešel k izobraževanju odraslih in pomagal ustanoviti tehnično šolo za potrebe Impola. Ustanovil je tudi tovarniško glasilo ‘Metalurg’. V njem je kot ‘Jaka Drog’ v humorističnem slogu opozarjal na tisto, kar bi lahko v družbi izboljšali.
Leta 1980 se je Slavko upokojil. Ostal je aktiven. Poučeval je na Ljudski univerzi (LU), vodil mlajše tabornike, kot dopisnik je pisal za krajevni časopis ‘Panorama’, ustanovil je društvo nekadilcev, še vedno je nastopal na prireditvah.
Slavko Kovačič je umrl 30. novembra 2020 v Slovenski Bistrici kot najstarejši Bistričan, star skoraj 102 leti. Pokopan je na bistriškem pokopališču.
VIR: biografski-sb.si

OKRAJNI ZASTOP SLOVENJEBISTRIŠKI
Pri volitvi kmečkih občin v soboto, 23. februarja 1907 so zmagali Slovenci. Izvoljeni so sledeči: Jožef Hojnik iz Zg. Polskave (56 glasov), Karol Hrastnik iz Sp. Polskave (54), Franc Mlakar v Hošnici (54), Franc Vehovar na Videžu (54), Blaž Pernat v Ritoznoju (54), dr. Urban Lemež v Slov. Bistrici (54), Martin Medved v Laporju (54), Peter Novak v Slov. Bistrici (54). V manjšini so ostali sledeči nasprotni kandidatje: Pliberšek (22), Kresnik (19), Ačko (20) Hrastnik Ant. (3), Mahorič (22), Jernejšek (22), Stepar (22), Sicherl (22), Juhart (22). Od zadnjič so Slovenci napredovali za 4 glase.
VIR: Slovenec

23. februar 1885
POŽAR PRI RUDOLFU
23. februarja 1885 je zagorelo pri Ivanu Rudolfu v Slovenski Bistrici. Ogenj so zanetili otroci. Po triurnem gašenju so ogenj pogasili člani gasilskega društva Slovenska Bistrica.
VIR: Kronika PGD Slovenska Bistrica
FOTO: Prva stran kronike PGD Slovenska Bistrica

23. februar 1670
MESTNI SODNIK JE BIL TUDI JURIJ GRAF
Kovač Jurij Graf se z ženo Sabino med leti 1662–1700 večkrat pojavlja v zapisih v matičnih knjigah Bistrice, kot mestni sodnik pa je zapisan le enkrat, in sicer 23. februarja 1670.
VIR: Koropec, Jože: Matične knjige iz 17. stoletja za župnijo Slovenska Bistrica, Zbornik občine Slovenska Bistrica II., 1990, str. 38
