21. april
Danes goduje NIKOLAJ
Ime Nikolaj izhaja iz latinskega imena Nicolaus, to pa iz grškega Νικoλαoς (Nikólaos). Grško ime je zloženo iz grških besed νικη (nikē) v pomenu »zmaga v boju« in λαο’ς (laós) v pomenu »narod, ljudstvo«.
Moške različice imena: Miklavž, Nick, Nicki, Nickolas, Nicola, Nicolaj, Nicolas, Nicolo`, Nik, Niki, Nikica, Nikifor, Nikita, Niklas, Niko, Nikodem, Nikola, Nikolas, Nikolče, Nikša.
Ženske različice imena: Nika, Nikolaja, Nikolina.
21. april
USTANOVLJENO DRUŠTVO SLOVENSKIH PISATELJEV
Društvo slovenskih pisateljev je neprofitno stanovsko združenje slovenskih književnikov s sedežem v Ljubljani.
Društvo je bilo ustanovljeno 21. aprila 1872 v Ljubljani. Pobudnik in prvi predsednik je bil Davorin Trstenjak. Tekom zgodovine se je društvo večkrat preimenovalo (Društvo slovenskih leposlovcev 1920, Društvo slovenskih književnikov, sedanje ime ima od leta 1968) ter doživljalo obdobja neaktivnosti. Od leta 1945 je društvo delovalo v okviru Zveze književnikov Jugoslavije, iz katerega je z uradnim aktom izstopilo februarja 1990. V društvu se samostojno in prostovoljno povezujejo slovenski pisatelji, ter tako uresničujejo svoje skupne družbene in kulturne interese. Dejavnost društva se že skoraj 150 let zavzema za ustvarjalno svobodo in čim boljši položaj slovenske mladinske književnosti. V svojo dejavnost vključuje ustvarjalce s celotnega slovenskega prostora. Sodeluje pri sprejemanju predpisov, ki urejajo avtorske moralne, socialne pravice, organizira književne nastope, ter kulturna srečanja, simpozije.
Društvo podeljuje tudi literarno nagrado desetnica za mladinsko in otroško literaturo z namenom uveljavitve tovrstnega leposlovja znotraj društva, kakor tudi v širši javnosti.
Od leta 1998 je del Evropskega pisateljskega kongresa.
TRADICIONALNA PRIREDITEV OŠ POHORSKEGA ODREDA SLOVENSKA BISTRICA
Osnovna šola Pohorskega odreda Slovenska Bistrica že tradicionalno vsako leto pred iztekom šolskega leta predstavi staršem, učencem in drugim obiskovalcem dejavnosti, ki potekajo vse leto.
Vanje je vključenih veliko učencev, ki svoje sposobnosti gojijo med osnovnošolskim izobraževanjem. Tako so se na današnji dan, v četrtek, 21. aprila 2016, v avli osnovne šole predstavili s pevskim zborom, lepo slovensko besedo, različnimi plesnimi zvrstmi in glasbo.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Aleš Kolar
DELOVNO SREČANJE ŽUPANA Z DIREKTORJI
Župan občine Slovenska Bistrica dr. Ivan Žagar se je v torek, 21. aprila 2015, v prostorih Bistriškega gradu srečal s člani Kluba direktorjev Slovenska Bistrica. Na posvetu so govorili o aktualnih vsebinah, ki bodo za podjetja na voljo v okviru Operativnega programa za izvajanje Evropske kohezijske politike 2014-2020.
Beseda je tekla tudi o delu Razvojno informacijskega centra Slovenska Bistrica.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Edvard Grobler
VEČER S PISATELJEM ZDENKOM KODRIČEM
Knjižnica Josipa Vošnjaka Slovenska Bistrica je v torek, 21. aprila 2009, ob 19. uri v prostorih knjižnice na Trgu svobode 16 v Slovenski Bistrici pripravila večer s pisateljem, dramatikom in Večerovim novinarjem Zdenkom kodričem.
Z gostom se je pogovarjal Jože Grobler, večer pa je popestril kantavtor Marko Grobler.
