V Zavodu za kulturo so pripravili linijo spominkov, ki orisujejo zanimive podrobnosti gradu v Slovenski Bistrici.
V monografiji Bistriški grad, dr. Ferdinand Šerbelj izpostavi zahtevno vprašanje glede kamnoseške opreme grajskih fasad. Poudari, da imajo vsa okna do podrobnosti enako kamnoseško profilacijo in se povsod natančno ujemajo z naslikano pilastrsko členitvijo. Tako obdelavo imajo tudi okna na notranji dvoriščni strani. Na Vischerjevem bakrorezu iz okoli leta 1700 pa vidimo, da je imel tak videz že Wildensteinov grad. Dr. Šerbelj se sprašuje, ali je bila potemtakem Attemsova obnova namenjena le notranjščini gradu in poudari novo razsežnost vprašanje, ko opazimo, da ima povsem enake okenske okvirje tudi pristava, ki je vedno veljala, a brez kakršnegakoli vira, za Attemsovo gradnjo. Upodobitev gradu v Slovenski Bistrici na Vischerjevi izdaji, ki je izšla v razširjeni obliki okrog leta 1700, priča, da je imel grad že takrat današnjo fasadno členitev. Na omenjeni Vischerjevi upodobitvi pristave sicer ni, a med bakrorezom in Attemsovimi posegi je kakšnih dvajset let razlike.
Čarobnost Flurerjevih fresk v vašem domu
V Zavodu za kulturo so razvili edinstveno linijo spominkov, ki vas popelje v svet baročne umetnosti slikarja Franca Ignaca Flurerja. V sodelovanju z družinskim podjetjem JagaBaba, so reinterpretirali brezčasne motive iz fresk, ki jih je baročni slikar naslikal na velikem stopnišču gradu v Slovenski Bistrici, v začetku 18. stoletja.
S freskami poslikano reprezentančno stopnišče je nastalo med Attemsovimi obnovitvenimi deli gradu v letih med 1717-1722. Pripoved se začenja nad vhodnim delom stopnišča, kjer v dragocena oblačila odeto dekle ponuja mošnjo črnolasemu moškemu, delno ogrnjenemu v modro draperijo. Ta se z negotovo držo odloča o ponujeni mošnji. Da gre za iskren namen lepe ženske, lahko razlagamo s spremljajočimi namigi. Ob njej sta putto, ki se igra s psom (zvestoba), in bajeslovni enorožec, konj z enim rogom in jelenjimi tacami. Zaupno ji je položil glavo v desnico, kar je starodaven mitološki simbol čistosti. Za kolekcijo so uporabili in reinterpretirali detajl iz dragocenih oblačil lepe ženske z iskrenimi nameni.
Nova kolekcija izdelkov za dom, vključuje kuhinjske krpe, toaletne torbice, nakupovalne torbe in prevleke za blazine, ki so popolne kombinacije umetniške dediščine in sodobne uporabnosti. Kuhinjska krpa v dom prinese pridih zgodovinske elegance in doda kanček razkošja vsakdanjim opravkom.
Spominke z reinterpretiranimi Flurerjevimi freskami in magnetek s fotografijo kamnoseške opreme grajskih fasad in naslikano pilastrsko členitvijo lahko kupite v Grajskem LODNU, od torka do petka od 9.00 do 17.00 in v soboto od 11.00 do 15.00.
Mateja Lešnik