7. september
Danes goduje REGINA
Ime Regina izhajan iz latinskega imena Regina, ki je nastalo iz latinske besede regina v pomenu besede »kraljica«. Tudi iz moške oblike latinske besede regina to je rex, v rodilniku regis, je nastalo ime Rex. Imenu Rex v grščini ustreza Βασιλευς (Basiléus), latinsko Basilius, nemško Basil, rusko Vasilij, slovensko Bazilij, Vasilij, Vasja, Vsko, Vaso.
Ostale različice imena: Džina, Džinka, Gina, Rega.
7. september
V HAAGU SE PRIČNE MIROVNA KONFERENCA O JUGOSLAVIJI
7. septembra 1991 se je v Haagu pod okriljem Evropske unije začela Mednarodna mirovna konferenca o Jugoslaviji. Na njej so sodelovali vsi člani predsedstva Socialistične federativne republike Jugoslavije, predsednik zvezne vlade in šest predsednikov jugoslovanskih republik. Konferenco je vodil lord Carington, sprejeli pa so deklaracijo o mirni rešitvi jugoslovanske krize.
5. ROKODELSKI PRAZNIK
V soboto, 7. septembra 2019, je bil v Slovenski Bistrici že petič zapored praznik rokodelstva v okviru tradicionalne prireditve 23. Podobe bistriških domačij. Rokodelke in rokodelci ter rokodelski centri iz vse Slovenije so v okrilju bistriškega gradu predstavljali svojo raznovrstno prodajno ponudbo izdelkov domače in umetnostne obrti ter obiskovalce navduševali s prikazi svojih rokodelskih veščin. V Centru domače in umetnostne obrti bo potekal dan odprtih vrat, obiskovalci si bodo lahko ogledali gostujočo razstavo bienala otroške keramike Terra mystica in preizkusili svoje ustvarjalne spretnosti na zanimivih rokodelskih delavnicah.
VIR IN FOTO: Informator
22. PODOBE BISTRIŠKIH DOMAČIJ
Prireditev že vrsto let povezuje bistriško podeželje z mestom Slovenska Bistrica. Gre za kmetijsko-turistično prireditev z osrednjim prizoriščem v Slovenski Bistrici, nekaj dogajanja bo tudi v njeni okolici. Na letošnjih Podobah bo v petek potekala 6. živinorejska razstava, in sicer za cerkvijo Sv. Jerneja v Slovenski Bistrici. Na razstavi sodelujejo rejci iz občin Slovenska Bistrica, Oplotnica, Poljčana, Makole in Rače – Fram. Ob 10. uri bo slovesno odprtje celotne prireditve. Dopoldan bo potekalo ocenjevanje živali in nato podelitev zvoncev najboljšim živalim, obiskovalci pa si bodo lahko ogledali tudi razstavo živali, razstavo kulinarike, sodobno mehanizacijo, stare obrti in običaje in še mnogo zanimivega. Na stojnicah bo možna pokušina dobrot s kmetij, potekale bodo tudi številne ustvarjalne delavnice.
V soboto se bo dogajanje preselilo v bistriški grad oziroma na grajsko dvorišče. Kot vsako soboto bo tudi tokrat obiskovalce prijazno sprejela grajska tržnica. Ob 11.30 bo slovesna otvoritev 4. Rokodelskega praznika, ki poteka v okviru Slovenskega rokodelskega festivala 2018 in Rokodelske razstave Centra domačih in umetnostnih obrti (CDUO) Rogatec. Med 11. in 13. uro bodo potekale ustvarjalne delavnice za otroke tudi pod okriljem Miške Fride. Ob 14. uri bo tekmovanje turističnih društev v igrah in ob 16. uri podelitev priznanj za nagrajene kruhe in potice ter turističnim društvom. Vse skupaj bo še dodatno popestril vinsko-kulinarični večer z glasbeno skupino Gemaj.
Poleg navedenega se nam na Podobah obetajo še številne druge zanimivosti – razstava nagrajenih kruhov in potic Društva kmetic Slovenska Bistrica, vodeni ogledi bistriškega gradu in CDUO Slovenska Bistrica, razstava »Zgodba o vrelni vehi«, razstava slikarskega društva Paleta. V sodelovanju z občinami Poljčane in Makole smo si prireditev Podobe bistriških domačij zamislili kot projekt »Doživetja med Pohorjem in Bočem«, ki je bil odobren na javnem pozivu v okviru LAS Dobro za nas. V okviru projekta bodo do naslednjega leta izdelane etnološke študije in druge strokovne podlage, zato je naš cilj, da program prireditve v doglednem času tudi vsebinsko nadgradimo in dodelamo ter razvijemo integralni produkt, ki bo tržno zanimiv tudi za obiskovalce izven našega območja.
