Na Črešnjevcu so v polni dvorani Doma kulture v petek, 16. maja, predstavili nadvse dragoceno knjigo Stoletje Črešnjevca in njegove okolice upokojenega novinarja in publicista Mirka Munde. Knjiga, ki je nastajala več kot dve leti in pol, prinaša dragocen vpogled v zgodovino kraja, ljudi in dogodkov, ki so zaznamovali Črešnjevec in njegovo okolico.
»Izid knjige Stoletje Črešnjevca in njegove okolice je neprecenljivo bogastvo. Verjetno se bomo njenega pomena, vseh zgodovinskih dejstev, ki jih je avtor zbral, zavedali šele čez čas, ko bomo knjigo prebirali. Zelo ponosni smo in srečni, da si je Mirko Munda vzel čas, njegovo delo je namreč nastajalo več kot dve leti in pol, in zbral vse dokumente, pričevanja in jih strnil v to veličastno delo,« je povedal predsednik KS Črešnjevec Franci Podgrajšek. Nad novo knjigo so navdušeni tudi krajani, ki so do zadnjega kotička napolnili prostore Doma kulture in avtorju z zanimanjem sledili ob predstavitvi zgodovine njihovega kraja. »Predstavitev knjige je bila izvrstna. Organizatorji so jo obogatili s prikupnim umetniškim programom, odlični so tudi odzivi, ker Črešnjevčani in okoličani spoštujejo svoje korenine. Založnik, Zavod za kulturo Slovenska Bistrica, ki ga vodi gospa Herta Žagar, je že prvi dan prodal približno sto knjig,« je povedal Mirko Munda in med drugim poudaril, da se nima za zgodovinarja. »Sem upokojeni novinar, morda publicist, ki piše, da ne ‘zarjavi’.«
Gradivo za knjigo o zgodovini Črešnjevca, ki ima 360 strani, bogati pa jo okoli 220 fotografij, ilustracij in dokumentov, je zbiral približno dve leti. »Prejšnja ravnateljica Lidija Milošič in župnik Tomislav Šantak sta mi dovolila, da sem pregledal župnijsko in šolsko kroniko. Vodja oddelka za domoznanstvo iz Knjižnice Josipa Vošnjaka Natalija Stegne, mi je pomagala iskati gradivo o Črešnjevcu in njegovi okolici v svoji ustanovi. Ugotovil sem marsikaj presenetljivega, med drugim tudi to, da je v vseh dosedanjih virih napačno zapisano ime prvega učitelja na Črešnjevcu,« pojasnjuje Munda ob izidu knjige, ki zajema bogat pregled zapiskov iz župnijskih dokumentov, pregled športnega, kulturnega in političnega življenja kraja.

Zelo bogat vir informacij, ki jih je avtor strnil v knjigi, so bili krajani, knjigo pa je posvetil Francki Rajh, upokojeni učiteljici, ki se že več kot 65 let razdaja Črešnjevcu in Črešnjevčanom in mu je pri zbiranju gradiva veliko pomagala z nasveti, s svojim bogatim pisnim in slikovnim arhivom in z iskanjem sogovornikov. »Brez nje knjiga ne bi bila tako bogata, kot je, bila bi brez precej zanimivih podrobnosti,« se je Francki Rajh zahvalil avtor. »Knjiga, ki smo jo danes dobili Črešnjevčani je za vsakega od nas izrednega pomena, saj je v njej zapisana naša zgodovina. Z veseljem sem prispevala svoje spomine in svoj domači arhiv,« je povedala Francka Rajh.
Zgodovina majhnega kraja, ujeta med platnice knjige Stoletje Črešnjevca in okolice, je izjemnega pomena, saj ohranja kolektivni spomin skupnosti, ki bi sicer z leti zbledel. Gre za dragocen zapis identitete kraja – ljudi, dogodkov, običajev in sprememb, ki so oblikovali življenje generacij. Takšna knjiga ne povezuje le preteklosti s sedanjostjo, temveč tudi gradi mostove do prihodnosti, saj mladim ponuja vpogled v korenine, iz katerih izhajajo, in jih spodbuja k spoštovanju ter ohranjanju lokalne dediščine.