V Malem parku za knjižnico je v sredo, 22. maja, Ljudska univerza pripravila Parado učenja.
V sredo je bilo v Malem parku za knjižnico živahno. Vse je valovalo v vijolični barvi, ki je letos barva Tednov vseživljenjskega učenja. Prireditev so začeli najmlajši s potovanjem v Afriko oziroma z jogo, ki jo je vodila Boža Jamas. Na stojnicah so predstavljali priložnosti za vseživljenjsko učenje, nastopile so Ložniške ufarce, pevska skupina iz Metulja, pripravili so tudi bralne kotičke, izmenjevalnico, v kateri bodo stare reči našle nove lastnike (tudi lončnice) … Tudi letos so razglasili tri nove ambasadorje učenja. 20 do zdaj imenovanim ambasadorjem učenja so se pridružili Doroteja Mlaker Krošel, Boris Knez in Olga Špes.
“Doroteja Mlaker Krošel je s svojo osebno in karierno zgodbo zgled drugim kot promotorka vseživljenjskega učenja. Vodja kadrovske službe v podjetju Aluminium Kety Emmi, v družbeno dogovornem podjetju, ki je tudi najboljši delodajalec v Podravju, pomembno prispeva k temu laskavemu naslovu. Razmišlja širše od svojega poklicnega okvirja in ne obotavlja se, ko izraža svoja prepričanja, mnenja in daje pobude. Ugledna članica naše lokalne skupnosti, ki v življenju sledi ambicioznim ciljem, a je hkrati prepričana, da je za pravo zadovoljstvo treba znati uživati tudi v majhnih stvareh,” so zapisali v obrazložitvi. Doroteja Mlaker Krošel zadnjih 5 let opravlja delo vodje kadrovske in PR službe v podjetju Aluminium Kety Emmi. Prepričana je, da se je ob izbiri poklica odločila prav in pridobljena formalna izobrazba iz kadrovskega managementa ji omogoča zadovoljstvo pri delu, v poklicu, ki jo veseli. Neformalne izkušnje pa so bile tudi dragocene, še posebej pri izbiri prve zaposlitve. Od nekdaj ji je bila všeč klima v podjetju, kjer sta delala že njen dedek in oče, ter dobri medsebojni odnosi. Baterije si polni v krogu družine in prijateljev. Na seznamu najljubših so obisk grajske tržnice z možem, družinski zajtrki na terasi, igranje nogometa, narava, sprehodi in gobarjenje … Delo na zemlji je njen najljubši »antistresor«. »V življenju je pomembno imeti zdravo mero radovednosti in razumeti, da se s pridobljeno formalno izobrazbo učenje ne konča, ampak šele dobro začne. Učimo se na vsakem koraku, hote ali nehote, vede ali nevede. Učimo se z izkušnjami, branjem, poslušanjem, brskanjem po internetu, učimo se od staršev, prijateljev, sodelavcev, celo od svojih otrok. Sem mama treh otrok, starih od 8 do 16 let in upam si trditi, da so otroci eni izmed naših največjih učiteljev. Kot mama jih ne morem naučiti vsega, saj ne vem, katera znanja bodo v življenju potrebovali, lahko pa jim pokažem, kje naj si poiščejo informacije in kako naj jih kritično presodijo,” je povedala ambasadorka učenja Doroteja Mlaker Krošel in dodala: “Spremembe so že nekaj časa edina stalnica v našem življenju, zato je vseživljenjsko učenje prava izbira, da ostanemo v koraku s časom. Strokovnost in osebnostna rast je tudi ena izmed vrednot v našem podjetju. Naše zaposlene spodbujamo, da smo vsak dan malo boljši, ne samo na strokovnem področju, temveč tudi kot ljudje, člani velike Emmijeve družine. Najmočnejše orodje pri tem pa je dober zgled.«
Boris Knez ssvojim poklicnim delovanjem pomembno sooblikuje lokalno okolje. Kot profesor se je dotaknil številnih mladih, ki jih je poučeval. Tudi naši odrasli udeleženci izobraževanja ga sprejemajo kot strokovno avtoriteto, kolegi pa se od njega učimo o električni mobilnosti in še marsičem drugem. Sodeloval je pri pripravi javnoveljavnega izobraževalnega programa za odrasle Odkrivajmo moč narave – razvoj znanja in spretnosti o okolju in trajnosti. Takoj po prvem letniku pedagoškega študija je dobil službo mladega učitelja praktičnega pouka v Srednji strojni šoli Maribor. Študij tehničnega pouka je tako končal vzporedno in nato zaključil še študij politehnike. Praktične predmete v strojništvu je zamenjala avtomatizacija, številna izobraževanja iz pnevmatike, elektropnevmatike in hidravlike pa so vodila do diplome iz strojništva, področje mehatronika. Sodeloval je pri vpeljavi predmetov in kasneje novega programa Mehatronik operater. Pomanjkanje učiteljev je botrovalo temu, da je služba našla njega in ne on nje. Kljub vsemu se zaveda pomena temeljne izobrazbe ter nenehnega dopolnjevanja specialističnih znanj in vedenj. Da si z bistri misli in dobi življenjsko energijo, najraje odide v hribe. Včasih v družbi, mnogokrat pa tudi sam. Rad kaj postori okoli hiše in na vikendu, kolesari, popravlja starodobnike, potuje po naši domovini … Zaupamo vam še, da je odličen poznavalec električne mobilnosti, ne le voznik, pač pa vam lahko dogovori na številna tehnična vprašanja. “»Usmeritev v študij tehnike se je porajala že v mladosti, ko sem delal in se učil v domači obrtni delavnici. Oče je namreč izdeloval kmetijske stroje. Znanje oziroma vedenja so tiste vrednote, ki ti jih ne more odvzeti nihče. Pravo zadoščenje pa je, če jih lahko deliš z nekom, ki te zvedavo posluša. Današnji razvoj, predvsem tehnike, nas sili v vseživljenjsko učenje. Svoja znanja in izkušnje sem rad predajal tudi na mlajše sodelavce in kolege. To počnem še danes, ko sem v pokoju. Na raznih izobraževalnih ustanovah izvajam izobraževanja in seminarje za različne interesne skupine,« je povedal ambasador učenja Boris Knez.
