8. maj
Danes goduje VIKTOR
Ime Viktor izhaja iz latinskega imena Victor in se povezuje z latinsko besedo victor v pomenu »zmagovalec« .
Moške različice imena: Vik, Viki, Viko, Viktorijan, Viktorijo, Zmago, Zmagoslav.
Ženska različica imena: Viktorija.
8. maj
SVETOVNI DAN RDEČEGA KRIŽA
Od 8. maja 1948, na rojstni dan ustanovitelja gibanja Henrija Dunanta, obeležujejo člani svetovni dan Rdečega križa in Rdečega polmeseca. Ta dan se spominjajo poguma in dosežkov več kot 100 milijonov članov, prostovoljcev in podpornikov, ki delujejo v 190 državah sveta. Ta dan so ponosni, da so del največje humanitarne mreže na svetu za pomoč ljudem v stiski. Mednarodni odbor Rdečega križa, Mednarodna federacija društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca ter nacionalna društva pripravijo na ta dan številne dogodke, da bi njihovo poslanstvo in dejavnost predstavili kar največ posameznikom, civilni družbi in vladam sveta. Na ta dan jim sporočajo, da vsaka, tudi najbogatejša družba potrebuje prostovoljce in humanitarne organizacije, ki jih povezujejo, saj so prav oni, sodržavljani, sosedje in naključni mimoidoči, nepogrešljivi, ko je potrebno pomagati nekomu med nami. Želijo jim sporočiti, da jih potrebujejo in naj jim pomagajo, da bodo oni lahko pomagali njim. Na ta dan želijo pritegniti k njihovi dejavnosti nove prostovoljce, nove krvodajalce in nove donatorje.
ODPRLI PODJETNIŠKI INKUBATOR
Občina Slovenska Bistrica nadaljuje z dejavnostmi za spodbujanje socialnega podjetništva. V prostorih nekdanje trgovine na Partizanski ulici v Slovenski Bistrici so v petek, 8. maja 2015, slovesno odprli obnovljene prostore, v katerih bodo sprva delovala štiri socialna podjetja. To so Društvo Aktiviraj se – Bistra ropotarnica, Hiša arhitekture, Društvo Sofijin brlog in Društvo za ekologijo in trajnostni razvoj. Večina najemnikov je sodelovala na javnem natečaju za izbor najboljše socialnopodjetniške ideje, ki je potekal lani jeseni. Predstavnikom podjetij je ključe izročila direktorica Razvojno informacijskega centra Monika Kirbiš Rojs in jim zaželela obilo uspeha. Župan Občine Slovenska Bistrica dr. Ivan Žagar pa je ob odprtju med drugim povedal, da so za obnovo prostorov namenili 60 tisoč evrov, še 30 tisoč evrov pa so zagotovili za zagon podjetij.
VIR: Tomaž Ajd, Informator
FOTO: Aleš Kolar
ŽARKO FURMAN NOVI PREDSEDNIK OBČINSKEGA ODBORA SDS SLOVENSKA BISTRICA
V četrtek, 8. maja 2014, so se v prostorih Gostišča Martin v Slovenski Bistrici na volilni konferenci sešli člani Občinskega odbora SDS Slovenska Bistrica. Predsednik odbora Jožef Jerovšek je že pred štirimi leti napovedal, da se mu več kot dva mandata na mestu predsednika ne zdi produktivno za samo delovanje odbora. Zato je izvršilni odbor na svoji zadnji seji konferenci za kandidata predlagal Žarka Furmana, dosedanjega podpredsednika odbora in podžupana Občine Slovenska Bistrica. Predlog je bil soglasno izglasovan.