VIR: kr, Večer
POSADILI DREVO
Ob dnevu Zemlje so člani društva za varstvo okolja Vintgar, turistične zveze in predstavniki Komunale Slovenska Bistrica na Trgu svobode v Slovenski Bistrici posadili ostrolistni javor. Akcija varuhov narave ima dvojni simbolni pomen: protest proti vandalom, ki so z avtomobilom pred nedavnim že posajeno drevo tako močno poškodovali, da so ga morali posekati, hkrati pa javor posvečajo dnevu Zemlje.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
VEČ PRIRDITEV, MANJ KIPARJEV
Organizatorji festivala si prizadevajo, da bi v Makole prišli tudi Mariborčani
Lani prvič organiziran festival Forma viva v Makolah je dobil pred dnevi programsko podobo za letošnje leto. Prireditev bo potekala od 6. do 11. septembra, obeta pa se, kot je povedal predsednik kulturno-umetniškega društva Forma viva Ivan Dvoršak, kar nekaj novosti. Te bodo, tako Dvoršak, naredile festival še bolj pester in privlačen za obiskovalce tudi iz drugih krajev Slovenije.
Čeravno so lani številni dvomili, da bo festival tudi dejansko zaživel v kraju na obrobju Haloz, kaj šele, da ga bodo naslednje leto ponovno pripravili, organizatorji napovedujejo letos še več prireditev in obiskovalcev, festivalsko dogajanje pa bo predstavljeno tudi v okoliških občinah – v Ožboltu, Mariboru in Kidričevem.
Glavna letošnja novost bo, da bo v Makolah ustvarjalo manj umetnikov kot lani. Namesto sedemnajstih jih bo na različnih lokacijah v kraju kiparilo dvanajst. Prišli bodo iz različnih krajev Slovenije, kot tudi iz tujine. Vzporedno s kiparskim ustvarjanjem bodo različne kulturne, zabavne in družabne prireditve. Na ogled bodo slikarske razstave, razstave malih živali, umetnostnih oblikovalcev kovin, predstavila se bodo različna društva – lovci, vinogradniki, aktivi kmečkih žena in čebelarji, nastopili bodo tudi številni glasbeniki. V vinski kleti dvorca Štatenberg bodo degustacije vin, tudi tokrat bodo v Makolah postavili zabaviščni park za otroke in mladino. Osnovnošolci in otroci z vrtca bodo ustvarjali v likovnih delavnicah na makolski osnovni šoli. Kiparje bo sprejel župan občine Slovenska Bistrica dr. Ivan Žagar, najboljši med njimi pa bodo na zaključni slovesnosti, katere gost bo predsednik Turistične zveze Slovenije dr. Marjan Rožič, prejeli nagrade.
Organizatorji si prizadevajo, da bi festival v Makolah obiskalo tudi čimveč Mariborčanov. Zaradi tega bo dva dni pred začetkom prireditev, 4. septembra, na Grajskem trgu v Mariboru potekala predstavitev Forme vive in kraja. V krajšem kulturnem programu bodo sodelovali vinogradniki in aktiv kmečkih žena iz Makol.
VIR: Sanja Verovnik, Večer
PEL JE BISTRIŠKI OKTET
Naštudirali so nov program • Koncert zbora bo v bistriški kinodvorani
Bistriški oktet teritorialne obrambe je znan po Sloveniji in v tujini. Njegovo ubrano petje so ljudje največkrat poslušali na Švedskem in v ZRN. Ignac Pančič, umetniški vodja zbora, je povedal, da so po novem letu pridno vadili in naštudirali nov program. Predstavili ga bodo najprej Bistričanom, in sicer, v petek, 21. aprila 1989, ob osmih zvečer v prenovljeni kinodvorani.
