7. maj
Danes goduje GIZELA
Ime Gizela po mnenju nekaterih strokovnjakov izhaja iz staronordijske besede gisli, ki pomeni puščica, strelica ali, palica. Drugi pa menijo, da izhaja ime Gizela iz starovisokonemške besede gisal v pomenu talec ali otrok plemenitega rodu.
Ostale različice imena: Gisela, Gisele, Gizi, Seli, Zela.
7. maj
TAKRATNA RTV LJUBLJANA ZAČNE ODDAJATI TELETEKST
7. maja 1984 je takratna RTV Ljubljana začela oddajati teletekst, ki je napovedal prihajajočo informacijsko revolucijo in naznanjal transformacijo produkcije, posredovanja in sprejemanja novic.
Teletekst je otrok analogne televizije. T. i. “vertikalni zatemnitveni interval” (VBI – Vertical Blanking Interval), neuporabljen “prostor” za prenos slike v analognem televizijskem signalu, so za oddajanje teleteksta prvi izkoristili na britanski televiziji BBC leta 1974. 7. maja 1984 ob 17.20, so teletekst lahko prvič spremljali tudi televizijski gledalci v Sloveniji.
PITNIK IN FONTANA SPET DELUJETA
Pitnik in fontana na Trgu svobode v Slovenski Bistrici spet delujeta. Pred časom sta bila oba objekta tarča vandalizma, ko so neznanci namerno poškodovali to javno lastnino. Pitnik je bil poškodovan do te mere, da se celotni kamniti blok, iz katerega je bil narejen, ni dal več popraviti. Prav tako so zaznali napake v delovanju fontane. Škodo je sanirala Komunala Slovenska Bistrica, ki tudi skrbi za pitnik in fontano. Pri obnovi je sodelovala z Zavodom za varstvo kulturne dediščine, od katerega je pridobila vsa potrebna soglasja.
“Po izrisu in umestitvi v prostor smo naročili tudi poseben pitnik, izdelan tako, kot si ga je že pred leti zamislil mestni urbanist, arhitekt Igor Kraševac. Izdelan pa je iz pohorskega granita,” razlaga Modest Motaln, vodja urejanja javnih površin pri Komunali Slovenska Bistrica. “Fontani smo zagotovili tudi večjo kapaciteto pretoka vode in popravili nekaj tehničnih pomanjkljivosti. Tako da odslej oba spet delujeta nemoteno,” je dodal Motaln. Obnova pitnika in fontane je skupaj stala okoli 2500 evrov.
VIR: Tomaž Ajd, Štajer’c
FOTO: Pitnik in fontana na Trgu svobode (Arhiv Komunale Slovenska Bistrica)
OBČNI ZBOR BISTRIŠKEGA DRUŠTVA IZGNANCEV SLOVENIJE
Člani Društva izgnancev Slovenije, Krajevna organizacija Slovenska Bistrica, so se v soboto, 7. maja 2016, v prostorih Doma starejših občanov v Slovenski Bistrici sešli na 24. občnem zboru.
Prisluhnili so poročilu o delu organizacije v preteklem letu in potrdili program dela za leto 2016. Društvo izgnancev Slovenije 1941-1945 je bilo ustanovljeno 9. junija leta 1991 na gradu Rajhenburg. Rajhenburški grad je bil leta 1941 eno največjih zbirnih taborišč v Evropi; skozenj je šlo na trnovo pot izgnanstva okoli 45.000 Slovencev, zato je bilo ustanovno zborovanje društva prav na tem gradu.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Edvard Grobler
DILEMA BISTRIŠKE SLS: MAJCNOVA ALI ŽAGAR?
Četudi se v javnosti govori, da je zasebni podjetnik Jože Pipenbaher županski kandidat strank SD, Zares in LDS in ker se je pojavil na enem od pomembnejših političnih zborovanj stranke Zares, njegova kandidatura za župana občine Slovenska Bistrica ni povsem jasna. Včeraj je namreč Pipenbaher povedal, da se še ni odločil za kandidaturo in da bo o morebitnem sodelovanju v lokalni volilni kampanji seznanil javnost.