Ob izvolitvi je novo izvoljeni predsednik Žarko Furman napovedal, da Bistriški SDS na letošnjih volitvah pričakuje zmago, saj njihovi stranki gre za stvar in to je tisto, kar omogoči boljši jutri za našo mladino, ustvarjalno okolje za srednjo generacijo in socialno varnost upokojencev. Člani občinskega odbora SDS so med drugim tudi poudarili, da članstvo stranke raste tudi v bistriški občini in se giblje proti številki 300.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Arhiv OO SDS Slovenska Bistrica
PRVI POHOD PO RITOZNOJU
Društvo vinogradnikov Slovenska Bistrica vabi na prvi pohod po Ritoznoju. Pot se bo začela v nedeljo, 8. maja 2011, ob 14. uri pred brunarico na Devini. Pred pohodom bodo pohodniki vložili prijavo, vsak bo dobil kozarec in bon za malico. Pot bo vodila mimo kleti ritoznojskih vinogradnikov do vrha Ritoznoja, s katerega je lep razgled na Slovensko Bistrico, Zgornjo in Spodnjo Polskavo in Dravsko polje. Pot bodo zaključili pri cerkvi svete Marjete, kjer bo tudi malica.
VIR: Društvo vinogradnikov Slovenska Bistrica
FOTO: Ritoznoj (Bistričan.si)
VANDALIZEM V BISTRIŠKEM BAZENU
8. maja 2007 so neznani storilci uničili del ograje, poškodovali streho in razbijali predmete znotraj bazenskega kompleksa. Razbili so tudi velikanske šipe na novi stadionski dvorani. Škode je za okrog 4000 evrov, vandalizem so prijavili policiji in zavarovalnici. V zavodu za šport upajo, da bodo storilce odkrili in jim naložili kazen za škodo, ki so jo povzročili športno rekreacijskima objektoma v središču Slovenske Bistrice.
VIR: (zk), Večer
FOTO: Neznanci so razbili ograjo pri bazenu, poškodovali pa tudi nekaj bazenske opreme (Zdeko Kodrič)
JE SLOVENSKA BISTRICA OBČINA PREVAR?
V Poljčanah bolj ali manj zgodovinski dogodek: sprejeli so občinski proračun, ki znaša 3,3 milijona evrov
Svetniki poljčanskega občinskega sveta so na zasedanju po hitrem postopku sprejeli bolj ali manj zgodovinski dokument: proračun občine za letošnje leto. Župan občine Poljčane Stanislav Kovačič je povedal, da bodo z najrazličnejšimi prispevki zbrali 3,3 milijona evrov in s tem denarjem gospodarno ravnali. Še preden so sprejeli svoj letni proračun, so se svetniki seznanili z zaključnim poročilom proračuna občine Slovenska Bistrica, v kateri so prebivalci Poljčan in Studenic prebivali do 1. januarja 2007. Ker je bilo poročilo nadzornega odbora občine Poljčane pozitivno – to pa obravnava finančno poslovanje KS Poljčane in Studenice -, je bilo pričakovati, da bodo svetniki brez zadržkov sprejeli lanski bistriški proračun.
Pa ni bilo tako. Zaključnemu računu so svetniki posvetili veliko kritičnih besed. Najprej so bili kritični (predvsem svetnik LDS Franc Valand) do županje Irene Majcen. Očitali so ji, da je občina Slovenska Bistrica gradnjo mostu čez Dravinjo v Krasni zavlačevala zato, da bi naložba dobila domovinsko pravico tudi v poljčanski občini oziroma v njihovem proračunu. Zato je Slovenska Bistrica iz rokava potegnila tudi ribo platnico in vodomca ter njegovo gnezdišče, ptico, ki je redka in zaščitena, gnezdi pa ob omenjeni reki. Mnenju je ostro nasprotovala Danica Sagadin Leskovar, vodja oddelka za okolje in prostor v bistriški občinski upravi. Povedala je, da špekulacijo zavrača in da je občina naložbo dobro pripravila in izvedla brez napak. V proračunu je bil most leta 2005, iz rebalansa 2006 je izpadel, ker so dela izplačljiva šele v letošnjem letu, so še pojasnili predstavniki bistriške občinske uprave, ki so se udeležili zasedanja v Poljčanah. Bistričanom so poljčanski svetniki očitali še obrtno-podjetniško cono, ki naj ne bi bila v delitveni bilanci. Valand je celo rekel, da v Makolah in Poljčanah menijo, da se občina Slovenska Bistrica do svojih bivših skupnosti obnaša silno neodgovorno in da bi se zato morala imenovati občina prevar. Precej pripomb na zaključni račun bistriške občine – sprejem zaključnega računa je nujen zaradi sprejema novega proračuna – je izrazila tudi Urša Kodrič. Rekla je, da je bistriški občinski svet sprejel sklep o delitveni bilanci, ne da bi bi bila usklajena mnenja z novimi občinami. Vse kaže, da delitev premoženja ne bo sporazumna, je dodala Kodričeva. Nekoliko bolj pomirjujoče besede so imeli svetniki Mirko Slatinšek, Janko Kidrič in Jože Marzidovšek ter župan Kovačič. Povedali so, da so ujetniki samega sebe in zakonov in da jim ne preostane nič drugega kot potrditi bistriški proračun za leto 2006. Za je glasovalo dvanajst svetnikov, trije so mu nasprotovali.