»Zbor dela devet let. Lani pa smo imeli nekaj lepih uspehov, kar trikrat smo nastopili na Švedskem, poleg tega tudi na pevskih tekmovanjih v Sloveniji. v Poljčanah smo priredili novoletni koncert, pred dnevi smo bili gostje Atomskih Toplic v Podčetrtku. PO bistriškem
koncertu se bomo pripravljali za radijsko in televizijsko snemanje, povabljeni smo na dva koncerta in na občinsko revijo pevskih zborov. Sezono bomo sklenili z nastopom oktetov na majski prireditvi v Šentjerneju,« je še rekel Ignac Pančič.
VIR: (zk), Večer
FOTO: Večer
PETI OBČINSKI REFERENDUM
V Slovenski Bistrici je znan osnutek referendumskega programa za peti občinski samoprispevek. Na osnovi anket in mnenj prebivalcev Slovenske Bistrice, vodstev krajevnih skupnosti in delavcev bistriških organizacij združenega dela so se odločili za deset predlogov. Tako nameravajo urediti prostore glasbene šole v Slovenski Bistrici, ki je edina neuresničena naloga četrtega občinskega samoprispevka, ogrevajo se za nakup počitniških prostorov ob morju za šolarje in predšolsko mladino, zgradili naj bi jasli v Slovenski Bistrici in na Zgornji Polskavi, posodobili zobozdravstvene in zdravstvene ambulante v občini in modernizirali naj bi veterinarsko ambulanto v Slovenski Bistrici. Krajanom Makol naj bi z denarjem iz občinskega samoprispevka pomagali zgraditi dom krajanov, Poljčančanom in Oplotničanom pa telovadnici ob osnovnih šolah.
Razmišljajo tudi o nakupu sodobne učne tehnologije za vse osnovne šole v občini, asfaltirali naj bi cesto Cezlak—Kebelj in vsako leto nekaj denarja prispevali za kulturne dogodke v občini.
Socialistična zveza v Slovenski Bistrici je do sredine marca dobila 49 predlogov, ki naj bi jih uvrstili v program petega občinskega samoprispevka. Odbor za pripravo osnutka programa je iz množice najrazličnejših predlogov sprejel program, ki naj bi bil zanimiv za čim več prebivalcev občine. Ko bo razprava o programu sklenjena, bodo v Socialistični zvezi analizirali mnenja in se na njihovi osnovi opredelili za natančnejši program. V SZDL poudarjajo, da bodo pred izvedbo referenduma opravili še anonimno anketo, ki naj bi bila dokaj natančen barometer navdušenosti nad uvedbo petega občinskega samoprispevka.
VIR: (zk), Večer
NA SPODNJI POLSKAVI NASTOPILI FOLKLORISTI
Na Osnovni šoli Spodnja Polskava je bila v nedeljo, 21. aprila 1985, ob 16. uri v organizaciji Zveze kulturnih organizacij revija desetih folklornih in tamburaških skupin občine Slovenska Bistrica. Po reviji je sledil še strokovni pogovor o delu teh amaterskih skupin.
VIR: (jš), Večer
GRADNJA BENCINSKE ČRPALKE SE JE ZAVLEKLA
Delavci opekarne Pragersko nadaljujejo gradnjo bencinske črpalke na Pragerskem. Le-to bi morali dograditi že decembra Iani, vendar se je gradnja iz neznanih vzrokov nekoliko zavlekla. Občani Pragerskega se čudijo, kako lahko kako podjetje tako dolgo zavlačuje
gradnjo tako potrebnega objekta v tem kraju; to bo edina črpalka na relaciji Slovenska Bistrica— Ptuj. Skelet bencinske črpalke že šest mesecev kazi ta kraj, obenem pa tudi ovira promet na eni izmed stranskih cest na Pragerskem.
VIR: (až), Večer
KUD “GAJ” JE POŽIVILO SVOJE DELO
Kulturno umetniško društvo “Gaj” na Zg. Polskavi, v okviru katerega deluje knjižnica, dramska, pevska ter šahovska sekcija, bo letos, kakor kaže, znatno poživilo svoje delo.