Veselilo nas bo, če si boste vzeli čas in se nam pridružili na 22. Podobah bistriških domačij. Verjamemo, da boste uživali!
VIR: Slavka Zafošnik in mag. Monika Kirbiš Rojs, Informator
ŠE EN VODENI OGLED
Razstava Štajerski Herkul je bila pripravljena v sodelovanju med Umetnostnozgodovinskim inštitutom Franceta Steleta ZRC SAZU in Zavodom za kulturo Slovenska Bistrica, omogočili pa sta jo občina Slovenska Bistrica in Javna agencija za raziskovalno dejavnost. Odprta bo do 30. oktobra. Zavod za kulturo Slovenska Bistrica pripravlja še en vodeni ogled razstave, in sicer v četrtek, 7. septembra, ob 18. uri. Po razstavi bo vodila avtorica razstave dr. Barbara Murovec.
VIR: Štajer’c
FOTO: Utrinek z vodenja (Žiga Okorn)
SVETNICA TOŽI BISTRIŠKO OBČINO
Ljubica Zgonec Zorko vložila tožbo zoper občino Slovenska Bistrica zaradi postopka pri imenovanju direktorice zavoda za kulturo
Na tiskovni konferenci bistriške stranke Socialnih demokratov je Ljubica Zgonec Zorko, občinska svetnica in znana bistriška kulturna delavka, razkrila ozadje imenovanja nove direktorice enega od bistriških zavodov. Potrdila, da je skupaj z odvetnikom na Upravno sodišče vložila tožbo zoper občino zaradi nepravilnega postopka pri imenovanju direktorice Zavoda za kulturo Slovenska Bistrica. Na razpis se je prijavilo osem kandidatov, tri so zavrnili zaradi nepopolnih vlog, občinski svet oziroma komisija za kadrovska vprašanja pa je novo direktorico zavoda imenovala, še preden je o tem odločal svet zavoda, je opozorila Zorkova.
Ker ste prepričani, da postopek o imenovanju ni tekel pravilno, ste vložili tožbo. Kaj ste odkrili?
“Tožbo sem vložila, da bi dokazala in pojasnila, kakšne napake so se zgodile pri tem imenovanju. Če ne bi bila svetnica, se ne bi spuščala v to. Sedanjo prakso imenovanj bo treba prekiniti. Občina, občinski svet in njegove komisije morajo upoštevati statut, poslovnik in pravilnike. Kot svetnica nočem sodelovati pri nepravilni praksi. Svetniška skupina Socialnih demokratov je že aprila letos menila, da je postopek imenovanja nepravilen, zdaj bomo to preverili še na sodišču. Odkrila sem marsikaj: o izbiri smo bili obveščeni štiri mesece po imenovanju direktorice in že v razpisu je bil nedopusten in napačen pravni pouk. Ni omogočal pravnega varstva kandidata za razpisano delovno mesto. Obvestilo o izbiri oziroma zavrnitvi kandidature so kandidati dobili od zavoda za kulturo, ne od občine, v roke pa so ga dobili šele 16. julija, v njem so jim zapisali še to, naj kandidati pridejo po svojo dokumentacijo.”
Bili ste med osmimi kandidati za direktorico? Vsiljujejo se vprašanje, ali bi se pritožili, če bi bili izbrani?
“To zdaj ni bistveno vprašanje. S svojo tožbo opozarjam le na to, da obstaja strah pred novo pravno prakso in da sem tožbo sprožila zato, ker sem občinska svetnica, in ne kot kandidatka za direktorico.”
Kdaj ste vložili tožbo?
“Pred dvema tednoma. Prej se ni dalo, ker sem morala upoštevati roke, ki so jih določili v zavodu za kulturo. Ves postopek ni bil transparenten, občinski svet ni bil natančen pri sprejemu tega imenovanja. Nihče ni vedel, kakšen program je sestavila izbrana direktorica, večina svetnikov ni vedela za ločeno mnenje, ki ga je podal eden od članov sveta zavoda, ugledni kulturnik in umetnik Janko Čar. Kot vem, je bil kritičen do programa, ki ga svetniki in člani kadrovske komisije niso obravnavali. Moram povedati še to, da se že od samega začetka pojavljajo napake, naj jih omenim le nekaj: niso bili znani kriteriji za izbiro kandidata, ni bilo pogovorov s kandidati, eden je padel zato, ker je pozabil priložiti potrdilo o državljanstvu, čeprav so vedeli, kdo in odkod je, programi kandidatov so še vedno na zavodu in tam so tako rekoč v javni rabi.”
