23. april
Danes goduje VOJKO
Vojko je skrajšana oblika iz slovanskih zloženih imen, ki se začenjajo z Voj-, npr. Vojislav, Vojimir, Vojdrag, Vojteh. Sestavina voj je v starocerkvenislovanščini pomenila »vojak«, v ruščini »vojska«.
Moške različice imena: Voja, Vojan, Vojeslav, Vojč, Vojčo, Voin, Vojin, Vojimir, Vojmil, Vojislav, Voislav, Vojkan, Vojmir, Vojimir, Vojnimir, Vojkomir, Vojkoslav, Vojo, Vojta, Vojteh, Vojtek.
Ženske različice imena: Voja, Vojana, Vojanka, Vojeslava, Vojica, Vojimira, Vojina, Vojinka, Vojslava, Vojislava, Vojka, Vojkica, Vojna, Vojteha.
23. april
SVETOVNI DAN KNJIGE IN AVTORSKIH PRAVIC
Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco) je 23. april za svetovni dan knjige in avtorskih pravic razglasila leta 1995. Obeležujemo ga na dan, ko so se rodili ali umrli nekateri velikani svetovne literature, kot so Miguel de Cervantes, Vladimir Nabokov in William Shakespeare. Posvečen je knjigi, spodbujanju branja, založništva ter zaščiti avtorskih pravic in intelektualne lastnine.
“ČLOVEČNOST PORAJA ČLOVEČNOST”
Dolgoletna sekretarka Območnega združenja Rdečega križa Slovenska Bistrica v vsakem človeku najde kaj dobrega
Za Marijo Bračič, ki je 25 let opravljala delo sekretarke Območnega združenja Rdečega križa Slovenska Bistrica in se je lani upokojila, to delovanje nikoli ni bila le služba, ampak način življenja. “Človečnost poraja človečnost. Organizacija so zgolj in samo ljudje in vsi morajo slediti istim plemenitim ciljem. Rdeči križ je organizacija živega in avtonomnega sistema, ki ustvarja vedno nove in nove perspektive, ustvarja bolj humano družbo, goji univerzalno ljubezen do sočloveka – človečnost. Srčnost, sočutje in empatijo, humano družbo pa lahko ustvarjamo in živimo 24 ur na dan,” pravi. Svoje besede živi in potrjuje tudi v razmerah širjenja novega koronavirusa. Skupaj s Francijem Turkom namreč vodita prostovoljce, ki pomagajo v občinski dežurni informacijski pisarni, ta deluje 24 ur na dan.
VIR IN FOTO: Tomaž Ajd, Štajer’c
9. FESTIVAL MIRU IN ŠARHOV POHOD
Na Pohorju sta v soboto, 23. aprila 2016, potekali tradicionalni prireditvi, 9. Šarhov pohod in Festival miru. Festival miru nosi s seboj bogato in pomembno sporočilo, da smo ljudje tisti, ki soustvarjamo zgodovino, se zavzemamo z mir in skupaj z mladimi rodovi spoštujemo tudi napore in boj slovenskega naroda v najtežjih trenutkih njegove zgodovine.
Udeleženci so se v soboto najprej podali na pohod od Treh kraljev preko Črnega jezera do Treh žebljev, kjer so se s spominsko slovesnostjo spomnili padlih borcev legendarnega Pohorskega bataljona. Na Treh kraljih je bil popoldne po maši s patrom Knavsom pod velikim šotorom še 9. Festival miru. Zbrane je v imenu veteranskih organizacij pozdravil generalmajor Ladislav Lipič, slavnostna govornica pa je bila Kaja Primorac, študentka mednarodnih odnosov na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani in prava na Pravni fakulteti v Mariboru. V kulturnem programu so nastopili osnovnošolci iz Šmartnega na Pohorju in veliki orkester Slovenske policije. Prireditev so zaključili s koncertom skupine Kombinatke.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Edvard Grobler
NA OSNOVNI ŠOLI POHORSKEGA ODREDA OBELEŽILI DAN ŠOLE
Osnovna šola Pohorskega odreda Slovenska Bistrica že tradicionalno vsako leto pred iztekom šolskega leta predstavi staršem, učencem in drugim obiskovalcem dejavnosti, ki potekajo vse leto. Vanje je vključenih veliko učencev, ki svoje sposobnosti, želje in talent gojijo ves čas osnovnošolskega izobraževanja.
Dejavnosti, ki niso neposredno povezane z izobraževalnim procesom, pomenijo za učence sprostitev, za marsikoga pa tudi kažipot v nadaljnjem šolanju. Tako so lahko v četrtek, 23. aprila 2015, prisluhnili pevskim zborom, lepi slovenski besedi, različnim plesnim zvrstem, glasbi in drugim predstavitvam, na katere so lahko ponosni tako učenci kot njihovi mentorji.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Aleš Kolar
OBČNI ZBOR BISTRIŠKEGA DRUŠTVA IZGNANCEV
Na današnji dan, v sredo, 23. aprila 2014, je Društvo izgnancev Slovenska Bistrica priredilo 22. zbor svojih članov, ki je tokrat prvič potekal v novem domu za starostnike. Kot je že običaj, so najprej izvolili organe zbora, poslušali poročilo predsednika, tajnika, blagajnika in nadzornega odbora, poslušali pozdravne besede gostov in razgrnili program za tekoče leto.
