
21. marec
Danes goduje BENEDIKT
Ime Benedikt izhaja iz latinskega imena Benedictus, le to ime pa razlagajo iz besede benedictus v pomenu »blagoslovljen«, ki je deležnik glagola benidicere »lepo, spodobno govoriti, hvaliti; blagoslavljati«.
Moške različice imena: Benedikto, Beneto, Beni, Benito, Beno.
Ženska različica imena: Benedikta.

21. marec
MEDNARODNI DAN GOZDOV
Na pobudo Organizacije Združenih narodov za kmetijstvo in prehrano (Food and Agriculture Organisation – FAO) 21. marca obeležujemo mednarodni dan gozdov.
Ta dan predstavlja dan promocije gozdov in ozaveščanja o nujnosti trajnostne rabe vseh vrst gozdov, ki so odraz biotske raznovrstnosti. Brez gozdov ni življenja, ohraniti jih moramo za vse večne čase. V zelenih gozdovih, ki pokrivajo tretjino svetovne kopenske površine, biva skoraj devetdeset odstotkov kopenskih vrst živali, rastlin in gliv. V njih uspeva več kot petdeset tisoč drevesnih vrst, ki oskrbujejo planet za preživetje nekaj milijard ljudi in drugih živih bitij. Gozdovi človeštvu nudijo številne življenjsko pomembne ekonomske, ekološke in socialne funkcije. S krčenjem gozdov si človeštvo žaga vejo na kateri sloni življenje človeštva in vseh živih bitij, ki živijo na našem edinem planetu.
Zaradi krčenja in degradacije gozdov ter podnebnih sprememb je biotska raznovrstnost na svetovnem nivoju resno ogrožena. Letno je na svetu povprečno izkrčenih več deset milijonov hektarjev gozda.
Krčenje gozdov, zlasti s požiganjem tropskih gozdov, predstavlja skoraj 20 % svetovnih emisij toplogrednih plinov, ki prispevajo k podnebnim spremembam.

MATIJA GOLJAR NAVDUŠIL NA KREATIVNEM PODJETNIŠKEM VEČERU
RIC Slovenska Bistrica je v sodelovanju z Ljudsko univerzo Slovenska Bistrica 21. marca 2017 več kot uspešno izvedel podjetniški večer. Predavalnica Ljudske univerze Slovenska Bistrica, kjer je dogodek potekal, je bila napolnjena do zadnjega kotička. Gostili so Matijo Goljarja, uspešnega mladega podjetnika, podjetniškega mentorja, vodjo socialnega podjetja Ustvarjalnik, d. o. o., in voditelja televizijske oddaje Štartaj, Slovenija!
Z mladostno zagnanostjo, pozitivnim razmišljanjem in načinom predajanja podjetniških zgodb je skoraj 70 udeležencev večera navduševal nad podjetništvom oziroma kako zamisel ali hobi pretvoriti v posel ter pri tem zaslužiti. Zanimivo zgodbo o spoznanju podjetniške priložnosti v hobiju nam je predstavil poseben gost podjetniškega večera in udeleženec oddaje Štartaj, Slovenija!, Renee Vozelj, ki proizvaja lastno pivo in ga prodaja tudi v megamarketih Interšpar.
Dogodek so financirali Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, Evropski sklad za regionalni razvoj in javna agencija SPIRIT Slovenija.
VIR in FOTO: Danica Košir, Informator

VITO MARTINČIČ NOVI PREDSEDNIK NK BISTRICA
Člani NK Bistrica so se v ponedeljek, 21. marca 2016, v prostorih Zavoda za šport Slovenska Bistrica sešli na rednem občnem zboru.
Na zboru so za novega predsednika društva izvolili dr. Vita Martinčiča. Trener uspešne ekipe U–15 je zamenjal Mirka Stegneta, ki je bistriške nogometaše vodil 10 let.
Stegneta so na pobudo Martinčiča imenovali tudi za častnega predsednika kluba. Sicer pa so člani NK Bistrica na občnem zboru imenovali še nov upravni odbor in potrdili poročila za preteklo leto.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Vito Martinič (Aleš Kolar)