Kaj pričakujete od tožbe?
“Samo to, da ustavim sedanjo pravno prakso. Sploh ne vem, zakaj je občina razpisala direktorsko funkcijo, če ji zakon o kulturi omogoča, da kot ustanoviteljica zavoda za kulturo sama imenuje direktorja. Če bi storila to, ne bi bilo tožbe niti vseh drugih neprijetnosti, ki jih morda zdaj doživlja imenovana direktorica bistriškega zavoda za kulturo.”
VIR: Zdenko Kodrič, Večer
TRČENJE ZARADI PREHITRE VOŽNJE
Danes zjutraj, natančneje ob 7.15, se je na avtocesti Maribor-Ljubljana v bližini izvoza Slovenska Bistrica – sever na voznem pasu proti Ljubljani zgodila hujša prometna nesreča. Botrovala naj bi ji bila prehitra vožnja 31-letnega voznika osebnega avtomobila VW Passat, ki je trčil v tovornjak, v katerem je za volanom sedel 63-letni voznik, državljan Madžarske. Voznik passata naj bi se bil v trčenju huje poškodoval, omenjeni vozni pas avtoceste pa je bil nato zaradi obravnavanja prometne nesreče in odstranjevanja osebnega avtomobila, ki je bil popolnoma uničen, zaprt okoli tri ure, urejen pa je bil obvoz. Kljub temu so nastajali zastoji.
VIR: Elizabeta Zorman, Večer
FOTO: Razbitine passata po trčenju na avtocesti (Igor Napast)
ODPRT BISTRIŠKI TEDEN
Danes popoldne so na dvorišču bistriškega gradu odprli četrti Bistriški teden. V imenu Turističnega društva Slovenska Bistrica je to storil Franc Šift, predsednik organizacijskega odbora in občinskega izvršnega sveta. 0b tej priložnosti je rekel, da se je Bistriški teden razvil iz razstave obrtnikov in gostincev. Zasebni obrti v Slovenski Bistrici dajejo poseben pomen, saj je obrt panoga, ki dosega v občini najhitrejši razvoj in daje devet odstotkov celotnega družbenega proizvoda.
Organizatorji, zbrani v bistriškem turističnem društvu, so včeraj na obnovljeno grajsko dvorišče povabili godce, pevce in plesalce. Nastopili so folklorna skupina Impol iz Slovenske Bistrice, aktiva kmečkih žena s Tinja in z Zgornje Ložnice, oktet teritorialne obrambe, Frajhajmski godbeniki in pihalni orkester sindikata tovarne Impol. Po kulturnem sporedu so odprli vrata grajskega poslopja, kjer je deset razstav. V ospredju zanimanja so izdelki obrtnikov. gostincev in ozdov bistrške občine. Včeraj si je razstavo ogledalo okoli 1000 ljudi.
Teden bo trajal do nedelje, najzanimivejši dogodek pa bo v petek, 11. septembra, ko bodo v Slovenski Bistrici odprli nov obrat programskih stikal Gorenja iz Titovega Velenja.
VIR: (zk), Večer
FOTO: Igor Napast
ZAČETEK ŠTATENBERŠKEGA SREČANJA
V petek, 7. septembra dopoldne, se bodo na gradu Štatenberg začeli tradicionalni književniški pogovori o problemih literature. Udeleženci letošnjega srečanja bodo govorili o snovi, ki so jo strnili pod naslov Književnost za mlade. Kot je pred začetkom srečanja povedal tajnik mariborskega pododbora društva slovenskih pisateljev Janez Švajncer, ki pod pokroviteljstvom občinske skupščine Slovenska Bistrica in zveze kulturnih delavcev Maribor organizira tudi letošnje 10. srečanje, so vsi referati že pripravljeni. Glavnega referata letos ne bo, pač pa bodo referenti nastopili enakopravno in enakovredno. Referate so pripravili: Branko Rudolf, Leopold Suhodolčan, Smiljan Rozman, Vinko Ošlak, Franček Rudolf, Nada Gaborovič, Janez Švajncer, Vladimir Gajšek, Branka Jurca, France Filipič, Niko Grafenauer, Ivan Minatti in Marjan Kolar. Pričakujejo, da se bo jubilejnega srečanja udeležilo okoli 35 pisateljev, med njimi bodo tudi gostje iz Trsta, Korošci, hrvatski pisatelji in Kruševčani, ki se zbirajo okoli revije Bagdala in ki jih bo vodil glavni urednik te revje Ljubiša Djidić.
