Na stojnicah pred njihovimi prostori v Partizanski ulici 24, v katerih domujejo že 6 let, so razstavljali svoje izdelke, prišli so tudi gasilci in policisti, kuhali so golaž, razstavljali so tudi živali. »Dan odprtih vrat smo pripravili, da se predstavimo občanom in da pridobimo kakšnega novega člana, predvsem bi si želeli mlajših in podpornih članov ter prostovoljcev, pove predsednica Društva Sožitje Slovenska Bistrica Božena Gril. Na dnevu odprtih vrat so na stojnicah razstavljali izdelke, ki jih ustvarjajo njihovi člani na delavnicah. »Povabili smo tudi policiste, da se predstavijo, in tudi gasilce, ki obiskovalcem razkazujejo svoje vozilo in opremo, Center za krepitev zdravja, ki danes tukaj obiskovalcem meri krvi tlak in predstavlja in vabi na delavnice, in Društvo gojiteljev malih živali Dravinjske doline, da pokažejo svoje živali in poudari medsebojno povezanost človeka in živali,« dodaja Gilova.
Trenutno je v Društvu sožitje, ki deluje na območju Slovenske Bistrice, Poljčan, Makol in Oplotnice, 187 članov, od tega je oseb z motnjo 77, drugi pa so sorojenci, starši, skrbniki, prostovoljci. »Naši člani so osebe z motnjami v duševnem zdravju, to so otroci, ki se rodijo z genskimi napakami, s cerebralno paralizo, s poškodbo možganov in ko odrastejo ne morejo sami za sebe odločati in delovati in seveda njihovi starši. Naš namen je, da se družimo, odpravimo se na razne ekskurzije, izlete, organiziramo predavanja. Drug drugemu pomagamo in si svetujemo.«
V društvu, ki deluje že 45 let, izvajajo raznorazne aktivnosti, ki jih skušajo čim bolj prilagoditi potrebam in željam članov. Zanje redno pripravljajo delavnice ročnih spretnosti: »Z izdelki se npr. predstavimo na Cvetnem petku na temo velike noči, ob noči čarovnic režemo buče, ko je pustovanje si izdelujemo maske, tudi palačinke si pečemo ali kekse in še marsikaj drugega.«
V spomladanskih mesecih vsako leto organizirajo t. i. izobraževalni vikend seminar za OMDR in njihove svojce. »Tam starši na predavanjih izvemo veliko novega, naši otroci pa se sproščajo in igrajo v družbi naših prostovoljk med tem časom. Hodimo tudi na izlete, imamo kopalne dneve, pohode, družimo pa se tudi z drugimi sorodnimi društvi, da si izmenjujemo izkušnje,« še dodaja Grilova. »Vsa naša druženja organizirana v smislu zadovoljstva naših OMDR oseb, kajti če so naši otroci zadovoljni, če so njihovi obrazi srečni, potem smo tudi mi srečni, ker jim lahko nudimo vsaj malo popestritve v njihovem življenju. In lahko si trdim , da posledično so zadovoljni tudi njihovi svojci. Kajti ni lepšega kot občutit topel pogled, nasmeh in pa tudi objem naših otrok, s katerim pa vse povejo oz. pokažejo.«
Društvo Sožitje ima v Partizanski 24 uradne ure vsak torej med 9. in 11. uro ter vsak tretji torek med 16. in 18. uro.
Natalija Sinkovič