OBNOVLJENA INGOLIČEVA ULICA NA ZGORNJI POLSKAVI
V petek, 21. marca 2014, so na Zgornji Polskavi tudi uradno predali namenu obnovljeno Ingoličevo ulico. Slovesnost ob odprtju je bila organizirana pred podružnico Osnovne šole Antona Ingoliča na Zgornji Polskavi. Vrednost naložbe oziroma obnovitvenih del je znašala 233 tisoč evrov. Sredstva so v celoti bila zagotovljena iz občinskega proračuna za leto 2013. V sklopu obnove ulice v dolžini 281 metrov sta bili obnovljeni tudi komunalna infrastruktura z meteorno in fekalno kanalizacijo ter javna razsvetljava. Razširili in asfaltirali so cesto, uredili pločnike in zaščitno ograjo. S tem se je prometna varnost bistveno izboljšala, kar je še posebej pomembno, saj se v omenjeni ulici nahajata podružnična osnovna šola in enota Vrtca Otona Župančiča. Z obnovitvenimi deli je tako naposled rešena tudi večdesetletna težava dostopa do šole, vrtca in blokovskega naselja v Ingoličevi ulici. Zbranim sta uvodoma spregovorila župan dr. Ivan Žagar in predsednik sveta KS Zgornja Polskava Simon Leskovar. V kulturnem delu programa so nastopili Frajhajmska godba na pihala, otroci iz enote Vrtca Otona Župančiča na Zgornji Polskavi, učenci zgornjepolskavske podružnice Osnovne šole Antona Ingoliča Spodnja Polskava in ansambel Pajdaši. Za pogostitev so poskrbele članice Aktiva kmečkih žena Zgornja Polskava.
VIR: D. Č., Informator
FOTO: Aleš Kolar

OBMOČNO SREČANJE ODRASLIH GLEDALIŠKIH SKUPIN
Po raznih krajih v občinah Poljčane in Slovenska Bistrica se je začelo območno srečanje odraslih gledaliških skupin. Na 17. Gledaliških dnevih se predstavlja šest skupin.
V petek, 21. marca 2014, je Etnološka skupina Ložniške ufarce TD Zgornja Ložnica v Domu Svobode v Slovenski Bistrici izvedla predstavo Pušlank v režiji Martine Lešnik.
V soboto, 22. marca 2014, sta bili na sporedu dve predstavi. V Domu kulture Studenice se je predstavila odrasla dramska sekcija KUD Andreja Stefanciose Studenice z igro Jake Štoke Lažni zdravnik. Predstavo je režiral Maks Valand. V Slomškovem kulturnem domu v Slovenski Bistrici pa je bila na ogled predstava Jeana Tardieuja Error 404 v izvedbi Gledališkega kluba Bistriškega teatra in Srednje šole Slovenska Bistrica ter v režiji Nika Voduška.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Aleš Kolar

NA ZGORNJI POLSKAVI DESETI OTROŠKI GLEDALIŠKI DNEVI
Z igro Milana Dekleve Lenča Flenča – zaigrala jo je otroška gledališka skupina OŠ Anice Černejeve Makole – so v bistriški občini zaključili letošnje desete gledališke dneve in revijo otroških gledaliških skupin občin Makole in Slovenska Bistrica. Prvi dan gledališke revije so v Slomškovem domu v Slovenski Bistrici nastopili otroci iz osnovnih in podružničnih šol Slovenska Bistrica, Zgornja Polskava, Tinje in Slomškova otroška skupina iz Slovenske Bistrice. Včeraj pa so v domu kulturne v polni dvorani igrali otroci OŠ Črešnjevec, OŠ Pohorskega odreda, podružnične OŠ Zgornja Polskava, OŠ Laporje in OŠ Makole.
Otroška gledališka skupina OŠ Antona Ingoliča Spodnja Polskava in njena podružnična OŠ na Zgornji Polskavi sta pod vodstvom režiserke in mentorice Jane Zadravec uprizorili Piko Nogavičko Astrid Lindgren. Učenci in mentorica so izbrali nekaj prizorov iz knjige in jih zaigrali nadvse prisrčno. Med igralci je bilo tudi nekaj vrhunskih interpretacij (profesorica Notica, gospa Porseliza in Pikina mama). Piko Nogavičko je igrala Ana Zalokar, njeno sanjsko podobo pa Eva Feltrin. Anico je naštudirala Neža Kokol, Tomaža pa Rok Horvat. Revijo je spremljala strokovnjakinja javnega sklada za kulturne dejavnosti Republike Slovenije in režiserka Andreja Kovač. )
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
FOTO: Pikama Nogavičkama (od leve) Evi Feltrin in Ani Zalokar na koncu igre čestitke in rože (Zdenko Kodrič)

