
23. marec
Danes goduje VIKTORIJAN
Ime Viktorijan je izpeljanka imena Viktor, ki izhaja iz latinskega imena Victor in se povezuje z latinsko besedo victor v pomenu »zmagovalec«.
Moške različice imena: Vik, Viki, Viko, Viktor, Viktorijo, Zmago, Zmagoslav.
Ženska različica imena: Viktorija.

23. marec
SVETOVNI DAN METEOROLOGIJE
23. marec je Svetovni dan meteorologije, v spomin na leto 1950, ko je bila na ta dan uradno ustanovljena Svetovna meteorološka organizacija (WMO), medvladna organizacija in posebna agencija v okviru OZN, ki šteje že 191 članic. Ima vodilno vlogo na področju poznavanja in mednarodnega sodelovanja na področju vremena, podnebja, hidrologije in vodnih virov ter vprašanj, ki so povezana z okoljem. Vsak dan se med temi centri izmenja 15 milijonov informacij, izdelajo 2000 vremenskih kart …

KRAJEVNI PRAZNIK NA ZGORNJI POLSKAVI
PD Pohorje Zgornja Polskava je v soboto, 23. marca 2019, organiziralo že 20. tradicionalni pohod po polskavski planinski poti z Zgornje Polskave k Trem kraljem. Pohoda se je v sončnem dnevu udeležilo 27 pohodnikov. Te je zjutraj pozdravil predsednik sveta KS, Uroš Klajderič, in jim zaželel varen korak na poti. V soboto smo veliko pridobitev za našo krajevno skupnost in s tem še boljšo oskrbo krajanov s pitno vodo obeležili s slavnostno otvoritvijo novega vodohrana. Dogodka se je udeležilo veliko krajanov in gostov, za popestritev programa so poskrbeli Frajhajmska godba, osnovnošolec Jan Goričan s harmoniko ter slavnostni govorniki, predsednik sveta KS Uroš Klajderič, predsednik komisije za vodovod Simon Leskovar in župan dr. Ivan Žagar. Vodohran je blagoslovil dekan Tomislav Šantak, nato sta sledila prerez traku in simboličen spust vode v novi vodohran. Za pogostitev so poskrbele članice Aktiva kmečkih žena Kočno. Kapaciteta vodohrana znaša 240 kubičnih metrov, iz njega pa oskrbujemo 950 gospodinjstev. Vrednost investicije je znašala 128.440,20 evra z DDV.
VIR in FOTO: Nevenka Mesarič, Informator

ZMAGA V MORAVČE
OŠ Antona Ingoliča Spodnja Polskava je 23. marca 2019 gostila državno tekmovanje v ekokvizu, ki že vrsto let teče v okviru programa Ekošola. Učenci polskavske šole so namreč v lanskem šolskem letu osvojili laskavi naslov državnih prvakov in uspeh dopolnili še s tretjim mestom druge ekipe.
Udeležence tekmovanja so najprej pozdravili Rok Bohinc, voditelj ekokviza, Danica Veber, ravnateljica OŠ Antona Ingoliča Spodnja Polskava, in Ivan Žagar, župan občine Slovenska Bistrica, učenci šole gostiteljice pa so se predstavili s krajšim kulturnim programom.
Učenci so letos spoznavali tri vsebine: podnebne spremembe (za šeste razrede), ekosistemi in voda (za sedme razrede) in E kot energija (za osme razrede). Na državno tekmovanje so se uvrstile najboljše ekipe s šolskih tekmovanj iz vsake od regij ter dve drugouvrščeni ekipi iz dveh regij, ki sta imeli največ ekip.
Tekmovanje je bilo razdeljeno na dva dela. Najprej so učenci s pomočjo računalnikov rešili pisni del, potem so se v telovadnici pomerili še v ustnem delu. Znanja, nervoze in veselja je bilo veliko, rezultati so bili precej izenačeni, na koncu pa je zmagala skupina Ekosedmarjev, ki so jo sestavljali Nik, Eva in Nika iz OŠ Jurija Vege Moravče. Ekipa je bila nad zmago navdušena. Pravijo, da so na začetku imeli nekaj dvomov, a skupaj jim je uspelo.
Organizator in nacionalni koordinator programa ekošol Gregor Cerar je pohvalil letošnje organizatorje tekmovanja, navdušen pa je bil tudi nad prikazanim znanjem vseh tekmovalcev. Na koncu so trud tekmovalcev in navijačev nagradili še s torto.
VIR: Tomaž Ajd, Štajer’c
FOTO: Letošnje ekoface prihajajo iz Moravč (OŠ Antona Ingoliča Spodnja Polskava)

