Zveza veteranov vojne za Slovenijo je ena od reprezentativnih veteranskih organizacij, ki šteje 25.000 članov in med njimi je nekaj več kot 20.000 članov z urejenim statusom vojnega veterana. Zvezo sestavlja 57 Območnih združenj veteranov vojne za Slovenijo v 13 pokrajinah. Območna združenja so hkrati ustanoviteljice zveze in eno med njimi je tudi Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Slovenska Bistrica.
V času vojne za Slovenijo je na področju nekdanje velike občine Slovenska Bistrica deloval 79. Območni štab Teritorialne obrambe, katerega poveljnik je bil danes pokojni major Marjan Strehar, ki ga je Občina Slovenska Bistrica za njegovo delovanje v času osamosvojitvene vojne in po njej lani razglasila za častnega občana. Tako on kot njegovi sodelavci in pripadniki podrejenih enot TO so tako pred kot med vojno opravili pomembne naloge in onemogočili delovanje enote JLA, ki je domovala v vojašnici sredi mesta. Blokada vojašnice, zavzetje centra na Boču in še posebej skladišča minsko eksplozivnih sredstev na Zgornji Ložnici so bile dejavnosti, pomembne za celotno Slovenijo. Pet tisoč ton minsko eksplozivnih sredstev je prišlo v roke TO in takoj po zavzetju je bil del teh sredstev razdeljen enotam TO in milice ne samo na področju vzhodne Štajerske, ampak tudi celotne Slovenije. Poveljnik enote, ki je zavzela skladišče, je bil Miran Krušič, danes predsednik OZVVS Slovenska Bistrica.
Na okrogli mizi so bila izpostavljena vprašanja, če je ZVVS v 30-ih letih opravila svoje poslanstvo, kakšna je vloga vojnih veteranov v Sloveniji, ali je politična heterogenost članstva ovira za delovanje organizacij ter kako aktualne družbene razmere volivajo na delo vojnih veteranov. Veterani so se oglašali ob pomembnih političnih dogodkih, ko se je uveljavljal ZUJF (Zakon za uravnoteženje javnih financ), ljudska vstaja 2012, sovražni govor, muzej slovenske osamosvojitve, zadnji primer pa je Sašo Hribar, pri čemer se pojavlja vprašanje, ali je to vloga veteranske organizacije.
Ladislav Lipič, predsednik Zveze veteranov vojne za Slovenijo, je strnil glavne poudarke okrogle mize: »Vesel sem, da se je toliko veteranov udeležilo današnjega pogovora in glavna misel je, da moramo vojni veterani zagovarjati in negovati poslanstvo, katero opravljamo, to je ohranjanje spomina na dogodke iz leta 1990 in 1991, spoštovati moramo uporništvo slovenskega naroda v celotni njegovi zgodovini in negovati vrednote, kot so poštenost, pravičnost, resnico in govoriti o dejstvih, ne pa o političnih insinuacijah, takšnih in drugačnih. Govorili smo o aktualnih temah – muzej slovenske osamosvojitve, spomeniki, primer Hribar... Glede Muzeja slovenske osamosvojitve moram poudariti, da mi nikoli nismo bili proti muzeju osamosvojitve, smo pa proti potvarjanju zgodovine, smo proti temu, da bi o tako pomembnem projektu odločali samo določeni posamezniki, ki so imeli takrat zaslomvo v vladi Republike Slovenije in da vojne veterane o tem nihče niti ne povpraša in se posvetuje z njimi. Vsi tisti, ki smo sodelovali v vojni za Slovenijo, smo sodelovali v vojni in vesel sem, da je vojna trajala samo deset dni, lahko bi trajala tudi manj, kajti vsak vojaški poveljnik opravi svojo nalogo že samo s tem, da je vsaka bitka čim krajša in je na koncu dobljena brez veliko žrtev in brez veliko materialne škode. Slovenska vojna je te kriterije izpolnila, zato je treba vedno ponavljati, da je vloga takratne Teritorialne obrambe in milice pri podpori v procesu osamosvajanja bila izredno pomembna in da je bil ves ta proces tudi politično in diplomatsko brilijantno voden in to je zasluga nas vseh. Na tem bi morale temeljiti vse te želje, da se enkrat zaustavijo ti politični prepiri, vendar očitno nekatere stranke in posamezniki brez tega ne morejo in venomer to generirajo in povzročajo vedno nove težave, nove krivice in nove prepire. Vztrajam tudi, da vojni veterani moramo zagovarjati pozitivne vrednote, da se moramo boriti proti krivicam, ki se dogajajo in uresničevati tisto, za kar smo se borili. Opozarjati moramo slovensko javnost in povzročitelje krivic, sovražnega govora in zlobe, da se to tako ne dela, da je to nekaj sprevrženega, kar vodi v konflikte in na koncu se to lahko spremeni v nekaj, kar si nihče ne želi. Veterani smo tu zato, da vsakokratni oblasti kažemo ogledalo in tista oblast, ki to razume kot nekakšno nagajanje, bo prej ali slej zašla v težave.«
Na okrogli mizi so sodelovali tudi drugi vojni veterani s svojimi komentarji, vprašanji in razmišljanji.
Miran Krušič je po koncu okrogle mize predstavil svoje vtise in prizadevanja območnega združenja: »Okrogla miza je bila uspešna in vprašanja so bila dobra, tudi tematika je bila izbrana namensko, saj je v naši organizaciji kar precej vprašanj posameznikov glede statusa vojnega veterana. Da ne bi prišlo do dezinformacij, se trudimo delati korektno in posameznikom podajati ustrezne podatke in jim nuditi pomoč. Prav je, da je bil danes predsednik Lipič z nami, kjer smo lahko glede aktualnega dogajanja in prizadevanj zveze slišali iz prve roke. V naši organizaciji delamo dobro, a še vedno je precej stvari neurejenih, predvsem kar se tiče statusov. Želja je bila, da se zberejo vsi akterji, ki so sodelovali pred 30. leti pri osamosvojitveni vojni ter so aktivni še danes, kar nam je uspelo, saj so bili vsi zbrani na tej okrogli mizi, kar je dobro tudi za delovanje društev, da slišijo tematiko in jo dalje prenašajo na svoje člane.«
Sicer pa si veterani v območnem združenju Slovenska Bistrica prizadevajo, da bi njihov veteranski center Brinje prišel v njihovo trajno last, saj je pomemben kraj srečevanja veteranov iz cele Slovenije in ima pomembno vlogo tudi za druge veteranske in domoljubne organizacije območja.
Amadeja Mlakar