DRŽAVLJANSKA NEPOSLUŠNOST?
Stara cesta med Slovensko Bistrico in Tepanjem je vedno bolj hrupna, onesnažena in nevarna – Po njej na dan tudi do 500 tovornjakov
Iniciativni odbor prebivalcev štirih krajevnih skupnosti – Vrhole-Preloge, Pohorskega odreda, dr. Jagodiča iz Slovenske Bistrice in Tepanje iz konjiške občine – je ministru za promet Janezu Božiču poslal pismo, v katerem opozarja na nevzdržne razmere na državni cesti Slovenska Bistrica-Slovenske Konjice. Branko Petrič, predsednik sveta KS Preloge-Vrhole, in Stanislav Mlakar, član inciativnega odbora, sta včeraj povedala, da gre za tranzitno regionalno cesto, ki zaradi gostega prometa onemogoča krajanom normalno življenje.
Po njunih besedah na območju omenjene državne ceste živi okrog deset tisoč prebivalcev, ti pa se zaradi nenehnega povečevanja prometa soočajo s čezmernimi emisijami hrupa in izpušnih plinov v okolje. Iniciativni odbor glavnega krivca za nevzdržne razmere vidi v direkciji za ceste, ki ne izvaja sklepa vlade, ki ga je ta sprejela 17. septembra 2000. Nanaša se na stališče ministrstva za promet v zvezi s sprostitvijo tovornega prometa po cesti, razen v nočnem času med 22. in 5. uro. Pristojne službe direkcije za ceste so na podlagi vladnega sklepa ob vpadnicah na cesto Slovenska Bistrica-Slovenske Konjice odstranile prometno signalizacijo, ki je opozarjala na prepoved prometa za težka tovorna vozila nad 7,5 tone, namesto da bi k omenjeni signalizaciji namestile le obvestilne table o prepovedi prometa v nočnem času, je poudaril Mlakar. Dodal je še, da so razmere na enajstkilometrskem odseku od izvoza z avtoceste v Tepanju do uvoza na avtocesto Slovenska Bistricajug toliko nevzdržne tudi zaradi izogibanja cestninski postaji Tepanje.
Inciativni odbor je ministra Božiča na probleme opozoril lani novembra, vendar se minister ni odzval. Krajši odgovor so dobili le z direkcije za ceste, iz njega pa je mogoče razbrati, da ministrstvo ni resno obravnavalo vsebine dopisa in se ni potrudilo najti krivca. Ob tem velja spomniti, da so se prebivalci vseh štirih krajevnih skupnosti 10. novembra lani zbrali na protestu. Pridružili so se jim predstavniki obeh občin ter državnozborska poslanca SDS Rudolf Petan in Jožef Jerovšek.
Mlakar je še dejal, da iniciativni odbor pričakuje takojšnje ukrepanje ministrstva v zvezi z omenjenim vladnim sklepom, čim prej pa bo morali uradniki ministrstva razmisliti še o možnosti prepovedi prometa na odseku Slovenska Bistrica-Slovenske Konjice, razen za lokalni promet. Mlakar je včeraj govoril s poslancem Francem Kanglerjem, ki vodi državnozborski odbor za promet. Mlakar je želel, da se danes sreča z ministrom Božičem, ki bo obiskal Maribor. Sestanka ne bo, pričakovati pa je, da se bo inciativni odbor z ministrom srečal do konca tega meseca.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer

PRVI DAN POUKA V SREDNJI ŠOLI
Na današnji dan, 21. marca 2005, so se dijaki bistriške srednje šole dokončno poslovili od starih šolskih prostorov in se preselili v nove. Nova srednja šola je vredna 1,7 milijarde tolarjev, država oziroma ministrstvo za šolstvo in šport je prispevalo 90 odstotkov denarja, desetino pa bistriška občina. Šola je zelo funkcionalna in opremljena s sodobnimi učnimi sredstvi in pripomočki, obiskuje jo 600 dijakov, imajo pa 54 učiteljev. Ravnateljica srednje šole mag. Iva Pučnik Ozimič je včeraj povedala, da so v šoli trije izobraževalni programi: gimnazijski, ekonomski in trgovski. Telovadnica bo nared prihodnji ponedeljek, površina šole in telovadnice pa meri nekaj nad pet tisoč kvadratnih metrov. Pred šolo so uredili tudi zelenice in parkirišče. Uradna otvoritev bo konec aprila ali v prvi polovici maja letošnjega leta.
VIR: Zdenko Kodrič
FOTO: Arhiv Srednje šole Slovenska Bistrica

