Čebelarstvo ima na območju Slovenske Bistrice že dolgoletno tradicijo. Čebelarji pridelujejo različne vrste medu, cvetni prah, vosek, propolis, medene pijače in drugo. Posamezni čebelarji se združujejo v čebelarska društva, na številnih šolah pa delujejo tudi čebelarski krožki. Leta 2011 je Čebelarska družina Slovenska Bistrica v Zgornji Bistrici uredila in opremila Čebelarsko učno pot medovitih rastlin, ki je namenjena izobraževanju v naravi.
Čebelarsko društvo Slovenska Bistrica je leta 2014 praznovalo visok jubilej – 90 let delovanja. V istem letu je Občina Slovenska Bistrica prejela priznanje, in sicer 1. mesto za čebelam najbolj prijazno občino v letu 2014.
S prostovoljnim delom do sodobnega Čebelarskega centra
Pred dvema letoma pa je Čebelarsko društvo v Zgornji Bistrici odprlo nov čebelarski center, s katerim je bila omogočena razširitev dejavnosti, saj so lahko nadaljevali izobraževalno dejavnost v sklopu čebelarske učne poti medovitih rastlin in vzrejne postaje krajnske sivke.
Objekt so bistriški čebelarji zgradili udarniško, saj so vanj vložili več kot 9000 prostovoljnih delovnih ur, veliko denarnih in materialnih prispevkov donatorjev in simpatizerjev čebelarstva, velik delež pa je prispevala tudi občina Slovenska Bistrica.
Od predavanj do trgovine
V objektu so uredili manjšo prodajalno medenih izdelkov, pijač in spominkov, društveno knjižnico s strokovno in literarno vsebino, muzej z eksponati iz okolice in predavalnico, v kateri bodo potekala predavanja in srečanja.
Čebelarska učna pot medovitih rastlin
Bistriški čebelarji so 2010 ogradili dobrih 5 000 m2 veliko zemljišče, na katerem so uredili čebelarsko učno pot, na kateri načrtno predstavljajo medovite rastline našega območja. Čebelarska učna pot vsebuje skalnjak, v katerem so zasajene rastline, gredico v obliki čebele ter 6 manjših gredic, ki so zasajene z različnimi grmovnicami, dišavnicami, zelišči, trajnicami. Učna pot je opremljena s tablami, na katerih je predstavljena učna pot in vsaka rastlina oziroma drevo je označena s svojo tablico, s podatki o določeni vrsti. Ob poti so postavljene tudi klopi za počitek, sprostitev in opazovanje narave.
Projekt temelji na povečanju izobraževalno-turistične ponudbe območja.
20. maj – svetovni dan čebel
Pred dvema letoma je bil tudi na pobudo slovenskih čebelarjev 20. maj razglašen za svetovni dan čebel. Na to so slovenski čebelarji zelo ponosni, hkrati pa se zavedajo, da jih to obvezuje, da s skrbno in ekonomsko upravičenimi projekti nadaljujejo prizadevanja za dvig slovenskega čebelarstva.
Kdaj in kje si lahko ogledamo Čebelarski center?
Čebelarski center v Slovenski Bistrici si je mogoče ogledati vsako nedeljo popoldne, od 15.00 do 20.00, od aprila do novembra, organiziranim skupinam pa bodo oglede ob poprejšnji najavi omogočili tudi izven obratovalnega časa.
Naslov: Zgornja Bistrica 9, Slovenska Bistrica
Telefon: 041 768 351
E-pošta: cd.slov.bistrica@gmail.com