V četrtek, 23. maja, je na Trgu svobode v Slovenski Bistrici potekalo tradicionalno srečanje turističnih podmladkov osnovnih šol, srednje šole in vrtca, ki delujejo na območju Medobčinske turistične zveze Slovenska Bistrica.
Letošnje srečanje je potekalo pod skupnim imenom Obujena naravna in kulturna dediščina Pohorja – priložnost za trajnostni razvoj, ki je potekalo v okviru promocije projekta Alpske konvencije namenjene mladim. Mladi so ustvarjali turistične produkte, ki so bili tokrat vezani na kulinarično dediščino njihovih krajev. Tudi letos pa so se turističnim podmladkom pridružili še nekateri drugi prijatelji, ki v skupinah ali pa kot posamezniki delujejo in ustvarjajo na šolah, in to na plesnem in glasbenem področju. Program prireditve so tako popestrili harmonikar Gašper Ravnjak, Folklorna skupina OŠ Tinje in Anika Vidmajer, avtorica slikanice Medved gre v planine.
Nad dogodkom je vestno bdel Tomaž Repnik, direktor Razvojno-informativnega centra, ki ni mogel skriti zadovoljstva nad odzivom mladih ter njihovimi izdelki: „Ko se je že pred leti delala ideja, kako turizem približati tudi drugim ciljnim skupinam, mlajšim, šolarjem in dijakom, zadnja leta tudi vrtcem, je bila porojena ideja, ki se zdaj vsako leto ponavlja in to je, da se na omenjenih šolah in vrtcih vsako leto soočijo s turističnim izzivom, se lotijo raziskovalne naloge, na koncu naredijo nek turistični produkt in se srečajo v Slovenski Bistrici, da predstavijo svojo idejo in nenazadnje, da preverijo pri sosednjih stojnicah, kaj so pripravili njihovi vrstniki. Veseli nas, da interes za razvijanje turističnih idej ostaja, veseli nas, da so ideje izvirne in upamo, da bo tudi iz teh idej tako letos kot tudi v prihodnje nastalo nekaj takšnih turističnih produktov, ki bodo trajni. Posebej pa velja tudi letos pohvaliti mentorje in vse udeležence, tudi tokrat so v svojem lokalnem okolju uspeli najti tiste turistične bisere oziroma takšne „stvari“, ki jih velja širše izpostaviti in predstaviti.“
Na Trgu svobode so se predstavili:
- Vrtec Otona Župančiča Slovenska Bistrica, enota Sonček s projektom Ohranjanje tradicionalnih dogodkov z okusnimi zakladi v enoti Sonček (mentorici Maja Rudolf in Nika Pec)
- Turistični krožek OŠ Pohorskega odreda Slovenska Bistrica s projektom Attemsovi kolački (mentorici Patricija Žuraj in Jasna Jančič)
- OŠ Antona Ingoliča Sp. Polskava – podružnica Zg. Polskava s projektom Jabolčni dan na Zgornji Polskavi (mentorici Mateja Kumrič in Karmen Rampre)
- OŠ Šmartno na Pohorju s projektom Kamnine Pohorja (mentor Radovan Pulko)
- OŠ Pohorskega Bataljona Oplotnica s projektom Iz hleva na krožnik (mentorji Urška Lesjak, Gvido Hauptman in Nina Razboršek)
- Turistični podmladek OŠ Anice Černejeve Makole s projektom Makolski „čigumi“ (mentorici Jasmina Železnik in Klara Toplak)
- Turistični krožek OŠ Pohorskega odreda Slovenska Bistrica, podružnica Zg. Ložnica s projektom Stepišnikova malica (mentorici Neva Klaneček in Tanja Kamenšek)
- Turistični podmladek OŠ Partizanska bolnišnica Jesen Tinje s projektom Lepote našega Pohorja (mentorica Urška Smole)
- Turistični podmladek OŠ Gustava Šiliha Laporje s projektom Ugrizni v Laporje (mentorici Andreja Perkovič in Lea Štante)
- Podmladek TD Lipa Kebelj OŠ Pohorskega bataljona Oplotnica, podružnica Kebelj s projektom Pohorsko srce (mentorica Sonja Žgavc)
- Srednja šola Slovenska Bistrica s projektom Kulinarična Bistrica na kolesu (mentorici Simona Luetić in Vesna Sever)
Stojnice si je z veseljem ogledal tudi dr. Ivan Žagar, ki je mladim in mentorjem izrekel zahvalo in čestitke za njihove produkte ter sodelovanje v projektih, ki spodbujajo turizem in bogatijo ponudbo občine Slovenska Bistrica. Na koncu so podelili cvetove in priznanja za sodelovanje, ki so jih mentorjem in sodelujočim podelili župan dr. Ivan Žagar, podpredsednik Medobčinske turistične zveze Leopold Turk in direktor RIC-a, Tomaž Repnik.