Tudi tokrat so se spomnili svojega trpljenja in trpljenja sotovarišev v izgnanstvu v letih 1941-45, od koder se mnogi niso vrnili, o popravi krivic, ki še vedno niso v celoti zaceljene in drugih problemih, saj se populacija izgnancev vedno bolj stara, in vsako leto se jih zbora udeleži manj. Kljub vsemu je treba tudi o trpljenju izgnancev pisati in govoriti, da bi se današnje generacije zavedale strahot, ki jih prinašajo vojne.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Edvard Grobler
V MAKOLAH ODPRLI LEKARNO
Miran Golub, lastnik lekarne v Račah, je v Makolah odprl lekarniško podružnico. Pred tem je podružnico odprl tudi na Pragerskem. Ko je odpiral makolsko lekarniško podružnico, je Golub povedal, da je zamisel uresničil po pogovoru z zdravnico Silvano Popov, ki ima svojo ambulanto v občinskem središču. Za obnovo poslopja bivše mesnice in za opremo je lastnik plačal 166.900 evrov. V lekarni bo zaposlena farmacevtka, njen delovni čas pa bo v ponedeljek med 12. in 19. uro, ostale dneve pa med 7.30 in 15. uro. V Lekarni Rače je zdaj zaposlenih že devet ljudi. Lekarno bodo obiskovali predvsem starejši prebivalci makolske občine in tudi tisti, ki nimajo lastnega prevoza.
VIR in FOTO: Zdenko Kodrič, Večer
OB JUBILEJU JOŽETA LESKOVARJA
Zveza Svobod Slovenska Bistrica je 23. aprila 2005 ob 19. uri v viteški dvorani bistriškega gradu pripravila koncert v čast glasbenemu pedagogu, ustvarjalcu in zborovodju Jožetu Leskovarju iz Slovenske Bistrice. V glasbeno zgodovino se ni zapisal le kot zborovodja in ravnatelj Glasbene šole v Slovenj Gradcu, ampak tudi kot poznavalec samospevov Huga Wolfa. Pred dobrim desetletjem je namreč slovenski glasbeni umetnosti razkril velik pomen Wolfove glasbe. Jože Leskovar bo v Slovenski Bistrici slavil 70-letnico, ob tej priložnosti bodo slavljencu peli družina Breznik iz Pameč, oktet Kograd iz Dravograda, moški pevski zbor Obrtnik Slovenska Bistrica – Polskava, Vokalna skupina Vivere, Moški in ženski pevski zbor Kud Oplotnica ter moški in ženski pevski zbor DPD Svoboda Slovenska Bistrica. Županja Irena Majcen mu bo vročila zlati grb občine Slovenska Bistrica, dobil pa bo tudi prizanje ZKD Slovenije. Ob jubileju bo izšla tudi trojna zgoščenka s priredbami slovenske ljudske glasbe. Na zgoščenki bodo skladbe, ki jih je priredil prav Jože Leskovar.
VIR: Zdenko Kodrič
FOTO: Jože Leskovar (Arhiv Silva Husuja)
STROJI PROTI PLEVELOM NA PRAGERSKEM
Tehnološki center za poljedelstvo in vrtnarstvo, Tehnološki center za kmetijsko tehniko in Združenje za ekološko kmetovanje SV Slovenije je 23. aprila 2004 ob 10. uri na dvorišču posestva Perutnine Ptuj na Pragerskem organiziralo v sodelovanju s podjetjem Euro Land prikaz strojev za mehanično zatiranje plevelov.
V ekološkem kmetijstvu je edina možnost zatiranja plevelov v poljedelstvu v integrirani pridelavi poljščin, samo mehanično odstranjevanje, in še to samo v rastni dobi poljščin.
Na posestvu PP enote na Pragerskem, kjer izvajajo poskus Fakultete za kmetijstvo Maribor z različnimi načini zatiranja plevelov na doslej konvencionalni njivi z ozimnimi žiti, so predstavili praktično delovanje in uporabo česala (‘štrigla’). Hkrati je bila to priložnost za pogovor s strokovnjaki s področja poljedelstva in varstva rastlin o aktualnih problemih s področja ekološkega kmetijstva, Sodelovala je tudi dr. Martina Bavec z mariborske kmetijske fakultete, vodja ekološke pridelave. Predstavitev je bila namenjena ekološkim kmetijam, kmetijskim svetovalcem, tehnologom, učiteljem poljedelstva, predvsem pa pridelovalcem, zainteresiranim za integrirano pridelavo poljščin.
Vabljeni so bili tudi študenti, dijaki in drugi pridelovalci ter vsi, ki se nameravajo preusmeriti v integrirano pridelavo; dobili so tudi brošuro s predlogom tehnoloških navodil za integrirano pridelavo poljščin.
