Zadnjo marčevsko soboto, 29. marca, so članice Društva kmetic Slovenska Bistrica v Slomškovem domu pripravile slovesnost ob 30-letnici neprekinjenega delovanja društva.
Podeželje je srce kulturne in kulinarične dediščine, kjer se tradicija prenaša iz roda v rod, znanje pa ohranja v toplini domačih kuhinj. Članice Društva kmetic Slovenska Bistrica že tri desetletja skrbijo za ohranjanje teh dragocenih vrednot, povezujejo skupnost in promovirajo pomen domače hrane ter rokodelskih veščin. Ob 30-letnici delovanja so v Slomškovem domu pripravile slovesnost, s katero so počastile prehojeno pot in hkrati predstavile jubilejno kuharsko knjigo Po domu zadiši, ko kuhaš naše jedi, v kateri so zbrani recepti, ki pripovedujejo zgodbo bistriškega podeželja.
Društvo je bilo ustanovljeno 1995, občni zbor je bil v gostišču Smogavc v Gorenju nad Zrečami. Prva predsednica je bila Hedvika Kočnik, nato Marjanca Koren (že pokojna), zdaj pa že 22 let vodi društvo Stanislava Rebernak iz Kočnega pri Zgornji Polskavi. Društvo kmetic sicer vključuje okrog 220 članic, tudi precej mladih, v 9 aktivih kmečkih žena iz bistriške občine, to so AKŽ Črešnjevec, Kebelj, Kočno, Laporje, Slovenska Bistrica, Šmartno na Pohorju, Tinje, Venčesl in Videž. Vsak aktiv na svoj način deluje v lokalnem okolju, na prireditvah in drugih dogodkih, skupaj pa se predstavljajo in za svoje delo prejemajo najvišja priznanja na Dobrotah slovenskih kmetij na Ptuju in na Podobah bistriških domačij. Prav tako sodelujejo tudi pri organizaciji strokovnih izobraževanj in kuharskih tečajev, vsako leto pa organizirajo tudi dve strokovni ekskurziji. Vsega tega pa zagotovo ne bi zmogle brez podpore družinskih članov.
Po domu zadiši, ko kuhaš naše jedi
V sodelovanju z Ljudsko univerzo Slovenska Bistrica so ob 30-letnici izdali kuharsko knjigo Po domu zadiši, ko kuhaš naše jedi. V njej je zbranih 114 preverjenih receptov jedi, ki se v družinah prenašajo iz roda v rod in so jih prispevale članice aktivov. Namenjena pa je tako začetnikom kot izkušenim kuharjem. »Upam, da boste našo knjigo pogosto uporabljali, pripravljali jedi po zbranih receptih, dodajali svoje – in cenili dobro domačo hrano,« je povedala predsednica društva Stanislava Rebernak. »V tej dragoceni kuharici so zbrane modrosti in izkušnje članic aktivov kmečkih žena, vključenih v Društvo kmetic Slovenska Bistrica. Vsak aktiv je prispeval nekaj preizkušenih receptov in tako je nastala ta nova in dragocena kuharica,« je ob izidu knjige povedala direktorica Ljudske univerze Slovenska Bistrica mag. Brigita Kruder, ki je knjigo predstavila skupaj s Srečkom Rajhom, ki z društvom aktivno sodeluje že vrsto let, v novi kuharici paje tudi recept za orehovo potico, ki jo je Rajh konec lanskega leta spekel za papeža.

Tudi župan Ivan Žagar je aktivnim kmečkim ženam čestital ob praznovanju in izidu knjige. »Že naslov pove, da je knjiga odraz kulinarične dediščine našega okolja in odziv časa, v katerem živimo. Knjiga ne dokumentira le receptov, ampak priča o druženju, učenju, prenosu znanja in povezovanja kulinarike s turizmom. Upam, da jo bodo z zanimanjem prebirale in uporabile tudi mlajše generacije,« je izid knjige na slovesnosti komentiral župan Ivan Žagar in članicam izrekel vse čestitke in priznanje ter jim zaželel še naprej aktivno skrb za ohranjanje podeželja in kulinarike med Pohorjem in Halozami. Nekaj jedi, ki so nastale po receptih iz knjige, so lahko obiskovalci poskusili tudi na slovesnosti.

Delo aktivnih kmečkih žena ni zgolj ohranjanje kulinaričnih tradicij, temveč tudi pomemben prispevek k razvoju lokalne skupnosti, podeželskega turizma in medgeneracijskega prenosa znanja. Njihova prizadevanja bogatijo kulturni utrip regije in dokazujejo, da je podeželje neizčrpen vir navdiha, znanja in gostoljubnosti. S svojo neomajno predanostjo, strokovnostjo in ljubeznijo do domačih korenin članice društva gradijo most med preteklostjo in prihodnostjo ter skrbijo, da vonj domače kuhinje še dolgo ne bo zbledel.
Dogodek je popestril bogat spremljevalni program, v katerem so nastopile Pohorske dekline, ansambel Glasbene šole Slovenska Bistrica pod vodstvom Jožija Pongračiča, članice Aktiva kmečkih žena Kočno pa so s skeči poskrbele za razvedrilo.
