22. maj
Danes goduje JULIJA
Ime Julija je ženska oblika imena Julij, ki izhaja iz latinskega rodovnega imena Julius, ki ga razlagajo kot skrajšano ime iz Jovilius v pomenu »Jupitrov, božji«.
Moške različice imena: Julči, Jule, Julian, Julijan, Julijo, Julius, Julen, Julko.
Ženske različice imena: Julija, Julijana, Julka.
22. maj
MEDNARODNI DAN BIOTSKE RAZNOVRSTNOSTI
Leta 1992 je bila v Rio de Janeiru sprejeta Konvencija o biotski raznovrstnosti, Program Združenih narodov za okolje (UNEP) pa je v spomin na začetek njene veljavnosti 22. maj razglasil za mednarodni dan biotske raznovrstnosti.
Biotska raznovrstnost ali s tujko biodiverziteta je pestrost vsega živega na našem planetu Zemlja. Zajema vse oblike življenja, življenjske prostore in ekosisteme ter vse povezave organizmov z okolji, v katerih živijo in sobivajo. Rastline in živali živijo v raznolikih življenjskih prostorih – habitatih, na katere s svojimi dejavnostmi in nenehnimi posegi v naravo pomembno vpliva človek. To se izkazuje s postopnim uničevanjem njihovih življenjskih prostorov, pretiranim izkoriščanjem rek, jezer, oceanov, gozdov, prsti, pa tudi z onesnaževanjem in zastrupljanjem tal in zraka. Raznolikost vrst je zato ogrožena, biotska raznovrstnost se zmanjšuje, prihaja do izgube, drobljenja in degradacije habitatov in populacij vrst, ključni vzroki pa so vedno povezani z dejavnostjo človeka in njegovimi posegi v okolje.
RAVNANJE VARDE JE BILO POVSEM NEPRIMERNO
V preteklih tednih je notranji minister, tako pravi, ob nezakonitih kolesarjenjih, primerih varde in še nekaterih drugih dogodkih dobil občutek, da si nekateri neizmerno želijo sprovocirati policijo
Še v sredo je notranji minister Aleš Hojs v zvezi z nedeljskim “obiskom” vardistov na policijski postaji Slovenska Bistrica dejal, da dogodka ne bo komentiral. Med vikendom je namreč več uniformiranih pripadnikov tako imenovane Štajerske varde izvajalo aktivnosti na zasebnem zemljišču, nato pa obkolilo policijsko postajo v Slovenski Bistrici, kjer so “terjali” pojasnila, kaj je policijska patrulja počela na zasebnem zemljišču. Včeraj pa so iz notranjega ministrstva sporočili, da je minister naročil vršilcu dolžnosti generalnega direktorja policije Antonu Travnerju, da v zvezi z dogodkom v Slovenski Bistrici pripravi odzivno poročilo, ki mora vsebovati opis dogodka in postopke policije v tej zadevi. “Po mnenju ministra je obnašanje predstavnikov varde povsem neprimerno. Prav tako pričakuje, da bo policija v podobnih primerih provokacij ukrepala bolj intenzivno, saj je nesprejemljivo, da kdorkoli poskuša prevzemati pristojnosti, ki jih nima,” so zapisali na notranjem ministrstvu.
Minister Hojs dodatno pojasnjuje, da je v preteklih tednih ob nezakonitih kolesarjenjih, primerih varde in še nekaterih drugih dogodkih dobil občutek, da si nekateri neizmerno želijo sprovocirati policijo, zato ponovno izpostavlja, da bo policija delovala strpno in spoštljivo le do trenutka, ko bi lahko prišlo do kakršnegakoli nasilja ali druge oblike kršenja javnega reda in miru. Do zdaj je policija v teh primerih delovala visoko strokovno in v duhu umirjanja strasti.
Stroka in opozicija sta ravnanje varde obsodili, obsodbe pa z zamikom prihajajo tudi iz vrst koalicije. Obrambni minister in predsednik NSi Matej Tonin je v sredo v večerni informativni oddaji na Pop TV dejal, da je bil tak pritisk Štajerske varde na policijo popolnoma nesprejemljiv in se ne bi smel zgoditi. “V demokratični državi je to nedopustno,” je poudaril. V poslanski skupini SMC so incident označili kot nedopusten. “Štajerska varda si ne le jemlje pravico, da maršira ob slovenski meji, rekoč, da gre pri tem za izpolnjevanje nekega višjega poslanstva, pač pa si jemlje tudi pristojnosti, ki jih nima in v katere ne sme posegati,” so dodali. Početje pripadnikov varde je po njihovi oceni nesprejemljivo in do države ter državljanov žaljivo. “Država ni in ne more biti udeleženka bizarnih resničnostnih šovov v režiji samooklicanih varuhov slovenstva,” so zapisali v poslanski skupini SMC, kjer pričakujejo, da bodo pristojni organi pohiteli s postopkom ugotavljanja odgovornosti za nedopusten pritisk na delo policijske postaje.