“Olga Špes se še zelo dobro spomni dneva, ko je prvič prestopila prag naše hiše, tedaj osnovne šole v prvem razredu. Takrat obvezno, danes pa to počne prostovoljno iz želje po novem znanju in ohranjanju starega. Na LU se dobro počuti in redno prihaja že nekaj let. Zaposleni se še dobro spominjamo njenega vprašanja, ali imamo pri nas grafične tablice, in želje, da se jo nauči uporabljati. Gospa Olga z vsakim novim znanjem okrepi zavedanje, kaj vse se še želi naučiti, in si postavlja nove cilje. Skupaj z mentorji najde način, kako jih usvojiti. Je naša najbolj vztrajna udeleženka učenja v Središču za samostojno učenje,” so zapisali v obrazložitvi. »Zunaj je dan, kot nalašč tak, da me popelje v spomine … Leta hitro teko in postajamo starejši, vendar si še vedno želimo kaj novega, kar nam polepša dneve. Starejša sem, odrasla in moje želje so drugačne,« s temi besedami je Olga Špes začela pisati spis, ko so jo na Ljudski univerzi prosili, da bi bila ambasadorka učenja za leto 2024. »Če se že letos učim slovenščino, bom pa napisala spis,« je bila odločna. “Zaključila ga je s hvaležnostjo kolektivu LU in mentorici Valentini, da ji je bilo učenje omogočeno. Ceni pomoč, ki ji je na razpolago, če jo potrebuje, in doda, da se je od njene osnovne šole morda veliko spremenilo, ampak snov je še vedno ista. Doda, da je enako tudi to, da če ni volje in truda, ne gre. Prav hvaležnost in spoštljivost, ki odlikujeta gospo Olgo Špes, nas pogosto spomnita, kako dragoceno je znanje in dostop do njega,” so še zapisali. Olga Špes zelo rada zahaja na Ljudsko univerzo. »Prijazen sprejem, povedala sem, kaj želim, in moje želje so se začele uresničevati. Računalniški tečaj, tečaji tujih jezikov (angleščine, nemščine), utrjevanje matematičnega znanja in slovenščine, ki je bila že v šoli moj najljubši predmet. Veliko se samostojno učim, mentorica pa mi pripravi naloge in skupaj pogledava rezultate. Vztrajna sem in ponosna sem na to. Redno prihajam v Središče za samostojno učenje. Učenje me sprošča in ob vsakem uspehu, tudi najmanjšem, sem ponosna nase!«
Na Paradi učenja so na vsakem koraku poudarjali DRUŽBENO ODGOVORNOST IN TRAJNOSTNI RAZVOJ (DOTR)
“Želimo spodbuditi razmišljanje, z vsebino nalog pa želimo pokazati učinke ukrepov, ki jih že izvajamo v lokalnem okolju, ali/in spodbuditi nove. Skupni cilj je povečanje zavedanja o pomenu družbene odgovornosti in spodbujanje zanimanja predvsem mladih za DOTR. Zato razpisujemo 4 raziskovalne naloge z naslovi Ali je moje mesto prijazno do starejših in gibalno oviranih, Zapelji me z Metuljčkom, Zbiranje odpadnih olj iz gospodinjstva – inovativni projekt in njegovi učinki ter Kam gredo moje smeti in kaj se zgodi z njimi,” sporoča direktorica Ljudske univerze Slovenska Bistrica Brigita Kruder.
Natalija Sinkovič