Tako je dramska sekcija, po več kot enoletnem molku uprizorila v krajevni dvorani na Zg. Polskavi Petrovičevo trodejanko “Vozel”. Obisk domačinov dokazuje, da si prebivalstvo želi videti svoje igralce bolj pogosto na odru. Čudim se, da je dramska skupina bila tako dolgo v kulturnem zatišju spričo bogate in razgibane dejavnosti v prejšnjih letih. Upamo, da bo sedanja uprizoritev “Vozla” pomenila novo razdobje v kulturnem izživljanju tega kulturno umetniškega društva.
Na svoj prvi letošnji nastop pa se pripravlja tudi domači pevski zbor. Pevski koncert, ki ga bodo priredili, bo predvidoma prihodnji mesec. V kratkem nameravajo pevci gostovati tudi v Šmartnem na Pohorju in drugih okoliških krajih. Moški zbor je v preteklem letu bil precej razgiban in je želeti, da njihova dejavnost tudi letos ne popušča.
VIR: IvBo, Večer
PREBIL MU JE LOBANJO
V gostilni Kavčič je bilo 21. aprila 1940 zvečer precej polno. Ta usodni večer je gostilničarka, 50-letna Ana Kavčič opisala takole: »Okoli 18. ure je prišel v gostilno tudi Ludvik Vetec in ostal v družbi z Antonom Matalnom, Karlom Sorbkom in Ivanom Pučnikom. Popil je največ liter vina, ni bil videti pijan. Do 22. ure, ko je prišel v gostilno Jože Šoba, je bilo v gostilni mirno. Dobro sem ga poznala, bil je divjega, nasilnega značaja in rad se je pretepal. Mislim, da je bil vsaj nekoliko vinjen. Kmalu po svojem prihodu je začel v prvi sobi razbijati kozarce. Opozorila sem ga, da jih bo moral plačati. Brez ugovarjanja jih je plačal. Mislim, da je do tedaj spil dve steklenici piva. Ko sem v drugi gostinski sobi stregla gostom, je Šoba začel v prvi sobi spet razgrajati. Vpil je, naj ga kar ubijejo in da on nikoli nikogar ni ubogal, tudi v vojski ne, čeprav so ga zaprli. Nato je odšel, a se je kmalu vrnil, v gostinski sobi stopil k Tomažu Kacijanu in mu brez vsakega povoda prisolil dve močni klofuti. Nato se je pognal proti mizi, za katero so mirno sedeli Vetec, Mataln, Sorbek in Pučnik. S pestjo je udaril Pučnika v obraz, nato je vrgel na tla Matalna in nazadnje se Vetca. Ko se je Vetec pobral s tal, sem videla, da iz palca, menda na desni roki, močno krvavi, ker si je pri padcu izpulil noht. Prisotni možje so Šobo zgrabili in ga držali tako dolgo, dokler se ni pomiril. Zahteval je še pijače, sprva mu je nisem hotela dati, ko je zagrozil, da bo vse razbil, če ne dobi vina, pa sem mu v strahu, kaj vse bo počel, ustregla. Brez vzroka izzvan pretep me je tako razburil, da ne vem natančno, kdaj je Šoba odšel iz gostilne. Vem samo to, da je bila kmalu po 23. uri gostilna prazna. Šele naslednji dan sem zvedela za tragičen konec spopada med Šobo in Vetcem, ki je pri nas na dobrem glasu. V gostilni je bil vedno miren gost, kolikor vem, nikoli ni bil vpleten v kakšen koli fantovski ali moški pretep.«
Izpoved Ane Kavčič so potrdili tudi drugi gosti, ki so bili 21. aprila 1940 zvečer v njeni gostilni.
Okrožno sodišče v Mariboru je 12. junija 1940 obsodilo 56-letnega Ludvika Vetca s Spodnje Polskave 104 zaradi uboja Jožeta Šoba na dve leti in pol strogega zapora ter na izgubo častnih pravic za dve leti.
