Danes stavba Ljudske univerze Slovenska Bistrica in Osnovne šole Minke Namestnik – Sonje je bila nekdaj ljudska šola. Do konca 18. stoletja se je šola v Slovenski Bistrici selila po hišah; največkrat je bila v mežnarijo in kaplaniji.
Leta 1795 pa je mesto dobilo t. i. šolsko hišo (Schullhaus) v sedanji Partizanski ulici. To je bila hiša na mestu velike, dvonadstropne stavbe. Na začetku šestdesetih let 19. stoletja so vzdolž glavne ceste v smeri grajske pristave oziroma proti Ozki ulici zgradili prizidek, ki je bil pritličen, nato pa so ga povišali za nadstropje. Leta 1896 so šolo razdelili na deško in dekliško. V 20. stoletju so stavbi višinsko izravnali in poenotili fasade. Iz opisa leta 1930 je razvidno, da je imela nizke obokane učilnice. Na mestu, kjer je danes pred stavbo asfaltirana površina, sta bila nekoč manjši ograjen vrt in vodnjak, za šolo vzdolž Ozke ulice pa je bil velik sadni in zelenjavni šolski vrt.
Ob glavni cesti so nekoč rastla drevesa, ob vhodu v nekdanjo deško šolo pa je stal kip cesarja Franca Jožefa, ki so ga postavili leta 1883 in najverjetneje odstranili po koncu prve svetovne vojne.
vir: Dr. Simona Kostanjšek Brglez, Umetnost za turizem, Preobrazbe mesta