ŠAHOVSKI TURNIR OB OBČINSKEM PRAZNIKU
V petek, 23. marca 2018, je v prostorih Šahovskega kluba Impol potekal tradicionalni šahovski turnir v počastitev občinskega praznika občine Slovenska Bistrica. Kot vsako leto tudi letos z mednarodno udeležbo. Zmaga je tokrat ostala doma, saj je prepričljivo, s 7,5 točke iz devetih partij, slavil član domačega kluba, Gregor Podkrižnik. Drugo in tretje mesto sta zasedla hrvaška šahista, Ratko Novak in Darko Šardi. Turnir je bil borben in v duhu športne igre, na njem so se predstavili tudi nekateri najbolj nadobudni bistriški šahisti in si ob tem nabirali še kako potrebne izkušnje.
VIR in FOTO: Mateja Tomazini, Informator

VEČER UGLASBENE POEZIJE V VITEŠKI DVORANI BISTRIŠKEGA GRADU
Čudovit glasbeni večer se je zgodil 23. marca 2018 v Viteški dvorani bistriškega gradu.
Zakrivila ga je preprosta koroška kantavtorka Ditka. Kakovostna besedila izpod peresa Ferija Lainščka, ki je z recitacijo poezije dopolnjeval koncert, dokazujejo, da imamo Slovenci še kako kakovostno glasbo in kako se da poezija lepo uglasiti. Na klavirju je Ditko spremljal njen oče Gorazd, ki zanjo dela aranžmaje. V polni Viteški dvorani bistriškega gradu smo uživali v prepletu prekmurske ravnice in preproste koroške pesmi.
VIR: Viktor Ajd, Informator
FOTO: ZZK Slovenska Bistrica

72. CVETNI PETEK – POZDRAV POMLADI
Teden dni pred veliko nočjo se po ulicah Slovenske Bistrice s svojimi izdelki predstavijo sejmarji iz vse Slovenije. Tako je bilo tudi letos; Krajevna skupnost Pohorskega odreda Slovenska Bistrica, Medobčinska turistična zveza Slovenska Bistrica in Zavod za kulturo Slovenska Bistrica so pripravili tradicionalno prireditev, že 72. Cvetni petek – Pozdrav pomladi, ki je potekala v petek, 23. marca 2018.
Na stojnicah ni manjkalo lesenih izdelkov, butar, suhega sadja, zelenjave, mesnih izdelkov, oblačil in obuval. Na ustaljenih lokacijah ob mestnem parku, na notranjem
grajskem dvorišču in ob stari telovadnici je svoje izdelke ponujalo 68 prodajalcev. Kljub hladnemu vremenu je sejem obiskalo okoli 2500 ljudi. Organizatorji so prireditev popestrili z nastopoma pihalne godbe KUD Spodnja Polskava in plesalk Twirling kluba Sašo iz Slovenske Bistrice.
VIR: Tomaž Ajd, Informator
FOTO: Aleš Kolar

PREDAVANJE O NAJVEČJEM KMEČKEM UPORU NA SLOVENSKEM
Zgodovinsko društvo dr. Jožeta Koropca Slovenska Bistrica je v sredo, 23. marca 2016, izvedlo predavanje z naslovom Ob lanskoletni 500. obletnici največjega kmečkega upora na Slovenskem: Kmečki upori – ali se jih še spomnimo? O slovenskem kmečkem uporu je v čitalnici knjižnice Josipa Vošnjaka v Slovenski Bistrici predaval zgodovinar doc. dr. Andrej Hozjan s Filozofske fakultete v Mariboru.
Upor leta 1515 je bil klasičen in največji slovenski kmečki upor. Začel se je zaradi graščinskih bremen in težav v kmečki trgovini, trajal pa je pet mesecev. Kmečko vojsko so premagali deželni oddelki in cesarska vojska, plemstvo se je kruto maščevalo.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Tjaša Korošec

Umrl je učitelj, ravnatelj in čebelar SLAVKO KLEINDIENST
Slavko Kleindienst se je rodil 14. junija 1936 v Mariboru, mami Jožefi in očetu Francu.
Po nižji gimnaziji je šolanje nadaljeval na učiteljišču v Mariboru, ki ga je zaključil leta 1956. Istega leta je pričel s študijem geografije na Filozofskem oddelku takratne Prirodoslovno matematične fakultete Univerze v Ljubljani, kjer je ob zaključku študija pridobil naziv profesor geografije. Študij je nadaljeval na Visoki defektološki šoli Univerze v Zagrebu (Hrvaška). V tem času se je tudi poročil, rodila pa sta se mu dva sinova.
Kot vzgojitelj je delal v Domovih Titove mladine v Ljubljani, kasneje tudi v Vzgojnem zavodu Slivnica. Dve leti je služboval na Delavski univerzi (DU) v Slovenski Bistrici, skoraj sedem let pa je kot ravnatelj vodil Posebno osnovno šolo, danes OŠ Minke Namestnik ‒ Sonje Slovenska Bistrica.
Kariero je nadaljeval na vodilnih funkcijah v Zvezi komunistov Slovenije (ZKS), Republiškem sekretariatu za notranje zadeve, kot načelnik Uprave javne varnosti Maribor. Od leta 1987 do upokojitve leta 1991 je opravljal funkcijo predsednika Skupščine občine Slovenska Bistrica.
Po upokojitvi se je še intenzivneje ukvarjal s čebelarstvom. Bil je tudi predsednik Čebelarskega društva Slovenska Bistrica, nekaj časa pa je bil aktiven tudi v Društvu upokojencev Slovenska Bistrica.
Slavko Kleindienst je umrl 23. marca 2016 v Slovenski Bistrici, kjer je tudi pokopan.
VIR: biografski-sb.si