VIR: Urška Šprogar, Večer
ODSTOPIL DIREKTOR ZD SLOVENSKA BISTRICA
23. aprila 1999 je svet zavoda Zdravstvenega doma Slovenska Bistrica razpravljal o odstopu direktorja dr. Mirana Arbeiterja. Glavni razlog za njegov odstop je bil neurejen položaj zdravstva v bistriški občini.
VIR: (zk), Večer
NA PRAGERSKEM ODPRLI BISTRO LM
V nedeljo, 23. aprila 1989, ob 19. uri so v Kulturnem domu na Pragerskem odprli bistro LM. Na otvoritvi so nastopili Alfi Nipič z ansamblom Export A iz Slavije. Ob raznovrstnih pijačah so postregli še tople sendviče, narezke, tatarski biftek in drugo.
VIR: Večer
NOVA SAMOPOSTREŽNICA NA PRAGERSKEM
Želja po novi trgovini je bila v krajevni skupnosti Pragersko stara že nekaj let. Če bo gradnja tekla po načrtu, bodo občani novo trgovino dobili že pred jesenjo. Za 1300 prebivalcev bo nova samopostrežnica poleg novega stanovanjskega bloka največja letošnja pridobitev. Trgovino ob železniški postaji in cesti Ptuj—Pragersko, ki bo imela 600 kvadratnih metrov površine, gradi mariborski Marles, investitorica pa sta bistrška Planika in krajevna skupnost. Poleg samopostrežnice bodo v novem objektu še prostori za manjši lokal, skladišča in sanitarije.
VIR: zk, Večer
FOTO: Mercator
SREČANJE MLADINE IZ PRIJATELJSKIH OBČIN
Slovenska Bistrica se je leta 1969 prvič vključila v teden bratstva in prijateljstva. V okviru te prireditve so se pred tem v Slovenski Bistrici mudili mladinci iz Ormoža in Koprivnice. Izmenjali so izkušnje o življenju in delu mladih v teh treh občinah. Obiskali so večje delovne organizacije in si s posebnim zanimanjem ogledali nekaj bistriških spominskih znamenitosti.
VIR: V. H., Večer
DELOVANJE SLOVENJEBISTRIŠKEGA SOKOLA
Dobri prednjaki, idejno močni in tehnično izvežbani, so sokolskemu življenju to, kar voda ribi. Zato je naša društvena uprava na pobudo vaditeljskega zbora priredila prednjaški tečaj, ki se vrši ob četrtkih od 20. do 22. ure in ga obiskuje 22 tečajnikov. Ne tečaju predavajo bratje Stopar, dr. Jagodič, Kristan, dr. Pučnik in Rismal. Za čete pa bo matično društvo priredilo tak tečaj v jeseni.
Pozdraviti je nadalje nov življenjski impulz v našem društvu, ki se odraža v prosvetnih večerih. Prvi tak večer je v častnem številu obiskala naša mladina, starina pa menda iz nepotrebne skepse do možnosti boljših družabnih odnošajev, večera ni obiskala. Izražamo upravičeno upanje, da bo prihodnjič drugače. V soboto 25. aprila bo predaval ob 20, url v kino-dvorani profesor g. Brežnik iz Ljubljane o New Yorku. Predavanje bodo spremljale skioptične slike in vabimo članstvo ter ostalo občinstvo, da se ga udeleži v čim večjem številu.
Tudi bo društvo v letošnjem letu proslavilo 100-letnico rojstva našega narodnega prvoboritelja dr. Josipa Vošnjaka, ki je svoja stara leta preživel v vinorodnih goricah pri Slov. Bistrici in leži pokopan pri Sv. Venčeslu.
Pred 20. leti so priredili bistriški Slovenci majniški izlet v Laporje in na Videž. Izlet se je takrat pretvoril v veliko nacionalno manifestacijo in je imel za nekatere udeležence ob izbruhu svetovne vojne hude posledice. Naše društvo hoče poživiti spomin na ta zgodovinski dogodek in priredi 6. maja izlet v Laporje in na’ Videž. Že danes poziva vsa ostala narodna društva, naj bi se omenjenemu izletu pridružila.
Revijo društvenega dela v telovadnici pa bomo videli pri društvenem nastopu koncem maja. Obeta se nam lep sokolski dan. V Šmartnem na Pohorju sokolska misel zopet pridobiva pristaše. Začasno je tam samo odsek našega društva, ki pa se bo v doglednem času pretvoril v četo. Okoliške čete se živahno gibljejo. Pevski zbor čete v Laporju je pred kratkim priredil prav posrečen koncert v Slov. Bistrici. Bratu Logarju čestitamo k lepemu uspehu. Sicer je lep del naše boljše družbe pozabil na svoje poreklo in ignoriral prireditev kmetskih fantov. Toda to vrlih laporških Sokolov ni motilo.
VIR: Mariborski večernik Jutra