27. maj
Danes goduje AVGUŠTIN
Danes goduje AVGUŠTIN
Ime Avguštin izhaja iz latinskega imena Augustinus, ki ga razlagajo kot izpeljanko iz latinskega imena Augustus. Ime Augustus v pomenu »vzvišeni« je bilo častno ime rimskih cesarjev.
Moški različice imena: Augustin, Avgustin.
Narečni različici: Štine, Štinej.
Ženska različica imena: Avguština.
27. maj
SLOVENCI NE NAMERAVAJO ODSTOPITI OD SVOJIH ZAHTEV
Cesar Karel I. je Nemcem in nemškutarjem iz slovenskih dežel obljubil ohranitev državnopravne ločenosti teh dežel od drugega ozemlja habsburških Jugoslovanov. Slovenski odgovor na to je bil, da so 17. maja 1918 vse slovenske politične stranke sprejele skupno izjavo, v kateri so poudarile, da Slovenci v nobenem primeru ne bodo odstopili od zahteve po ustanovitvi jugoslovanske države.
ŠPORTNO SREČANJE UPOKOJENCEV
V soboto 27. maja 2023 smo se člani DU Zgornja Ložnica udeležili športnega srečanja, ki ga je organizirala Medobčinska zveza društev upokojencev Slov. Bistrica, katerega gostitelj je bilo DU Črešnjevec. Zbor ekip je bil ob 10.00 uri v Črešnjevcu. Srečanje ekip je potekalo v odbojki, kegljanju na vrvici, tenisu in pohodništvu. Člani DU Zg. Ložnica, osem nas je bilo, smo se pridružili pohodnikom. Pohod je bil zelo dobro organiziran in ni predstavljal velikega napora. Pot nas je vodila do cerkve sv. Mihaela, kjer nam je zgodovinar in poznavalec predstavil nastanek cerkve in bližnje okolice. Sledil je obisk konjeniškega centra Nana in nato še obisk perišča v Črešnjevcu. Perišče je bilo nekoč pomembna točka, kjer so si ženske izmenjavale izkušnje in se pogovorile še o marsičem. Zelo zanimiv in komičen skeč sta nam pripravili članici društva upokojencev Črešnjevec. Ob prihodu na izhodišče je sledilo kosilo in nato še razglasitev športnih rezultatov in priznanj.
DU Črešnjevec se je pri organizaciji zelo potrudilo in srečanje odlično organiziralo za kar jim velja izreči priznanje in pohvalo.
VIR: Jožica Smogavec, DU Zgornja Ložnica
FOTO: Zabavni del srečanja (Arhiv DU Zgornja Ložnica)
POHOD OKOLI IMPOLA
Društvo za promocijo zdravja Impol je pripravilo zanimivo akcijo. Na bivši Dan mladosti, 25. maja 2016, so izvedli pohod okoli svojega podjetja Impol.
Pohoda, namenjenega sprostitvi in druženju, se je udeležilo okoli deset članov.
Predsednik DPZ Impol Jože Fajs je povedal, da naj bi prireditev postala tradicionalna, za prihodnje leto poleg pohoda načrtujejo še tek okoli Impola.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Aleš Kolar
OČISTILI SO TURISTIČNO-SPREHAJALNO POT PARTOVEC
Na lepo in sončno soboto, 27. maja 2015, so se člani TD Trta zbrali, da bi uredili turistično-sprehajalno pot Partovec. Očistili so pot, obnovili mostnice, popravili koše za smeti in pospravili vse smeti, ki jih je bilo, na našo žalost, kar veliko. Veseli so bili, da so sodelovale tudi mlade članice Trte, ki so obnovile markacije. Na koncu pa so še očistili plevel in uredili prostor okrog stoletnih hrastov pod gostiščem Sovič.
VIR: TD Trta Oplotnica
FOTO: Mlade članice Trte, ki so uredile markacije (Arhiv TD Trta)
DONACIJA ELEKTRA MARIBOR ZA BISTRIŠKI RDEČI KRIŽ IN KARITAS
Elektro Maribor nadaljuje letošnji cikel že tradicionalne pomoči humanitarnim organizacijam, ki delujejo na oskrbnem območju družbe. Sredstva so tokrat namenjena humanitarnima organizacijama, ki delujeta na območju Slovenske Bistrice.