VIR: Elizabeta Planinšič, Večer
FOTO: Aleš Hojs terja od vodstva policije poročilo o dogajanju v Slovenski Bistrici (Robert Balen)
PARADA UČENJA KLJUB SLABEMU VREMENU PREDSTAVILA ŠTEVILNE DEJAVNOSTI
Za petek, 22. maja 2015, je bil v Slovenski Bistrici načrtovan največji izobraževalni sejemski dogodek, Parada učenja, vendar so zaradi dežja nekatere popoldanske predstavitve odpadle in bodo potekale v drugem terminu.
Parada učenja v organizaciji Ljudske univerze Slovenska Bistrica je postregla obiskovalcem s predstavitvami najrazličnejših oblik vseživljenjskega učenja, ki niso samo v domeni odraslih, ampak vseh generacij.
Okrog 700 obiskovalcev je pozdravilo dejavnosti Centra za starejše Metulj, učenci Osnovne šole Pohorskega odreda pa so predstavili raziskovalne naloge. Zabavnim ritmom so se pridružil narodno zabavni zvoki ansambla Navihanci iz Varstveno delovnega centra Polž. Srednješolci so plesali četvorko v okviru vseslovenskega projekta. Program sta zaključila srednješolska glasbena skupina TIP SLI in osnovnošolci THE SLEYM 2. osnovne šole. Ob stojnicah pa so še kar nekaj časa vztrajali predstavljalci izobraževalne ponudbe.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Aleš Kolar
LETNI KONCERT VOKALNE SKUPINE VIVERE
V petek, 22. maja 2015, je slovenjebistriška Vokalna skupina Vivere, ki je bila ustanovljena leta 1994, pod umetniškim vodstvom Tadeja Kušarja na letnem koncertu v viteški dvorani Bistriškega gradu predstavila del svojega repertoarja. Ta je obsegal pesmi iz narodne zakladnice, dodali pa so še nekaj drugih priredb svetovnih uspešnic.
Na petkovem koncertu je sodeloval tudi Obrtniški pevski zbor Pavza iz Selnice ob Dravi, ki ga vodi Gregor Zavec. Prepevali pa so predvsem narodne pesmi slovenskih pokrajin.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Edvard Grobler
PREDSTAVITEV PROJEKTA IHELP
V četrtek, 22. maja2014, je župan dr. Ivan Žagar v sejni sobi občine Slovenska Bistrica sklical tiskovno konferenco, na kateri je bil predstavljen projekt iHELP. To je mobilna aplikacija, ki združuje družino, prijatelje in reševalce za hitrejše nudenje prve pomoči in s tem reševanje človeških življenj. Aplikacijo je predstavil Andraž Ogorevc, predstavnik projekta iHELP.
Gre za aplikacijo, ki ponuja boljšo varnost doma, na poti in v tujini. Primerna je za ljudi, ki živijo sami, za dementne ljudi, starejše, otroke, diabetike in srčne bolnike. Varnost zagotavlja tudi, ko smo na poti v službo, šolo, trgovino, trening, sprehod v naravo ali izlet. Aplikacijo si je mogoče brezplačno naložiti na pametne telefone, s čimer je omogočeno pošiljanje in sprejemanje SOS obvestil o potrebni prvi pomoči.
Občina je z nosilcem projekta podpisala pogodbo za leto 2014 za koriščenje storitev iHELP pomoči v vrednosti približno 2.800 evrov. V projekt je trenutno vključenih 7 slovenskih občin.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Aleš Kolar
REVIJA KOMORNIH SKUPIN
22. maja 2009 ob 19. uri so na območni reviji komornih skupin v bistriškem gradu nastopili pevci z Zgornje Ložnice, Tinja, Keblja in iz Slovenske Bistrice. Na koncert sta povabila bistriški Javni sklad za kulturne dejavnosti in ZKD občin Makole, Poljčane in Slovenska Bistrica. Skupine Vivere, oktet Planika, Tinjski oktet, oktet Lipa in ložniško moško komorno zasedbo je spremljal strokovnjak za zborovsko petje Ivan Vrbančič.