V KNJIŽNICI PREDSTAVILI KNJIGO LJUDMILA NOVAK ‘V OČEH DRUGIH’
V Knjižnici Josipa Vošnjaka Slovenska Bistrica, so v ponedeljek, 23. marca 2015, gostili literarni večer s predstavitvijo knjige Ljudmila Novak v očeh drugih. Avtorica in urednica knjige Marija Wiedner je strnila misli več kot 90 posameznikov o življenjski zgodbi predsednice NSi Ljudmile Novak.
O Novakovi pišejo prijateljice, sorodniki, sošolci, sodelavci, politični zavezniki in tudi nasprotniki, več kot 90 ljudi. Knjiga pripoveduje življenjsko zgodbo Novakove: od rojstva v mariborski porodnišnici, končani osemletki na Zgornji Veliki pri Mariji Snežni v Slovenskih goricah in gimnaziji v Mariboru, študentskih letih v Ljubljani, prvi službi v Murski Soboti, družini, politiki, moravški županji, evroposlanki, ministrici, poslanki v državnem zboru, srečanju z evropskimi poslanci do predsednice NSi.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Edvard Grobler

DOBRODELNI KONCERT ZA LEPŠI JUTRI NAŠIH OTROK
Krajevna skupnost Pohorski Odred je v nedeljo, 23. marca 2014, v športni dvorani v Slovenski Bistrici priredila dobrodelni koncert Za lepši jutri naših otrok. S koncertom so obeležili tudi 40 let glasbene kariere Mladena Logarja.
Nastopili so: Armagedon, Miran Rudan, Alfi Nipič, Sopranos, Blue grass hoppers, Tomaž Domicelj, Frajkinclari, Fajrund, Vesele Štajerke, Crossroads in Avenue band. Z zbranimi sredstvi bo letos Rdeči križ omogočil nekaterim otrokom iz socialno ogroženih družin letovanje na morju.
VIR: Studio Bistrica
FOTO: Aleš Kolar

USTRELJENIH 30 MLADIH ZGORNJEPOLSKAVČANOV
23. marca praznuje svoj krajevni praznik KS Zgornja Polskava, v spomin na 23. marec 1945, ko je v Gaju 30 mladih fantov, fantov polnih življenja, upanja in hrepenenja, da bo kmalu konec strahovite vojne, na krut način zaključilo življenjsko pot.
Leta 1952 je takratna skupščina Zg. Polskave sprejela sklep, da se 23. marec razglasi za krajevni praznik Zg. Polskave. Istega leta so žrtvam postavili spomenik z imeni ustreljenih in vseh pogrešanih borcev. Od takrat se vsako leto poklonijo spominu padlih v Gaju in si prizadevajo, da bi tudi mlajše generacije ohranile spomin na težko in krvavo prehojeno pot za svobodo.
Krajanke in krajani KS Zg. Polskava so si za svoj praznik izbrali ta dan kot spomin in opomin na pretekle dogodke, ki ne smejo v pozabo.
VIR: KS Zgornja Polskava
FOTO: Spomenik padlim na Zgornji Polskavi (KS Zgornja Polskava)

Kot talca ustrelijo ANTONA HAZLERJA
Anton Hazler se je rodil 10. januarja 1926 v Slunju (Hrvaška).
Bil je mlinarski vajenec na Zgornji Polskavi in borec Bračičeve brigade.
Nemci so ga zajeli in ga 23. marca 1945 kot talca ustrelili na Bukovcu pri Zgornji Polskavi.
VIR: biografski-sb.si

NAPOVEDANO PORAVNALNO POSTOPANJE
Danes je bilo uvedeno poravnalno postopanje o premoženju trgovca Riharda Conradija v Slov. Bistrici. Poravnalni sodnik dr. Muhič, poravnalni upravnik odvetnik dr. Pučnik. Narok za sklepanje poravnave pri sodišču v Slov. Bistrici dne 13. aprila ob 10., rok za oglasitev do 7. aprila.
VIR: Mariborski večernik Jutra
