PGD Šmartno na Pohorju
Srebrni znak CZ prejme PGD Šmartno na Pohorju
Prostovoljno gasilsko društvo Šmartno na Pohorju je eno starejših gasilskih društev v občini Slovenska Bistrica. Ustanovljeno je bilo pred 100 leti. Društvo je II. kategorije in pomembno vpliva k zagotavljanju požarne varnosti na območju občine Slovenska Bistrica. Operativni člani so strokovni in dobro usposobljeni, da se uspešno vključujejo v gasilske intervencije ter v sistem zaščite in reševanja. Društvo je v tem obdobju pustilo svoj močan pečat v domačem kraju. Sodeluje pri večini aktivnosti v kraju in odlično sedeluje z lokalnimi društvi in krajani. Za ustrezno operativno pripravljenost so nabavili nova gasilska vozila in osebno ter skupno zaščitno opremo. Zadnji velik zalogaj je bila nabava novega gasilskega vozila za moštvo ter dozidava garaž. Društvo veliko energije vlaga tudi v tekmovalni del gasilstva in so na tem področju dosegli izjemne mednarodne uspehe. So štirikratni olimpijski prvaki, v Celju 2022 pa je ekipa B dosegla odlično drugo mesto. Na občinskem in državnem nivoju pa so praktično nepremagljivi. Društvo posebno skrb namenja tudi usposabljanju in izobraževanju članstva ter vzgoji gasilskega podmladka, kar je osnova za uspešno nadaljnjo delo. Zelo so aktivni na področju gasilskih tekmovanj kjer so dosegli velike mednarodne uspehe. So društvo, ki so nedvomno veliko prispevali k razvoju gasilstva na področju občine Slovenska Bistrica.
670. logistični polk
Zlati znak CZ prejme 670. logistični polk
Sile 670. LOGP so od 19. 7. 2022 vzpostavile zmogljivosti v zahtevani pripravljenosti za ZRP, ki so na območju požara skladno z zahtevami URSZR zagotavljale podporo pri obvladovanju širjenja požara v naravnem okolju, s ciljem zaščite prebivalcev in njihovega premoženja na ogroženem območju.
Na samem področju požarov so zagotavljali podporo s postavitvijo poveljniškega mesta za potrebe SV (nastanitev, elektrifikacija, hladilniki), izvajali so popolnjevanje intervencijskih vozil z vodo in gorivom, ter izvajali različne prevoze. V poprečju je bilo na samem požarišču dnevno stalno prisotnih 14 pripadnikov 670. LOGP z opremo in vozili. Prav tako so zagotavljali stalno pripravljenost pripadnikov za dodatno aktivacijo in koordinacijo aktivnosti v operativnem centru v vojašnici Vincenca Repnika v Slovenski Bistrici.
25. 7. 2022 so začeli usposabljanje pripadnikov celotne SV na tovornih vozilih IVECO z nadgradnjo cisterne za vodo (ACV) z namenom, da zagotovimo čim več razpoložljivih usposobljenih pripadnikov za pomoč pri prevozu vode za potrebe gašenja ali popolnitve z vodo na katerikoli lokaciji v Sloveniji.
Pri prevozu vode za Rižanski vodovod so od 26. 7. 2022 do 25. 8. 2022 iz 670. LOGP, sodelovale v poprečju štiri ACV dnevno s pripadniki, ki so se menjavali vsakih nekaj dni.
Na ravni celotne SV je bilo za potrebe Rižanskega vodovoda prepeljanih skoraj 14000 m³ vode in opravljenih preko 170000 km.
V času od 13. 7. 2022 do 24. 7. 2022 so pripadniki 670. LOGP sodelovali na Gasilski olimpijadi pri podpori aktivnosti s sredstvi in moštvom. Zagotavljali so električne agregate, tuširnice, kontejnerje, hladilnike, pripravljali in dostavljali so prehrano za udeležence, zagotavljali avtobusne in druge prevoze.
Robert Grum
Srebrni znak CZ prejme Robert Grum
Robert Grum je višji policist – vodja policijskega okoliša na Policijski postaji Maribor I, do leta 2021 pa je opravljal naloge vodje policijskega okoliša na Policijski postaji Ljubljana Vič. Kljub temu, da se je iz Slovenske Bistrice dnevno vozil v službo v Ljubljano, je bil predan prostovoljnim aktivnostim v gasilstvu. Deset let je bil poveljnik Prostovoljnega gasilskega društva Slovenska Bistrica, pet let pa je bil podpoveljnik Gasilske zveze Slovenska Bistrica.
V času zaposlitve v PU Ljubljana je med drugim v Posebni policijski enoti PU Ljubljana izvajal naloge inštruktorja v zvezi požarne varnosti.
Robert Grum od leta 2019 opravlja funkcijo vodje Enote za prečrpavanje vod, Vzhodno štajerske regije Civilne zaščite.
V poletnih mesecih leta 2022 je s svojo enoto zagotavljal oskrbo s pitno vodo na območju Primorske. Zaradi suše in pomanjkanja pitne vode so s prečrpavanjem vode iz reke Unice ter filtriranjem oskrbovali prebivalce.
V mesecu avgustu 2022, ko je ponovno izbruhnil požar na območju Krasa, je Robert Grum s svojo ekipo prav tako oskrboval gasilske enote, ki so gasile požar. Robert Grum je poleg fizičnega dela v enoti, le-to tudi vodil in koordiniral delo enote. Imenovani je med tem časom s svojo ekipo bival v vojašnici v Postojni, in sicer prekinjeno med 1. 8. 2022 do 31. 8. 2022.
Robert Grum je navedene dejavnosti izvajal v prostem času in v času koriščenja letnega dopusta.
Robert Grum svoje znanje, spretnosti in sposobnost vodenja izkazuje tudi med opravljanjem nalog policista. Posebej je potrebno omeniti njegov izrazit čut za zaščito in reševanje.
Na podlagi navedenega predlagamo, da se Robertu Grumu podeli bronasti znak za požrtvovalno in uspešno opravljanje nalog zaščite, reševanja in pomoči.
Miran Furek
Bronasti znak CZ prejme poveljnik PGD Spoodnja Polskava Miran Furek
Gasilec Miran FUREK je član Prostovoljnega gasilskega društva Spodnja Polskava že 22 let. Funkcijo poveljnika opravlja neprekinjeno od leta 2010. V društvu podpira visoko operativno usposobljenost gasilcev. Zato je dajal poseben poudarek izobraževanju in tudi opremljanju enot. Sodeloval je pri nabavi novih gasilskih vozil in izgradnji novega gasilskega doma. Pri tem je pokazal svojo požrtvovalnost in pripadnost društvu. Bil je tudi član ekipe prve pomoči, ki je dosegala odlične rezultate na regijskih in državnih tekmovanjih. Na strokovnem področju je dosegel čin gasilski častnik II. stopnje. Kot prostovoljec ohranja v družbi človekove vrednote kot so solidarnost, sočutje, nesebičnost in pomoč sočloveku. Vedno je pripravljen pomagat in pomoči ne bo nikoli odklonil. To dokazuje s svojim nesebičnim delom. V društvu ga cenijo kot dobrega in poštenega človeka. Je gasilec, ki je gotovo v ponos PGD Spodnja Polskava.