V nadaljevanju zasedanja pa so v Poljčanah razpravljali o novih investicijskih programih. Potrdili so identifikacijske dokumente za ureditev Partizanske ulice, mostu v Spodnjih Poljčanah ter dograditev osnovne šole in gradnjo vrtca. Urša Kodrič je opozorila, da bi morali vrtec zgraditi na novi lokaciji in ne ob osnovni šoli. Slednja naložba je vredna tri milijone evrov, šolo in vrtec pa naj bi zgradili do leta 2010.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
REVIJA GLEDALIŠKIH SKUPIN V SLOVENSKI BISTRICI
Ptujska območna izpostava JSKD vabi na medobmočno revijo odraslih gledaliških skupin, in sicer 8. maja 2004 ob 14. uri v kulturnem domu Slomšek v Slovenski Bistrici. Nastopili bodo Kurje oko MKK Kulturna zadruga Sveta Ana, dramska skupina KUD Janka Živka Poljčane, gledališka skupina KUD Vitomarci in gledališka skupina KD Slomšek Slovenska Bistrica.
VIR: Slavko Podbrežnik, Večer
VEČ ZA VODO IN OGREVANJE
Na predlog bistriškega komunalnega podjetja so člani izvršnega sveta potrdili višje cene vode in toplotnega ogrevanja. Gospodinjstva bodo odslej za kubik vode plačala 11,90 dinarja (zadnje štiri mesece 9,50 din), drugi porabniki pa 23,70 dinarja, pred podražitvijo so gospodarske organizacije za porabljen kubični metrer vode odštele 18,95 dinarja.
Z majem je dražje tudi ogrevanje v bistriških stanovanjih. Zdaj je za kvadratni meter ogrevanja stanovanja treba plačati 16,40 dinarja, prej pa 15,10 dinarja.
VIR: (ps), Večer
SLOVESNOST OB 25-LETNICI OŠ MINKE NAMESTNIK SONJE
Osrednja slovesnost ob 25-tetnici osnovne šole Minke Namestnik-Sonje bo v petek, 8. maja, ob 11. uri v viteški dvorani bistriškega gradu. Govorila bo ravnateljica šole, v kulturnem sporedu bodo nastopili učenci, podelili bodo priznanja. Slaviti so začeli v šoli že 8. marca, ko so medse povabili matere in aktivistke, nadaljevali aprila in včeraj, ko so v bistrški banki in trgovini Drava v Slovenski Bistrici odprli likovno razstavo del učencev šole. Danes bodo iz tiskarne dobili glasilo Pikapolonica, ki ga učenci izdajo dvakrat ali trikrat letno.
VIR: (zk), Večer
REVIJA PEVSKIH ZBOROV
8. maja 1981, ob 19. uri je bilo v telovadnici osnovne šole Pragersko tradicionalno srečanje bistriških pevskih zborov. Na občinski reviji so se predstavili najboljši pevski zbori kulturno-umetniških društev in DPD Svoboda Slovenska Bistrica (trinajst zborov in Študentski kvartet).
VIR: zk, Večer
“TU GRE VSE MED GROME”
Če te zanese pot na Pohorje le za nekaj ur, se ti zeleni gozdovi in prostrani pašniki zdijo nekaj čudovitega. Toda mnogi, ki vedno živijo tukaj, mislijo drugače.
