Društvo, ki se imenuje Kreativna Akademija, je društvo za spodbujanje in razvoj kreativnosti. Pod kreativnost pa razumemo vse, od kreativnega pisanja, kreativne fotografije, rokodelstva… V društvu so se srečale umetnice Natalija Sinkovič, Danuška Hauptman, Klaudija – Anita Šajtegel in Ingrid Logar.
Natalija Sinkovič, ustanoviteljica društva Kreativna akademija: »Tisti, ki me poznajo, pravijo, da sem se rodila s pletilkami in kvačko v roki. Prvi pulover, ki sem ga lahko oblekla in nosila, je izpod mojih rok nastal v tretjem razredu osnovne šole. Bil je živo rdeče barve in marsikdo ni verjel, da sem ga naredila sama. Ustvarjanje iz kakršnih koli materialov je bilo vedno del mojega življenja in način mojega življenja, nekaj, kar me žene naprej. Da sem ustanovila to društvo, s katerim sem želela, da se mi pridružijo vsi, ki enako mislijo ali pa ustvarjajo na svoj način, s svojimi materiali, idejami, je zato, ker se v nekih drugih društvih nisem našla in nisem začutila prave energije. Ženske, ki smo se danes tukaj združile, smo se že srečevale v kakih drugih društvih, na kakih drugih dogodkih in mislim, da smo že takrat razmišljale enako, da rabimo eno spodbudo, da se začnemo družiti, da začnemo svoje izdelke nadgrajevati. Čim več je ustvarjalk na kupu, tem več idej nastane, ki vodijo v nove unikatne izdelke. Me težimo k temu, da so naši izdelki nekaj več, pri čemer ne mislim samovšečnosti, ampak se navezujem na umetnost, da so izdelki malo drugačni od ostalih, da so malce posebni od izdelkov, ki jih ustvarjajo vsi ali pa se lahko kupijo v trgovini. Vabim vse rokodelke, ki podobno razmišljajo, da se pridružijo v naše društvo, saj smo skupaj močnejše in lahko nastane nekaj več. Društvo je še v čistih povojih, a sem vesela, da imam okrog sebe take ustvarjalke, s katerimi mislimo enako, dobrodošle so ideje od vsake posebej. Če pustiš svoji ustvarjalnosti prosto pot in si pustiš raznorazne sugestije in predloge in dovoliš, da ti pridejo blizu, mislim, da lahko Slovenski Bistrici in tudi širše ponudimo nekaj več.«
Danuška Hauptman, oblikovalka nakita iz aluminija, ki ustvarja pod imenom VulcanaArt, se je z veseljem pridružila Kreativni akademiji: »Sem profesorica likovne pedagogike in učim že 25 let v Oplotnici. Moja likovnost je moje življenje, oblikovanje pa je moj način življenja. Oblikujem karkoli, bodisi iz blaga, usnja, raznoraznih materialov, slikam, rišem, oblikujem les – delam torej vse, kar lahko narediš z rokami. Trenutno že nekaj let oblikujem nakit iz aluminija, kjer sem malo nadgrajevala svoje spretnosti kar se tiče kovanja, vročega kovanja, hladnega kovanja. Odločitev, da se pridružim Kreativni akademiji, ni bila težka, saj se poznam s puncami že veliko časa. Me zrele ženske malo spreminjamo način razmišljanja in morda s tem pokažemo še drugim, kar se dogaja v naših sobah ustvarjalnosti in da lahko še drugi vidijo naše izdelke. Trenutno svoje izdelke pokažem na Instagramu in Facebooku. Delo z aluminijem mi pomeni izziv oblikovanja, aluminij je tako skromen material, da dobim obliko, ki si jo zaželim, kar včasih uspe, včasih pa ne. Ker je aluminij zelo mehek material, se vse pozna, vsaka napaka se pozna in jih je treba izkoristiti kot vzorec. Čas, ki ga porabim za izdelavo izdelkov, je zelo relativen, saj lahko danes za en izdelek porabim uro časa, ampak so v to bila vložena leta in leta nadgradnje in učenja tehnike. Uživam v oblikovanju, imam občutek za estetiko, imam ročne spretnosti in nora sem na orodja, saj me boste prej videli, da kupujem nov stroj za brušenje kot da bi šla iskati nova oblačila.«
Klaudija – Anita Šajtegel, vsestranska umetnica, ki jo najdete v Anitinem ateljeju na Vodovnikovi ulici v Slovenski Bistrici, je tretja umetnica v društvu Kreativna akademija: »Prihajam iz Slovenske Bistrice in že pet let ustvarjam v svojem ateljeju. Imam veliko paleto ustvarjanja, saj izdelujem verižice, zapestnice iz lesa, restavriram staro pohištvo, ki ni preveč uničeno, izdelujem šamanske bobne in nanje tudi igram, okvirjam slike, diplome, priznanja, gobeline, slikam, delam različne aranžmaje in šopke, pomagam ljudem doseči mir z vibracijami šamanskega bobna. Za to pot sem se odločila, ko sem ostala brez službe, motivacijo za ustvarjanje sem imela, želja je bila neverjetno velika. Brez ustvarjanja in kreiranja