VIR: Večer
ODPRLI DVE RAZSTAVI
V Slovenski Bistrici so v Graslovem stolpu in centru domače in umetnostne obrti odprli razstavi Nike Stupice in Helmuta Jeraka. Stupica je diplomantka likovne pedagogike ljubljanske pedagoške fakultete. Ukvarja se tudi s kiparstvom in lončarstvom. Njena razstava porcelana in kamenin združuje in povezuje tradicionalne oblike modeliranja in sodobno pojmovanje kiparskih oblik. Nekatera dela, povezana s prostorom, predstavljajo tudi originalne elemente prostorskih instalacij. Tokrat bistriški slikar s svojimi slikami pripoveduje o glasbi in duhovnosti. Direktor Zavoda za kulturo Slovenska Bistrica Stane Gradišnik je v katalogu, ki spremlja razstavo, zapisal, da so najnovejša Jerakova dela podobna renesančnim umetninam, v njih je mogoče razbrati tudi grotesknost sveta, v katerem umetnik dela in živi.
VIR: Večer
KONCERT PIHALNEGA ORKESTRA
V okviru Glasbene in baletne šole Maribor, enota Slovenska Bistrica, že tretje leto uspešno deluje tudi pihalni orkester, ki ga sestavljajo učenci in nekateri člani nekdanjega pihalnega orkestra Impol Slovenska Bistrica.
Ob ustanovitvi pihalnega orkestra sklenili, da se bodo vsako leto ob koncu leta predstavili Bistričanom in okoličanom.
Tako bodo danes, 22. maja, ob 21. uri na notranjem dvorišču gradu v Slovenski Bistrici pripravili koncert, pihalni orkester Glasbene šole Maribor, enota Slovenska Bistrica, pa bo vodil kapelnik prof. Janez Kopše.
VIR: (vh), Večer
PRAZNOVANJE KRAJEVNEGA PRAZNIKA V OPLOTNICI
V Oplotnici imajo 22. maja praznik krajevne skupnosti. Prireditve se vrstijo ves teden. Leta 1997 se je praznični program začel v sredo, 21. maja, ob 19. uri s koncertom šolskih pevskih zborov. Naslednje dni se je nadaljevalo z družinsko-zabavnim magičnim show programom in slavnostnim koncertom pevskih zborov KUD-a Oplotnica. Slavnostni govornik je bil predsednik sveta KS Oplotnica Vlado Globovnik, pred prireditvijo so odprli razszavo oplotniških likovnikov.
Na osrednji slovesnosti, 25. maja ob 14. uri, pa so predali namenu cesto skozi središče Oplotnice. V večer tega dne je Oplotničane popeljal ansambel Ambicija s Ptuja.
VIR: (ak), Večer
DANES O CESTNIH PLAZOVIH TUDI V LJUBLJANI
Plaz na cesti Laporje—Poljčane
Krajani Poljčan in Laporja pozivajo bistriško vlado, naj čimprej zagotovi varen promet • Dokumentacijo za sanacijo že pripravljajo • Od kod denar?
Zaradi plaza, ki je v meseca odtrgal polovico ceste med Laporjem in Poljčanami (drsenje zemlje pa se nadaljuje in na cestišču so opazne velike vzdolžne razpoke), so sredi maja omenjeno cesto zaprli za ves promet. Nekaj sto vaščanov je zdaj prisiljeno uporabljati obvozne poti, ki pa so v glavnem kolovozne in neprimerne za povečan promet, zlasti za tovorna vozila. V krajevne skupnosti Poljčane so zato sprejeli sklep, da je treba obvoznico urediti in dovolj dobro označiti. Cestno podjetje Maribor naj bi plazišče saniralo najpozneje do sredine novembra, do takrat pa bo tekel promet po cesti čez Čretnik, Lepej in po Vorančevi ulici, ki pa jo bo treba zravnati, nasipati in utrditi. Še vedno pa ostaja vprašljiva
prometna varnost po komaj dva metra široki cesti.
Obe prizadeti krajevni skupnosti zahtevata od bistriške občine, da začne takojšnjo sanacijo plazu in tudi zagotovi potreben denar za omenjena dela.