BISTRIČANI V KRANJSKO GORO
S štajerskega obračuna zimskih iger Dela in Kompasa se je v finalne boje, ki so bili v soboto, 21. marca1987, v Kranjski Gori, uvrstila tudi ekipa Slovenske Bistrice. Ob tej priložnosti so Bistričani in bistriško Turistično društvo predstavili svojo turistično ponudbo: folklorno skupino iz Impola, pihalni orkester iz Frajhajma in pohorski furež. Med prebivalci Slovenske Bistrice je za sobotni obračun precej zanimanja. Zato sta TOZD Držbena prehrana in Turistično društvo zagotovila prevoz v Kranjsko Goro.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer

21. marec 1978
Rodila se je vzgojiteljica, pravljičarka in ilustratorka REBEKA POTOČNIK
Rebeka Potočnik se je rodila 21. marca 1978 očetu Zvonetu in materi Ingi Potočnik, rojeni Unger. Ima sestro Barbaro.
Rebeka je osnovno šolo obiskovala v Slovenski Bistrici in jo zaključila leta 1992.
Njena prva zaposlitev je bila v Vrtcu Otona Župančiča Slovenska Bistrica, od leta 2014 pa je zaposlena na OŠ Pohorskega Odreda Slovenska Bistrica kot drugi učitelj v prvi triadi.
S partnerjem Robertom Smogavcem, športnim managerjem, ima dva otroka: hčerko Izajo in sina Nila.
Leta 2010 je izdala svojo prvo slikanico Fridin rojstni dan. Za njo je izdala leta 2014 še slikanico Fridine dobre misli in nato tri leta kasneje še slikanico z naslovom Frida se zaljubi. Vse tri slikanice so v celoti njeno avtorsko delo.
Leta 2012 je ustanovila Otroško mladinsko društvo Fridina mišnica, ki skozi leto izvaja različne delavnice za otroke, enkrat na leto pa v mestnem parku v Slovenski Bistrici obeležujejo Fridin rojstni dan, na katerem povezujemo celotno lokalno skupnost.
Poleg naštetega je bila Rebeka tudi vodja sekcije mladih bolnic Europa Donna Slovenija med leti 2015−18 in vodja programa za gibanje in šport Europa Donna Slovenija med 2018−23.
VIR: biografski-sb.si

Umrl je kipar IVAN SOJČ
Ivan Sojč se je rodil 10. maja 1879 v Ljubnici pri Vitanju v kmečki družini.
Njegovo nadarjenost je prvi opazil Anton Aškerc, kaplan v Vitanju. Štirinajstleten se je leta 1893 začel učiti pri pozlatarju in podobarju Antonu Krašovicu v Celju. Po njegovi smrti se je od leta 1895 učil pri pozlatarju in podobarju kiparju Ignaciju Oblaku in postal njegov pomočnik. Med letoma 1898−99 je delal v delavnici kiparja Ivana Cesarja v Mozirju. Nadalje se je izpopolnjeval in delal v Avstriji in Nemčiji pri več kiparjih oziroma podobarjih.
Na pobudo kiparja Ludwiga Schadlerja z Dunaja je začel samostojno delati. Sprva je imel od leta 1908 delavnico v domači Ljubnici, nato v Vitanju, leta 1911 pa se je preselil v Maribor, kjer je živel in delal do smrti. Z družino najprej živel v najemniškem stanovanju na Cankarjevi ulici, leta 1928 pa so se preselili v hišo na Razlagovo ulico, ki jo je Sojč kupil tega leta.
Zadnja leta 1. svetovne vojne je preživel na Dunaju in tam z ornamenti in reliefi opremljal dvorne kočije, 2. svetovno vojno pa je preživel v izgnanstvu v Srbiji, kjer je opravljal priložnostna kiparska dela.
Svoje znanje je prenašal na poznejšega restavratorja, pozlatarja in rezbarja Franja Vrabca, učil pa je tudi hčerko Ernestino in sina Ivana. Hči je bila pozlatarka, Ivan pa kiparski vajenec. V očetovi delavnici je hči delala do poroke (1938), sin pa do začetka 2. svetovne vojne.
Sojč je bil tudi predsednik Slovenskega obrtnega društva, član mariborske zbornice in mestni odbornik, predsednik stavbne zadruge Obrtniški in vajenski dom v Mariboru.
V Sojčevem opusu prevladujejo sakralna dela. Za cerkve na slovenskem delu Štajerske, Koroške in v Prekmurju, pa tudi nekatere na Hrvaškem, v Avstriji in Nemčiji je naredil oltarje, tabernaklje, prižnice, lesene nastavke krstilnikov, spovednice, posamezne kipe in reliefe.
Eno redkih večjih del s profanim motivom je bronasti kip Predica, podoba delavke v narodni noši, izdelan leta 1937 za mariborskega tovarnarja Josipa Hutterja.
Pomemben del Sojčevega opusa predstavljajo nagrobniki.
Udeleževal se je tudi natečajev za spomenike. Kip Anton Martin Slomšek z Blažetom in Nežico iz leta 1938 v Slovenski Bistrici, narejen za fasado Slomškovega doma, ki je najstarejša kiparska upodobitev motiva te skupine na Slovenskem, je bil celo prvi javni spomenik Slomšku.
Manjši del evidentiranega opusa predstavlja arhitekturno kiparstvo. Na ogredju glavnega portala osnovne šole v Mežici, zgrajene leta 1926 po načrtih mariborskega stavbenika Maksa Czeike, sta njegova puta. Sojčev je gotovo tudi nesignirani kip sv. Jurija (1918) v vogalni niši Juhartovega dvorca (gl. Franc Juhart), arhitekta Maksa Czeike, na Mariborski cesti v Slovenski Bistrici.
Ivan Sojč je umrl 21. marca 1951 v Mariboru.
VIR: biografski-sb.si