Doslej sta potrjeni le dve kandidaturi za župana bistriške občine: na jesenskih volitvah bosta kandidirali dosedanja županja Irena Majcen in bivša ravnateljica OŠ Milica Klokočovnik kot samostojna kandidatka. Za župana naj bi kandidiral tudi bivši minister Ivan Žagar. Na sinočnji volilni konvenciji stranke SLS, ki je bila zaprta za javnost, so bili člani SLS v veliki dilemi, koga podpreti v kampanji. Majcnova in Žagar sta namreč oba iz SLS. Če je sinoči Žagarju uspelo prepričati svojo bazo, bo morala Majcnova zaveznike iskati v Desusu.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
POGIN RIB ŠE RAZISKUJEJO
Bistriški ribiči nadaljujejo iskanje rib v potoku Bistrica. Prispeli so do Ložnice in vse kaže, da bodo preiskali tudi to reko. Našli so nad tisoč poginjenih rib, največ postrvi in klenov, odkrili pa so tudi deset poginjenih potočnih rakov jelševcev, ki, kot je znano, živijo v čistih vodah. Preiskovalci so še vedno na delu, vodo in ribe pa preiskujejo še strokovnjaki mariborskega zavoda za zdravstveno varstvo. V Slovenski Bistrici ljudje govorijo – domnevo so potrdili tudi v Komunalnem podjetju – da so se ribe začele zastrupljati v bližini Impolovega prometno neurejenega parkirišča. Ta parkirni prostor je javnosti znan zaradi nedavnega zdrsa cisterne v potok Bistrica. Nad potokom so tudi manjši sadovnjaki in vrtovi. Zato obstaja resna domneva, da je prav s parkirišča in vrtov v Bistrico iztekla večja količina strupenih snovi.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
ANKA KRAŠNA V GRADU
Na današnji dan, 7. maja 2004, so v Gradu Slovenska Bistrica odprli razstavo Glazerjeve nagrajenke za leto 2004, slikarke Anke Krašna. Avtorica jo je naslovila s pomenljivim naslovom Dnevnik gospodične Silve Blondy. Slikarka spada v vrh slovenske likovne umetnosti, njeno delo likovna kritika uvršča med vidne moderne ustvarjalce. Njen obisk v Slovenski Bistrici bo zagotovo eden vrhuncev likovne umetnosti ne le v Slovenski Bistrici, ampak tudi v Sloveniji.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
PLASTIKA STUDENICE
V tej studenški poslovni enoti litijske lesne industrije izdeluje 24 delavcev različne predmete iz plastike. Svoje naloge zaposleni opravljajo v zelo slabih delovnih razmerah in z zastarelo strojno opremo. Zavoljo tega je v minulem obdobju zapustilo obrat precej dobrih delavcev. V Studenicah so prepričani, da bi zaposlene pri strojih zadržali le z gradnjo nove proizvodne dvorane. Zanjo seveda litijska lesna industrija nima zagotovljenih sredstev. Bržkone bodo morali Litijci z Bistričani in delavci Plastike najti skupen jezik in se pogovoriti o gradnji novih prostorov ali posodobitvi proizvodnje.
VIR: zk, Večer
ŽIVI MED NAMI!
V temeljni organizaciji združenega dela Granit Slovenska Bistrica so se v ponedeljek, 7. maja 1980, tovarniška vrata odprla že zelo zgodaj. Delo ni zastalo, samo za hip so na žalnem zborovanju zastali koraki, misel in beseda. Žalnega zborovanja se je udeležilo okoli 220 delavcev. Svečan je bil trenutek, ko je šest mladih delavcev pred tribuno prineslo zastavo domovine, predsednikovo sliko in šopke spomladanskega cvetja kot simbol večne mladosti, njegovih misli in besed. Delavcem je o liku heroja in velikega državnika govoril sekretar osnovne organizacije ZKS Branko Vasa. Marija Vernik pa je njegov spomin počastila z verzi.
Nič drugače ni bilo v drugih temeljnih organizacijah združenega dela in krajevnih skupnostih, osnovnih šolah in vzgojno-varstvenih zavodih bistriške občine. V KS Tinje je bilo žalno zborovanje v ponedeljek zvečer. 0b tej priložnosti so pionirji osnovne šole Tinje pripravili kulturni program, o delu in življenjski poti tovariša Tita pa je govoril občan Stanislav Gradišnik. Komemoracije se je udeležilo okoli 60 občanov, med njimi so bili tudi taki, ki so v osnovno šolo prišli po dveh urah hoda.
Osrednja občinska žalna slovesnost je bila predvčerajšnjim v bistrškem gradu, kjer je delegatom zborov občinske skupščine, občanom in predstavnikom družbenopolitičnih organizacij govoril o Titovi poti predsednik občinske konference SZDL Slovenska Bistrica Vlado Cvahte. V žalni knjigi, ki je odprta v prostorih občinske skupščine vsak dan med 8. in 18. uro, je vpisanih že veliko imen: prihajajo kmetje, delavci, mladinci, šolarji, gospodinje in upokojenci. Njihovi podpisi izražajo globok izraz žalosti, hkrati pa pomenijo tudi pripadnost naši družbenopolitični ureditvi, tovarišu Titu in zvezi komunistov. Nad knjigo se venomer nekdo sklanja.
Včeraj ob 17. uri je bila žalna slovesnost tudi v krajevni skupnosti Poljčane. Na žalnem zborovanju je govoril predsednik krajevne konference SZDL Boris Plošinjak, v kulturnem delu slovesnosti pa so nastopili člani mešanega pevskega zbora KUD Janka Živka iz Poljčan.
S solzami v očeh so žalostno novico sprejeli tudi pripadniki Jugoslovanske ljudske armade. Žalno zborovanje vojakov in starešin bistriške garnizije bo danes dopoldne.