Široka planjava malo pod Tremi kralji, na sredini romantična lesena koča, senene kopa in trop ovčic, ki iščejo prvo ozelenelo pomladansko travo. Iz dimnika se suklja dim, za hišo laja pes.
Dva fantička sta se igrala ob potočku in me nezaupljivo gledala, ko sem ju povprašal, ali je kdo doma. Potem je večji prijel psa za ovratnik, mlajši pa je poklical mamo.
Tudi njej se je tu gori sredi Pohorja pod Tremi kralji moja radovednost zdela sumljiva.“Mogoče ste od davčne uprave ali pa celo od milice?” Skušal sem pregnati njene sume, vendar se je vseeno obotavljala.
Kako se reče temu travniku?
“Tole je Grilova koča pod Tremi kralji. Ni dolgo tega, kar so šele naredili cesto ki vodi dol v Tinje. Bajto smo pa kupili. Tedaj, ko so prodali celo Grilovo posestvo. 150 jurjev smo dali zanjo, pa še toliko ni vredna.”
In ste kar sami tukaj?
“Sami, sami. Mož je gozdni delavec, tam gori na Jurčevem se mudi sedaj.”
Meni se zdi lepo tukaj, kaj pa mislite vi, ki ste vedno sredi pohorske hoste?
“Lepo bi že bilo, če bi imeli tudi nekaj svoje zemlje. Tako pa moramo njivo najeti, da lahko peživimo kravo, ovce, svinje in sebe. Kar poglejte, koča je stara že sto let. Prodali jo bomo, če se bo dalo, in šli kam nižje dol.”
Torej vam tu ni posebno všeč?
“Marija božja, saj nimam časa, da bi naokrog gledala. Tri fante imam – milana, Srečka in Draga, v šolo hodijo uro in pol daleč v Tinje in šolanje precej stane. Tudi dela je dosti, živina in tako. Poleti pa grmi tu sredi planjave, da ni obstanka. In zima je huda. Dostikrat pade snega, da otroci še v šolo ne morejo. Eh, Kaj bi pravila. No, lisica nam vse kure odnese in sploh gre tu gori vse med grome.”
Tedaj je Regina Sap, ki sta jo Milan in Srečko ves čas držala na očeh – še pes je čudno režal – na široko zamahnila z roko in me še enkrat nezaupljivo pogledala, kot da ne verjame, da nisem davkar. Za nameček je pristavila: “Pa kaj vas vse to zanima, saj so bili popisovalci že tu.”
Pohorska romantika je za marsikaterega Pohorca torej precej trpka.
VIR: J. C., Večer
FOTO: Od daleč – romantično, od blizu – trpko
OKUPATORSKA VOJSKA IN NEMŠKI PRISELJENCI ODŠLI S SPODNJE POLSKAVE
V nedeljo, 8. maja 1945, so okupatorska vojska in nemški priseljenci odšli s Spodnje Polskave. Ceste so bile polne nemških vojakov in njihovih sodelavcev, ki so se skušali prebiti na Koroško, da bi se predali angleški ali ameriški vojski, ker so se zaradi svojih štiriletnih zločinov preveč bali partizanskega maščevanja. Dan pozneje, 9. maja 1945, je Nemčija kapitulirala in vojne je bilo konec. V Sloveniji žal šele sedem dni pozneje, kajti pri nas so hudi spopadi z mnogimi žrtvami potekali še vse do 15. maja. Nekatere umikajoče se nemške, zlasti kvizlinške enote so se upirale še teden dni po nemški vdaji in si skušale z orožjem izsiliti prehod v Avstrijo. Zadnja bitka druge svetovne vojne v Evropi se je odvijala na slovenskih tleh na Poljani pri Prevaljah.
VIR: Mirko Munda: Spodnja Polskava in njena stoletja, str. 307
PRVA JUGOSLOVANSKA TOVARNA ZA GUMBE IN KOVINSKE PREMETE
Ali ste vedeli, da je bila v Slovenski Bistrici že leta 1921 prva jugoslovanska tovarna gumbov? Njen oglas je že tega leta objavil časnik Tabor.
VIR: Tabor