O cestnem plazu so razpravljali tudi na sestanku bistriške vlade; Janez Bradan, sekretar za varstvo okolja, je povedal, da mariborski Granding že pripravlja potrebno dokumentacijo za sanacijo tega in še dveh plazov na bistriškem koncu: »Sama sanacija plazov bo po prvih ocenah stala vsaj poldrugi milijon dinarjev in zato bomo poskušali del potrebnega denarja dobiti tudi v Republiški upravi za ceste, kjer bomo danes govorili o teh težavah.«
VIR: Slavica Pičerko, Večer
FOTO: Od sredine maja je cesta med Poljčanami in Laporjem zaradi plazu zaprta za ves promet
PREDAVANJE O PRVI POMOČI
O prvi pomoči in drugem potrebnem znanju, ki ga potrebuje sleherni posebno v sedanjih kritičnih dneh, predava pod okriljem RK zdravnik dr. Hronovsky v Poljčanah vsak torek in petek.
VIR: Večernik
VLOM V POLJČANAH
Danes zjutraj so v Poljčanah pri Malitschevi zalogi piva našli v spodnjih prostorih svoje hiše vlomljeno in izropano veliko železno blagajno. Vlom je bil izvršen strokovnjaško z luknjami okrog ključavnice in odvitimi zapahi. Delalo se je z dletom in močnim železnim drogom. V blagajni je bilo nad 15.000 Din, hranilna knjižica in nekaj dokumentov. Vrata v hišo so si zločinci odprli skozi line. Od njih je moral eden razmere natančno poznati, drug, ki je prevrtal blagajno, je pa gotovo prišel od drugod, ker kraj nima takega strokovnjaka. V Poljčane se je odpeljal danes dopoldne policijski daktiloskop.
VIR: Mariborski večernik Jutra
Rodil se je učitelj ANTON PODVRŠNIK
Anton Podvršnik se je rodil 22. maja 1897 na Šmartnem na Pohorju očetu krojaču in materi šivilji. Mati mu je umrla, ko je bil star 5 let.
Štiri razrede osnovne šole je obiskoval na Šmartnem na Pohorju in osem razredov v Ivniku (avstrijska Štajerska). Septembra 1913 je začel opravljati pripravništvo, leta 1914 pa je začel študij na učiteljišču v Mariboru.
Jeseni 1915 so ga vpoklicali v avstro-ogrsko armado. Poslan je bil na soško fronto, kjer je bil hudo ranjen in bil 10. maja 1918 kot invalid odpuščen iz vojske.
Po koncu 1. svetovne vojne je nadaljeval študij v Mariboru in ga julija 1920 zaključil. Od leta 1921−27 je služboval kot učitelj in upravitelj na enorazredni šoli v Sv. Vidu pri Mislinji, nato pa kot šolski upravitelj na Šmartnem na Pohorju, kjer je prenovil dotrajano šolsko poslopje. Dvignil je tudi šolski obisk učencev s 65% na 80%.
1. marca 1936 je bil politično premeščen na Skomarje (občina Zreče), kjer je oktobra 1937 zbolel za hudo pljučnico. Od 1. avgusta 1938 je služboval kot učitelj na zreški osnovni šoli.
Poročen je bil z Alojzijo Britovšek, s katero sta imela dva otroka: Slavico in Borisa.
Podvršnik je bil v času svojega službovanja tudi zelo kulturno in društveno aktiven. V Sv. Vidu je vodil pevski zbor, sadjarsko-vrtnarsko društvo, na Šmartnem je vodil sokolsko četo, v Zrečah pa je bil gospodar sokolskega društva, tajnik sadjarsko-vrtnarskega društva in mlečni kontrolor živinorejsko-selekcijskega društva.
1. aprila 1941 je bil vpoklican v Vojsko Kraljevine Jugoslavije in bil po njenem razpadu 10. aprila odpeljan v Celje, v nemško ujetništvo, kjer je bil zaprt do decembra 1941.
Od prvega februarja 1942 do svojega odhoda v partizane aprila 1945 je služboval kot skladiščnik surovega materiala v tovarni kovanega orodja v Zrečah. Leta 1945 je nastopil službo kot začasni šolski upravitelj na Kunigundi (Gorenje pri Zrečah). 16. januarja 1946 je bil imenovan za šolskega upravitelja v Zrečah, kar je ostal do upokojitve leta 1959.
VIR: biografski-sb.si