si enostavno ne predstavljam svojega življenja. Surfam iz dneva v dan, poskušam s tem uspeti in zaživeti. Kreativna akademija me je poklicala zato, ker se tukaj rojevajo nove ideje, tukaj lahko postanemo bolj vidne in prepoznavne. Največji čar vsega tega je, ko se različne kreativne duše dobimo na istem kraju in ideje kar padajo, ena drugi dajemo ideje in rešitve in to je zame najboljše, da najdemo družbo, kjer en drugemu lahko pomagamo in si ne mečemo polen pod noge. V društvu s(m)o prijetna druščina, teče dobra energija in tudi prostor je neverjeten, saj ustreza tudi moji duši in mojemu ustvarjanju. Čas, ki ga porabim za ustvarjanje, je odvisen od same inspiracije, od samega kosa lesa glede na trdoto in odvisno je tudi, kaj me v lesu pokliče. Sama nikoli ne vidim končnega izdelka, ampak dovolim, da me vsak izdelek vodi in končni izdelek nastaja spontano. Vabim vas, da se oglasite pri nas v Kreativni akademiji, ker boste videli zanimive in drugačne stvari in škoda je, da se to ne bi opazilo in uporabljalo, saj tukaj najdete uporabne, unikatne izdelke. Pridite, poglejte in si dovolite biti radovedni.«
Ingrid Logar, oblikovalka čevljev iz Slovenske Bistrice, deluje pod svojo znamko Čeveljc in je še ena izmed članic Kreativne akademije, ki se predstavljajo v društvu: »Čevlje oblikujem predvsem iz naravnih materialov. Čevlje izdelujem po naročilu in željah stranke. V to društvo Kreativna akademija sem se vključila zato, da se tukaj pokažemo ženske rokodelke in umetnice, da pokažemo svojo umetnost in ustvarjalnost in se malo družimo in delimo svoje ideje druga drugi, ter si s tem pomagamo. Z izdelovanjem čevljev se ukvarjam približno deset let. Ob oblikovanju neizmerno uživam, ker se lahko izražam, pustim domišljiji prosto pot. Vsak čevelj je praktično drugačen in ko je ko je izdelek narejen, sem na vsak par čevljev neizmerno ponosna. Čevljev sem do izdaj ustvarila okrog 100, nekaj jih imam tudi v svojem salonu na Špindlerjevi ulici, kjer si jih lahko tudi ogledate. Vsaka stranka pa si lahko sama izbere material, barvo, obliko čevlja, velikost in debelino pete, dodatke… Seveda pa vsak čevelj nosi moj pečat in rdečo nit, ki je plod moje domišljije. Izdelujem različne čevlje, oksfordke, salonarje, balerinke, škornje, gležnjarje. Spremljam trende in se prilagajam času ter modnim smernicam. Vabim vse ženske, ki si želijo biti drugačne in imeti unikaten par čevljev, da obiščejo moj salon ali nas obiščejo v Kreativni akademiji.«
Vesna Plavec, lastnica blagovne znamke Avantgard metalli, je še ena rokodelka, ki predstavlja svoje izdelke v društvu Kreativna akademija: »Sem oblikovalka nakita iz odpadnega industrijskega aluminija, ki je v Slovenski Bistrici že več kot 200 let stara tradicija. Pri svojem delu prepletam skoraj pozabljene starodavne kovaške in zlatarske tehnike ter uporabljam tradicionalna starinska ročna orodja. Aluminij je material, ki je koži bolj prijazen kot vse kovine neznanega izvora, vključno z nikljem, ki ga nekateri oblikovalci nakita uporabljajo pri svojem delu. Ustvarjanje je iz prostočasne dejavnosti v poslanstvo preraslo v obdobju, ko sem ostala brez službe in sem začutila, da moram biti dejavna. Še vedno se rada pošalim, da je to bil moj krik po svobodi, da moram nekaj delati. Zagrizla sem v Impolski aluminij, v vsakem kosu odpadnega aluminija sem videla ideje, kaj lahko iz tega nastane.
Dolgo nisem imela občutka, koliko je moje delo vredno. Ko pa sem dobila državno nagrado, nagrado strokovne žirije, sem se počutila počaščeno, da sem iz stroke dobila tako priznanje, sploh za ustvarjanje, ki je bilo nekaj unikatnega. S svojim nakitom se želim pokloniti našim keltsko-rimljansko-slovanskim koreninam. Z Natalijo se poznava že od vrtca in marsikdaj sva skupaj sodelovali v okviru rokodelcev v Slovenski Bistrici. Društvo Kreativna akademija ima zelo prijeten prostor, ki omogoča nam rokodelkam, da pokažemo svoje izdelke, da se umetnice družimo med seboj in izmenjujemo ideje. Vse umetnice, ki se srečujemo v društvu, se poznamo že dolga leta in nas odlikuje kreativnost in
ustvarjanje.«
Ustvarjalke vas v svojo družbo vabijo vsak ponedeljek med 17. in 19. uro, kjer si lahko na Ljubljanski ulici 6 (bivša Remčeva vila) ogledate njihove izdelke, izmenjate misli, ideje in se prepustite kreativnosti.
Amadeja Mlakar