Predsednik uprave Elektra Maribor, mag. Boris Sovič, in vodja Elektro Maribor, OE Slovenska Bistrica, Miran Đuran, sta danes predala dve donaciji v vrednosti po 1.500 eur. Prevzela sta jih Janko Predan, dr. med., predsednik Območnega združenja Rdečega križa Slovenska Bistrica in Milan Borko, vodja Župnijske Karitas Slovenska Bistrica. Na dogodku so predstavniki organizacij predstavili delo svojih organizacij in čemu bodo tokrat sredstva namenjena.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Elektro Maribor
Umrl je kapelnik DUŠAN PEČNIK
Dušan Pečnik se je rodil 17. junija 1933 v Mariboru.
Po osnovni šoli je končal Vojaško glasbeno šolo v Zagrebu in na Trsatu (oba Hrvaška). Prvo zaposlitev je dobil leta 1950 kot vojaški godbenik v Titovi gardi, zatem pa je nadaljeval z igranjem v Zemunu (Srbija). Polnih deset let je bil pomočnik dirigenta vojaške godbe v Mostarju (Bosna in Hercegovina), leta 1962 pa se je zaposlil kot solist-fagotist v godbi milice v Ljubljani. Leta 1963 se je zaposlil v Slovenskih Konjicah kot učitelj pihal in trobil ter postal kapelnik tamkajšnje godbe na pihala, leta 1967 pa se je zaposlil na OŠ Pohorskega bataljona v Oplotnici kot učitelj glasbene vzgoje in tam služboval enajst let, od tega pet let kot pomočnik ravnatelja. V tem času je ustanovil moški in ženski pevski zbor ter mladinski in mlajši mladinski pevski zbor. Poleg tega dela je deloval tudi na Temeljni izobraževalni skupnosti občine Slovenska Bistrica, kjer je bil predsednik aktiva glasbenih pedagogov v letih 1967−78. V tem času so začeli tudi z občinskimi revijami otroških, mlajših mladinskih in mladinskih pevskih zborov. Leta 1970 je postal član izvršnega odbora Kulturne skupnosti občine Slovenska Bistrica, dve leti pozneje je začel delovati v Združenju pihalnih orkestrov Slovenije, kjer je bil od leta 1982−84 podpredsednik, v času od 1984−92 pa še predsednik današnje Zveze slovenskih godb.
Leta 1974 je kot kapelnik od Franca Turka prevzel vodenje godbe na pihala tovarne Impol, ki je pod njegovim vodstvom iz 17−članske narasla na 52−člansko godbo na pihala. V času njegovega vodenja je godba osvojila številna državna, republiška, občinska in druga odličja, kakovostno so napredovali med 40 najboljših od skupno 117 godb v Sloveniji.
Leta 1978 se je zaposlil kot tajnik Izobraževalne skupnosti občine Slovenska Bistrica, kar je delal vse do upokojitve leta 1986.
Od leta 1978−94 je bil predsednik Zveze kulturnih organizacij (ZKO; danes Zveza kulturnih društev, ZKD, op. ur.) občine Slovenska Bistrica. V tem času je postal tudi mentor mlajšim dirigentom na področju celotne Slovenije.
Dušan Pečnik je umrl 27. maja 2010 v Mariboru.
VIR: biografski-sb.si
NASTOPIL JE TRIO ATAIR
N današnji dan, v petek, 27. 5. 2005, je v viteški dvorani bistriškega gradu nastopil glasbeni trio Atair. Poslušalci so lahko poslušali glasbo mladih slovenskih ustvarjalcev, na violino je igral Matic Anžej, klavir Anja German, violončelo pa Gregor Fele. Koncert v Slovenski Bistrici je bil nagrada mladim glasbenikom za srebrno medaljo, ki so jo osvojili na tekmovanju, poimenovanem po glasbenikih Vladimirju Lovcu in Ivanu Ščeku, v Kopru. Koncert organizira Zavod za kulturo Slovenska Bistrica.
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
DAN ČRNIH VREČK
V soboto 27. maja 1995 je bila v Slovenski Bistrici očiščevalna akcija Dan črnih vrečk. Bistričani so čistili svoje okolje, predvsem pa planinske poti do Treh kraljev. Na akcijo so vabili skavti, varovalci okolja, ribiči, planinci, kulturniki.