Rodil se je gostinec in glasbenik HINKO SERNC
Hinko Sernc se je rodil 21. marca 1926 pri Sv. Arehu na Pohorju. Leta 1938 so starši kupili posestvo na Šmartnem na Pohorju in se tja preselili.
Starša, ki sta bila velika ljubitelja domače glasbe, sta Hinka začela učiti igranja na razne instrumente že pri štirih letih. Igral je citre, tamburico, harmoniko, violino in klarinet. Leta 1947 se je pridružil tamburašem na Šmartnem, leta 1972 pa še znameniti Frajhajmski godbi (gl. Simon Jurič). Po letu 1980 se je resneje posvetil harmoniki in se udeleževal tudi raznih tekmovanj. Izbran je bil tudi za ljudskega godca leta 1980. Trideset let je bil mentor tamburaške skupine na Šmartnem na Pohorju, nastopal pa je tudi v številnih gledaliških predstavah tamkajšnje gledališke skupine. Bil je eden prvih organizatorjev smučarskih tekem na Šmartnem, dolgoletni starešina Lovske družine Šmartno na Pohorju in vse od leta 1945 gasilec.
Dolga leta je imel tudi priljubljeno gostilno Sernc na Šmartnem na Pohorju.
Hinko Sernc je pustil velik pečat v svojem kraju, ne samo s svojim delom, ampak s celotnim svojim življenjem.
Hinko Sernc je umrl 3. februarja 2018 na oddelku za pljučne bolezni Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor na Slivniškem Pohorju, pokopan je na Šmartnem na Pohorju.
VIR: biografski-sb.si

Rodil se je duhovnik IVAN ZAKOŠEK
Ivan (Janez) Zakošek se je rodil 21. marca 1876 pri Sv. Vidu pri Planini (občina Kozje).
25. julija 1901, še v tretjem letniku študija, je bil v Knezoškofovi kapeli v Mariboru ordiniran. Nato je služboval kot kaplan v Rogatcu, Lučah, Škalah in Novi Cerkvi. V Lučah in pri Sv. Andražu nad Polzelo je bil tudi provizor.
Od 1. avgusta 19011 do 31. januarja 1921 je bil župnik pri Sv. Miklavžu nad Laškim, s 1. februarjem pa je prišel za župnika k Sv. Venčeslavu (Zgornja Ložnica) in ostal tam kar 30 let, vse do svoje smrti. Nadomestil ga je Mirko Aužner.
K sebi je vzel kot gospodinjo svojo sestro Ivanko Zakonšek (1892-1974).
Ves čas svojega službovanja na Zgornji Ložnici je sodeloval tudi v društvenem življenju kraja.
Ivan Zakošek je umrl 25. maja 1951 na Zgornji Ložnici, kjer je tudi pokopan.
VIR: biografski-sb.si
FOTO: Nagrobnik Ivana Zakoška na Zgornji Ložnici (Silvo Husu)
