Ministrstvo za kulturo je 15. julija Frajhajmsko godbo vpisalo v Register nesnovne kulturne dediščine. Člani ena najstarejših godb v Sloveniji, ki bo čez tri leta praznovala že častitljivo 200-letnico delovanja, so bili vpisa izjemno veseli.
Vpisa v register nesnovne kulturne dediščine so se člani Društva Frajhajmska godba izredno razveselili. »To nam zagotovo veliko pomeni, saj potrjuje naš kulturni pomen in vrednost v širšem družbenem kontekstu, kar nam povečuje ugled in status godbe tako na lokalni kot tudi nacionalni ravni,« je povedala predsednica društva Kristina Pregl. Še posebej so na uspeh ponosni tudi zato, ker gre za prvi vpis v omenjeni register na območju UE Slovenska Bistrica. »S tem potrjujemo pomen ohranjanja glasbene tradicije, kar spodbuja aktivna prizadevanja za prenos znanja in veščin na mlajše generacije, kar je ključno za trajnost in nadaljevanje tradicije. Zagotovo pa bo prispevalo tudi k večji prepoznavnosti naše godbe ter ozaveščenosti in razumevanju pomena ohranjanja kulturnih vrednot,« je še povedala Preglova, ki verjame, da bo vpis v register povečal tudi ponos lokalne skupnosti na svojo kulturno dediščino.
Tradicija godbe je tesno povezana z lokalno ali nacionalno kulturno identiteto. »Starejši člani igrajo ključno vlogo pri ohranjanju teh kulturnih vrednot in praks ter pri njihovem prenosu na mlajše generacije. Nenazadnje imajo starejši člani bogate izkušnje in znanje, ki ga lahko prenesejo na mlajše. Na tak način se mladi učijo, kako vzdrževati in razvijati godbo tudi v prihodnosti. Vse to je pomembno tudi pri razumevanju organizacijskih in logističnih vidikov delovanja godbe, kot so organizacija vaj, nastopov in prireditev. Na drugi strani pa mlajši člani lahko prinesejo nove ideje in pristope, ki obogatijo tradicijo godbe. Starejši pa potem zagotavljajo, da se te inovacije izvajajo v skladu z identiteto godbe,« poudarja Preglova.
Društvo se že pripravlja na 200-letnico delovanja, ki jo bodo obeležili leta 2027. Godbeniki bodo tudi v prihodnje izvajali samostojne koncerte in se udeleževali pomembnih prireditev, srečanj godb, tudi mednarodnih. »Prizadevali si bomo za ohranjanje tradicionalnega repertoarja skladb, predvsem koračnic, ki se prenašajo iz roda v rod, preko vseh dosedanjih kapelnikov godbe. Sodelovali bomo tudi z lokalno skupnostjo, izvajali projekte in koncerte v sodelovanju z drugimi kulturnimi institucijami doma in nenazadnje tudi v tujini. Prizadevali pa si bomo tudi za aktivno vključevanje mladih v godbo preko sodelovanja s šolami in glasbenimi šolami.«
Predsednica društva Kristina Pregl se v imenu Društva Frajhajmska godba iskreno zahvaljuje glavnemu pobudniku in predlagatelju vpisa v Register nesnovne kulturne dediščine, g. Srečku Štajnbaherju za dragoceno delo in podporo.