VIR in FOTO: Večer
KATEGORIZACIJA OTROK V BISTRIŠKI OBČINI
Precej časa so imeli na območju občine Slovenska Bistrica težave s kategorizacijo prizadetih otrok, zadnja leta pa se v redne preglede vključuje vedno večje število otrok, ki so potrebni posebnega šolanja.
Tudi občinska skupščina daje iz leta v leto več sredstev za vključevanje prizadetih otrok v ustrezne zavode – posebne osnovne šole, centre za korekcijo sluha in govora in druge podobne ustanove. Vendar je denarja še vedno premalo.
V minulem letu je, na primer, v bistriški občini ostalo več kot 30 otrok nekategoriziranih, ker občinska skupščina ni imela sredstev za izvedbo preglednega postopka. Poleg tega so imeli lani v občinskem proračunu za okoli 30 odstotkov manj denarja kot leta 1969, medtem ko se je število primerov prizadetih otrok povečalo za 60 odstotkov.
Vrhu tega nekatera šolska vodstva kljub kategorizaciji še vedno vpisujejo prizadete otroke v redne osnovne šole, tako da starši dostikrat godrnjajo, ko jih ustrezni občinski organi opozorijo, da bi morali otroke vpisati v posebno osnovno šolo..
VIR: -jc, Večer
ČESTITKE OB 10. OBLETNICI OSVOBODITVE
Podjetja so izrekala čestitke delovnim ljudem ob 10. obletnici osvoboditve. Med njimi je bilo tudi podjetje Žaga in mizarstvo iz Zgornje Bistrice.
VIR: Večer
KRVAV PRETEP PRI POLJČANAH
V nedeljo, 7. tm. zvečer so se stepli v Studenicah pri Poljčanah fantje, ki so se vračali pijani iz gostilne. Nekdo je z nožem zabodel v roko in hrbet 28letnega rudarja Martina Mohorka iz Makol, ki ima močno ranjena pljuča. Zdravi se v bolnišnici.
VIR: Večernik
Umrl je orglar ALOIS HÖRBIGER
Alois Hörbiger se je rodil 17. februarja 1810 v Thierbachu v Avstriji.
Skupaj z bratom Bartolomeom Hörbigerjem je izpolnjeval naročila na širšem območju Slovenije.
V celjskem obdobju je izdeloval predvsem enomanualne orgle z deljenimi registri v slogu italijanske šole. Edine dvomanualne orgle od 15 znanih na Slovenskem stojijo v opatijski cerkvi v Celju (1842), kjer se je še podpisal kot orglar iz Tirolske, kasneje se je deklariral za Celjana.
Okoli leta 1855 se je preselil v Atzgersdorf pri Dunaju (Avstrija), kjer je svojo obrt uspešno nadaljeval. Vzrok za odhod iz Celja je bil ekonomskega značaja, saj »kmečko okolje«, kakor je sam napisal v pismu svojemu pomočniku Martinu Cajhnu, ni bilo dovolj spodbudno za njegovo delo. Nato je deloval na avstrijskem Štajerskem in Koroškem.
Večje orgle je postavil v pomembnejših cerkvah, med njegovimi manjšimi pa so tudi orgle v ž. c. sv. Petra in Pavla na Velikem Tinju.
Alois Hörbiger je umrl 7. maja 1876 v Zemunu (Srbija).
VIR: biografski-sb.si
Rodil se je duhovnik PANKRACIJ GREGORC
Pankracij Gregorc se je rodil 7. maja 1867 v Vidmu pri Ptuju.
Gimnazijo je obiskoval na Ptuju in v Mariboru. Bogoslovje je med leti 1880−92 študiral v Mariboru in leta 1891 postal duhovnik.
Od leta 1892 je bil kaplan na Polzeli, v Trbovljah in Mozirju. Leta 1902 je postal župnik na Zgornji Ložnici pri Slovenski Bistrici. Tu je spoznal Josipa Vošnjaka, ki je živel takrat v Visolah, Lovra Stepišnika in učitelja Ivana Povha. Sestajali so se v šoli, v župnišču in v Visolah pri Vošnjaku.
Gregorc se je že kot dijak in bogoslovec poskušal v pesništvu. Njegove pesmi so izhajale v ‘Ljubljanskem zvonu’ 1890−94, v celjskem zborniku ‘Naš dom’ in v ‘Koledarju Mohorjeve družbe’.
Napisal je tudi pesniško legendo Sveti Venčeslav, osnovano na krajevnem zgodovinskem spominu o zidanju župne cerkve svetega Venčeslava na Zgornji Ložnici.
Spisal je tudi nekaj poljudnih povesti in legend za Mohorjevo družbo ter izdal šmarnice Novi majnik.
Pankracij Gregorc je umrl 15. avgusta 1920 v bolnišnici v Slovenskih Konjicah. Pokopan je na Zgornji Ložnici.
VIR: biografski-sb.si