VIR: (ps), Večer
VELIKE GASILNE VAJE IN OBČNI ZBOR MARIBORSKE GASILSKE ŽUPE
27. maja 1933 dopoldne je bil v Planinčevi gostilni v Framu občni zbor mariborske gasilske župe. Popoldne bo v Framu velika župna gasilna vaja, pri kateri bodo sodelovale požarne hrambe iz Frama, Hoč, Podove, Gorice, Spodnje in Zgornje Polskave, Slov. Bistrice, Hotinje vasi, Bohove, Razvanja, Radvanja, Peker, Studencev, Pobrežja in mariborsko gasilno in reševalno društvo. Začetek občnega zbora je bil ob 10. uri dopoldne, gasilne vaje pa ob 15. uri. Za gasilno vajo je veliko zanimanje med našimi mestnimi in podeželskimi požarniki, ki so se že ves teden pridno pripravljali.
VIR: Mariborski večernik Jutra
OGLAS VALJARNE BAKRA IZ SLOV. BISTRICE
Pred natanko sto leti smo lahko prebrali reklamni oglas Tovarne bakra.
VIR: Slovenec
GRADIL BO KLAVNICO
Na Pragerskem je bivšo Trošterjovo posestvo za kolodvorom kupil neki ljubljanski veletrgovec in namerava zgaditi veliko moderno klavnico za klanje živine za izvoz.
VIR: Tabor
Umrl je zdravnik JOSEF WURZIAN RITTER
Josef Wurzian Ritter se je rodil 9. marca 1805 v Slovenski Bistrici očetu Lorenzu Wurzianu (1767–1846), zdravniku v Slovenski Bistrici in materi Elisabeti Wurzian, rojeni Eberle (1771–1831).
Po končani gimnaziji v Mariboru je na Josephinumu na Dunaju (Avstrija) študiral medicino. Po zaključku študija se je leta 1826 zaposlil v vojski kot sanitetni pomočnik, leta 1836 pa je postal polkovni zdravnik.
Leta 1845 je bil dodeljen feldmaršalu grofu Radetzkemu, na katerega se je zelo navezal. Ko je Radetzki umrl in so krsto z njegovimi posmrtnimi ostanki s kočijo peljali iz Milana (Italija) na Dunaj, je vso pot sedel zraven kočijaža. Takrat je zbolel za hudo obojestransko pljučnico, za posledicami katere je kmalu za tem umrl na Dunaju.
Za svoje delo je bil večkrat nagrajen, 21. marca 1850 pa je bil na Dunaju povzdignjen v dedni avstrijski red kot ‘vitez von Wurzian’.
Josef Wurzian je umrl 27. maja 1858 na Dunaju.
VIR: biografski-sb.si
ZGORNJEPOLSKAVČANI SE POSTAVIJO PO ROBU FRANCOZOM
Na začetku 19. stoletja so tudi Zgornjepolskavčane vznemirjali Napoleonovi vojni časi. Leta 1805 se je mudilo okoli Slovenske Bistrice okoli 80.000 avstrijskih vojakov, med decembrom 1805 in januarjem 1806 so hitele skozi kraj francoske čete. Mnogi domači možje in fantje so se odločili namesto za vojsko za skrivače. Zgornjepolskavski okrajni komisar Jakob Fröhlich je leta 1809 sporočil deželnim oblastem, da so se 27. in 28. maja pomikali skozi vas Francozi. Kar tisoč so jih morali domačini prenočiti. Vlamljali so v kleti in ropali. Vdrli so celo v cerkev. Komisar se jim je s sto kmeti postavil po robu. Ob glavni cesti, južno od Zgornje Polskave, je prišlo do boja, v katerem so domačini ubili 3 Francoze, 14 pa so jih ujeli in jih zaprli v Frajštajn. V spomin na ta spopad so Polskavčani postavili ob glavni cesti soho svetega Antona.
VIR: Mirko Munda: Zgornja Polskava in njena okolica, str. 32-33
FOTO: Od kipa sv. Antona je ostala samo še kamnita soha (Franci Padežnik)