Vetec je dejanje priznal in ga obžaloval, zanikal pa je svojo krivdo. Med obravnavo je sodnemu senatu povedal, kaj se je usodnega večera dogajalo v Kavčičevi gostilni. Iz gostilne je odšel s Karlom Sorbkom. Pri Sorbkovem domu sta se poslovila. Pot je nadaljeval sam, nekaj deset metrov pred domačo hišo pa je s stranske ceste skočil Jože Šoba, mu prisolil nekaj zaušnic in ga udaril s pestjo tako močno, da je padel na hrbet. Ko je vstal, je Šobo odrinil od sebe in zbežal nazaj, da bi šel domov po stranski poti. Tik pred Vetčevim domom pa je izza plota z vilami oziroma železnim kavljem na ročaju v rokah skočil Šoba, zamahnil proti Vetčevi glavi, ta pa je udarec prestregel z levico, zaradi česar mu je počila podlaktnica, z desnico iztrgal Šobi nevarno orodje iz rok in ga z njim udaril po glavi. Šoba je padel, Vetec je odvrgel kavelj in odšel domov. Šlo naj bi torej za silobran, toda med preiskavo je priča, soseda Marija Dorič izpovedala, da je skozi okno res videla, kako je Šoba sunil Vetca, da ta je padel, in nato odšel proti svojemu domu. Nekaj minut pozneje pa je zagledala na cesti Vetca z nekim orodjem v rokah, kako glasno govori: »Frdamani Šoba, le kaj sem mu naredil.« Ko je obtoženec izginil za vogalom Šobove hiše, je bilo od tam slišati več zamolklih udarcev. Zato sta v možem stopila na dvorišče, s katerega se dobro vidi Šobova hiša, in videla na tleh ležati Jožefa Šoba, h kateremu sta prav takrat prihitela njegova brata, kakšnih deset korakov vstran pa Ludvika Vetca, kako se pobira iz obcestnega jarka. Z odlomljenim kosom deske je stopil do zakoncev Dorič in jima rekel: »Sedaj pa sem temu hudiču dal, jaz pa sem tudi dobil tri čvrste.«
Enako kot Marija Dorič je tisti večer opisal tudi njen mož Jože.
Tudi preiskava je potrdila, da se je usodni pretep med Šobo in Vetcem zgodil v neposredni bližini Šobove in ne obtoženčeve hiše, da je bil Šoba »oborožen« s kosom deske, ki jo je odtrgal iz Soršakovega plota, Vetec pa z vilami, ki jih je prinesel od svojega doma ali od kod drugod. Silobran je bil torej izključen.
Izvedenec, banovinski zdravnik dr. Simon Jagodič iz Slovenske Bistrice je ugotovil, da je bila poškodba na glavi Jožeta Šobe prizadejana z železnim kavljem, ki je prebil lobanjo in se zapičil v možgane.
Člen kazenskega zakonika, po katerem je sodišče obsodilo Ludvika Vetca, je sicer predvideval do 12 let hudega strogega zapor, a je sodni senat upošteval obtoženčevo priznanje, njegov »dober glas«, delno vinjenost in razburjenje zaradi z ničemer izzvanega Šobovega nasilnega vedenja v gostilni Kavčič. Zato mu je izreklo samo dve leti in pol strogega zapora in izgubo častnih pravic za dve leti, kar je ustrezalo »obtoženčevi krivdi in njegovi kazenski odgovornosti«.
Ludvik Vetec oziroma njegov odvetnik se je na izrečeno sodbo pritožil na Vrhovno sodišče v Ljubljani, a je le-to pritožbo zavrnilo in potrdilo izrečeno kazen.
VIR: Mirko Munda: Spodnja Polskava in njena stoletja, str. 431-433
ZEMLJA NA SPODNJI POLSKAVI ZMRZNJENA
Leta 1861 se je po zapisih v župnijski »Spominski knjigi« vreme obnašalo »čudno«. Februar je bil topel in brez snega, 21. in 22. aprila je bila zemlja »kot kamen trdo zmrznjena«, 5. maja je sneg pobelil Dravsko polje, v hribih ga je zapadlo več kot pol metra, sredi maja pa je bila že »tropska vročina«. Ob takem vremenu letina ni mogla biti dobra.
Vir: Mirko Munda: Spodnja Polskava in njena stoletja, str. 148