Namen projekta je bil v kraju zaščititi vodna bogastva in preko na novo vzpostavljenih učnih točk opominjati na pomen čiste pitne vode in obiskovalce spodbuditi k trajnostnem ravnanju z vodnimi viri.
Krajani Črešnjevca so bili že v preteklosti tesno povezani z vodo iz vodnjakov, saj jim je le-ta predstavljala pomembno naravno dobrino ter nekaterim celo edini vir pitne vode. Pitna voda še danes predstavlja pomemben razvojni potencial posameznega območja in dobro je, če ga območje zna ustrezno izkoristiti. Črešnjevec se lahko pohvali z izjemno velikim številom vodnjakov. V celotni krajevni skupnosti jih je več kot 35. Skoraj vsaka starejša domačija je imela lasten vodnjak in nekateri so še danes v uporabi. Večina izmed njih so v zasebni lasti in so obnovljeni. Vodnjaki so z uveljavitvijo vodovoda izgubili svoj pomen in danes služijo zgolj kot dekorativen element domačije.
Glavno vodilo LAS projekta je, da se z oživljanjem dveh zapuščenih vodnjakov in vaškega perišča širimo zavest o pomenu trajnostne rabe vode, spodbujamo k ohranjanju naravne in kulturne dediščine kraja ter prispevamo k ureditvi vaške okolice.
V okviru projekta LAS so prenovili dva vaška vodnjaka in vaško perišče, uredili začetno izhodišče učne poti Po poteh Črešnjevskih vodnjakov, postavili 2 učni tabli, izdelali promocijsko gradivo, izdelali učno gradivo za delo na terenu po projektnem območju, izvedli različne delavnice na temo zaščite vodnih virov, izvedli likovno delavnico in delavnico izdelave naravnih mil in pralnih praškov, organizirali medgeneracijski pohod.
15. septembra pripravljajo medgeneracijski pohod po krožni učni poti po vodnjakih. Pohod bo trajal od 2 do 3 ure.
Mojca Kos
Prispevek o otvoritvi Vodnjakov in perišča, ki ga je pripravil Tomaž Ajd iz Studia Bistrica.
Fotografije: Studio Bistrica in KS Črešnjevec