VIR: (vv), Večer
USTANAVLJAJO KRAJEVNE SKUPNOSTI
V občini Slovenska Bistrica pripravljajo ustanovitev večjega števila krajevnih skupnosti. Formirali jih bodo v nekaterih večjih krajih slovenskobistriške občine – v Oplotnici, v Poljčanah, v Makolah in tudi v Slovenski Bistrici. Na občinski skupščini Slovenska Bistrica pravijo, da bodo krajevne skupnosti ustanovili še do konca letošnjega leta, še prej pa bo treba določiti njihove naloge in program dela. V manjših krajih bodo krajevne skupnosti delale v okviru SZDL.
VIR: Večer
PRODAJO OSEBNI AVTO
Avto-moto društvo Slovenska Bistrica
proda
osebni avto Ford,
6-sedežen,vozen, na javni dražbi, ki bo v soboto, 8. septembra 1962, ob 15. uri v prostorih Avto-moto društva, Trg svobode 7. – Izklicna cena je 2000.000 din. – kolikor ne bo interesentov iz družbenega sektorja, bo avto po 16. uri naprodaj zasebnikom.
VIR: Večer
PGD ZGORNJA BISTRICA PRISTOPI K JUGOSLOVANSKI GASILSKI ZVEZI
Za prostovoljno gasilko društvo Zgornja Bistrica je pomemben datum tudi 7. september 1919, saj je takrat bila sklicana seja gasilskega društva, na kateri so se dogovorili, da društvo pristopi k Jugoslovanski gasilski zvezi v Ljubljani in da začnejo uporabljati slovenski poveljevalni jezik. Tako je naslednji dan, 8. septembra 1919, bil sklican občni zbor društva. Od tridesetih članov se ga je udeležilo dvajset. V luči dogovorov s seje predhodnega dne so sprejeli nov statut gasilskega društva in druge sklepe. 2. oktobra 1919 je tajnik društva Franc Kac poslal na deželno vlado za Slovenijo v Ljubljano vlogo za potrditev spremenjenih društvenih pravil. 14. oktobra 1919 je deželna vlada z odlokom številka 9952, Uradni list XCVIII, odobrila in dovolila uporabljati nova društvena pravila. O tem je gasilsko društvo sredi novembra obvestilo Okrajno glavarstvo.
VIR: Kronika gasilcev PGD Zgornja Bistrica
SPODNJEŠTAJERSKO UČITELJSTVO
Večina avstrijskega učiteljstva pripada dandanes oni versko-socialno-politični struji, ki se imenuje struja mladičev. Glavne zahteve mladičev so, da se veronauk in vsak cerkveni vpliv iz šole ostrani, da se človeška družba preustroji po socialističnih načelih in da se naj v politiki nastopa odločno, brezobzirno. Večina naših učiteljev je s tem korakom zapustila stari program spodnještajarskih Slovencev, ki se borijo za tri jim svete reči, za vero, narodnost in Avstrijo, ter si ustanovila svoj tabor, svojo stranko. Moč spodnještajarskih Slovencev je s tem razcepljena v dva dela.«
VIR: Mirko Munda: Zgornja Polskava in njena okolica, str. 250
OVADILI SO GA
Marca 1848 se je začela v Habsburški monarhiji revolucija. Med drugim je 7. septembra 1848 pometla s fevdalnimi preživelimi zemljiškimi gospostvi, tudi s polskavskimi, kmetje so prenehali biti podložniki, postali so lastniki svojih domačij. Prehodi silnih vojska so ob zatonu fevdalizma vznemirjali tudi polskavski svet. Spodnjepolskavčani so dogodke spremljali vdano, Pokošani so o njih na nevoljo župnika preglasno in sumljivo razmišljali, zgornjepolskavskega prvega učitelja Simona Pernata so sovražniki celo ovadili oblastem.
VIR: Mirko Munda: Zgornja Polskava in njena okolica, str. 33