V petek, 8. novembra 2024, je na Ljudski univerzi v Slovenski Bistrici potekal prvi Dan poklicev, dogodek namenjen dijakom in učencem, ki so imeli priložnost spoznavati različne poklice in ugotavljati svoje kompetence, da bi lažje razumeli svoje karierne možnosti.
»Prvi tovrstni dogodek v naši lokalni skupnosti je odlična priložnost, da povežemo šole z lokalnimi podjetji ter mladim omogočimo vpogled v resnično delovno okolje. Učencem želimo pomagati prepoznati njihove interese in jim omogočiti razumevanje, katere kompetence so potrebne za različne poklice, še posebej poklicno tehniškega in storitvenega kadra, ki so ključni za razvoj naše regije,« je povedala direktorica Ljudske univerze Slovenska Bistrica Brigita Kruder. »Ker gre za prvi tovrstni dogodek v naši lokalni skupnosti, je to odlična priložnost, da povežemo šole z lokalnimi podjetji ter mladim omogočimo vpogled v resnično delovno okolje. S tem dogodkom želimo pomagati učencem razviti njihove interese in jih usmeriti v razumevanje, katere kompetence so potrebne za različne poklice, še posebej tiste srednjega tehničnega kadra, ki so ključni za razvoj naše regije.«
Več kot 300 učencev in dijakov je tako obiskalo podjetja v Slovenski Bistrici, kjer so spoznali delovne procese in priložnosti, ki jih ponuja lokalno gospodarstvo (Impol, Aluminium Kety Emmi, Megamobil, Tovarna olja Gea in Mojstrovina). Kasneje pa so si lahko na stojnicah, ki so jih postavili na Ljudski univerzi, ogledali interaktivne predstavitve predvsem storitvenih in proizvodnih poklicev. Za njih so pripravili tudi delavnice za prepoznavanje spretnosti in kompetenc potrebnih za opravljanje izbranih poklicev. »Mladi imajo v lokalnem okolju možnosti zaposlitve, a ne poznajo dovolj dobro konkretnih poklicev. Za prvi Dan poklicev smo se odločili, da predstavimo predvsem tehniške poklice, kot so strojni tehnik, metalurg, električar, vodovodar itd. in tudi nekatere storitvene poklice, kot so maser, poklici zdravstvene nege – fizioterapevt, socialni oskrbovanec, bolničar … tudi poklicni gasilec,« je povedala vodja strateškega sveta, ki deluje pod okriljem Ljudske univerze Slovenska Bistrica, Maja Kanop Krevh.
K dogodku so z veseljem pristopili v podjetju Aluminium Keta Emmi. »Nam se zdi zelo pomembno, da se v lokalnem okolju povezujemo, da delamo projekte, ki presegajo zgolj eno podjetje ali eno organizacijo, saj s sodelovanjem vsi nekaj pridobimo,« je povedala Dorotej Mlaker Krošel in dodala, da vpis na srednje tehnične šole v zadnjem času drastično upada. »Mi želimo spodbuditi mlade, da bi se vpisali v te programe in jim pokazati, katere možnosti potem imajo za zaposlitev v Slovenski Bistrici in razbiti kak mit o delu v proizvodnji. Ta je danes povsem nekaj drugega, kot je bila pred tridesetimi leti.« Za vajeništvo v podjetju Kety Emmi se je odločil tudi Tomaž Galun: »Z izkušnjo sem zelo zadovoljen, saj je bilo več prakse kot teorije. Dobil sem štipendijo in po končani šoli me v podjetju čaka zaposlitev.«